booking.com
Czy warto polecieć do Hurghady?

W Hurghadzie...

Hurghada w przeszłości  mała rybacka wioska, położona na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Nie znajdziemy tu żadnych pozostałości po starożytnej cywilizacji egipskiej, żadnych piramid ani świątyń. Na początku XX wieku, do roku 1920, w Hurghadzie mieszkali arabscy rybacy, przybyli z Arabii Saudyjskiej, a cała wioska liczyła sześć chat, zbudowanych z wełny i włosów wielbłądzich. Rybacy utrzymywali się ze sprzedaży suszonych ryb Egipcjanom, przemieszczających się karawanami, w drodze z Górnego Egiptu.

Hurghada - wypoczynek, wyjazd

Trochę historii

Hurghada w języku arabskim nazywana jest Al-Ghardaka, co ma swoje korzenie sięgające lat 20-ch. W tym czasie arabscy rybacy, pochodzący z Arabii Saudyjskiej, przed powrotem do domu, zbierali się w wybranym przez siebie miejscu. Było ono wyznaczone przez duże, samotne drzewo, widoczne ze wszystkich stron z dużej odległości. Drzewo to nazywało się Gharkad, a samo miejsce spotkań rybacy nazwali Al-Gharkad (później na końcu nazwy pojawiła się litera ‘a’). W miejscu, w którym stało drzewo, ostatni król Egiptu – Farouk, rządzący krajem do 1952 roku, wybudował swą wakacyjną rezydencję. Dzisiaj jest ona wykorzystywana jako klub sportów wodnych, przeznaczony dla żołnierzy, a można ją znaleźć na wprost biura informacji turystycznej w mieście.

Znaczenie Hurghady wzrosło w 1931, po odkryciu w okolicy złóż ropy naftowej. Spowodowało to rozwój innych dziedzin gospodarki, takich jak transport i budownictwo. Ekspansja przemysłu turystycznego rozpoczęła się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Bardzo atrakcyjne położenie, wybrzeże o długości 30 km z wieloma piaszczystymi plażami, rafami koralowymi, pełnymi kolorowych tropikalnych ryb, gwarantowana słoneczna pogoda – wszystko to wzbudziło zainteresowanie inwestorów turystycznych i to zarówno europejskich, amerykańskich jak i arabskich. W rezultacie ich aktywności, w ostatnich latach liczba mieszkańców Hurghady wzrosła czterokrotnie, do około 90 tys, do których doliczyć trzeba 140 tys innych, przyjeżdżających do Hurghady w związku z pracą w turystyce. Liczba turystów, w czasach bardziej spokojnych, sięgała 1 miliona rocznie.

Od początku lutego 2011, kiedy to – od zgromadzenia tłumów na kairskim placu Tahrir, faktycznie rozpoczęła się egipska rewolucja, Egipt stracił swój wizerunek wakacyjnego raju, a przynajmniej wyraźnie go nadwerężył. Co pewien czas dochodziły informacje o kolejnych niepokojach. Sytuacja nie ustabilizowała się po szybko przeprowadzonych wyborach prezydenckich. Muhammad Mursi, nowo wybrany prezydent, wywodzący się z islamistycznej partii Bractwo Muzułmańskie, błyskawicznie utracił popularność w kraju, doszło do spięć, zamieszek i walk pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Walki polityczne trwały długo, Mursi został obalony, wojsko obsadziło na stanowisku tymczasowego prezydenta Aldiego Mansura, a w roku 2014, po kolejnych wyborach, prezydentem został marszałek As-Sisi.

Zmianom politycznym, przez cały czas towarzyszyły, często gwałtowne i dramatyczne, wydarzenia, wpływające na wizerunek kraju, który zmienił się ze spokojnego i bezpiecznego (co jest dość typowe dla państw rządzonych przez dyktatorów, takich jak, obalony w 2011, Mubarak) na stwarzający zagrożenia osobom w nim przebywających.

Brak dramatycznych doniesień - już od paru lat - sprawia, że Hurghada powraca do łask, przede wszystkim turystów i próbujących reaktywować na nią modę – biur podróży.

Wypoczynek w Hurghadzie
Wakacje w Hurghadzie

Mapa Hurghada

Egipt jest dużym krajem (powierzchnia trzy razy większa od Polski). Na wypoczynek jeździ się do części afrykańskiej (Hurghada, Marsa Alam) albo azjatyckiej, na Półwysep Synaj (Sharm El Sheikh, Taba, Dahab). Główne miasta turystyczne - Sharm El Sheikh i Hurghada okazały się zbyt małe i w miarę upływu czasu i rosnącego ruchu turystycznego, rozbudowywano bazę hotelową w miejscowościach okolicznych. Pojawiły się nowe kurorty, takie jak Marsa Alam, Sahl Hashish, Soma Bay, El Gouna i inne.

Główną atrakcją Hurghady i jej okolic, jest możliwość spokojnego, niczym niezmąconego wypoczynku (abstrahując od zagrożeń politycznych). Realizacji tego celu sprzyjają plaże, ciepła woda w morzu i niemal nieprzerwanie świecące słońce. Większość hoteli stoi albo bezpośrednio przy plażach, albo w drugiej linii brzegowej. Raczej rzadko, w odróżnieniu od niemal równie popularnego Sharm El Sheikh, zachodzi konieczność długiego spaceru na plażę, nie są tu potrzebne wahadłowe mikrobusy.

Hurghada jest także dobrym miejscem dla chętnych oglądania życia podwodnego, szczególnie tych, którzy nie mają w tym dużego doświadczenia. Nawet całkiem początkujący płetwonurkowie mogą popróbować swoich sił. Ale w Hurghadzie najlepiej czuć się będą miłośnicy plażowania i spożywania drinków przy basenach…

Życie turysty utrudniają trochę wszechobecni handlarze, którzy naprawdę potrafią być natrętni i trzeba sporej wprawy, żeby od nich się uwolnić. Właściwie, niemożliwe jest przejście ulicą bez kontaktu z namolnymi sprzedawcami. Choć ostatnio władze Egiptu rozpoczęły z nimi wojnę. Próbują nakładać kary na najbardziej namolnych handlarzy. Czy osiągną sukces? Trzeba trochę poczekać z wnioskami.

Zaletą Hurghady i okolic – dla tych, których pasją nie jest nurkowanie – są plaże z dostępem do morza. Rafa jest tutaj bardziej oddalona od brzegu, co pozwala korzystać wszystkim z uroków ciepłej wody – w lecie i jesienią jej temperatura sięga 32 stopni!

Hotele w Hurghadzie

Hotele w Hurghadzie

Do Hurghady na wakacje polecieć można tylko z biurem podróży. Samodzielna organizacja jest całkowicie nieopłacalna. Tanie linie (na razie?) tam nie latają. A biura podróży, po paru latach wstrzemięźliwości, powróciły do Hurghady na całkiem dużą skalę. Nic dziwnego. Naprawdę trudno zrezygnować z takiego regionu wakacyjnego jak wybrzeże Morza Czerwonego. Pięciogwiazdkowe hotele (choć nie wszystkie trzymają wysoki standard), błękitne, ciepłe morze i piaszczyste plaże. W dodatku, stosunkowo niskie ceny. Za podobną jakość wypoczynku w Grecji zapłacić trzeba kilkadziesiąt procent więcej (nie wspominając już o Hiszpanii czy Portugalii).

W lecie, wbrew pozorom wcale nie jest za gorąco. Upały wprawdzie są duże, temperatura z reguły przekracza 30 stopni, czasami nawet znacznie, ale powietrze jest suche, dzięki czemu nie odczuwa się dolegliwości z powodu dużego ciepła. Za to temperatura wody w morzu jest rewelacyjnie wysoka. Niektórzy twierdzą nawet, że nawet za wysoka, ale to nieprawda. Na wybrzeżu Morza Czarnego, w okolicach Hurghady, lubi wiać wiatr. Dlatego w wielu hotelach stawiane są parawany (które niektórzy celebryci lubią wyśmiewać w Polsce, twierdząc, że są symbolem naszej zaściankowości) chroniące przed strumieniami piasku. W lecie wiatr jest przyjemny, czego nie da się powiedzieć o zasypywaniu piaskiem. Za to w zimie jego porywy dają wrażenie przenikliwego chłodu (choć temperatura przekracza 20 stopni) i wtedy parawany są naprawdę niezbędne.

W sezonie zimowym o alternatywę dla Egiptu jest bardzo trudno. W zasadzie pozostają tylko odległe kraje – Ameryka Środkowa i Południowa, Azja południowo-wschodnia. Ale to zupełnie inna półka cenowa. Kanary są bliżej i nie tak drogie, ale oferują zupełnie inną formę wypoczynku. Dla miłośników plażowania i uprawiania sportów wodnych w okresie marnej pogody w Polsce pozostaje przede wszystkim Egipt. A zwłaszcza Hurghada i jej okolice.

