Booking.com
Czy warto polecieć do Hurhgady?

W Hurghadzie...

Hurghada w przeszłości  mała rybacka wioska, położona na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Nie znajdziemy tu żadnych pozostałości po starożytnej cywilizacji egipskiej, żadnych piramid ani świątyń. Na początku XX wieku, do roku 1920, w Hurghadzie mieszkali arabscy rybacy, przybyli z Arabii Saudyjskiej, a cała wioska liczyła sześć chat, zbudowanych z wełny i włosów wielbłądzich. Rybacy utrzymywali się ze sprzedaży suszonych ryb Egipcjanom, przemieszczających się karawanami, w drodze z Górnego Egiptu.

Hurghada - wypoczynek, wyjazd

Trochę historii

Hurghada w języku arabskim nazywana jest Al-Ghardaka, co ma swoje korzenie sięgające lat 20-ch. W tym czasie arabscy rybacy, pochodzący z Arabii Saudyjskiej, przed powrotem do domu, zbierali się w wybranym przez siebie miejscu. Było ono wyznaczone przez duże, samotne drzewo, widoczne ze wszystkich stron z dużej odległości. Drzewo to nazywało się Gharkad, a samo miejsce spotkań rybacy nazwali Al-Gharkad (później na końcu nazwy pojawiła się litera ‘a’). W miejscu, w którym stało drzewo, ostatni król Egiptu – Farouk, rządzący krajem do 1952 roku, wybudował swą wakacyjną rezydencję. Dzisiaj jest ona wykorzystywana jako klub sportów wodnych, przeznaczony dla żołnierzy, a można ją znaleźć na wprost biura informacji turystycznej w mieście.

Znaczenie Hurghady wzrosło w 1931, po odkryciu w okolicy złóż ropy naftowej. Spowodowało to rozwój innych dziedzin gospodarki, takich jak transport i budownictwo. Ekspansja przemysłu turystycznego rozpoczęła się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Bardzo atrakcyjne położenie, wybrzeże o długości 30 km z wieloma piaszczystymi plażami, rafami koralowymi, pełnymi kolorowych tropikalnych ryb, gwarantowana słoneczna pogoda – wszystko to wzbudziło zainteresowanie inwestorów turystycznych i to zarówno europejskich, amerykańskich jak i arabskich. W rezultacie ich aktywności, w ostatnich latach liczba mieszkańców Hurghady wzrosła czterokrotnie, do około 90 tys, do których doliczyć trzeba 140 tys innych, przyjeżdżających do Hurghady w związku z pracą w turystyce. Liczba turystów, w czasach bardziej spokojnych, sięgała 1 miliona rocznie.

Od początku lutego 2011, kiedy to – od zgromadzenia tłumów na kairskim placu Tahrir, faktycznie rozpoczęła się egipska rewolucja, Egipt stracił swój wizerunek wakacyjnego raju, a przynajmniej wyraźnie go nadwerężył. Co pewien czas dochodziły informacje o kolejnych niepokojach. Sytuacja nie ustabilizowała się po szybko przeprowadzonych wyborach prezydenckich. Muhammad Mursi, nowo wybrany prezydent, wywodzący się z islamistycznej partii Bractwo Muzułmańskie, błyskawicznie utracił popularność w kraju, doszło do spięć, zamieszek i walk pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Walki polityczne trwały długo, Mursi został obalony, wojsko obsadziło na stanowisku tymczasowego prezydenta Aldiego Mansura, a w roku 2014, po kolejnych wyborach, prezydentem został marszałek As-Sisi.

Zmianom politycznym, przez cały czas towarzyszyły, często gwałtowne i dramatyczne, wydarzenia, wpływające na wizerunek kraju, który zmienił się ze spokojnego i bezpiecznego (co jest dość typowe dla państw rządzonych przez dyktatorów, takich jak, obalony w 2011, Mubarak) na stwarzający zagrożenia osobom w nim przebywających.

Brak dramatycznych doniesień przez wiele ostatnich miesięcy sprawia, że Hurghada powraca do łask, przede wszystkim turystów i próbujących reaktywować na nią modę – biur podróży.

Wypoczynek w Hurghadzie
Wakacje w Hurghadzie

Mapa Hurghada

Egipt jest dużym krajem (powierzchnia trzy razy większa od Polski). Na wypoczynek jeździ się do części afrykańskiej (Hurghada, Marsa Alam) albo azjatyckiej, na Półwysep Synaj (Sharm El Sheikh, Taba, Dahab). Główne miasta turystyczne - Sharm El Sheikh i Hurghada okazały się zbyt małe i w miarę upływu czasu i rosnącego ruchu turystycznego, rozbudowywano bazę hotelową w miejscowościach okolicznych. Pojawiły się nowe kurorty, takie jak Marsa Alam, Sahl Hashish, Soma Bay, El Gouna i inne.

Główną atrakcją Hurghady i jej okolic, jest możliwość spokojnego, niczym niezmąconego wypoczynku (abstrahując od zagrożeń politycznych). Realizacji tego celu sprzyjają plaże, ciepła woda w morzu i niemal nieprzerwanie świecące słońce. Większość hoteli stoi albo bezpośrednio przy plażach, albo w drugiej linii brzegowej. Raczej rzadko, w odróżnieniu od niemal równie popularnego Sharm El Sheikh, zachodzi konieczność długiego spaceru na plażę, nie są tu potrzebne wahadłowe mikrobusy.

Hurghada jest także dobrym miejscem dla chętnych oglądania życia podwodnego, szczególnie tych, którzy nie mają w tym dużego doświadczenia. Nawet całkiem początkujący płetwonurkowie mogą popróbować swoich sił. Ale w Hurghadzie najlepiej czuć się będą miłośnicy plażowania i spożywania drinków przy basenach…

Życie turysty utrudniają trochę wszechobecni handlarze, którzy naprawdę potrafią być natrętni i trzeba sporej wprawy, żeby od nich się uwolnić. Właściwie, niemożliwe jest przejście ulicą bez kontaktu z namolnymi sprzedawcami. Choć ostatnio władze Egiptu rozpoczęły z nimi wojnę. Próbują nakładać kary na najbardziej namolnych handlarzy. Czy osiągną sukces? Trzeba trochę poczekać z wnioskami.

