Booking.com
Czy warto polecieć do Hurghady?

W Hurghadzie...

Hurghada w przeszłości  mała rybacka wioska, położona na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Nie znajdziemy tu żadnych pozostałości po starożytnej cywilizacji egipskiej, żadnych piramid ani świątyń. Na początku XX wieku, do roku 1920, w Hurghadzie mieszkali arabscy rybacy, przybyli z Arabii Saudyjskiej, a cała wioska liczyła sześć chat, zbudowanych z wełny i włosów wielbłądzich. Rybacy utrzymywali się ze sprzedaży suszonych ryb Egipcjanom, przemieszczających się karawanami, w drodze z Górnego Egiptu.

Hurghada - historia

Trochę historii

Hurghada w języku arabskim nazywana jest Al-Ghardaka, co ma swoje korzenie sięgające lat 20-ch. W tym czasie Arabscy rybacy, pochodzący z Arabii Saudyjskiej, przed powrotem do domu, zbierali się w wybranym przez siebie miejscu. Było ono wyznaczone przez duże, samotne drzewo, widoczne ze wszystkich stron z dużej odległości. Drzewo to nazywało się Gharkad, a samo miejsce spotkań rybacy nazwali Al-Gharkad (później na końcu nazwy pojawiła się litera ‘a’). W miejscu, w którym stało drzewo, ostatni król Egiptu – Farouk, rządzący krajem do 1952 roku, wybudował swą wakacyjną rezydencję. Dzisiaj jest ona wykorzystywana jako klub sportów wodnych, przeznaczony dla żołnierzy, a można ją znaleźć na wprost biura informacji turystycznej w mieście.

Znaczenie Hurghady wzrosło w 1931, po odkryciu w okolicy złóż ropy naftowej. Spowodowało to rozwój innych dziedzin gospodarki, takich jak transport i budownictwo. Ekspansja przemysłu turystycznego rozpoczęła się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Bardzo atrakcyjne położenie, wybrzeże o długości 30 km z wieloma piaszczystymi plażami, rafami koralowymi, pełnymi kolorowych tropikalnych ryb, gwarantowana słoneczna pogoda – wszystko to wzbudziło zainteresowanie inwestorów turystycznych i to zarówno europejskich, amerykańskich jak i arabskich. W rezultacie ich aktywności, w ostatnich latach liczba mieszkańców Hurghady wzrosła czterokrotnie, do około 90 tys, do których doliczyć trzeba 140 tys innych, przyjeżdżających do Hurghady w związku z pracą w turystyce. Liczba turystów, w czasach bardziej spokojnych, sięgała 1 miliona rocznie.

Od początku lutego 2011, kiedy to – od zgromadzenia tłumów na kairskim placu Tahrir, faktycznie rozpoczęła się egipska rewolucja, Egipt stracił swój wizerunek wakacyjnego raju, a przynajmniej wyraźnie go nadwerężył. Co pewien czas dochodziły informacje o kolejnych niepokojach. Sytuacja nie ustabilizowała się po szybko przeprowadzonych wyborach prezydenckich. Muhammad Mursi, nowo wybrany prezydent, wywodzący się z islamistycznej partii Bractwo Muzułmańskie, błyskawicznie utracił popularność w kraju, doszło do spięć, zamieszek i walk pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Walki polityczne trwały długo, Mursi został obalony, wojsko obsadziło na stanowisku tymczasowego prezydenta Aldiego Mansura, a w roku 2014, po kolejnych wyborach, prezydentem został marszałek As-Sisi.

Zmianom politycznym, przez cały czas towarzyszyły, często gwałtowne i dramatyczne, wydarzenia, wpływające na wizerunek kraju, który zmienił się ze spokojnego i bezpiecznego (co jest dość typowe dla państw rządzonych przez dyktatorów, takich jak, obalony w 2011, Mubarak) na stwarzający zagrożenia osobom w nim przebywających.

Brak dramatycznych doniesień przez wiele ostatnich miesięcy sprawia, że Hurghada powraca do łask, przede wszystkim turystów i próbujących reaktywować na nią modę – biur podróży.

Wakacje w Hurghadzie
Wakacje w Hurghadzie

Mapa Hurghada

Egipt jest dużym krajem (powierzchnia trzy razy większa od Polski). Na wypoczynek jeździ się do części afrykańskiej (Hurghada, Marsa Alam) albo azjatyckiej, na Półwysep Synaj (Sharm El Sheikh, Taba, Dahab). Główne miasta turystyczne - Sharm El Sheikh i Hurghada okazały się zbyt małe i w miarę upływu czasu i rosnącego ruchu turystycznego, rozbudowywano bazę hotelową w miejscowościach okolicznych. Pojawiły się nowe kurorty, takie jak Marsa Alam, Sahl Hashish, Soma Bay, El Gouna i inne.

Główną atrakcją Hurghady i jej okolic, jest możliwość spokojnego, niczym niezmąconego wypoczynku (abstrahując od zagrożeń politycznych). Realizacji tego celu sprzyjają plaże, ciepła woda w morzu i niemal nieprzerwanie świecące słońce. Większość hoteli stoi albo bezpośrednio przy plażach, albo w drugiej linii brzegowej. Raczej rzadko, w odróżnieniu od niemal równie popularnego Sharm El Sheikh, zachodzi konieczność długiego spaceru na plażę, nie są tu potrzebne wahadłowe mikrobusy.