W ofertach biur podróży w sezonie letnim znalazło się ponad 150 hoteli. Część z nich stoi w samym centrum miasta. Ma to swoje zalety, ale także i wady. Zaletą jest możliwość wyjścia do miasta i wstąpienia do baru czy restauracji. Ale przy wykupionym „all inclusive”, nie bardzo ma się na to ochotę... Tym bardziej, że w dużej części ładnych lokali na mieście, nie można zamówić piwa ani żadnego alkoholu… Zainteresowani powinni to sprawdzić przed zajęciem miejsca przy stoliku. Zazwyczaj po jednym wieczorze spędzonym w mieście, ponowny spacer nie wydaje się specjalnie atrakcyjny – po pierwsze dlatego, że wszystko da się obejrzeć przy pojedynczej wizycie, a po drugie, do spacerów zniechęcają jednak, wspomniani wcześniej, wszechobecni handlarze.

Dlatego lepszym – chyba - rozwiązaniem jest wybór hotelu położonego poza ścisłym centrum. Jest ich wiele. Cechą charakterystyczną jest rozległość zajmowanych przez nie terenów. Dzięki temu plaże są długie, baseny ogromne. Im dalej od miasta, tym obiekty hotelowe większe. Część z nich ma na swym terenie rozległe parki wodne, będące bardzo dużą atrakcją dla dzieci - i nie tylko dla dzieci. Coraz więcej hoteli wzbogaca swą infrastrukturę o takie parki. Nie wszystkie jednak są imponujące.

Do centrum miasta dojechać można taksówką. Często hotele zapewniają transport – niestety, zazwyczaj odpłatnie i to według europejskich cen… W samym mieście i na jego bezpośrednich obrzeżach, kursują mikrobusy, z których korzystają także mieszkańcy, a to oznacza symboliczną wysokość opłaty za przejazd.  Mikrobusy nie mogą jednak przekraczać rogatek miasta, czyli policyjnych punktów kontrolnych, ustawionych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Poza hotelami w Hurghadzie i jej okolicach, w ofertach są też obiekty położone w bardziej odległych miejscowościach, takich jak El Gouna, Makadi Bay, Soma Bay czy Sahl Hasheesh, a także w Marsa Alam, gdzie jest odrębne lotnisko.

W Egipcie wskazane jest wybieranie hoteli o wyższej liczbie gwiazdek. Choć to truizm, wiadomo przecież, że im więcej gwiazdek tym lepiej, to w przypadku Egiptu niski standard z reguły jest naprawdę niski.

Kategorie hoteli w Egipcie, mimo obowiązujących tam przecież przepisów prawnych, ustalane są z pewną dowolnością. Również biura podróży działające w Polsce nie bardzo potrafią poradzić sobie z tym problemem. Ten sam hotel przez jednych oceniany jest na trzy i pół gwiazdki, a przez innych na pięć.

Najtańsze wyjazdy w połowie sierpnia kosztują około 1900 złotych. Za kwotę mniejszą niż dwa tysiące wypocząć można w tym czasie, w hotelu trzy lub czterogwiazdkowym w Hurghadzie lub El Gounie, przy czym w Hurghadzie można liczyć na śniadania i kolacje, a w El Gounie same tylko śniadania. Hotele Beirut czy Elysees to nie jest mistrzostwo świata, ale dramatu też nie ma.

Soma Bay, a tym bardziej Sahl Hasheesh, to rejony hoteli luksusowych. Pobyty w połowie sierpnia w Sahl Hashessh kosztują 3-5 tysięcy złotych za tydzień. Są tam tylko hotele pięciogwiazdkowe. W Soma Bay jest tylko nieznacznie taniej. Choć Imperial Shams Abu Soma kosztuje 2223 zł. Ale tylko w TUI. Klienci pięciu innych biur podróży mogą tam także trafić pod warunkiem, że zapłacą więcej. W Rainbow nawet o 700 złotych. Co ciekawe Rainbow, podobnie jak Sun & Fun i TUI, nie uznał hotelu za pięciogwiazdkowy, odejmując mu pół gwiazdki. Innego zdania były Coral Travel i Best Reisen, dające pięć gwiazdek. Z kolei dla Exim Tours hotel wart jest gwiazdek czterech.

Różnice w cenach pobytów w tych samych hotelach, w zależności od miejsca zakupu, zauważalne są także w wielu innych hotelach. W dodatku różnice te są znaczne. Na przykład pobyt w Caribbean World Soma Bay z „all inclusive” w Coral Travel kosztuje 2716 zł, a w ETI 3246 złotych i to w dodatku tylko ze śniadaniami i kolacjami. Różnica cen w Kempinskim pomiędzy TUI i Coralem jest tak ogromna, że wydaje się być skutkiem jakiejś pomyłki. Albo może Coral sprzedaje tylko najlepsze pokoje…

Hurghada jest bardzo wdzięcznym kierunkiem do robienia bezpośrednich porównań. W wielu krajach touroperatorom udaje się tak budować programy, żeby nie mieć polskiej konkurencji w tych samych hotelach. W Hurghadzie nie jest to takie proste. Porównania pokazują często bardzo duże różnice między cenami dokładnie takich samych wycieczek. Po co płacić w ETI 3925 lub w Rainbow 3559 zł, skoro można spędzić tydzień w tym samym hotelu Resta Grand Resort za 2726 zł kupując wycieczkę w TUI? Podobnych pytań postawić można sobie wiele.