Zaletą Hurghady i okolic – dla tych, których pasją nie jest nurkowanie – są plaże z dostępem do morza. Rafa jest tutaj bardziej oddalona od brzegu, co pozwala korzystać wszystkim z uroków ciepłej wody – w lecie i jesienią jej temperatura sięga 32 stopni!

Hotele w Hurghadzie
Hotele w Hurghadzie

Do Hurghady na wakacje polecieć można tylko z biurem podróży. Samodzielna organizacja jest całkowicie nieopłacalna. Tanie linie (na razie?) tam nie latają. A biura podróży, po paru latach wstrzemięźliwości, powróciły do Hurghady na całkiem dużą skalę. Nic dziwnego. Naprawdę trudno zrezygnować z takiego regionu wakacyjnego jak wybrzeże Morza Czerwonego. Pięciogwiazdkowe hotele (choć nie wszystkie trzymają wysoki standard), błękitne, ciepłe morze i piaszczyste plaże. W dodatku, stosunkowo niskie ceny. Za podobną jakość wypoczynku w Grecji zapłacić trzeba kilkadziesiąt procent więcej (nie wspominając już o Hiszpanii).

Szczególnie w sezonie zimowym o alternatywę dla Egiptu jest bardzo trudno. W zasadzie pozostają tylko odległe kraje – Ameryka Środkowa i Południowa, Azja południowo-wschodnia. Ale to zupełnie inna półka cenowa. Kanary są bliżej i nie tak drogie, ale oferują zupełnie inną formę wypoczynku. Dla miłośników plażowania i uprawiania sportów wodnych w okresie marnej pogody w Polsce pozostaje przede wszystkim Egipt. A zwłaszcza Hurghada i jej okolice.

W lecie, wbrew pozorom (niektórzy obawiają się, że może być za gorąco), jest tam nie tylko nie gorzej niż w zimie, ale nawet lepiej. Upały wprawdzie są duże, temperatura z reguły przekracza 30 stopni, czasami nawet znacznie, ale powietrze jest suche, dzięki czemu nie odczuwa się dolegliwości z powodu dużego ciepła. Za to temperatura wody w morzu jest rewelacyjnie wysoka. Niektórzy twierdzą nawet, że nawet za wysoka, ale to nieprawda. Na wybrzeżu Morza Czarnego, w okolicach Hurghady, lubi wiać wiatr. Dlatego w wielu hotelach stawiane są parawany (które niedawno pewni celebryci wyśmiewali w Polsce, twierdząc, że są symbolem naszej zaściankowości) chroniące przed strumieniami piasku. W lecie wiatr jest przyjemny, czego nie da się powiedzieć o zasypywaniu piaskiem. Za to w zimie jego porywy dają wrażenie przenikliwego chłodu (choć temperatura przekracza 20 stopni) i wtedy parawany są naprawdę niezbędne.

W ofertach biur podróży w sezonie zimowym znalazło się ponad 150 hoteli. Część z nich stoi w samym centrum miasta. Ma to swoje zalety, ale także i wady. Zaletą jest możliwość wyjścia do miasta i wstąpienia do baru czy restauracji. Ale przy wykupionym „all inclusive”, nie bardzo ma się na to ochotę... Tym bardziej, że w dużej części ładnych lokali na mieście, nie można zamówić piwa ani żadnego alkoholu… Zainteresowani powinni to sprawdzić przed zajęciem miejsca przy stoliku. Zazwyczaj po jednym wieczorze spędzonym w mieście, ponowny spacer nie wydaje się specjalnie atrakcyjny – po pierwsze dlatego, że wszystko da się obejrzeć przy pojedynczej wizycie, a po drugie, do spacerów zniechęcają jednak, wspomniani wcześniej, wszechobecni handlarze.

Dlatego lepszym – chyba - rozwiązaniem jest wybór hotelu położonego poza ścisłym centrum. Jest ich wiele. Cechą charakterystyczną jest rozległość zajmowanych przez nie terenów. Dzięki temu plaże są długie, baseny ogromne. Im dalej od miasta, tym obiekty hotelowe większe. Część z nich ma na swym terenie rozległe parki wodne, będące bardzo dużą atrakcją dla dzieci - i nie tylko dla dzieci. Coraz więcej hoteli wzbogaca swą infrastrukturę o takie parki. Nie wszystkie jednak są imponujące.

Do centrum miasta dojechać można taksówką. Często hotele zapewniają transport – niestety, zazwyczaj odpłatnie i to według europejskich cen… W samym mieście i na jego bezpośrednich obrzeżach, kursują mikrobusy, z których korzystają także mieszkańcy, a to oznacza symboliczną wysokość opłaty za przejazd.  Mikrobusy nie mogą jednak przekraczać rogatek miasta, czyli policyjnych punktów kontrolnych, ustawionych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Poza hotelami w Hurghadzie i jej okolicach, w ofertach są też obiekty położone w bardziej odległych miejscowościach, takich jak El Gouna, Makadi Bay, Soma Bay czy Sahl Hasheesh.

W Egipcie wskazane jest wybieranie hoteli o wyższej liczbie gwiazdek. Stwierdzenie to wydaje się truizmem, wiadomo przecież, że im więcej gwiazdek tym lepiej, ale w przypadku Egiptu niski standard z reguły jest naprawdę bardzo niski.

Kategorie hoteli w Egipcie, mimo obowiązujących tam przecież przepisów prawnych, ustalane są jednak z pewną dowolnością. Również biura podróży działające w Polsce nie bardzo potrafią poradzić sobie z tym problemem. Ten sam hotel przez jednych oceniany jest na 3.5 gwiazdki, a przez innych na 5.

Najtaniej do Hurghady jest polecieć na początku grudnia lub później pod koniec zimy.  Na koniec listopada przypadają ostatnie dni jesiennego szczytu wyjazdowego, a do Świąt i sylwestra pozostaje jeszcze parę tygodni. W tym okresie ceny tygodniowych pobytów są rzędu 1700 zł, w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych, z „all inclusive”.