Hurghada jest także dobrym miejscem dla chętnych oglądania życia podwodnego, szczególnie tych, którzy nie mają w tym dużego doświadczenia. Nawet całkiem początkujący płetwonurkowie mogą popróbować swoich sił. Ale w Hurghadzie najlepiej czuć się będą miłośnicy plażowania i spożywania drinków przy basenach…

Życie turysty utrudniają trochę wszechobecni handlarze, którzy naprawdę potrafią być natrętni i trzeba sporej wprawy, żeby od nich się uwolnić. Właściwie, niemożliwe jest przejście ulicą bez kontaktu z namolnymi sprzedawcami. Zaletą Hurghady i okolic – dla tych, których pasją nie jest nurkowanie – są plaże z dostępem do morza. Rafa jest tutaj bardziej oddalona od brzegu, co pozwala korzystać wszystkim z uroków ciepłej wody –  w lecie i jesienią jej temperatura sięga 32 stopni!

Hotele w Hurghadzie
Hotele w Hurghadzie

Do Hurghady na wakacje polecieć można tylko z biurem podróży. Samodzielna organizacja jest całkowicie nieopłacalna. Tanie linie (na razie?) tam nie latają. A biura podróży, po paru latach wstrzemięźliwości, powróciły do Hurghady na całkiem dużą skalę. Nic dziwnego. Naprawdę trudno zrezygnować z takiego regionu wakacyjnego jak wybrzeże Morza Czerwonego. Pięciogwiazdkowe hotele (choć nie wszystkie trzymają wysoki standard), błękitne, ciepłe morze i piaszczyste plaże. W dodatku, stosunkowo niskie ceny. Za podobną jakość wypoczynku w Grecji zapłacić trzeba kilkadziesiąt procent więcej (nie wspominając już o Hiszpanii).

W sezonie letnim aż trzynaście biur podróży wzięło się za Hurghadę. W ofertach znalazło się ponad 130 hoteli. Część z nich stoi w samym centrum miasta. Ma to swoje zalety, ale także i wady. Zaletą jest możliwość wyjścia do miasta i wstąpienia do baru czy restauracji. Ale przy wykupionym „all inclusive”, nie bardzo ma się na to ochotę... Tym bardziej, że w dużej części ładnych lokali na mieście, nie można zamówić piwa ani żadnego alkoholu… Zainteresowani powinni to sprawdzić przed zajęciem miejsca przy stoliku. Zazwyczaj po jednym wieczorze spędzonym w mieście, ponowny spacer nie wydaje się specjalnie atrakcyjny – po pierwsze dlatego, że wszystko da się obejrzeć przy pojedynczej wizycie, a po drugie, do spacerów zniechęcają jednak, wspomniani wcześniej, wszechobecni handlarze.

Dlatego lepszym – chyba - rozwiązaniem jest wybór hotelu położonego poza ścisłym centrum. Jest ich wiele. Cechą charakterystyczną jest rozległość zajmowanych przez nie terenów. Dzięki temu plaże są długie, baseny ogromne. Im dalej od miasta, tym obiekty hotelowe większe. Część z nich ma na swym terenie rozległe parki wodne, będące bardzo dużą atrakcją dla dzieci - i nie tylko dla dzieci. Coraz więcej hoteli wzbogaca swą infrastrukturę o takie parki. Nie wszystkie jednak są imponujące.

Do centrum miasta dojechać można taksówką. Często hotele zapewniają transport – niestety, zazwyczaj odpłatnie i to według europejskich cen… W samym mieście i na jego bezpośrednich obrzeżach, kursują mikrobusy, z których korzystają także mieszkańcy, a to oznacza symboliczną wysokość opłaty za przejazd.  Mikrobusy nie mogą jednak przekraczać rogatek miasta, czyli policyjnych punktów kontrolnych, ustawionych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Poza hotelami w Hurghadzie i jej okolicach, w ofertach są też obiekty położone w bardziej odległych miejscowościach, takich jak El Gouna, Makadi Bay, Soma Bay czy Sahl Hasheesh.

W Egipcie wskazane jest wybieranie hoteli o wyższej liczbie gwiazdek. Stwierdzenie to wydaje się truizmem, wiadomo przecież, że im więcej gwiazdek tym lepiej, ale w przypadku Egiptu niski standard z reguły jest naprawdę bardzo niski.

Kategorie hoteli w Egipcie, mimo obowiązujących tam przecież przepisów prawnych, ustalane są jednak z pewną dowolnością. Również biura podróży działające w Polsce nie bardzo potrafią poradzić sobie z tym problemem. Ten sam hotel przez jednych oceniany jest na 3.5 gwiazdki, a przez innych na 5 (np. Albatros Aqua Park). W tabelce zamieściliśmy ceny pobytów tygodniowych, w szczycie sezonu, tzn. w połowie sierpnia, w hotelach z „all inclusive” (ofert z innym typem wyżywienia jest bardzo niewiele).