Hurghada i okolice w lecie 2020
tygodniowe pobyty w połowie sierpnia
Hurghada
Hotel Biuro podróży Kat. Wyżywienie Cena
Beirut Coral Travel 3 śniadania i kolacje 1 849
Elysees Coral Travel 4 śniadania i kolacje 1 914
Best Reisen 4 śniadania i kolacje 2 038
Sun & Fun 4 all inclusive 2 135
Ecco Holiday 4 all inclusive 2 147
Marlin Inn TUI 4 all inclusive 1 943
Coral Travel 4 all inclusive 2 304
Zahabia Coral Travel 3 śniadania i kolacje 1 950
Coral Travel   all inclusive 2 052
Sonesta Pharaoh Beach Resort TUI 5 all inclusive 1 982
Coral Travel 5 all inclusive 2 528
Grand Soleil Roma Coral Travel 3 all inclusive 2 012
Sun & Fun 3.5 all inclusive 2 045
MinaMark Coral Travel 3 śniadania i kolacje 2 012
TUI 4 all inclusive 2 028
Best Reisen 3.5 all inclusive 2 128
Sun & Fun 4 all inclusive 2 285
ETI 4 all inclusive 3 024
Regina Style Resort Best Reisen 4 śniadania i kolacje 2 068
Coral Beach TUI 4 all inclusive 2 117
Rainbow 3.5 all inclusive 2 397
Coral Travel 4 all inclusive 2 410
Prima Holiday 4 all inclusive 2 519
Oasis Tours 4 all inclusive 2 699
King Tut Best Reisen 4 all inclusive 2 118
Sun & Fun 4 all inclusive 2 140
Coral Travel 4 all inclusive 2 142
Rainbow 4 all inclusive 2 516
Oasis Tours 4 all inclusive 2 649
Grand Seas Resort Hostmark Best Reisen 4 all inclusive 2 128
Sun & Fun 4 all inclusive 2 190
Coral Travel 4 all inclusive 2 214
Rainbow 4 all inclusive 2 469
Oasis Tours 4 all inclusive 2 699
Samra Bay Resort TUI 4 all inclusive 2 173
Rainbow 4 all inclusive 2 842
ETI 4.5 all inclusive 3 416
Sphinx Resort Sun & Fun 4 all inclusive 2 185
Best Reisen 4 all inclusive 2 198
Coral Travel 4 all inclusive 2 207
Oasis Tours 4 all inclusive 2 739
Lillyland Beach Club Exim Tours 4 all inclusive 2 189
Coral Travel 4 all inclusive 2 694
Le Pacha Cataract Resort Best Reisen 4 all inclusive 2 198
Coral Travel 3 all inclusive 2 239
Sun & Fun 4 all inclusive 2 255
Exim Tours 3 all inclusive 2 289
Royal Lagoons Aqua Park Resort & Spa Coral Travel 5 all inclusive 2 207
Panorama & Panorama Bungalows Resort Best Reisen 4 all inclusive 2 218
Oasis Tours 4 all inclusive 2 719
Grand ETI 4 all inclusive 2 225
Palm Beach TUI 4 all inclusive 2 286
Best Reisen 4 all inclusive 2 398
Sun & Fun 4 all inclusive 2 425
Coral Travel 4 all inclusive 2 492
Hilton Hurghada Long Beach Resort TUI 4 all inclusive 2 287
Exim Tours 4 all inclusive 2 399
Itaka 4 all inclusive 2 649
Sunny Days Mirette Prima Holiday 3 all inclusive 2 299
Sun & Fun 3 all inclusive 2 315
Bella Vista TUI 4 all inclusive 2 303
Captain's Inn Coral Travel 3 śniadania 2 336
Hawaii Riviera Aqua Park Exim Tours 4 all inclusive 2 339
TUI 5 all inclusive 2 488
Nubia Aqua Beach Resort Coral Travel 5 all inclusive 2 346
Caesar Palace hotel Aqua Park Exim Tours 4 all inclusive 2 349
TUI 5 all inclusive 2 577
Jaz Casa del Mar Resort TUI 4 all inclusive 2 354
Movie Gate Golden Beach Best Reisen 4 all inclusive 2 368
Sun & Fun 4 all inclusive 2 565
Hawaii Le Jardin Aqua Park Exim Tours 4 all inclusive 2 369
TUI 4 all inclusive 2 494
Grand Resort ETI 5 all inclusive 2 375
Arabella Azur TUI 4 all inclusive 2 389
Coral Travel 4 all inclusive 2 804
ETI 4 all inclusive 3 541
Coral Sun Beach Sun & Fun 4 all inclusive 2 400
Coral Travel 4 all inclusive 2 440
Arabia Azur TUI 4 all inclusive 2 410
Coral Travel 4 all inclusive 2 752
ETI 4 all inclusive 3 493
Sea Gull Beach Resort Coral Travel 4 all inclusive 2 434
Exim Tours 4 all inclusive 2 489
Rainbow 4 all inclusive 2 716
Itaka 4 all inclusive 2 799
Best Reisen 4 all inclusive 2 928
Oasis Tours 4 all inclusive 2 969
Sunny Days El Palacio Rainbow 4 all inclusive 2 436
ETI 4 all inclusive 3 204
Three Corners Sunny Beach Resort Best Reisen 4 all inclusive 2 438
Sun & Fun 4.5 all inclusive 2 460
TUI 4 all inclusive 2 471
Coral Travel 4 all inclusive 2 518
Oasis Tours 4 all inclusive 2 759
Itaka 4 all inclusive 2 769
Rainbow 4 all inclusive 2 916
ETI 4 all inclusive 3 190
Jasmine Palace TUI 5 all inclusive 2 449
Sindbad Aqua Park TUI 4 all inclusive 2 470
Sun & Fun 4.5 all inclusive 2 475
Ecco Holiday 4 all inclusive 2 485
Coral Travel 4 all inclusive 2 531
Best Reisen 4 all inclusive 2 618
Exim Tours 4 all inclusive 2 699
Mercure Hurghada Best Reisen 4 all inclusive 2 498
Coral Travel 4 all inclusive 2 531
Exim Tours 4 all inclusive 2 589
Itaka 4 all inclusive 2 909
Aladdin Beach Coral Travel 4 all inclusive 2 499
Rainbow 4 all inclusive 2 615
TUI 4 all inclusive 2 656
Exim Tours 3 all inclusive 2 669
Prima Holiday 4 all inclusive 2 689
Hilton Resort Coral Travel 5 śniadania i kolacje 2 499
Prima Holiday 5 all inclusive 3 429
Siva Grand ETI 4.5 all inclusive 2 525
Movie Gate Hurghada Coral Travel 4 all inclusive 2 528
Rainbow 3.5 all inclusive 2 885
Pickalbatros Sea World TUI 4 all inclusive 2 540
Best Reisen 4 all inclusive 2 888
Exim Tours 4 all inclusive 2 899
Coral Travel 4 all inclusive 2 986
Prima Holiday 4 all inclusive 3 089
Labranda Club Makadi Sun & Fun 4 all inclusive 2 545
Exim Tours 4 all inclusive 2 579
Rainbow 4 all inclusive 2 789
Labranda Garden Makadi Rainbow 4 all inclusive 2 584
AMC Royal Coral Travel 5 all inclusive 2 596
Oasis Tours 4 all inclusive 3 199
Beach Albatros Garden TUI 4 all inclusive 2 604
Best Reisen 4 all inclusive 2 698
Coral Travel 4 all inclusive 2 882
Exim Tours 4 all inclusive 2 899
Rainbow 4 all inclusive 2 966
Prima Holiday 4 all inclusive 3 019
Itaka 4 all inclusive 3 059
Royal Star Beach Resort Rainbow 4 all inclusive 2 617
Prima Holiday 4 all inclusive 2 699
Sea Star Beau Rivage Best Reisen 4 all inclusive 2 638
Rainbow 4.5 all inclusive 2 647
Oasis Tours 4 all inclusive 2 879
Exim Tours 4 all inclusive 2 899
Aqua Vista TUI 4 all inclusive 2 644
Best Reisen 4 all inclusive 2 948
Rainbow 4 all inclusive 2 964
Exim Tours 4 all inclusive 2 979
Coral Travel 4 all inclusive 3 064
Bel Air Azur Resort Coral Travel 4 all inclusive 2 648
ETI 4 all inclusive 3 397
Ali Baba Palace Coral Travel 4 all inclusive 2 661
Exim Tours 4 all inclusive 2 739
Prima Holiday 4 all inclusive 2 789
TUI 4 all inclusive 2 794
Oasis Tours 4 all inclusive 3 089
Rainbow 4 all inclusive 3 245
Caves Beach Resort Best Reisen 5 all inclusive 2 668
Sun & Fun 5 all inclusive 2 780
Sunrise Holidays Resort Sun & Fun 5 all inclusive 2 685
Amarina Abu Soma Resort Exim Tours 5 all inclusive 2 689
Rainbow 5 all inclusive 2 705
Desert Rose Resort TUI 5 all inclusive 2 694
Giftun Azur Resort Coral Travel 3 all inclusive 2 700
ETI 3 all inclusive 3 174
Red Sea Grand Marina ETI 5 all inclusive 2 796
Steigenberger Aqua Magic TUI 5 all inclusive 2 810
ETI 5 all inclusive 3 754
PrimaSol Titanic Resort & Aqua Park Coral Travel 4 all inclusive 2 824
Meraki Beach Resort Sun & Fun 4.5 all inclusive 2 870
Jaz Bluemarine TUI 5 all inclusive 2 876
Movenpick Soma Bay Exim Tours 5 all inclusive 2 889
Sunny Days Palma de Mirette Oasis Tours 4 all inclusive 2 929
ETI 4 all inclusive 3 421
Sentido Mamlouk Palace Resort Sun & Fun 5 all inclusive 2 965
Sunrise Select Garden Beach Sun & Fun 5 all inclusive 2 965
Titanic Palace Resort Coral Travel 5 all inclusive 2 986
Alf Leila Wa Leila Itaka 4 all inclusive 3 029
Jaz Aquamarine Coral Travel 5 all inclusive 3 045
TUI 5 all inclusive 3 074
Exim Tours 5 all inclusive 3 139
Prima Holiday 5 all inclusive 3 159
Ecco Holiday 5 all inclusive 3 194
Sun & Fun 5 all inclusive 3 220
Rainbow 5 all inclusive 3 468
Itaka 5 all inclusive 3 869
ETI 5 all inclusive 4 390
Movenpick Resort Hurghada TUI 4.5 all inclusive 3 092
Coral Travel 5 all inclusive 3 181
Sun & Fun 5 all inclusive 3 290
ETI 5 all inclusive 3 912
Marriott Beach Resort Coral Travel 5 śniadania i kolacje 3 116
Hilton Plaza Coral Travel 5 all inclusive 3 181
Gravity Sahl Haseesh Rainbow 5 all inclusive 3 189
ETI 5 all inclusive 3 912
Titanic Royal Coral Travel 5 all inclusive 3 239
Exim Tours 5 all inclusive 3 299
Itaka 5 all inclusive 3 539
Titanic Beach SPA & Aqua Park Itaka 5 all inclusive 3 319
Pickalbatros Palace TUI 5 all inclusive 3 322
Coral Travel 5 all inclusive 3 643
Exim Tours 5 all inclusive 3 729
Rainbow 5 all inclusive 4 142
ETI 5 all inclusive 4 480
Pickalbatros Jungle Aqua Park TUI 4 all inclusive 3 424
Coral Travel 4 all inclusive 3 611
Exim Tours 4 all inclusive 3 749
Sun & Fun 4 all inclusive 3 855
Itaka 4.5 all inclusive 3 869
Rainbow 4.5 all inclusive 4 091
ETI 4 all inclusive 4 504