Ceny drastycznie skaczą w górę w czasie sylwestra, a wzrosty sięgają nawet 80-100%. Pobyt w tym samych hotelu (najtańszym), który kosztuje na początku grudnia 1659 zł, w sylwestra ma cenę 3221 zł (Jasmine Palace w ofercie TUI).

Po Nowym Roku jest krótki, dosłownie kilkudniowy okres spadków cen, a później zaczynają się ferie. A wtedy za wypoczynek w Hurghadzie znowu trzeba zapłacić więcej, choć nie tak dużo jak w sylwestra. Na początku lutego najtańsze wycieczki kosztują 200-2200 zł.

Wycieczki do Hurghady. Oferty biur podróży
Pobyty tygodniowe na początku grudnia, w sylwestra i w lutym
Hotel Kat. Miejscowość Wyżywienie Biuro podróży grudzień sylwester luty
Marlin Inn 4 Hurghada all inclusive TUI 1 496 2 825 2 003
Giftun Azur Resort 3 Hurghada all inclusive TUI 1 527 2 831 1 997
Regina Style Resort 4 Hurghada all inclusive TUI 1 537 2 935 2 001
Hawaii Le Jardin Aqua Park 4 Hurghada all inclusive TUI 1 542 2 728 1 993
Hilton Hurghada Long Beach Resort 4 Hurghada all inclusive TUI 1 586 2 904 2 056
Caesar Palace hotel Aqua Park 5 Hurghada all inclusive TUI 1 603 2 879 2 132
Coral Hills Marsa Alam 4 Marsa Alam śniadania Coral Travel 1 609 2 470 2 047
Stella Di Mare Gardens Resort & Spa 5 Makadi Bay all inclusive TUI 1 609 3 112 2 079
Movie Gate Golden Beach 4 Hurghada all inclusive TUI 1 646 2 785 2 116
Jasmine Palace 5 Hurghada all inclusive TUI 1 659 3 221 2 159
Fam Hotel & Resort 4 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 1 664 2 983 2 265
Three Corners Sunny Beach Resort 4 Hurghada all inclusive TUI 1 694 3 325 2 158
Bella Vista 4 Hurghada all inclusive TUI 1 695 3 141 2 092
Elphistone Resort 4 Marsa Alam all inclusive TUI 1 706 2 732 1 931
Hawaii Riviera Aqua Park 5 Hurghada all inclusive TUI 1 715 3 302 2 125
Jaz Casa del Mar Resort 4 Hurghada all inclusive TUI 1 757 3 314 2 247
Sindbad Aqua Park 4 Hurghada all inclusive TUI 1 768 3 393 2 233
Grand 4 Hurghada all inclusive ETI 1 773 4 346 2 211
Stella Makadi Resort & Spa 5 Makadi Bay all inclusive TUI 1 773 3 306 2 243
Palm Beach 4 Hurghada all inclusive TUI 1 779 3 623 2 274
Dawar El Omda 4 El Gouna śniadania TUI 1 780   2 244
Arabella Azur 4 Hurghada all inclusive TUI 1 801 3 147 2 128
Shams Safaga 4 Safaga all inclusive TUI 1 812 3 200 2 276
Aladdin Beach Resort 4 Hurghada all inclusive TUI 1 828 3 288 2 233
Elysees 4 Hurghada all inclusive Sun Fun 1 835 2 685 2 115
Dreams Beach 5 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 1 852 2 643 2 291
Abo Nawas 4 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 1 859 2 731 2 346
Arabia Azur 4 Hurghada all inclusive TUI 1 874 3 499 2 206
King Tut 4 Hurghada all inclusive Best Reisen 1 878 2 518 1 968
Pensee Azur Resort 4 Marsa Alam all inclusive TUI 1 886 3 337 2 059
Desert Rose Resort 5 Hurghada all inclusive TUI 1 890   2 378
Grand Seas Resort Hostmark 4 Hurghada all inclusive Sun Fun 1 895 2 870 2 185
Movenpick Resort Hurghada 4.5 Hurghada all inclusive TUI 1 928 3 886 2 398
Sphinx Resort 4 Hurghada all inclusive Sun Fun 1 935 2 645 2 235
Grand Resort Back View 5 Hurghada all inclusive ETI 1 939 4 395 2 180
Aurora Oriental Bay 4 Marsa Alam all inclusive Sun Fun 1 945 3 080 2 295
Aqua Vista 4 Hurghada all inclusive TUI 1 950 3 547 2 420
Serenity Makadi Heights 5 Makadi Bay all inclusive TUI 1 970 3 904 2 641
Sunny Days Mirette 3 Hurghada all inclusive Sun Fun 1 980 2 950 2 285
Menaville Safaga 4 Safaga śniadania i kolacje Sun Fun 1 985 2 820 2 290
MinaMark 4 Hurghada all inclusive Sun Fun 1 985 3 025 2 290
Labranda Garden Makadi 4 Hurghada all inclusive Best Reisen 1 998 2 878 2 098
Movie Gate Hurghada 4 Hurghada all inclusive Best Reisen 1 998 2 878 2 098
Alf Leila Wa Leila 4 Hurghada all inclusive TUI 2 024 3 562 2 484
Steigenberger Aqua Magic 5 Hurghada all inclusive TUI 2 030 4 002 2 384
Beirut 3 Hurghada śniadania i kolacje Coral Travel   2 437 2 038
Pickalbatros Sea World 4 Hurghada all inclusive TUI 2 056 3 679 2 463
Coral Sun Beach 4 Hurghada all inclusive Sun Fun 2 060 3 045 2 375
Ali Baba Palace 4 Hurghada all inclusive TUI 2 062 3 921 2 532
Beach Albatros Garden 4 Hurghada all inclusive TUI 2 062 3 717 2 463
Le Pacha Cataract Resort 3 Hurghada all inclusive Best Reisen 2 068 2 788 2 128
Sea Star Beau Rivage 4 Hurghada all inclusive Best Reisen 2 068 2 998 2 158
Jaz Aquamarine Resort 5 Hurghada all inclusive TUI 2 070 3 687 2 560
Grand Makadi De Luxe 5 Makadi Bay all inclusive ETI 2 071 3 900 2 508
Lotus Bay 4 Safaga all inclusive Sun Fun 2 075 3 050 2 395
Jaz Makadi Aquaviva 5 Makadi Bay all inclusive TUI 2 079 4 060 2 549
Lillyland Beach Club 4 Hurghada all inclusive Exim Tours 2 089 2 699 2 289
Zahabia (Egipt) 3 Hurghada śniadania i kolacje Coral Travel   2 641 2 103
Fort Arabesque 4.5 Makadi Bay all inclusive Coral Travel 2 107   3 033
Labranda Club Makadi 4 Hurghada all inclusive Sun Fun 2 110 3 260 2 435
Bravo Mount Verde 4 Hurghada all inclusive Prima 2 119 2 399 2 139
Caves Beach Resort 5 Hurghada all inclusive Best Reisen 2 138 2 798 2 238
Sea Gull Beach Resort 4 Hurghada all inclusive Exim Tours 2 139 3 229 2 349
Rohanou Beach Resort & Ecolodge 4 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 2 143 2 845 2 582
AMC Royal 5 Hurghada all inclusive Best Reisen 2 158 2 778 2 258
Siva Grand 4.5 Hurghada all inclusive ETI 2 164 4 526 2 390
Serenity Fun City 5 Makadi Bay all inclusive TUI 2 169 4 214 2 642
Mangrove Bay Resort 3 Marsa Alam śniadania i kolacje TUI 2 171 3 028 2 338
Makadi Palace 5 Makadi Bay all inclusive ETI 2 194 4 049 2 631
Utopia Beach Resort 4 Marsa Alam all inclusive Sun Fun 2 215 3 415 2 585
Sunwing Waterworld Makadi 5 Makadi Bay all inclusive ETI 2 224 4 106 2 836
Happy Life Resort 4 Marsa Alam all inclusive Exim Tours 2 229 3 149 2 439
Royal Azur 5 Makadi Bay all inclusive Sun Fun 2 235 3 410 2 575
Sunny Days El Palacio 4 Hurghada all inclusive Ecco Holiday 2 254 2 797 2 254
Coral Beach Rotana 4 Hurghada all inclusive Rainbow Tours 2 260 3 283 2 556