Hotele w Hurghadzie. Oferty biur podróży
Ceny tygodniowych pobytów "all inclusive", w połowie sierpnia 2018
El Gouna
Hotel Kat. Coral Travel Coral Travel Ecco Holiday ETI Exim Tours Itaka Neckermann Net Holiday Oasis Tours Prima Holiday Rainbow Sun And Fun TUI
Club Paradisio El Gouna 4         2 599                
Movenpick Resort & Spa El Gouna 5       4 117               4 245 4 352
Panorama Bungalows El Gouna 4 2 328 2 186                   2 035  
Sheraton Miramar 5   3 392                     3 686
Steigenberger Golf Resort 5         2 789                
Sultan Bey 4         2 389                
Three Corners Ocean View 4   2 586     2 939               2 941
Three Corners Rihana Inn 3         2 599               2 496
4                     2 682 2 585  
Three Corners Rihana Resort 4         2 839           2 932   2 840
Hurghada
Hotel Kat. Coral Travel Coral Travel Ecco Holiday ETI Exim Tours Itaka Neckermann Net Holiday Oasis Tours Prima Holiday Rainbow Sun And Fun TUI
Aladdin Beach 4 2 188 1 937               2 239     2 088
Albatros Aqua Park 3.5             3 301            
4 2 358 2 113     2 399 2 469   2 470   2 339 2 631   2 273
5       2 605                  
Albatros Palace 5   2 608   3 181 3 059   3 307 3 280   2 889 3 281 2 995  
Albatros Sea World 4 2 358 2 113     2 399 2 439   2 470   2 339 2 631 2 405 2 234
Albatros White Beach 5   2 767 3 088 3 373 3 149 3 339 3 397 3 372   3 079 3 333    
Alf Leila Wa Leila 3.5             3 191            
4 2 428 2 130   2 626 2 419 2 499   2 592   2 359 2 631 2 425 2 377
Ali Baba Palace 4   2 207           2 361          
Amc Royal 5   2 142                   2 130 2 020
Aqua Vista Resort 4   2 113   2 605 2 399 2 439       2 339 2 631 2 405  
Arabella Azur 4   2 293         2 720            
4.5                     2 632   2 213
Arabia Azur 4   2 254         2 484     4 829     2 167
Beach Albatros Resort 4   2 556   3 119 2 989   3 239     2 839     2 868
Beirut 3 1 798 1 689                      
Bel Air Azur Resort 4   2 176         2 553     5 359     1 928
Bella Vista 3         2 029                
3.5                         1 937
4   1 879                   2 105  
Caves Beach Resort 4.5       2 777                  
5   2 615           2 357     3 032 2 405  
Citadel Azur Resort 4.5             3 201            
5   3 102                 3 282    
Continental Resort 4.5             2 855            
5       2 601                  
Coral Beach 3.5             2 405       2 333    
4 2 228 2 006       2 159           2 375  
4.5               2 375          
Dana Beach Resort 4.5             3 525            
5   2 895   3 527 3 299         3 219      
Desert Rose Resort 4.5                         2 243
5   2 707   2 801       2 522   2 489 2 483    
Elysees Hurghada 4 2 028                     1 895  
Giftun Azur Beach Resort 3   1 787                      
3.5                         1 960
4 1 928                 2 449      
Grand Plaza 4 2 298     2 572       2 429   2 059 2 631 2 225 2 201
Grand Plaza Resort 4 2 228 1 835                 2 632   1 904
Grand Resort 5       2 740                  
Grand Seas Resort Hostmark 4                       2 015  
Hawaii Le Jardin Aqua Park 4         1 889                
5 2 258                        
Hawaii Riviera Aqua Park 5 2 218                        
Hilton Hurghada Resort 5 2 438 2 103                     2 280
Hilton Long Beach Resort 3.5             2 419            
4 2 378 2 362   2 249       2 290     2 632    
4.5                         1 965
Jasmine Palace 4.5             2 376            
5 2 338 2 274               2 239     2 004
Jaz Aquamarine 4.5             3 374            
5   2 743 3 174   3 419 2 989   3 262 3 596 3 119 3 181 2 905 3 030
Jaz Bluemarine 4.5                         3 008
Jungle Aqua Park 3.5             3 219            
4   2 591 2 985 3 160 3 039         2 879   2 975  
4.5           3 159   3 280     3 281   2 919
King Tut 4 2 218 1 738                   1 915  
Labranda Club Makadi 4         2 329         2 439   2 295  
Le Pacha Resort 3   1 738     2 049                
4 1 928                     1 895  
Magawish Village Resort 4 2 118 1 689                      
Makadi Garden Azur 4   1 860                      
Marlin Inn 4   1 835                      
Marriott Hurghada Beach Resort 5   2 371                      
Mercure Hurghada 4   2 566                     2 312
4.5           2 319              
Minamark Beach Resort & Spa 4 2 118 2 099   3 256               1 955  
Mirage Bay Resort 4 2 298 1 787       2 139              
Movenpick Resort Soma Bay 5   2 128   2 728                  
Movie Gate 3.5                     2 433    
4 2 078 1 900                      
Movie Gate Golden Beach 3.5             2 446            
4                   2 159      
Nubia Aqua Beach Resort 4                       1 925  
5   1 738                      
Old Palace Resort 4.5       3 360                  
Palm Beach 4   1 964                   2 045 2 051
Panorama Bungalows Hurghada 4 1 928 1 787                      
Pickalbatros Sea World 4       2 605                  
Premier Romance Boutique 4.5             3 695            
5       3 453                 3 204
Prima Life Makadi Bay 5         2 459 2 639              
Regina Swiss Inn Resort 3.5                       2 095  
4 1 928 1 759                      
Royal Lagoons Aqua 4       2 190                  
5 1 958 1 762                      
Royal Star Beach Resort 4 2 288                 2 549 2 383 2 515  