Beach Albatros Resort TUI 4 all inclusive 3 434
Best Reisen 4 all inclusive 3 498
Coral Travel 4 all inclusive 3 513
Exim Tours 4 all inclusive 3 619
ETI 4 all inclusive 4 408
Steigenberger Al Dau Beach TUI 5 all inclusive 3 639
Coral Travel 5 all inclusive 3 708
Sun & Fun 5 all inclusive 3 965
Exim Tours 5 all inclusive 4 039
Rainbow 5 all inclusive 4 369
ETI 5 all inclusive 4 744
Dana Beach Resort TUI 5 all inclusive 3 672
Exim Tours 5 all inclusive 4 139
Coral Travel 5 all inclusive 4 163
ETI 5 all inclusive 4 889
Albatros White Beach TUI 5 all inclusive 3 733
Coral Travel 5 all inclusive 3 854
Exim Tours 5 all inclusive 3 989
Itaka 5 all inclusive 4 119
ETI 5 all inclusive 4 744
The Grand Palace ETI 5 all inclusive 3 806
Steigenberger Pure Lifestyle TUI 5 all inclusive 3 871
Coral Travel 5 all inclusive 4 488
Sunrise Grand Select Crystal Bay Sun & Fun 5 all inclusive 3 990
Grand Plaza Coral Travel 4 all inclusive 4 000
Dane z 11 lutego 2020
El Gouna
Hotel Biuro podróży Kat. Wyżywienie Cena
Dawar El Omda TUI 4 śniadania 1 998
Turtles Inn Coral Travel 3 śniadania 2 336
Ali Pasha Coral Travel 3 śniadania 2 466
Three Corners Rihana Inn TUI 3 all inclusive 2 487
Sun & Fun 4 all inclusive 2 785
Best Reisen 4 all inclusive 2 798
Coral Travel 4 all inclusive 2 799
Rainbow 4 all inclusive 2 823
Exim Tours 3 all inclusive 2 899
ETI 4 all inclusive 3 593
Mosaique El Gouna Coral Travel 4 śniadania 2 544
Fanadir El Gouna Coral Travel 4 śniadania 2 544
Three Corners Rihana Resort TUI 4 all inclusive 2 801
Rainbow 4 all inclusive 3 024
Sun & Fun 4 all inclusive 3 035
Coral Travel 4 all inclusive 3 067
Best Reisen 4.5 all inclusive 3 078
Exim Tours 4 all inclusive 3 199
ETI 4 all inclusive 3 841
Sultan Bey Exim Tours 4 all inclusive 2 819
Best Reisen 4 all inclusive 2 878
Coral Travel 4 all inclusive 3 116
Three Corners Ocean View TUI 4 all inclusive 2 897
Coral Travel 4 all inclusive 3 165
Best Reisen 4 all inclusive 3 178
ETI 4 all inclusive 3 954
Bellevue Beach El Gouna Coral Travel 4 all inclusive 2 960
Club Paradisio El Gouna Best Reisen 4 all inclusive 3 278
Exim Tours 4 all inclusive 3 279
Steigenberger Golf Resort Exim Tours 5 all inclusive 3 369
Best Reisen 5 all inclusive 3 418
Coral Travel 5 all inclusive 3 523
Ancient Sands El Gouna Best Reisen 5 all inclusive 3 418
Coral Travel 5 all inclusive 3 523
Movenpick El Gouna Resort & SPA Sun & Fun 5 śniadania i kolacje 3 445
Coral Travel 5 śniadania i kolacje 3 552
ETI 5 śniadania i kolacje 4 224
Sheraton Miramar Coral Travel 5 all inclusive 4 224
Dane z 11 lutego 2020
Soma Bay
Hotel Biuro podróży Kat. Wyżywienie Cena
Imperial Shams Abu Soma TUI 4.5 all inclusive 2 223
Coral Travel 4 all inclusive 2 369
Sun & Fun 4.5 all inclusive 2 435
Best Reisen 5 all inclusive 2 568
Exim Tours 4 all inclusive 2 639
Rainbow 4.5 all inclusive 2 945
Caribbean World Soma Bay Coral Travel 5 all inclusive 2 716
Exim Tours 5 all inclusive 2 719
Rainbow 5 all inclusive 2 941
ETI 5 śniadania i kolacje 3 246
Oasis Tours 5 all inclusive 3 259
La Residence Des Cascades Soma Bay TUI 5 śniadania i kolacje 2 825
Coral Travel 5 all inclusive 3 408
Palm Royale Soma Bay Resort Coral Travel 5 śniadania i kolacje 3 019
Exim Tours 5 all inclusive 3 559
Itaka 5 all inclusive 3 829
Sheraton Soma Bay Resort Coral Travel 5 śniadania i kolacje 3 269
Shams Prestige Abu Soma TUI 5 all inclusive 3 292
Kempinski Soma Bay TUI 5 śniadania i kolacje 3 711
Coral Travel 5 śniadania i kolacje 6 631
Dane z 11 lutego 2020
Sahl Hasheesh
Hotel Biuro podróży Kat. Wyżywienie Cena
LTI Pyramisa Sahl Hasheesh Coral Travel 5 all inclusive 2 694
Itaka 5 all inclusive 2 909
Tropitel Sahl Hasheesh TUI 5 all inclusive 2 971
Best Reisen 5 all inclusive 3 168
Exim Tours 5 all inclusive 3 279
Itaka 5 all inclusive 3 609
ETI 5 all inclusive 4 143
Citadel Azur Resort TUI 5 all inclusive 3 718
Coral Travel 5 all inclusive 3 757
Exim Tours 5 all inclusive 3 919
Rainbow 5 all inclusive 4 214
ETI 5 all inclusive 4 648
Premier Romance Boutique & Spa Sun & Fun 5 all inclusive 3 815
Premier Le Reve TUI 5 all inclusive 3 875
Coral Travel 5 all inclusive 4 163
ETI 5 all inclusive 4 671
Old Palace Sahl Hasheesh ETI 5 all inclusive 4 058
The Oberoi Sahl Hasheesh TUI 5 śniadania 4 342
Baron Palace Resort TUI 5 all inclusive 4 423
Coral Travel 5 all inclusive 5 332
ETI 5 all inclusive 5 635
Dane z 11 lutego 2020
Marsa Alam
Hotel Biuro podróży Kat. Wyżywienie Cena
Fam Hotel & Resort Coral Travel 4 all inclusive 2 132
Abo Nawas TUI 4 all inclusive 2 200
Coral Travel 4 śniadania i kolacje 2 496
Exim Tours 4 all inclusive 2 539
Elphistone Resort TUI 4 all inclusive 2 244
Exim Tours 4 all inclusive 2 519
Coral Travel 4 all inclusive 2 554
Itaka 4 all inclusive 2 739
Rainbow 4 all inclusive 2 877
Mangrove Bay Resort TUI 3 śniadania i kolacje 2 255
Coral Hills Coral Travel 4 all inclusive 2 325
Rainbow 3 all inclusive 2 847
Pensee Azur Resort Sun & Fun 4 all inclusive 2 345
Coral Travel 4 all inclusive 2 392
Exim Tours 4 all inclusive 2 539
Nada Resort Exim Tours 4 all inclusive 2 439
Itaka 4 all inclusive 2 669
Rohanou Beach Resort & Ecolodge Coral Travel 4 all inclusive 2 489
Dreams Beach Coral Travel 5 all inclusive 2 489
Laguna Beach Coral Travel 4 all inclusive 2 522
Aurora Oriental Bay Sun & Fun 4 all inclusive 2 575
Rainbow 4 all inclusive 2 750
Blue Reef Resort Exim Tours 4 all inclusive 2 599
Itaka 4 all inclusive 2 749
Resta Reef Resort TUI 4 all inclusive 2 622
Sentido Oriental Dream Resort Exim Tours 5 all inclusive 2 679
Itaka 4.5 all inclusive 2 949
Happy Life Resort Exim Tours 4 all inclusive 2 689
Itaka 4 all inclusive 2 839
Hilton Marsa Alam Nubian Resort TUI 5 all inclusive 2 699
Coral Travel 5 all inclusive 3 093
Exim Tours 5 all inclusive 3 179
Rainbow 5 all inclusive 3 372
Itaka 5 all inclusive 3 509
Utopia Beach Resort Sun & Fun 4 all inclusive 2 705
Three Corners Sea Beach Exim Tours 4 all inclusive 2 719
Itaka 4 all inclusive 2 839
Resta Grand Resort TUI 5 all inclusive 2 726
Exim Tours 5 all inclusive 3 039
Coral Travel 5 all inclusive 3 041
Rainbow 5 all inclusive 3 559
ETI 5 all inclusive 3 925
Floriana Dream Lagoon Exim Tours 5 all inclusive 2 729
Itaka 5 all inclusive 2 949
Sol Y Mar Solaya TUI 4.5 all inclusive 2 734
Sun & Fun 5 all inclusive 3 065
Gemma Resort Exim Tours 4 all inclusive 2 739
Iberotel Coraya Beach Resort TUI 5 śniadania i kolacje 2 740
Coral Travel 5 śniadania i kolacje 3 074
Sun & Fun 5 śniadania i kolacje 3 260
Rainbow 5 śniadania i kolacje 3 506
Exim Tours 5 all inclusive 4 019
Three Corners Equinox Beach Resort Rainbow 4.5 all inclusive 2 758
Iberotel Samaya Resort TUI 5 all inclusive 2 826
Iberotel Lamaya TUI 5 all inclusive 2 864
Coral Travel 5 all inclusive 3 244
Exim Tours 5 all inclusive 3 339
Sun & Fun 5 all inclusive 3 355
Itaka 5 all inclusive 3 519
Rainbow 5 all inclusive 3 680
ETI 5 all inclusive 4 094
Sol Y Mar Dar El Madina TUI 4 all inclusive 2 924
Coral Travel 4 all inclusive 3 025
Sun & Fun 5 all inclusive 3 185
Rainbow 4 all inclusive 3 485
Prima Holiday 4 all inclusive 3 899
ETI 4 all inclusive 3 950
Fantazia Resort Sun & Fun 5 all inclusive 2 935
Brayka Bay Reef Resort Exim Tours 4.5 all inclusive 2 939
Itaka 4.5 all inclusive 3 159
Prima Holiday 4.5 all inclusive 3 479
Royal Brayka Resort Itaka 5 all inclusive 2 939
Shams Alam Sun & Fun 4 all inclusive 2 945
Tulip Marsa Alam Itaka 5 all inclusive 2 969
Novotel Marsa Alam Itaka 5 all inclusive 2 989
Concorde Moreen Beach Resort Itaka 5 all inclusive 2 989
The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort TUI 5 all inclusive 3 000
Coral Travel 5 all inclusive 3 223
Exim Tours 5 all inclusive 3 269
Sun & Fun 5 all inclusive 3 295
Rainbow 5 all inclusive 3 399
ETI 4 all inclusive 3 926
Jaz Maraya TUI 5 all inclusive 3 058
Sun & Fun 5 all inclusive 3 315
Itaka 5 all inclusive 3 559
Rainbow 5 all inclusive 3 800
Prima Holiday 5 all inclusive 4 229
LTI Akassia Beach TUI 5 all inclusive 3 250
Coral Travel 5 all inclusive 3 391
Exim Tours 5 all inclusive 3 559
Itaka 5 all inclusive 3 759
Jaz Mares Beach Coral Travel 5 all inclusive 3 405
El Malikia Resort Abu Dabbab Itaka 5 all inclusive 3 479
Albatros Sea World TUI 5 all inclusive 3 619
Coral Travel 5 all inclusive 3 917
Exim Tours 5 all inclusive 3 949
Itaka 5 all inclusive 4 279
ETI 5 all inclusive 4 642
Dane z 11 lutego 2020