Tia Heights Makadi Bay 5 Makadi Bay all inclusive Coral Travel   2 525 2 266
Nubia Aqua Beach Resort 5 Hurghada all inclusive Coral Travel   2 687 2 266
Pickalbatros Palace 5 Hurghada all inclusive TUI 2 275 4 250 3 010
Nada Resort 4 Marsa Alam all inclusive Exim Tours   3 029 2 289
Three Corners Sea Beach 4 Marsa Alam all inclusive Exim Tours 2 289 3 149 2 439
Pickalbatros Jungle Aqua Park 4 Hurghada all inclusive TUI 2 291 4 586 2 750
Resta Grand Resort 5 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 2 296 3 160 2 734
Sunny Days Palma de Mirette 4 Hurghada all inclusive Ecco Holiday 2 317 2 861 2 317
Royal Lagoons Aqua Park Resort & Spa 5 Hurghada all inclusive Coral Travel   3 086 2 318
Sunrise Holidays Resort 5 Hurghada all inclusive Sun Fun 2 320 3 300 2 655
PrimaSol Titanic Resort & Aqua Park 4 Hurghada all inclusive Coral Travel   2 708 2 323
Resta Reef Resort 4 Marsa Alam all inclusive TUI 2 332 3 971 2 652
The Grand Palace 5 Hurghada all inclusive ETI 2 338 5 453 3 038
Beach Albatros 4 Hurghada all inclusive TUI 2 341 4 190 2 800
Captain's Inn 3 Hurghada śniadania Coral Travel   2 815 2 347
Sentido Mamlouk Palace Resort 5 Hurghada all inclusive Sun Fun 2 355 3 485 2 715
Sunrise Select Garden Beach 5 Hurghada all inclusive Sun Fun 2 355 3 485 2 715
Mercure Hurghada 4 Hurghada all inclusive Best Reisen 2 358 2 868 2 418
LTI Akassia Beach 5 Marsa Alam all inclusive TUI 2 373 4 172 2 494
Tulip Marsa Alam 4.5 Marsa Alam all inclusive Rainbow Tours 2 374 3 638 2 814
Three Corners Rihana Inn 4 El Gouna all inclusive Best Reisen 2 388 3 488 2 488
Shams Alam 4 Marsa Alam all inclusive Sun Fun 2 395 3 235 2 715
Bel Air Azur Resort 4 Hurghada all inclusive Coral Travel   2 863 2 396
Albatros White Beach 5 Hurghada all inclusive TUI 2 398 4 503 2 857
Sentido Oriental Dream Resort 5 Marsa Alam all inclusive Exim Tours 2 399 3 599 2 569
Samra Bay Resort 4 Hurghada all inclusive TUI   3 659 2 403
Panorama & Panorama Bungalows Resort 4 Hurghada all inclusive Oasis Tours 2 429 3 079 2 429
Iberotel Coraya Beach Resort 5 Marsa Alam śniadania i kolacje TUI 2 432 4 028 2 622
Fantazia Resort 5 Marsa Alam all inclusive Sun Fun 2 435 3 540 2 830
Meraki Beach Resort 4 Hurghada all inclusive Sun Fun 2 435 3 455 2 810
Titanic Palace Resort 5 Hurghada all inclusive Coral Travel   2 830 2 444
Sunrise Select Royal Makadi 5 Makadi Bay all inclusive Sun Fun 2 445 3 590 2 820
Floriana Dream Lagoon 5 Marsa Alam all inclusive Exim Tours 2 449 3 379 2 619
Sol Y Mar Dar El Madina 4 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 2 450 3 441 2 889
Club Azur 4 Makadi Bay all inclusive Coral Travel   2 859 2 461
Gemma Resort 4 Marsa Alam all inclusive Exim Tours 2 469 3 179 2 629
Three Corners Equinox Beach Resort 4.5 Marsa Alam all inclusive Rainbow Tours 2 482 3 582 2 946
The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort 5 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 2 502 3 724 2 941
Movenpick Soma Bay 5 Hurghada śniadania i kolacje Coral Travel   3 239 2 503
Albatros Sea World Resort Marsa Alam 5 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 2 517 3 803 2 955
Prima Life Makadi Resort 5 Makadi Bay all inclusive Exim Tours 2 519 3 869 2 769
Hilton Marsa Alam Nubian Resort 5 Marsa Alam all inclusive TUI 2 541 4 181 2 719
Three Corners Rihana Resort 4 El Gouna all inclusive Sun Fun 2 545   2 935
Royal Brayka Resort 5 Marsa Alam all inclusive Itaka 2 549 3 749 2 979
Iberotel Samaya Resort 5 Marsa Alam all inclusive TUI 2 551 3 966 2 605
Ali Pasha 3 El Gouna śniadania Coral Travel   3 019 2 552
Sonesta Pharaoh Beach Resort 5 Hurghada all inclusive Coral Travel   3 033 2 552
Mosaique El Gouna 4 El Gouna śniadania Coral Travel   3 186 2 552
Fanadir El Gouna 4 El Gouna śniadania Coral Travel   3 186 2 552
Iberotel Lamaya 5 Marsa Alam all inclusive Coral Travel 2 565 3 518 3 004
Sol Y Mar Solaya 5 Marsa Alam all inclusive TUI 2 585 4 107 2 775
El Malikia Resort Abu Dabbab 5 Marsa Alam all inclusive Itaka 2 629 3 869 3 059
Dana Beach Resort 5 Hurghada all inclusive TUI 2 645 4 630 3 105
Brayka Bay Reef Resort 4.5 Marsa Alam all inclusive Exim Tours 2 649 3 439 2 819
Concorde Moreen Beach Resort 5 Marsa Alam all inclusive Itaka 2 669 3 939 3 099
Iberotel Makadi Club Oasis 5 Makadi Bay all inclusive Sun Fun 2 680 4 685 2 995
Jaz Makadi Star 5 Makadi Bay all inclusive TUI 2 727 4 672 2 945
Iberotel Makadi Saraya Resort 5 Makadi Bay all inclusive TUI 2 738 4 774  
Three Corners Ocean View 4 El Gouna all inclusive Exim Tours 2 799 4 139 3 069
Novotel Marsa Alam 5 Marsa Alam all inclusive Itaka 2 799 4 039 3 149
Riviera Plaza Abu Soma 5 Safaga all inclusive Coral Travel   3 121 2 803
Movenpick Resort El Quseir 4.5 Marsa Alam śniadania i kolacje ETI 2 871 5 632  
Titanic Beach SPA & Aqua Park 5 Hurghada all inclusive Itaka 2 889 4 039  
Cleopatra Luxury Resort Makadi Bay 4.5 Makadi Bay all inclusive Coral Travel     2 969
Sheraton Miramar Resort 5 El Gouna all inclusive TUI 2 974 5 884  
Sultan Bey 4 El Gouna all inclusive Coral Travel   3 650 2 990
Bellevue Beach El Gouna 4 El Gouna all inclusive Coral Travel   3 708 3 049
Club Paradisio El Gouna 4 El Gouna all inclusive Best Reisen 3 098 4 748  
Hilton Resort 4.5 Hurghada all inclusive ETI 3 137 4 922  
Steigenberger Golf Resort 5 El Gouna all inclusive Best Reisen 3 238 5 098 3 358
Ancient Sands El Gouna 5 El Gouna all inclusive Best Reisen 3 238 4 668 3 358
Sunrise Grand Select Crystal Bay 5 Hurghada all inclusive Ecco Holiday 3 463 4 679 3 419
Steigenberger Al Dau Beach 5 Hurghada all inclusive Exim Tours 3 469 6 389  
Jaz Makadi Golf 5 Makadi Bay śniadania i kolacje ETI 3 475 5 717  
Movenpick El Gouna Resort & SPA 5 El Gouna śniadania i kolacje Coral Travel   4 464 3 516
Marriott Beach Resort 5 Hurghada śniadania i kolacje Coral Travel   4 109  
Makadi SPA 5 Makadi Bay all inclusive ETI   5 177  
Jaz Makadina 5 Makadi Bay all inclusive Sun Fun   5 745  
Dane z 9 października 2019