Samra Bay Resort 4 2 298                        
4.5       2 367                 1 779
Sea Gull Beach Resort 4       2 887 2 199 2 409   2 253     2 532    
Sea Star Beau Rivage 3.5             2 419            
4         2 169             2 130 2 266
5 2 138                   2 780    
Sensimar Premier Le Reve 4.5             4 173            
5   3 102   4 024                 3 474
Sentido Mamlouk Palace Resort & Spa 5             3 150         2 635  
Sindbad Club Aqua 4     2 341                   2 108
4.5             2 542         2 205  
Sindbad Club Aqua Park Resort 4 2 568       2 959                
Siva Grand Beach 4.5       2 812                  
Sonesta Pharaoh 4.5             2 724            
5   1 933                      
Sphinx Resort 4 2 298 1 787                   1 925  
Steigenberger Al Dau Beach 5   2 932   3 858 3 599   3 720       3 782 3 480 3 433
Steigenberger Aqua Magic 5                 3 040 2 659   2 690  
Stella Makadi Garden 5 2 078 2 310                      
Sunny Days El Palacio 4 2 398 1 835 2 084 2 636 1 919         2 049   2 335  
Sunny Days Palma De Mirette 4 2 398 1 835 2 084 2 593 1 919         2 049   2 335  
Sunrise Grand Select Crystal Bay 5                       3 240  
Sunrise Holidays 5     2 485                 2 365  
Sunrise Select Garden Beach Resort & Spa 5                       2 635  
Three Corners Sunny Beach 4           2 289              
Titanic Beach Spa & Aqua Park 4.5             2 579            
5           2 739              
Titanic Palace Resort 5 2 358 2 103 2 421   2 399   2 551   2 457 2 349     2 210
Titanic Resort & Aquapark 4 2 168 1 957 2 400   2 229         2 189     2 023
Triton Empire 3 2 258                     2 435  
Triton Empire Beach Resort 3 2 168             2 239          
4                       2 335  
Tropitel Sahl Hasheesh 4.5                         2 638
5   2 420   3 189   2 959       2 769 3 033 2 465  
Viva Blue Resort & Diving Sports 4                       2 080  
Makadi Bay
Hotel Kat. Coral Travel Coral Travel Ecco Holiday ETI Exim Tours Itaka Neckermann Net Holiday Oasis Tours Prima Holiday Rainbow Sun And Fun TUI
Al Nabila Grand Bay Makadi 4.5             2 262            
5 2 018 2 329   2 579                  
Cleopatra Luxury Resort 4.5       2 734                  
5   2 615               2 699      
Club Azur 4   2 103                      
Fort Arabesque 4   2 295                     2 498
4.5                       2 505  
Grand Makadi 5       2 908                  
Harmony Makadi Bay 4   1 787         2 393            
5 2 188                        
Iberotel Makadi Beach 5                 3 493       3 050
Jaz Aquaviva 5       3 482   2 989       3 049 3 082 3 050 2 578
Jaz Makadi Oasis 4             2 775            
4.5                         2 462
5                     3 181    
Jaz Makadina 5                 4 013     3 355  
Labranda Garden Makadi 4         2 029         2 159      
Labranda Royal Makadi 5   2 176     2 419         2 489 2 931 2 405  
Makadi Palace 5       3 042                  
Makadi Spa 5       3 948                  
Serenity Fun City 5                 2 482        
Serenity Makadi Beach 4.5                         2 558
5   2 103 2 407             2 349   2 335  
Steigenberger Makadi 5                         2 782
Stella Di Mare Beach 5 2 488 2 347 2 537 2 885           2 459 2 832   2 439
Stella Di Mare Gardens Resort & Spa 4                   2 159      
5       2 761                  
Sunrise Select Royal Makadi & Aqua Park 5     2 891       3 312         2 750  
Sunwing Waterworld Makadi 5       3 550                  
Tia Heights Makadi Bay 4.5             2 364            
5 2 138 1 835                      
Safadża
Hotel Kat. Coral Travel Coral Travel Ecco Holiday ETI Exim Tours Itaka Neckermann Net Holiday Oasis Tours Prima Holiday Rainbow Sun And Fun TUI
Club Magic Life Kalawy Imperial 4                         3 702
5                       2 665  
Coral Sun Beach 4   1 884                   2 185  
Lotus Bay 3.5             2 437       2 284    
4 2 188                     2 125  
Menaville Safaga 4 2 068 2 142 2 130                 2 085 2 106
Shams Safaga 3 2 188                        
4   1 945         2 506         2 235 2 138
Sahl Hasheesh
Hotel Kat. Coral Travel Coral Travel Ecco Holiday ETI Exim Tours Itaka Neckermann Net Holiday Oasis Tours Prima Holiday Rainbow Sun And Fun TUI
Baron Palace Resort 5.5                         4 628
Dessole Pyramisa Beach Resort 4.5       3 365                  
5   2 128                      
Premier Romance 5   3 012                   3 235  
Pyramisa Beach Resort Sahl Hasheesh 4.5             2 287            
5 2 418                        
Soma Bay
Hotel Kat. Coral Travel Coral Travel Ecco Holiday ETI Exim Tours Itaka Neckermann Net Holiday Oasis Tours Prima Holiday Rainbow Sun And Fun TUI
Amwaj Blue Beach Abu Soma Resort & Spa 4.5       2 711                  
Amwaj Blue Beach Abu Soma Resort & Spa 5 2 348 1 835 2 179   2 299 2 319           2 055  
Caribbean World Soma Bay 5 2 538   2 661 2 874 2 459           2 882   2 502
Imperial Shams Abu Soma 4         2 359         2 429   2 445 2 183
Imperial Shams Abu Soma 5 2 268 2 055         2 660       2 632    
Sentido Palm Royale Soma Bay 5   3 152     3 119 3 319 3 180            
Shams Prestige Abu Soma 5             3 603            
Sheraton Soma Bay 5       4 776               2 655  
Westin Soma Bay Golf Resort Spa 5                       2 605  