Do Hurghady, a ściśle mówiąc, do afrykańskiej części wybrzeża Morza Czerwonego, polecieć można z pięciu portów lotniczych w Polsce.

Skąd do Hurghady (i okolic)?
lato 2020
Port poniedziałek wtorek czwartek niedziela
Gdańsk Coral Travel
Ecco Holiday
Itaka
Oasis Tours
Prima Holiday
Rainbow
TUI
Katowice Best Reisen
Coral Travel Coral Travel Coral Travel
Ecco Holiday
ETI ETI ETI
Exim Tours Exim Tours Exim Tours
Itaka Itaka Itaka
Oasis Tours
Prima Holiday Prima Holiday
Rainbow Rainbow Rainbow
Sun & Fun Sun & Fun Sun & Fun Sun & Fun
TUI TUI TUI TUI
Poznań Coral Travel
Ecco Holiday
ETI
Exim Tours
Itaka
Oasis Tours
Prima Holiday
Rainbow
Sun & Fun
TUI TUI
Warszawa Best Reisen
Coral Travel Coral Travel Coral Travel
Ecco Holiday
ETI ETI ETI
Exim Tours Exim Tours Exim Tours
Itaka Itaka
Oasis Tours
Prima Holiday Prima Holiday
Rainbow Rainbow Rainbow
Sun & Fun Sun & Fun Sun & Fun Sun & Fun
TUI TUI TUI
Wrocław Coral Travel
Ecco Holiday
ETI
Exim Tours
Itaka
Oasis Tours
Prima Holiday
Rainbow
Sun & Fun
TUI
Dane z 11 lutego 2020

W porównaniu z rokiem ubiegłym, ceny wycieczek do Hurghady wzrosły. Porównując oferty wyjazdów w połowie sierpnia, dostępne w tym samym okresie roku, zauważyć można, że średnie ceny spadły tylko w Best Reisen (i to o prawie 15%) i w Ecco Holiday (nieznacznie). Wyraźnie drożej jest przede wszystkim w ETI, ale także w Coral Travel, TUI i Itace. Exim Tours utrzymał średnią bez zmian.

Ceny minimalne, czyli te wykorzystywane w celach promocyjnych, w niektórych biurach są wyższe niż rok temu, w innych niższe. Najlepiej wygląda to w Best Reisen i w Itace, całkiem dobrze w Rainbow. Za to zdecydowanie najgorzej w TUI. Co jednak nie dziwi, bo w poprzednim sezonie TUI weszło ostro w walkę cenową. W tym roku jest już inaczej, choć TUI wyrobiło sobie tak dużą przewagę nad konkurencją, że mimo podwyższenia cen, nadal są one relatywnie niskie (minimalną ceną TUI przegrywa tylko z Coralem).

Średnie i najniższe ceny wycieczek
połowa sierpnia 2020
Biuro podróży Ceny średnie Ceny minimalne
2020 2019 Różnica Zmiana 2020 2019 Różnica Zmiana
Best Reisen 2 671 3 130 -459 -14.7% 2 038 2 348 -310 -13.2%
Ecco Holiday 2 609 2 649 -40 -1.5% 2 147 2 081 66 +3.2%
Rainbow 3 141 3 143 -2 -0.1% 2 226 2 353 -127 -5.4%
Exim Tours 2 896 2 896   0.0% 2 189 2 159 30 +1.4%
Sun & Fun 2 773 2 695 78 +2.9% 2 045 1 985 60 +3.0%
Itaka 3 123 2 973 150 +5.0% 2 159 2 409 -250 -10.4%
TUI 2 825 2 683 142 +5.3% 1 943 1 808 135 +7.5%
Coral Travel 2 802 2 622 180 +6.9% 1 849 1 867 -18 -1.0%
ETI 3 529 3 218 311 +9.7% 2 225 2 214 11 +0.5%
Oasis Tours 2 882       2 649      
Prima Holiday 3 137       2 299      
Neckermann   3 302       2 115    

Zestawienie cen pobytów w dokładnie tych samych hotelach, organizowanych przez te same biura podróży co w zeszłym roku, pokazuje, że w 98 przypadkach wzrosły, a w 41 spadły. Są takie, w których pobyty zdrożały o 20, a nawet 30%. Choć różnie to bywa w różnych biurach podróży.

Weźmy pierwszy z brzegu hotel. Aladdin Beach najbardziej podrożał w TUI, bo aż o prawie 20%, w Rainbow zaledwie o niespełna 2%, a 8-mio procentowa podwyżka w Coral Travel nie przeszkodziła Coralowi w utrzymaniu najlepszej oferty.