 

Co robić w Hurghadzie?
Hurghada - co tam robić

Odpowiedź jest bardzo prosta: w Hurghadzie można leżeć na plaży, pływać w morzu, w basenie, siedzieć w restauracjach i barach zajadając ulubione przysmaki i popijając drinki (bez- i alkoholowe).

Hurghada to raj dla plażowiczów, ale raczej nie dla turystów, których pasją jest zwiedzanie, podziwianie zabytków, odwiedzanie muzeów i średniowiecznych kościołów. Chociaż leży przecież w Egipcie - kraju o niezwykłej historii. Jednak w Hurghadzie nie ma po tym żadnego śladu – w czasach faraonów, ani o wiele później, w ogóle nie istniała, była tu tylko pustynia.

Żeby natknąć się na ślady wielkiej historii, trzeba zdecydować się na udział w wycieczce do Kairu lub Luksoru. Zważywszy jednak na niepewną sytuację polityczną, propozycja wyjazdu do tych miast często budzi niepokój.

Dla nielubiących narażać niepotrzebnie na szwank swojego zdrowia, a przynajmniej samopoczucia, biura podróży mają ofertę innych atrakcji, chociaż nie mających charakteru historycznego.

Decydując się na udział w wycieczce, warto pamiętać, że niekoniecznie trzeba korzystać z usług biura podróży, w którym wykupiło się pobyt. Jest to wprawdzie prostsze – rezydenci na samym początku organizują spotkania informacyjne, w trakcie których próbują sprzedać miejsca w wycieczkach (nie ma się co dziwić, jest to dla nich istotne źródło dochodów) – ale za to, zwykle, droższe. Istnieją liczne firmy zajmujące się organizacją wycieczek, często zatrudniające polskich pracowników. Warto przed wyjazdem przejrzeć strony internetowe. Chociaż kupienie udziału w wycieczce jest łatwiejsze u rezydenta, nie wymaga żadnej pracy i dlatego większość turystów wybiera to rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na to, w czyim imieniu nasz rezydent sprzedaje wycieczki. Często robi to w imieniu lokalnej firmy, co ma znaczenie o tyle, że ewentualne reklamacje składać będziemy musieli do niej, co oznacza, że zakup u rezydenta, reprezentującego polskie biuro podróży, nie da nam żadnej przewagi.