Do Hurghady polecieć można z pięciu miast w Polsce: z Warszawy, Katowic, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Większość imprez zaczyna się w czwartki.

Połączenia lotnicze z portów w Polsce
Wyloty do Hurghady w sezonie latnim 2018
Gdańsk
Biuro podróży poniedziałek wtorek czwartek piątek niedziela
Coral Travel     wylot    
Ecco Holiday     wylot    
ETI     wylot    
Exim Tours     wylot    
Itaka     wylot    
Neckermann     wylot    
Prima Holiday     wylot    
Rainbow     wylot    
TUI     wylot    
Katowice
Biuro podróży poniedziałek wtorek czwartek piątek niedziela
Best Reisen     wylot   wylot
Coral Travel     wylot wylot wylot
Ecco Holiday     wylot    
ETI   wylot wylot wylot wylot
Exim Tours     wylot   wylot
Itaka wylot   wylot    
Neckermann     wylot    
Net Holiday wylot        
Oasis Tours     wylot    
Prima Holiday     wylot   wylot
Rainbow     wylot    
Sun & Fun     wylot wylot wylot
TUI wylot   wylot    
Poznań
Biuro podróży poniedziałek wtorek czwartek piątek niedziela
Coral Travel     wylot    
Ecco Holiday     wylot    
Exim Tours     wylot    
Itaka     wylot    
Neckermann     wylot    
Prima Holiday     wylot    
Rainbow     wylot    
Sun & Fun     wylot    
TUI     wylot    
Warszawa
Biuro podróży poniedziałek wtorek czwartek piątek niedziela
Best Reisen     wylot   wylot
Coral Travel     wylot wylot wylot
Ecco Holiday     wylot    
ETI   wylot wylot wylot wylot
Exim Tours     wylot   wylot
Itaka     wylot    
Neckermann     wylot    
Net Holiday wylot        
Oasis Tours     wylot    
Prima Holiday     wylot   wylot
Rainbow     wylot    
Sun & Fun     wylot wylot wylot
TUI wylot   wylot    
Wrocław
Biuro podróży poniedziałek wtorek czwartek piątek niedziela
Coral Travel     wylot    
Ecco Holiday     wylot    
ETI     wylot    
Exim Tours     wylot    
Itaka     wylot    
Sun & Fun     wylot    
TUI     wylot    

 

Co robić w Hurghadzie?
Hurghada - co tam robić

Odpowiedź jest bardzo prosta: w Hurghadzie można leżeć na plaży, pływać w morzu, w basenie, siedzieć w restauracjach i barach zajadając ulubione przysmaki i popijając drinki (bez- i alkoholowe).

Hurghada to raj dla plażowiczów, ale raczej nie dla turystów, których pasją jest zwiedzanie, podziwianie zabytków, odwiedzanie muzeów i średniowiecznych kościołów. Chociaż leży przecież w Egipcie - kraju o niezwykłej historii. Jednak w Hurghadzie nie ma po tym żadnego śladu – w czasach faraonów, ani o wiele później, w ogóle nie istniała, była tu tylko pustynia.

Żeby natknąć się na ślady wielkiej historii, trzeba zdecydować się na udział w wycieczce do Kairu lub Luksoru. Zważywszy jednak na niepewną sytuację polityczną, propozycja wyjazdu do tych miast często budzi niepokój.

Dla nielubiących narażać niepotrzebnie na szwank swojego zdrowia, a przynajmniej samopoczucia, biura podróży mają ofertę innych atrakcji, chociaż nie mających charakteru historycznego.

Decydując się na udział w wycieczce, warto pamiętać, że niekoniecznie trzeba korzystać z usług biura podróży, w którym wykupiło się pobyt. Jest to wprawdzie prostsze – rezydenci na samym początku organizują spotkania informacyjne, w trakcie których próbują sprzedać miejsca w wycieczkach (nie ma się co dziwić, jest to dla nich istotne źródło dochodów) – ale za to, zwykle, droższe. Istnieją liczne firmy zajmujące się organizacją wycieczek, często zatrudniające polskich pracowników. Warto przed wyjazdem przejrzeć strony internetowe. Chociaż kupienie udziału w wycieczce jest łatwiejsze u rezydenta, nie wymaga żadnej pracy i dlatego większość turystów wybiera to rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na to, w czyim imieniu nasz rezydent sprzedaje wycieczki. Często robi to w imieniu lokalnej firmy, co ma znaczenie o tyle, że ewentualne reklamacje składać będziemy musieli do niej, co oznacza, że zakup u rezydenta, reprezentującego polskie biuro podróży, nie da nam żadnej przewagi.

Najbardziej popularne wycieczki fakultatywne
Oferty biur podróży - ceny w przybliżeniu

Kair

Na wycieczkę do Kairu możemy wybrać się na jeden lub dwa dni. Podróż odbywa się autokarem, a że droga jest daleka, to wyjechać trzeba o 2-ej w nocy. W ramach zwiedzania ogląda się Meczet Amr Ibn As, piramidy, Sfinksa i Muzeum Egipskie, położone przy słynnym Placu Tahrir… Powrót do hotelu -  niedługo przed północą. W przypadku wycieczki dwudniowej, dodatkowo obejrzeć można religijne centrum Kairu, Alabastrowy Meczet Mohammad Ali, Miasto Umarłych (z góry – widok na cmentarz, na którym mieszkają żywi ludzie), orientalny bazar. W trakcie wycieczki przepływa się kawałek Nilu łodzią.
Cena: 105 usd (1-dniowa), 185 usd (2-dniowa), 265 usd (samolotem)

Luksor

Do Luksoru jest trochę bliżej, dzięki czemu wstawać nie trzeba tak wcześnie. Wyjeżdża się około 5 rano. Słowo Luksor oznacza „miasto pałaców”. W taki sposób Arabowie, po zdobyciu w VII wieku miasta, nazwali je sądząc, że starożytne świątynie są pałacami królów. W Luksorze ogląda się pozostałości po Świątyni w Karnaku i Dolinę Królów, w której zwykle wycieczkowicze zwiedzają kilka grobowców. Dolina jest rozległa i istnieje możliwość wejścia tylko do ograniczonej liczby, specjalnie przygotowanych dla turystów, miejsc. Po drodze ogląda się także Kolosy Memnona i Świątynię Królowej Hatszepsut. Trasa, odmiennie od tej prowadzącej do Kairu, nie przebiega wyłącznie przez pustynię. W pobliżu Luksoru pojawiają się ludzkie osady, co umożliwia podglądanie życia ludzi na egipskiej wsi.
Cena: 110 usd