Ceny pobytów w tych samych hotelach w 2020 i 2019
połowa sierpnia
Hotel Biuro podróży Wyżywienie 2020 2019 Różnica Zmiana
Aladdin Beach Coral Travel all inclusive 2 499 2 320 179 +7.7%
Rainbow all inclusive 2 615 2 573 42 +1.6%
TUI all inclusive 2 656 2 217 439 +19.8%
Albatros Sea World TUI all inclusive 3 619 3 716 -97 -2.6%
Coral Travel all inclusive 3 917 3 526 391 +11.1%
Exim Tours all inclusive 3 949 3 699 250 +6.8%
Itaka all inclusive 4 279 3 769 510 +13.5%
ETI all inclusive 4 642 4 418 224 +5.1%
Albatros White Beach Coral Travel all inclusive 3 854 3 721 133 +3.6%
Exim Tours all inclusive 3 989 3 699 290 +7.8%
Itaka all inclusive 4 119 3 859 260 +6.7%
Alf Leila Wa Leila Itaka all inclusive 3 029 2 869 160 +5.6%
Ali Baba Palace Coral Travel all inclusive 2 661 2 407 254 +10.6%
Exim Tours all inclusive 2 739 2 499 240 +9.6%
TUI all inclusive 2 794 2 557 237 +9.3%
Rainbow all inclusive 3 245 2 879 366 +12.7%
Aqua Vista Best Reisen all inclusive 2 948 3 148 -200 -6.4%
Exim Tours all inclusive 2 979 2 789 190 +6.8%
Coral Travel all inclusive 3 064 2 734 330 +12.1%
Arabella Azur TUI all inclusive 2 389 2 168 221 +10.2%
Coral Travel all inclusive 2 804 2 512 292 +11.6%
ETI all inclusive 3 541 2 583 958 +37.1%
Arabia Azur TUI all inclusive 2 410 2 375 35 +1.5%
Coral Travel all inclusive 2 752 2 465 287 +11.6%
ETI all inclusive 3 493 2 667 826 +'31.0%
Aurora Oriental Bay Sun & Fun all inclusive 2 575 2 375 200 +8.4%
Beach Albatros Resort Best Reisen all inclusive 3 498 3 728 -230 -6.2%
Exim Tours all inclusive 3 619 3 369 250 +7.4%
ETI all inclusive 4 408 3 575 833 +23.3%
Beirut Coral Travel śniadania i kolacje 1 849 1 998 -149 -7.5%
Bel Air Azur Resort Coral Travel all inclusive 2 648 2 373 275 +11.6%
ETI all inclusive 3 397 2 455 942 +38.4%
Bella Vista TUI all inclusive 2 303 2 062 241 +11.7%
Blue Reef Resort Itaka all inclusive 2 749 2 449 300 +12.2%
Brayka Bay Reef Resort Exim Tours all inclusive 2 939 2 799 140 +'5.0%
Itaka all inclusive 3 159 2 929 230 +7.9%
Caves Beach Resort Sun & Fun all inclusive 2 780 2 645 135 +5.1%
Coral Beach Coral Travel all inclusive 2 410 2 329 81 +3.5%
Coral Sun Beach Sun & Fun all inclusive 2 400 2 445 -45 -1.8%
Dana Beach Resort Exim Tours all inclusive 4 139 3 829 310 +8.1%
ETI all inclusive 4 889 4 006 883 +'22.0%
Desert Rose Resort TUI all inclusive 2 694 3 177 -483 -15.2%
El Malikia Resort Abu Dabbab Itaka all inclusive 3 479 3 089 390 +12.6%
Elphistone Resort TUI all inclusive 2 244 2 573 -329 -12.8%
Itaka all inclusive 2 739 2 449 290 +11.8%
Elysees Sun & Fun all inclusive 2 135 2 295 -160 -7.0%
Best Reisen śniadania i kolacje 2 038 2 458 -420 -17.1%
Fantazia Resort Sun & Fun all inclusive 2 935 2 765 170 +6.1%
Giftun Azur Resort Coral Travel all inclusive 2 700 2 480 220 +8.9%
ETI all inclusive 3 174 2 440 734 +30.1%
Grand ETI all inclusive 2 225 2 214 11 +0.5%
Grand Resort ETI all inclusive 2 375 2 419 -44 -1.8%
Grand Seas Resort Hostmark Sun & Fun all inclusive 2 190 2 195 -5 -0.2%
Hawaii Le Jardin Aqua Park Exim Tours all inclusive 2 369 2 379 -10 -0.4%
Hawaii Riviera Aqua Park Exim Tours all inclusive 2 339 2 299 40 +1.7%
Hilton Marsa Alam Nubian Resort TUI all inclusive 2 699 3 138 -439 -14.0%
Coral Travel all inclusive 3 093 2 760 333 +12.1%
Exim Tours all inclusive 3 179 3 029 150 +'5.0%
Rainbow all inclusive 3 372 2 995 377 +12.6%
Itaka all inclusive 3 509 3 169 340 +10.7%
Imperial Shams Abu Soma TUI all inclusive 2 223 2 194 29 +1.3%
Coral Travel all inclusive 2 369 2 271 98 +4.3%
Sun & Fun all inclusive 2 435 2 675 -240 -9.0%
Best Reisen all inclusive 2 568 2 878 -310 -10.8%
Exim Tours all inclusive 2 639 2 579 60 +2.3%
Jasmine Palace TUI all inclusive 2 449 2 203 246 +11.2%
Jaz Aquamarine Coral Travel all inclusive 3 045 3 493 -448 -12.8%
TUI all inclusive 3 074 2 990 84 +2.8%
Exim Tours all inclusive 3 139 3 279 -140 -4.3%
Ecco Holiday all inclusive 3 194 3 290 -96 -2.9%
Sun & Fun all inclusive 3 220 3 375 -155 -4.6%
Rainbow all inclusive 3 468 3 556 -88 -2.5%
Itaka all inclusive 3 869 3 649 220 +'6.0%
ETI all inclusive 4 390 3 503 887 +25.3%
Jaz Bluemarine TUI all inclusive 2 876 2 919 -43 -1.5%
King Tut Best Reisen all inclusive 2 118 2 398 -280 -11.7%
Sun & Fun all inclusive 2 140 2 115 25 +1.2%
Coral Travel all inclusive 2 142 2 024 118 +5.8%
Labranda Club Makadi Sun & Fun all inclusive 2 545 2 555 -10 -0.4%
Le Pacha Cataract Resort Best Reisen all inclusive 2 198 2 468 -270 -10.9%
Coral Travel all inclusive 2 239 2 116 123 +5.8%
Sun & Fun all inclusive 2 255 2 230 25 +1.1%
Exim Tours all inclusive 2 289 2 659 -370 -13.9%
LTI Akassia Beach Exim Tours all inclusive 3 559 3 239 320 +9.9%
Itaka all inclusive 3 759 3 509 250 +7.1%
Mangrove Bay Resort TUI śniadania i kolacje 2 255 2 679 -424 -15.8%
Marlin Inn Coral Travel all inclusive 2 304 2 431 -127 -5.2%
Meraki Beach Resort Sun & Fun all inclusive 2 870 2 705 165 +6.1%
Mercure Hurghada Itaka all inclusive 2 909 2 729 180 +6.6%
MinaMark Best Reisen all inclusive 2 128 2 798 -670 -23.9%
Sun & Fun all inclusive 2 285 2 355 -70 -3.0%
ETI all inclusive 3 024 2 609 415 +15.9%
Novotel Marsa Alam Itaka all inclusive 2 989 2 879 110 +3.8%
Nubia Aqua Beach Resort Coral Travel all inclusive 2 346 2 209 137 +6.2%
Palm Beach TUI all inclusive 2 286 2 231 55 +2.5%
Sun & Fun all inclusive 2 425 2 240 185 +8.3%
Royal Lagoons Aqua Park Resort & Spa Coral Travel all inclusive 2 207 1 993 214 +10.7%
Royal Star Beach Resort Rainbow all inclusive 2 617 2 589 28 +1.1%
Samra Bay Resort TUI all inclusive 2 173 1 996 177 +8.9%
ETI all inclusive 3 416 2 564 852 +33.2%
Sea Gull Beach Resort Exim Tours all inclusive 2 489 2 489   0.0%
Rainbow all inclusive 2 716 2 910 -194 -6.7%
Itaka all inclusive 2 799 2 579 220 +8.5%
Sea Star Beau Rivage Best Reisen all inclusive 2 638 3 038 -400 -13.2%
Rainbow all inclusive 2 647 2 990 -343 -11.5%
Sentido Oriental Dream Resort Exim Tours all inclusive 2 679 2 569 110 +4.3%
Itaka all inclusive 2 949 2 829 120 +4.2%
Shams Alam Sun & Fun all inclusive 2 945 2 745 200 +7.3%
Siva Grand ETI all inclusive 2 525 2 696 -171 -6.3%
Sphinx Resort Sun & Fun all inclusive 2 185 2 095 90 +4.3%
Best Reisen all inclusive 2 198 2 468 -270 -10.9%
Coral Travel all inclusive 2 207 2 086 121 +5.8%
Steigenberger Al Dau Beach TUI all inclusive 3 639 3 589 50 +1.4%
Coral Travel all inclusive 3 708 3 721 -13 -0.3%
Sun & Fun all inclusive 3 965 3 965   0.0%
Exim Tours all inclusive 4 039 3 949 90 +2.3%
ETI all inclusive 4 744 3 982 762 +19.1%
Steigenberger Aqua Magic TUI all inclusive 2 810 2 943 -133 -4.5%
ETI all inclusive 3 754 2 965 789 +26.6%
Sunny Days El Palacio ETI all inclusive 3 204 2 763 441 +'16.0%
Sunny Days Palma de Mirette ETI all inclusive 3 421 2 763 658 +23.8%
Sunrise Grand Select Crystal Bay Sun & Fun all inclusive 3 990 3 810 180 +4.7%
Sunrise Holidays Resort Sun & Fun all inclusive 2 685 2 515 170 +6.8%
Sunrise Select Garden Beach Sun & Fun all inclusive 2 965 2 740 225 +8.2%
The Grand Palace ETI all inclusive 3 806 3 427 379 +11.1%
The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort TUI all inclusive 3 000 3 322 -322 -9.7%
Exim Tours all inclusive 3 269 3 169 100 +3.2%
Rainbow all inclusive 3 399 3 405 -6 -0.2%
ETI all inclusive 3 926 3 935 -9 -0.2%
Three Corners Equinox Beach Resort Rainbow all inclusive 2 758 2 588 170 +6.6%
Three Corners Sea Beach Exim Tours all inclusive 2 719 2 619 100 +3.8%
Itaka all inclusive 2 839 2 609 230 +8.8%
Three Corners Sunny Beach Resort Best Reisen all inclusive 2 438 2 748 -310 -11.3%
Sun & Fun all inclusive 2 460 2 505 -45 -1.8%
TUI all inclusive 2 471 2 366 105 +4.4%
Itaka all inclusive 2 769 2 649 120 +4.5%
ETI all inclusive 3 190 2 600 590 +22.7%
Titanic Beach SPA & Aqua Park Itaka all inclusive 3 319 3 129 190 +6.1%
Titanic Palace Resort Coral Travel all inclusive 2 986 2 772 214 +7.7%
Titanic Royal Coral Travel all inclusive 3 239 2 500 739 +29.6%
Utopia Beach Resort Sun & Fun all inclusive 2 705 2 555 150 +5.9%
Dane z 11 lutego 2020

Co robić w Hurghadzie?
Hurghada - co tam robić

Odpowiedź jest bardzo prosta: w Hurghadzie można leżeć na plaży, pływać w morzu, w basenie, siedzieć w restauracjach i barach zajadając ulubione przysmaki i popijając drinki (bez- i alkoholowe).