Najbardziej popularne wycieczki fakultatywne
Oferty biur podróży - ceny w przybliżeniu

Kair

Na wycieczkę do Kairu możemy wybrać się na jeden lub dwa dni. Podróż odbywa się autokarem, a że droga jest daleka, to wyjechać trzeba o 2-ej w nocy. W ramach zwiedzania ogląda się Meczet Amr Ibn As, piramidy, Sfinksa i Muzeum Egipskie, położone przy słynnym Placu Tahrir… Powrót do hotelu -  niedługo przed północą. W przypadku wycieczki dwudniowej, dodatkowo obejrzeć można religijne centrum Kairu, Alabastrowy Meczet Mohammad Ali, Miasto Umarłych (z góry – widok na cmentarz, na którym mieszkają żywi ludzie), orientalny bazar. W trakcie wycieczki przepływa się kawałek Nilu łodzią.
Cena: 105 usd (1-dniowa), 185 usd (2-dniowa), 265 usd (samolotem)

Luksor

Do Luksoru jest trochę bliżej, dzięki czemu wstawać nie trzeba tak wcześnie. Wyjeżdża się około 5 rano. Słowo Luksor oznacza „miasto pałaców”. W taki sposób Arabowie, po zdobyciu w VII wieku miasta, nazwali je sądząc, że starożytne świątynie są pałacami królów. W Luksorze ogląda się pozostałości po Świątyni w Karnaku i Dolinę Królów, w której zwykle wycieczkowicze zwiedzają kilka grobowców. Dolina jest rozległa i istnieje możliwość wejścia tylko do ograniczonej liczby, specjalnie przygotowanych dla turystów, miejsc. Po drodze ogląda się także Kolosy Memnona i Świątynię Królowej Hatszepsut. Trasa, odmiennie od tej prowadzącej do Kairu, nie przebiega wyłącznie przez pustynię. W pobliżu Luksoru pojawiają się ludzkie osady, co umożliwia podglądanie życia ludzi na egipskiej wsi.
Cena: 110 usd

Zwiedzanie Hurghady

Wycieczka o wiele krótsza od poprzednich. Trwa tylko ok. 5-ciu godzin i zaczyna się popołudniu. Zwiedzanie polega na obejrzeniu Meczetu, Kościoła koptyjskiego i akwarium.
Cena: 35 usd

Park Wodny Sindbad

Typowy park wodny ze zjeżdżalniami, basenami, sztucznymi falami, itp. Spodoba się zwłaszcza dzieciom, ale zważywszy na to, ze część turystów wybiera na pobyt hotele mające już swoje własne aqua-parki, nie dla wszystkich będzie on dużą atrakcją.
Cena: 60 usd (jedzenie i napoje typu „all inclusive”)

Snorkelling

Czyli nurkowanie podpowierzchniowe. Każdy uczestnik dostaje maskę i rurkę do oddychania, wszyscy wypływają statkiem na morze, w okolice rafy koralowej i zaczyna się pływanie z twarzą zanurzoną pod wodą. Pozwala to na proste (dla umiejących pływać…) przyjrzenie się życiu świata podwodnego.
Cena: 40 usd

Łodź motorowa

Program podobny do poprzedniego, tyle tylko, że zamiast statkiem, na miejsce zabawy dociera się łodzią motorową.
Cena:60 usd

Łodź ze szklanym dnem

Rozrywka znana z wielu innych nadmorskich krajów. Umożliwia podglądanie podwodnego świata w jeszcze prostszy sposób niż przy użyciu rurki i maski. Nawet nie trzeba umieć pływać… Rejs trwa około 2-ch godzin, a łódź ma bardzo duże szklane dno.
Cena: 50 usd

Łódź podwodna

Jeszcze inny sposób na oglądanie tego co pod wodą. Można to zrobić wybierając łódź podwodną. Widzi się więcej niż przebywając na statku ze szklanym dnem, bo łódź opuszczana jest na głębokość 18 metrów.
Cena: 80 usd

Rejs VIP-owski

Dla lubiących komfort. Łódź jest luksusowa, klimatyzowana i ma wi-fi (w każdej chwili można przejrzeć pocztę i zobaczyć co tam słychać w pracy). W programie pływanie z rurką, przejażdżka na bananie (dla VIP-ów o zacięciu sportowym), łowienie ryb, a także masaż pleców. Jak wiadomo, VIP-y lubią owoce morza, nie zadowalając się prostym tradycyjnym jedzeniem, dlatego szeroki ich wybór przewidziany jest na obiad. Dla VIP-ów – tradycjonalistów będzie także mięso.
Cena: 75 usd

Wyspa Giftun

Na wyspie jest rezerwat przyrody, który wart jest obejrzenia. Można tu także się opalać i pływać w morzu. Statek zatrzymuje się przy dwóch różnych rafach, umożliwiając pływanie z rurką.
Cena: 50 usd

Kursy nurkowania

Coś bardziej hardcorowego… Tez ogląda się życie świata pod wodą, ale pływać trzeba umieć, a także spełniać warunki zdrowotne i mieć trochę odwagi. Na zakończenie kursu dostaje się certyfikat – międzynarodowy,
Cena: 345 usd (plus różne dopłaty)

Nurkowanie

Ci, którzy mają już pewne umiejętności, mogą wybrać się na nurkowanie (z opieka instruktora, trzymającego za rękę). W cenie są dwa zejścia, trwające po 15 minut. Wycieczka zajmuje prawie cały dzień, a wolny od nurkowania czas można poświęcić na pływanie z rurką i opalanie.
Cena: 70 usd

Przejazd quadami

Zamiast wody – pustynia. Uczestnicy dostają quady i jadą nimi do wioski beduińskiej, gdzie dociera się po dwugodzinnej jeździe i zjada kolację.
Cena: 55 usd

Safari jeepami

Program podobny do poprzedniego, tylko poszerzony. Do wioski beduińskiej jedzie się jeepami (nie trzeba się kłopotać kierowaniem), zwiedza się jej atrakcje, ogląda terrarium, tańce brzucha, wirujących derwiszy, fakirów, pali się fajką wodną (sziszę), a także uczestniczy w przejażdżce quadami.
Cena: 70 usd

Co jeść w Egipcie?