Zwiedzanie Hurghady

Wycieczka o wiele krótsza od poprzednich. Trwa tylko ok. 5-ciu godzin i zaczyna się popołudniu. Zwiedzanie polega na obejrzeniu Meczetu, Kościoła koptyjskiego i akwarium.
Cena: 35 usd

Park Wodny Sindbad

Typowy park wodny ze zjeżdżalniami, basenami, sztucznymi falami, itp. Spodoba się zwłaszcza dzieciom, ale zważywszy na to, ze część turystów wybiera na pobyt hotele mające już swoje własne aqua-parki, nie dla wszystkich będzie on dużą atrakcją.
Cena: 60 usd (jedzenie i napoje typu „all inclusive”)

Snorkelling

Czyli nurkowanie podpowierzchniowe. Każdy uczestnik dostaje maskę i rurkę do oddychania, wszyscy wypływają statkiem na morze, w okolice rafy koralowej i zaczyna się pływanie z twarzą zanurzoną pod wodą. Pozwala to na proste (dla umiejących pływać…) przyjrzenie się życiu świata podwodnego.
Cena: 40 usd

Łodź motorowa

Program podobny do poprzedniego, tyle tylko, że zamiast statkiem, na miejsce zabawy dociera się łodzią motorową.
Cena:60 usd

Łodź ze szklanym dnem

Rozrywka znana z wielu innych nadmorskich krajów. Umożliwia podglądanie podwodnego świata w jeszcze prostszy sposób niż przy użyciu rurki i maski. Nawet nie trzeba umieć pływać… Rejs trwa około 2-ch godzin, a łódź ma bardzo duże szklane dno.
Cena: 50 usd

Łódź podwodna

Jeszcze inny sposób na oglądanie tego co pod wodą. Można to zrobić wybierając łódź podwodną. Widzi się więcej niż przebywając na statku ze szklanym dnem, bo łódź opuszczana jest na głębokość 18 metrów.
Cena: 80 usd

Rejs VIP-owski

Dla lubiących komfort. Łódź jest luksusowa, klimatyzowana i ma wi-fi (w każdej chwili można przejrzeć pocztę i zobaczyć co tam słychać w pracy). W programie pływanie z rurką, przejażdżka na bananie (dla VIP-ów o zacięciu sportowym), łowienie ryb, a także masaż pleców. Jak wiadomo, VIP-y lubią owoce morza, nie zadowalając się prostym tradycyjnym jedzeniem, dlatego szeroki ich wybór przewidziany jest na obiad. Dla VIP-ów – tradycjonalistów będzie także mięso.
Cena: 75 usd

Wyspa Giftun

Na wyspie jest rezerwat przyrody, który wart jest obejrzenia. Można tu także się opalać i pływać w morzu. Statek zatrzymuje się przy dwóch różnych rafach, umożliwiając pływanie z rurką.
Cena: 50 usd

Kursy nurkowania

Coś bardziej hardcorowego… Tez ogląda się życie świata pod wodą, ale pływać trzeba umieć, a także spełniać warunki zdrowotne i mieć trochę odwagi. Na zakończenie kursu dostaje się certyfikat – międzynarodowy,
Cena: 345 usd (plus różne dopłaty)

Nurkowanie

Ci, którzy mają już pewne umiejętności, mogą wybrać się na nurkowanie (z opieka instruktora, trzymającego za rękę). W cenie są dwa zejścia, trwające po 15 minut. Wycieczka zajmuje prawie cały dzień, a wolny od nurkowania czas można poświęcić na pływanie z rurką i opalanie.
Cena: 70 usd

Przejazd quadami

Zamiast wody – pustynia. Uczestnicy dostają quady i jadą nimi do wioski beduińskiej, gdzie dociera się po dwugodzinnej jeździe i zjada kolację.
Cena: 55 usd

Safari jeepami

Program podobny do poprzedniego, tylko poszerzony. Do wioski beduińskiej jedzie się jeepami (nie trzeba się kłopotać kierowaniem), zwiedza się jej atrakcje, ogląda terrarium, tańce brzucha, wirujących derwiszy, fakirów, pali się fajką wodną (sziszę), a także uczestniczy w przejażdżce quadami.
Cena: 70 usd

Co jeść w Egipcie?

Hurghada - jedzenie Kuchnia egipska swą tradycją sięga aż 5000 lat wstecz, niektóre przepisy pochodzą właśnie z aż tak odległej epoki. Archeolodzy odkryli, że w starożytności, jedzenie stanowiło formę zapłaty. Oczywiście, wraz z upływem wieków, w kuchni egipskiej pojawiały się zmiany, przejmowane od nowych, oddziaływujących na nią kultur (dobrym przykładem może być wyeliminowanie alkoholu z przepisów kuchennych).

Kuchnia egipska w dużym stopniu wykorzystuje rośliny strączkowe takie jak fasola, soczewica. Są one, podobnie jak cebula i inne warzywa, składnikiem pojawiającym się w wielu daniach. Wegetarianie bez trudu znajdą dla siebie coś dobrego, ze względu na to, że w Egipcie mięso było zawsze stosunkowo drogie i często jest zastępowane rybami.