Hurghada to raj dla plażowiczów, ale raczej nie dla turystów, których pasją jest zwiedzanie, podziwianie zabytków, odwiedzanie muzeów i średniowiecznych kościołów. Chociaż leży przecież w Egipcie - kraju o niezwykłej historii. Jednak w Hurghadzie nie ma po tym żadnego śladu – w czasach faraonów, ani o wiele później, w ogóle nie istniała, była tu tylko pustynia.

Żeby natknąć się na ślady wielkiej historii, trzeba zdecydować się na udział w wycieczce do Kairu lub Luksoru. Zważywszy jednak na niepewną sytuację polityczną, propozycja wyjazdu do tych miast często budzi niepokój.

Dla nielubiących narażać niepotrzebnie na szwank swojego zdrowia, a przynajmniej samopoczucia, biura podróży mają ofertę innych atrakcji, chociaż nie mających charakteru historycznego.

Decydując się na udział w wycieczce, warto pamiętać, że niekoniecznie trzeba korzystać z usług biura podróży, w którym wykupiło się pobyt. Jest to wprawdzie prostsze – rezydenci na samym początku organizują spotkania informacyjne, w trakcie których próbują sprzedać miejsca w wycieczkach (nie ma się co dziwić, jest to dla nich istotne źródło dochodów) – ale za to, zwykle, droższe. Istnieją liczne firmy zajmujące się organizacją wycieczek, często zatrudniające polskich pracowników. Warto przed wyjazdem przejrzeć strony internetowe. Chociaż kupienie udziału w wycieczce jest łatwiejsze u rezydenta, nie wymaga żadnej pracy i dlatego większość turystów wybiera to rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na to, w czyim imieniu nasz rezydent sprzedaje wycieczki. Często robi to w imieniu lokalnej firmy, co ma znaczenie o tyle, że ewentualne reklamacje składać będziemy musieli do niej, co oznacza, że zakup u rezydenta, reprezentującego polskie biuro podróży, nie da nam żadnej przewagi.

Najbardziej popularne wycieczki fakultatywne
oferty biur podróży - ceny w przybliżeniu
Kair

Na wycieczkę do Kairu możemy wybrać się na jeden lub dwa dni. Podróż odbywa się autokarem, a że droga jest daleka, to wyjechać trzeba o 2-ej w nocy. W ramach zwiedzania ogląda się Meczet Amr Ibn As, piramidy, Sfinksa i Muzeum Egipskie, położone przy słynnym Placu Tahrir… Powrót do hotelu -  niedługo przed północą. W przypadku wycieczki dwudniowej, dodatkowo obejrzeć można religijne centrum Kairu, Alabastrowy Meczet Mohammad Ali, Miasto Umarłych (z góry – widok na cmentarz, na którym mieszkają żywi ludzie), orientalny bazar. W trakcie wycieczki przepływa się kawałek Nilu łodzią.
Cena: 105 usd (1-dniowa), 185 usd (2-dniowa), 265 usd (samolotem)

Luksor

Do Luksoru jest trochę bliżej, dzięki czemu wstawać nie trzeba tak wcześnie. Wyjeżdża się około 5 rano. Słowo Luksor oznacza „miasto pałaców”. W taki sposób Arabowie, po zdobyciu w VII wieku miasta, nazwali je sądząc, że starożytne świątynie są pałacami królów. W Luksorze ogląda się pozostałości po Świątyni w Karnaku i Dolinę Królów, w której zwykle wycieczkowicze zwiedzają kilka grobowców. Dolina jest rozległa i istnieje możliwość wejścia tylko do ograniczonej liczby, specjalnie przygotowanych dla turystów, miejsc. Po drodze ogląda się także Kolosy Memnona i Świątynię Królowej Hatszepsut. Trasa, odmiennie od tej prowadzącej do Kairu, nie przebiega wyłącznie przez pustynię. W pobliżu Luksoru pojawiają się ludzkie osady, co umożliwia podglądanie życia ludzi na egipskiej wsi.
Cena: 110 usd

Zwiedzanie Hurghady

Wycieczka o wiele krótsza od poprzednich. Trwa tylko ok. 5-ciu godzin i zaczyna się popołudniu. Zwiedzanie polega na obejrzeniu Meczetu, Kościoła koptyjskiego i akwarium.
Cena: 35 usd

Park Wodny Sindbad

Typowy park wodny ze zjeżdżalniami, basenami, sztucznymi falami, itp. Spodoba się zwłaszcza dzieciom, ale zważywszy na to, ze część turystów wybiera na pobyt hotele mające już swoje własne aqua-parki, nie dla wszystkich będzie on dużą atrakcją.
Cena: 60 usd (jedzenie i napoje typu „all inclusive”)

Snorkelling

Czyli nurkowanie podpowierzchniowe. Każdy uczestnik dostaje maskę i rurkę do oddychania, wszyscy wypływają statkiem na morze, w okolice rafy koralowej i zaczyna się pływanie z twarzą zanurzoną pod wodą. Pozwala to na proste (dla umiejących pływać…) przyjrzenie się życiu świata podwodnego.
Cena: 40 usd

Łódź motorowa

Program podobny do poprzedniego, tyle tylko, że zamiast statkiem, na miejsce zabawy dociera się łodzią motorową.
Cena:60 usd

Łódź ze szklanym dnem

Rozrywka znana z wielu innych nadmorskich krajów. Umożliwia podglądanie podwodnego świata w jeszcze prostszy sposób niż przy użyciu rurki i maski. Nawet nie trzeba umieć pływać… Rejs trwa około 2-ch godzin, a łódź ma bardzo duże szklane dno.
Cena: 50 usd

Łódź podowdna

Jeszcze inny sposób na oglądanie tego co pod wodą. Można to zrobić wybierając łódź podwodną. Widzi się więcej niż przebywając na statku ze szklanym dnem, bo łódź opuszczana jest na głębokość 18 metrów.
Cena: 80 usd

Rejs VIP-owski

Dla lubiących komfort. Łódź jest luksusowa, klimatyzowana i ma wi-fi (w każdej chwili można przejrzeć pocztę i zobaczyć co tam słychać w pracy). W programie pływanie z rurką, przejażdżka na bananie (dla VIP-ów o zacięciu sportowym), łowienie ryb, a także masaż pleców. Jak wiadomo, VIP-y lubią owoce morza, nie zadowalając się prostym tradycyjnym jedzeniem, dlatego szeroki ich wybór przewidziany jest na obiad. Dla VIP-ów – tradycjonalistów będzie także mięso.
Cena: 75 usd

Wyspa Giftun

Na wyspie jest rezerwat przyrody, który wart jest obejrzenia. Można tu także się opalać i pływać w morzu. Statek zatrzymuje się przy dwóch różnych rafach, umożliwiając pływanie z rurką.
Cena: 50 usd

Kursy nurkowania

Coś bardziej hardcorowego… Tez ogląda się życie świata pod wodą, ale pływać trzeba umieć, a także spełniać warunki zdrowotne i mieć trochę odwagi. Na zakończenie kursu dostaje się certyfikat – międzynarodowy,
Cena: 345 usd (plus różne dopłaty)

Nurkowanie

Ci, którzy mają już pewne umiejętności, mogą wybrać się na nurkowanie (z opieka instruktora, trzymającego za rękę). W cenie są dwa zejścia, trwające po 15 minut. Wycieczka zajmuje prawie cały dzień, a wolny od nurkowania czas można poświęcić na pływanie z rurką i opalanie.
Cena: 70 usd

Przejazd quadami

Zamiast wody – pustynia. Uczestnicy dostają quady i jadą nimi do wioski beduińskiej, gdzie dociera się po dwugodzinnej jeździe i zjada kolację.
Cena: 55 usd

Safari jeepami

Program podobny do poprzedniego, tylko poszerzony. Do wioski beduińskiej jedzie się jeepami (nie trzeba się kłopotać kierowaniem), zwiedza się jej atrakcje, ogląda terrarium, tańce brzucha, wirujących derwiszy, fakirów, pali się fajką wodną (sziszę), a także uczestniczy w przejażdżce quadami.
Cena: 70 usd

Co jeść w Egipcie?

Hurghada - jedzenie Kuchnia egipska swą tradycją sięga aż 5000 lat wstecz, niektóre przepisy pochodzą właśnie z aż tak odległej epoki. Archeolodzy odkryli, że w starożytności, jedzenie stanowiło formę zapłaty. Oczywiście, wraz z upływem wieków, w kuchni egipskiej pojawiały się zmiany, przejmowane od nowych, oddziaływujących na nią kultur (dobrym przykładem może być wyeliminowanie alkoholu z przepisów kuchennych).