Hurghada - jedzenie Kuchnia egipska swą tradycją sięga aż 5000 lat wstecz, niektóre przepisy pochodzą właśnie z aż tak odległej epoki. Archeolodzy odkryli, że w starożytności, jedzenie stanowiło formę zapłaty. Oczywiście, wraz z upływem wieków, w kuchni egipskiej pojawiały się zmiany, przejmowane od nowych, oddziaływujących na nią kultur (dobrym przykładem może być wyeliminowanie alkoholu z przepisów kuchennych).

Kuchnia egipska w dużym stopniu wykorzystuje rośliny strączkowe takie jak fasola, soczewica. Są one, podobnie jak cebula i inne warzywa, składnikiem pojawiającym się w wielu daniach. Wegetarianie bez trudu znajdą dla siebie coś dobrego, ze względu na to, że w Egipcie mięso było zawsze stosunkowo drogie i często jest zastępowane rybami.

Chleb zwykle towarzyszy wszystkim posiłkom. Nazywany jest on „aish”, a słowo to oznacza także „życie”. Wykorzystuje się go często także jako rodzaj łyżki. Arabowie, tradycyjnie, nie używają sztućców. Jedzą rękoma. Jednak częste kontakty z innym tradycjami (przede wszystkim chrześcijańską) sprawiają, że sztućce znajdują u nich także zrozumienie. Gdy nie ma na stole widelca lub łyżki, do nabierania na przykład fasoli, świetnie nadaje się ich chleb.

 

Egipskie potrawy
Jakie przysmaki jeść w Hurghadzie?

Aish

Tradycyjny chleb egipski, przypominający kształtem pitę. Jest to placek, w środku pusty, tworzący po przecięciu, rodzaj kieszeni. Pieczony jest z mąki pszennej, wody i soli.

Aish baladi

Też chleb, tylko ze razowy.

Baba Ghanoush

Robione z bakłażana. Po usunięciu pestek, rozgniata się go i miesza z tahini (niżej), sokiem z cytryny, solą, pieprzem, pietruszką, kminem i skrapia oliwą z oliwek. Powstaje w ten sposób, gęsty sos, o dymnym zapachu, doskonale nadający się do chleba pita.

Basbousa

Słodkie ciasto zrobione z kaszy manny, nasiąkniętej syropem, o zapachu kwiatowym (wytwarza się go z wody różanej i czasami z cytryny i miodu).

Beide Hamine

Podobne do jajek na twardo, tyle tylko, ze bardziej gładkie i kremowe, dzięki 6-8 godzinnemu podgrzewaniu na wolnym ogniu.

Falafel

Powszechnie znane danie na całym Bliskim Wschodzie. Przypuszczalnie jego miejscem pochodzenia jest Egipt. Są to kulki uformowane z ziaren bobu lub ciecierzycy i usmażone w głębokim tłuszczu.

Fatta

Zupa z mięsa, przyprawiona czosnkiem i białym octem winnym, podawana z ryżem. Tradycyjne jedzenie nubijskie, zwykle przygotowywane na specjalne okazje, takie jak śluby, pierwsza ciąża, a także jako główne danie w trakcie religijnego święta Eid al-Adha.

Feseekh (lub Fesikh)

Skwaśniała, posolona i wysuszona ryba mullet (mugilowata). Zwykle jedzona podczas wiosennego świętowania Sham el-Nessim.

Ful medames

Rozgnieciony bób, gotowany z oliwą, posiekaną pietruszką, czosnkiem, sokiem z cytryny i solą. Tradycyjnie jedzony z chlebem, cebulą, marynowanymi warzywami i świeżą  rucolą. W czasie śniadań dodawane jest także jajko.

Hamam Mahsi

Nadziewany gołąb. Podobny do Mahsi (niżej) - gołąb nadziewany ryżem, pszenicą lub ziołami i grillowany lub pieczony.

Hummus bi Tahina

Sos robiony z ciecierzycy i sezamu. Zwykle podawany ze zgrillowanym pieczywem lub tostem. Może być używany jako „smarowidło” do chleba.

Kofta

Czasami nazywane Kefta. Ostre kulki mięsne, kształtem przypominające bardziej małe kiełbaski, często podawane na szpikulcu.

Kibda

Smażona wątroba (wołowa), zazwyczaj sprzedawana na ulicznych straganach.

Koshary (lub Kushari)

Uważane za najsłynniejsze danie w Egipcie. Jest wegetariańskie i składa się z ryżu, spaghetti, makaronu, czarnej soczewicy, ciecierzycy, czosnku i polewane jest ostrym sosem pomidorowym (czasami sosem chili) z podsmażoną cebulą. Koshary tanio sprzedawane jest w ulicznych budkach, a także w restauracjach – niektóre specjalizują się w jego przygotowywaniu. Nie powinno się wyjeżdżać z Egiptu bez spróbowania tego dania.

Macaroni bechamel

Makaron penne, pokryty warstwą ostrego mięsa z cebulą i białym (beszamelowym) sosem.

Mahshi

Nadziewane warzywa. Danie wegetariańskie, wytwarzane poprzez nadziewanie warzyw, takich jak liście kapusty, pomidory, zielony pieprz, bakłażany, cukinie, ryżem sezonowanym z ziołami i przyprawami. Umieszcza się je w naczyniu, zalewając sosem pomidorowym i sokiem z cytryny.

Molokhia (lub Molokheyyah)

Zupa zrobiona z drobno pociętych liści malwy, zmieszanych z kolendrą i czosnkiem. Jest to jedno z podstawowych dań w Egipcie, chociaż zwykle jedzone tylko w domu. Czasami do tej zielonkawej zupy dodaje się kurczaka, jagnięcinę lub mięso z królika.

Roz meammar

Mleko, masło lub śmietana, bulion z kurczaka lub rosół dodawane do wcześniej ugotowanego ryżu i całość wstawiana do pieca.

Samak mashwy

Grillowana, marynowana ryba. Danie typowe dla Aleksandrii (daleko od Hurghady…).