Chleb zwykle towarzyszy wszystkim posiłkom. Nazywany jest on „aish”, a słowo to oznacza także „życie”. Wykorzystuje się go często także jako rodzaj łyżki. Arabowie, tradycyjnie, nie używają sztućców. Jedzą rękoma. Jednak częste kontakty z innym tradycjami (przede wszystkim chrześcijańską) sprawiają, że sztućce znajdują u nich także zrozumienie. Gdy nie ma na stole widelca lub łyżki, do nabierania na przykład fasoli, świetnie nadaje się ich chleb.

 

Egipskie potrawy
Jakie przysmaki jeść w Hurghadzie?

Aish

Tradycyjny chleb egipski, przypominający kształtem pitę. Jest to placek, w środku pusty, tworzący po przecięciu, rodzaj kieszeni. Pieczony jest z mąki pszennej, wody i soli.

Aish baladi

Też chleb, tylko ze razowy.

Baba Ghanoush

Robione z bakłażana. Po usunięciu pestek, rozgniata się go i miesza z tahini (niżej), sokiem z cytryny, solą, pieprzem, pietruszką, kminem i skrapia oliwą z oliwek. Powstaje w ten sposób, gęsty sos, o dymnym zapachu, doskonale nadający się do chleba pita.

Basbousa

Słodkie ciasto zrobione z kaszy manny, nasiąkniętej syropem, o zapachu kwiatowym (wytwarza się go z wody różanej i czasami z cytryny i miodu).

Beide Hamine

Podobne do jajek na twardo, tyle tylko, ze bardziej gładkie i kremowe, dzięki 6-8 godzinnemu podgrzewaniu na wolnym ogniu.

Falafel

Powszechnie znane danie na całym Bliskim Wschodzie. Przypuszczalnie jego miejscem pochodzenia jest Egipt. Są to kulki uformowane z ziaren bobu lub ciecierzycy i usmażone w głębokim tłuszczu.

Fatta

Zupa z mięsa, przyprawiona czosnkiem i białym octem winnym, podawana z ryżem. Tradycyjne jedzenie nubijskie, zwykle przygotowywane na specjalne okazje, takie jak śluby, pierwsza ciąża, a także jako główne danie w trakcie religijnego święta Eid al-Adha.

Feseekh (lub Fesikh)

Skwaśniała, posolona i wysuszona ryba mullet (mugilowata). Zwykle jedzona podczas wiosennego świętowania Sham el-Nessim.

Ful medames

Rozgnieciony bób, gotowany z oliwą, posiekaną pietruszką, czosnkiem, sokiem z cytryny i solą. Tradycyjnie jedzony z chlebem, cebulą, marynowanymi warzywami i świeżą  rucolą. W czasie śniadań dodawane jest także jajko.

Hamam Mahsi

Nadziewany gołąb. Podobny do Mahsi (niżej) - gołąb nadziewany ryżem, pszenicą lub ziołami i grillowany lub pieczony.

Hummus bi Tahina

Sos robiony z ciecierzycy i sezamu. Zwykle podawany ze zgrillowanym pieczywem lub tostem. Może być używany jako „smarowidło” do chleba.

Kofta

Czasami nazywane Kefta. Ostre kulki mięsne, kształtem przypominające bardziej małe kiełbaski, często podawane na szpikulcu.

Kibda

Smażona wątroba (wołowa), zazwyczaj sprzedawana na ulicznych straganach.

Koshary (lub Kushari)

Uważane za najsłynniejsze danie w Egipcie. Jest wegetariańskie i składa się z ryżu, spaghetti, makaronu, czarnej soczewicy, ciecierzycy, czosnku i polewane jest ostrym sosem pomidorowym (czasami sosem chili) z podsmażoną cebulą. Koshary tanio sprzedawane jest w ulicznych budkach, a także w restauracjach – niektóre specjalizują się w jego przygotowywaniu. Nie powinno się wyjeżdżać z Egiptu bez spróbowania tego dania.

Macaroni bechamel

Makaron penne, pokryty warstwą ostrego mięsa z cebulą i białym (beszamelowym) sosem.

Mahshi

Nadziewane warzywa. Danie wegetariańskie, wytwarzane poprzez nadziewanie warzyw, takich jak liście kapusty, pomidory, zielony pieprz, bakłażany, cukinie, ryżem sezonowanym z ziołami i przyprawami. Umieszcza się je w naczyniu, zalewając sosem pomidorowym i sokiem z cytryny.

Molokhia (lub Molokheyyah)

Zupa zrobiona z drobno pociętych liści malwy, zmieszanych z kolendrą i czosnkiem. Jest to jedno z podstawowych dań w Egipcie, chociaż zwykle jedzone tylko w domu. Czasami do tej zielonkawej zupy dodaje się kurczaka, jagnięcinę lub mięso z królika.

Roz meammar

Mleko, masło lub śmietana, bulion z kurczaka lub rosół dodawane do wcześniej ugotowanego ryżu i całość wstawiana do pieca.

Samak mashwy

Grillowana, marynowana ryba. Danie typowe dla Aleksandrii (daleko od Hurghady…).

Shawarma

Ten bardzo popularny na Bliskim Wschodzie sandwich, przygotowywany jest z koźliny, kurczaka, jagnięciny, wołowiny lub z indyka. Tworzy się go, wkładając mięso do środka chleba typu pita i dodaje sos tahini.  Shawarma pochodzi z kraju Lewantu, ale została przejęta przez kuchnię egipską.

Tahini

Pasta sezamowa.

Tehina

Sos robiony z sezamowego tahini, zmieszanego z sokiem z cytryny, czosnkiem. Używany jest także do smarowania chleba.

Sałatka Tehina.