Kuchnia egipska w dużym stopniu wykorzystuje rośliny strączkowe takie jak fasola, soczewica. Są one, podobnie jak cebula i inne warzywa, składnikiem pojawiającym się w wielu daniach. Wegetarianie bez trudu znajdą dla siebie coś dobrego, ze względu na to, że w Egipcie mięso było zawsze stosunkowo drogie i często jest zastępowane rybami.

Chleb zwykle towarzyszy wszystkim posiłkom. Nazywany jest on „aish”, a słowo to oznacza także „życie”. Wykorzystuje się go często także jako rodzaj łyżki. Arabowie, tradycyjnie, nie używają sztućców. Jedzą rękoma. Jednak częste kontakty z innym tradycjami (przede wszystkim chrześcijańską) sprawiają, że sztućce znajdują u nich także zrozumienie. Gdy nie ma na stole widelca lub łyżki, do nabierania na przykład fasoli, świetnie nadaje się ich chleb.

 

Egipskie potrawy
jakie przysmaki jeść w Hurghadzie?
Aish

Tradycyjny chleb egipski, przypominający kształtem pitę. Jest to placek, w środku pusty, tworzący po przecięciu, rodzaj kieszeni. Pieczony jest z mąki pszennej, wody i soli.

Aish baladi

Też chleb, tylko ze razowy.

Baba Ghanoush

Robione z bakłażana. Po usunięciu pestek, rozgniata się go i miesza z tahini (niżej), sokiem z cytryny, solą, pieprzem, pietruszką, kminem i skrapia oliwą z oliwek. Powstaje w ten sposób, gęsty sos, o dymnym zapachu, doskonale nadający się do chleba pita.

Basbousa

Słodkie ciasto zrobione z kaszy manny, nasiąkniętej syropem, o zapachu kwiatowym (wytwarza się go z wody różanej i czasami z cytryny i miodu).

Beide Hamine

Podobne do jajek na twardo, tyle tylko, ze bardziej gładkie i kremowe, dzięki 6-8 godzinnemu podgrzewaniu na wolnym ogniu.

Falafel

Powszechnie znane danie na całym Bliskim Wschodzie. Przypuszczalnie jego miejscem pochodzenia jest Egipt. Są to kulki uformowane z ziaren bobu lub ciecierzycy i usmażone w głębokim tłuszczu.

Fatta

Zupa z mięsa, przyprawiona czosnkiem i białym octem winnym, podawana z ryżem. Tradycyjne jedzenie nubijskie, zwykle przygotowywane na specjalne okazje, takie jak śluby, pierwsza ciąża, a także jako główne danie w trakcie religijnego święta Eid al-Adha.

Feseekh (lub Fesikh)

Skwaśniała, posolona i wysuszona ryba mullet (mugilowata). Zwykle jedzona podczas wiosennego świętowania Sham el-Nessim.

Ful medames

Rozgnieciony bób, gotowany z oliwą, posiekaną pietruszką, czosnkiem, sokiem z cytryny i solą. Tradycyjnie jedzony z chlebem, cebulą, marynowanymi warzywami i świeżą  rucolą. W czasie śniadań dodawane jest także jajko.

Hamam Mahsi

Nadziewany gołąb. Podobny do Mahsi (niżej) - gołąb nadziewany ryżem, pszenicą lub ziołami i grillowany lub pieczony.

Humus bi Tahina

Sos robiony z ciecierzycy i sezamu. Zwykle podawany ze zgrillowanym pieczywem lub tostem. Może być używany jako „smarowidło” do chleba.

Kofta

Czasami nazywane Kefta. Ostre kulki mięsne, kształtem przypominające bardziej małe kiełbaski, często podawane na szpikulcu.

Kibda

Smażona wątroba (wołowa), zazwyczaj sprzedawana na ulicznych straganach.

Koshary (lub Kushari)

Uważane za najsłynniejsze danie w Egipcie. Jest wegetariańskie i składa się z ryżu, spaghetti, makaronu, czarnej soczewicy, ciecierzycy, czosnku i polewane jest ostrym sosem pomidorowym (czasami sosem chili) z podsmażoną cebulą. Koshary tanio sprzedawane jest w ulicznych budkach, a także w restauracjach – niektóre specjalizują się w jego przygotowywaniu. Nie powinno się wyjeżdżać z Egiptu bez spróbowania tego dania.

Macaroni bechamel

Makaron penne, pokryty warstwą ostrego mięsa z cebulą i białym (beszamelowym) sosem.

Mahshi

Nadziewane warzywa. Danie wegetariańskie, wytwarzane poprzez nadziewanie warzyw, takich jak liście kapusty, pomidory, zielony pieprz, bakłażany, cukinie, ryżem sezonowanym z ziołami i przyprawami. Umieszcza się je w naczyniu, zalewając sosem pomidorowym i sokiem z cytryny.

Molokhia (lub Molokheyyah)

Zupa zrobiona z drobno pociętych liści malwy, zmieszanych z kolendrą i czosnkiem. Jest to jedno z podstawowych dań w Egipcie, chociaż zwykle jedzone tylko w domu. Czasami do tej zielonkawej zupy dodaje się kurczaka, jagnięcinę lub mięso z królika.

Roz meammar

Mleko, masło lub śmietana, bulion z kurczaka lub rosół dodawane do wcześniej ugotowanego ryżu i całość wstawiana do pieca.

Samak mashwy

Grillowana, marynowana ryba. Danie typowe dla Aleksandrii (daleko od Hurghady…).

Shawarma

Ten bardzo popularny na Bliskim Wschodzie sandwich, przygotowywany jest z koźliny, kurczaka, jagnięciny, wołowiny lub z indyka. Tworzy się go, wkładając mięso do środka chleba typu pita i dodaje sos tahini.  Shawarma pochodzi z krajów Lewantu, ale została przejęta przez kuchnię egipską.

Tahini

Pasta sezamowa.

Tehina

Sos robiony z sezamowego tahini, zmieszanego z sokiem z cytryny, czosnkiem. Używany jest także do smarowania chleba.

Sałatka Tehina

Sałatka przygotowywana poprzez zmieszanie masła sezamowego, ciecierzycy, octu winnego, soku z cytryny, pieprzu, kminu, pietruszki i oliwy z oliwek.

Pogoda w Egipcie
HURGHADA Pogoda

Temperatury w Hurghadzie
  Sty Lut Mar Kwie Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Rekordowa temp.max 30 32 35 40 43 46 44 42 43 43 35 32
Rekordowa temp.min 1 0 1 11 10 17 20 16 14 11 6 3
Śr.temp.max 21 22 26 28 31 33 34 34 32 30 26 23
Śr.temp.min 10 10 15 16 20 23 24 24 22 20 15 12
Temp. wody w morzu 22 21 22 22 24 26 27 28 27 26 25 23

Do Hurghady, na wakacje, wyjeżdżać można przez cały rok. Słońce świeci tam codziennie. Trudno liczyć kiedykolwiek na deszcz. Jednak w miesiącach zimowych temperatura wieczorami i w nocy może spaść zaskakująco nisko. Wiejący wiatr, który w lecie stanowi ochłodę i pomaga normalnie funkcjonować, w zimie może być odczuwany jako dolegliwość. Temperatura wody w morzu, w lecie przekraczająca 28 stopni, w lutym spaść może do 20-21, czyli do poziomu znanego nam z Bałtyku w lecie.

Wybierając hotel w okresie zimowym, warto sprawdzić czy na jego terenie jest basen z podgrzewaną wodą. Zwykle, nawet hotele wysokiej klasy, z powodów oszczędnościowych, podgrzewają wodę tylko w jednym basenie – tym najmniejszym (zazwyczaj mają ich co najmniej dwa). Kąpiel zimą w basenie niepodgrzewanym jest dobra tylko dla zahartowanych pływaków. Z tego samego powodu, wielu plażowiczów z podziwem patrzy na tych odważnych, którzy zdecydowali się na pływanie w morzu.

Wiele osób uważa, że do Hurghady nie warto jest jeździć w sierpniu, obawiając się nadmiernie wysokich temperatur. Rzeczywiście, potrafi być gorąco, ale warunki wypoczynku są na tyle dobre (baseny, parasolki, morze), że temperatur nie odczuwa się jako dużej uciążliwości. Istotnym czynnikiem łagodzącym skutki wysokich temperatur, jest niska wilgotność, sprawiająca, że upały nie są  tak bardzo męczące, jak to bywa np. w Polsce. 32 stopnie u nas potrafią bardziej zmęczyć niż 42 w Egipcie…

 

Autor: Jarosław Mojzych

Pierwsza publik.: 11 stycznia 2014
Aktualizacja: 11 lutego 2020

 


Zamknij X
Zamknij X
REKLAMA