Shawarma

Ten bardzo popularny na Bliskim Wschodzie sandwich, przygotowywany jest z koźliny, kurczaka, jagnięciny, wołowiny lub z indyka. Tworzy się go, wkładając mięso do środka chleba typu pita i dodaje sos tahini.  Shawarma pochodzi z kraju Lewantu, ale została przejęta przez kuchnię egipską.

Tahini

Pasta sezamowa.

Tehina

Sos robiony z sezamowego tahini, zmieszanego z sokiem z cytryny, czosnkiem. Używany jest także do smarowania chleba.

Sałatka Tehina.

Sałatka przygotowywana poprzez zmieszanie masła sezamowego, ciecierzycy, octu winnego, soku z cytryny, pieprzu, kminu, pietruszki i oliwy z oliwek.

Pogoda w Egipcie
HURGHADA Pogoda

Temperatury w Hurghadzie
  Sty Lut Mar Kwie Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Rekordowa temp.max 30 32 35 40 43 46 44 42 43 43 35 32
Rekordowa temp.min 1 0 1 11 10 17 20 16 14 11 6 3
Śr.temp.max 21 22 26 28 31 33 34 34 32 30 26 23
Śr.temp.min 10 10 15 16 20 23 24 24 22 20 15 12
Temp. wody w morzu 22 21 22 22 24 26 27 28 27 26 25 23

Do Hurghady, na wakacje, wyjeżdżać można przez cały rok. Słońce świeci tam codziennie. Trudno liczyć kiedykolwiek na deszcz. Jednak w miesiącach zimowych temperatura wieczorami i w nocy może spaść zaskakująco nisko. Wiejący wiatr, który w lecie stanowi ochłodę i pomaga normalnie funkcjonować, w zimie może być odczuwany jako dolegliwość. Temperatura wody w morzu, w lecie przekraczająca 28 stopni, w lutym spaść może do 20-21, czyli do poziomu znanego nam z Bałtyku w lecie.

Wybierając hotel w okresie zimowym, warto sprawdzić czy na jego terenie jest basen z podgrzewaną wodą. Zwykle, nawet hotele wysokiej klasy, z powodów oszczędnościowych, podgrzewają wodę tylko w jednym basenie – tym najmniejszym (zazwyczaj mają ich co najmniej dwa). Kąpiel zimą w basenie niepodgrzewanym jest dobra tylko dla zahartowanych pływaków. Z tego samego powodu, wielu plażowiczów z podziwem patrzy na tych odważnych, którzy zdecydowali się na pływanie w morzu.

Wiele osób uważa, że do Hurghady nie warto jest jeździć w sierpniu, obawiając się nadmiernie wysokich temperatur. Rzeczywiście, potrafi być gorąco, ale warunki wypoczynku są na tyle dobre (baseny, parasolki, morze), że temperatur nie odczuwa się jako dużej uciążliwości. Istotnym czynnikiem łagodzącym skutki wysokich temperatur, jest niska wilgotność, sprawiająca, że upały nie są  tak bardzo męczące, jak to bywa np. w Polsce. 32 stopnie u nas potrafią bardziej zmęczyć niż 42 w Egipcie…

KOMUNIKAT
z dnia 28 sierpnia 2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże 

  • na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk);
  • na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem;
  • do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

  • do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
  • do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana);
  • do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą;

Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonywać aresztowań pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.

W Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Nie można wykluczyć ataków także na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów.
Obywatelom polskim planującym wakacje w Egipcie zaleca się wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez certyfikowane biura podróży, posiadające własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów. Należy upewnić się, że pobyt będzie miał miejsce w strzeżonym obiekcie (posiadającym także ochronę przyległej plaży). Podróże należy ograniczyć do miejscowości turystycznych. Należy także unikać poruszania się w porze wieczornej oraz nocnej poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Należy pamiętać o ubezpieczeniu gwarantującym pełną hospitalizację. W przypadku jego braku podróżny może być zmuszony do pokrycia na miejscu bardzo wysokich kosztów opieki lekarskiej.

stan na dzień: 15 października 2019

 

Jan Ekmojski

11 stycznia 2014
Aktualizacja: 9 października 2019

 anita25-04-2015 10:24
Mnie Egipt niespecjalnie przypadł do gustu, straszny tam harmider, gdzie się nie ruszysz to tłok i na każdym kroku ktoś próbuje cię oszukać. W tym roku lecę z alfa starem do Portugalii. Liczę na nieco inne wrażenie niż w Egipcie :-)
Lena25-05-2015 22:57
W tym roku lecę pierwszy raz na wakacje za granicę. Nigdy wcześniej nie byłam, ale za to zwiedziłam pół Polski. W tym roku przyszedł czas na Egipt. Wycieczkę mam już upatrzoną, ale jeszcze nie rezerwowałam. Muszę się szybciej decydować, bo te ceny są całkiem niezłe i zachęcające.
Onika25-05-2015 23:03
Ja uwielbiam Egipt, Hurghada i Sharm ok, ale moje serce najbardziej skradło Marsa Alam, tam uwielbiam nurkować, to zdecydowanie moje ulubione miejsce, zwykle wyjeżdża tam kiedy u nas jest zimno, w tym roku byłam wyjątkowo na Wielkanoc, wykupiłam lasta w alfie, oczywiście nurkowanie zaliczone.
gość23-06-2015 12:47
Hiszpania , Włochy, Portugalia a nawet Grecja są o niebo lepsze od nudnego Egiptu. W każdym z wymienionych wyżej krajów można wynająć auto/skuter i objechać kilka miast lub całą wyspę bez strachu o własne bezpieczeństwo. Jedzenie pyszne plaże morze bardzo dobre. A Egipt to tylko leżenie w hotelu i strach żeby nie zjeść czegoś podejrzanego albo się nie napić bo spędzimy resztę wakacji na kibelku, jednym słowem nudy, brak możliwości samodzielnego zwiedzania, częste problemy z wejściem do morza (rafy). Ale sama cena mówi za siebie, dalej niż do np. Hiszpanii, hotele 4-5 gwiazdkowe a ceny dużo niższe niż 3 gwiazdkowe w Hiszpanii /Włoszech/ Portugalii.

Zamknij X
Zamknij X
REKLAMA