Sałatka przygotowywana poprzez zmieszanie masła sezamowego, ciecierzycy, octu winnego, soku z cytryny, pieprzu, kminu, pietruszki i oliwy z oliwek.

Pogoda w Egipcie
HURGHADA Pogoda

Temperatury w Hurghadzie
  Sty Lut Mar Kwie Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Rekordowa temp.max 30 32 35 40 43 46 44 42 43 43 35 32
Rekordowa temp.min 1 0 1 11 10 17 20 16 14 11 6 3
Śr.temp.max 21 22 26 28 31 33 34 34 32 30 26 23
Śr.temp.min 10 10 15 16 20 23 24 24 22 20 15 12
Temp. wody w morzu 22 21 22 22 24 26 27 28 27 26 25 23

Do Hurghady, na wakacje, wyjeżdżać można przez cały rok. Słońce świeci tam codziennie. Trudno liczyć kiedykolwiek na deszcz. Jednak w miesiącach zimowych temperatura wieczorami i w nocy może spaść zaskakująco nisko. Wiejący wiatr, który w lecie stanowi ochłodę i pomaga normalnie funkcjonować, w zimie może być odczuwany jako dolegliwość. Temperatura wody w morzu, w lecie przekraczająca 28 stopni, w lutym spaść może do 20-21, czyli do poziomu znanego nam z Bałtyku w lecie.

Wybierając hotel w okresie zimowym, warto sprawdzić czy na jego terenie jest basen z podgrzewaną wodą. Zwykle, nawet hotele wysokiej klasy, z powodów oszczędnościowych, podgrzewają wodę tylko w jednym basenie – tym najmniejszym (zazwyczaj mają ich co najmniej dwa). Kąpiel zimą w basenie niepodgrzewanym jest dobra tylko dla zahartowanych pływaków. Z tego samego powodu, wielu plażowiczów z podziwem patrzy na tych odważnych, którzy zdecydowali się na pływanie w morzu.

Wiele osób uważa, że do Hurghady nie warto jest jeździć w sierpniu, obawiając się nadmiernie wysokich temperatur. Rzeczywiście, potrafi być gorąco, ale warunki wypoczynku są na tyle dobre (baseny, parasolki, morze), że temperatur nie odczuwa się jako dużej uciążliwości. Istotnym czynnikiem łagodzącym skutki wysokich temperatur, jest niska wilgotność, sprawiająca, że upały nie są  tak bardzo męczące, jak to bywa np. w Polsce. 32 stopnie u nas potrafią bardziej zmęczyć niż 42 w Egipcie…

KOMUNIKAT z dnia 7 marca 2018
Zachowaj zwykłą ostrożność
Ostrzegamy przed podróżą
Nie podróżuj
Opuść natychmiast

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

Osobom planującym wyjazdy grupowe do wymienionych wyżej miejscowości turystycznych, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz rezygnację, ze względów bezpieczeństwa, z wszelkich wyjazdów – grupowych lub indywidualnych – poza nie.

Na terytorium Egiptu dochodzić może m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska.

Podczas pobytu w Egipcie spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej, zwiększenia liczby posterunków na drogach, większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i ograniczonego dostępu do zatrzymanych. Możliwe jest nasilenie kontroli w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych (publikowanie w nich treści uznanych za niebezpieczne może skutkować karą dla autora).

Obywatelom przebywającym w Egipcie, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie miejsc zagrożonych atakami i stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. Zaleca się śledzenie na bieżąco sytuacji w Egipcie i dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

stan na dzień: 16 kwietnia 2018

 

17 kwietnia 2018

 

 

Powrót do STRONY GŁÓWNEJ


anita25-04-2015 10:24
Mnie Egipt niespecjalnie przypadł do gustu, straszny tam harmider, gdzie się nie ruszysz to tłok i na każdym kroku ktoś próbuje cię oszukać. W tym roku lecę z alfa starem do Portugalii. Liczę na nieco inne wrażenie niż w Egipcie :-)
Lena25-05-2015 22:57
W tym roku lecę pierwszy raz na wakacje za granicę. Nigdy wcześniej nie byłam, ale za to zwiedziłam pół Polski. W tym roku przyszedł czas na Egipt. Wycieczkę mam już upatrzoną, ale jeszcze nie rezerwowałam. Muszę się szybciej decydować, bo te ceny są całkiem niezłe i zachęcające.
Onika25-05-2015 23:03
Ja uwielbiam Egipt, Hurghada i Sharm ok, ale moje serce najbardziej skradło Marsa Alam, tam uwielbiam nurkować, to zdecydowanie moje ulubione miejsce, zwykle wyjeżdża tam kiedy u nas jest zimno, w tym roku byłam wyjątkowo na Wielkanoc, wykupiłam lasta w alfie, oczywiście nurkowanie zaliczone.
gość23-06-2015 12:47
Hiszpania , Włochy, Portugalia a nawet Grecja są o niebo lepsze od nudnego Egiptu. W każdym z wymienionych wyżej krajów można wynająć auto/skuter i objechać kilka miast lub całą wyspę bez strachu o własne bezpieczeństwo. Jedzenie pyszne plaże morze bardzo dobre. A Egipt to tylko leżenie w hotelu i strach żeby nie zjeść czegoś podejrzanego albo się nie napić bo spędzimy resztę wakacji na kibelku, jednym słowem nudy, brak możliwości samodzielnego zwiedzania, częste problemy z wejściem do morza (rafy). Ale sama cena mówi za siebie, dalej niż do np. Hiszpanii, hotele 4-5 gwiazdkowe a ceny dużo niższe niż 3 gwiazdkowe w Hiszpanii /Włoszech/ Portugalii.

Zamknij X
REKLAMA