Booking.com
Czy warto polecieć na Kretę?
KRETA Pogoda

Wakacje na Krecie

Kreta – wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Największa spośród wszystkich wysp greckich i piąta pod względem rozmiarów wśród wszystkich wysp śródziemnomorskich. Jej powierzchnię wynoszącą 8300 km2 zamieszkuje ponad 600 tysięcy osób. Stolicą i największym miastem jest Heraklion. Tyle informacji encyklopedycznych.

Grecja rośnie z każdym rokiem. Jako kierunek wyjazdów turystycznych. W polskich biurach podróży od paru lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych rejonów wakacyjnych. A w Grecji najważniejsza jest Kreta. W zeszłym roku poleciało tam około 180 tysięcy Polaków, z czego dwie trzecie lądowało w Heraklionie, a pozostali, w leżącej w zachodniej części wyspy – Chanii.

Mapa Krety

Oferty

Wyjazd na Kretę

Za organizację przelotów na Kretę już w poprzednim sezonie na serio wzięły się rejsowe linie lotnicze, a ściśle mówiąc, konsekwentnie próbujący, jeśli nie wyrugować tradycyjnych touroperatorów z najpopularniejszych rynków, to znacząco osłabić ich pozycje, irlandzki przewoźnik, niezawodny w takich sprawach – Ryanair.  W roku 2018 Ryanair nie zmienił polityki. W lecie uruchomił połączenia z z trzech polskich miast: Warszawy (Modlin), Krakowa i Wrocławia.  Początkowo miały być także Katowice, ale z niejasnych powodów wypadły z planu. Kilku mniejszych touroperatorów (np. Ecco Holiday) poddało się na starcie i nawet nie próbując podpisywania jakiś umów czarterowych, zdecydowało się na proste kupowanie biletów w Ryanair. Czy przyniesie to im powodzenie, czas pokaże. Ceny w Ryanairze zmieniają się bardzo szybko, utrudnia to promocje ofert turystycznych, a w dodatku miejsca w najbardziej atrakcyjnych terminach szybko się skończą. Bo jednak gros klientów Ryanaira zakłada rezerwacje samodzielnie.

Cena biletu na wylot z Warszawy w sierpniu, z bagażem 20 kg, wynosi około 1100 zł, z Krakowa i Katowic ok. 1000 zł, a z Wrocławia ok. 900 zł. Samoloty Ryanair latają tylko do Chanii, co nieco zawęża wybór miejsc zakwaterowania. Do miejscowości położonych na wschód od Heraklionu jest jednak stamtąd daleko – choć przejechać 120-150 km jakoś się da, zresztą niektóre czartery też latają do Chanii. Z Krakowa wyloty są w soboty, z Warszawy w środy i niedziele, a z Wrocławia w poniedziałki i piątki.

Ofert hotelowych jest potężny wybór, wybierać można wśród wszystkich kategorii zakwaterowania, wyżywienia i według lokalizacji. Ceny w booking.com zaczynają się od 300-400 zł od osoby za tygodniowy pobyt w szczycie sezonu – w połowie sierpnia.

W biurach podróży do wyboru jest kilkaset hoteli. Kilkunastu touroperatorów przygotowało programy pobytu na Krecie, opierając przeloty na samolotach czarterowych. Wspomniane Ecco Holiday korzysta z Ryanaira, podobnie jak Exim Tours, choć ten ostatni ma także miejsca w czarterach.

Specjalizujące się w wyjazdach do Grecji biuro podróży Grecos cały program oparło na rejsach do Chanii. Również w programie Itaki, Chania odgrywa dużą rolę. Kilka lat temu jedynym biurem, które twardo trzymało się Chanii był Rainbow. Teraz dla tego biura Heraklion też jest ważnym portem docelowym. Inaczej postąpiły dwie niemieckie firmy – TUI i Neckermann, które całkowicie zrezygnowały z Chanii.

Połączenia lotnicze z portów w Polsce
Wyloty na Kretę w lecie 2018
Gdańsk
Biuro podróży Heraklion Chania
poniedziałek środa niedziela środa piątek sobota niedziela
Grecos       czarter      
Itaka       czarter      
Prima Holiday       czarter      
Rainbow       czarter      
TUI   czarter          
Katowice
Biuro podróży Heraklion Chania
poniedziałek środa niedziela środa piątek sobota niedziela
7Islands     czarter        
Coral Travel   czarter czarter        
Easy Travel czarter            
Grecos       czarter      
Itaka   czarter          
Mouzenidis Travel   czarter          
Neckermann   czarter          
Net Holiday   czarter          
Orex Travel     czarter        
Prima Holiday   czarter          
Rainbow       czarter      
Sun & Fun   czarter          
TUI   czarter          
Kraków
Biuro podróży Heraklion Chania
poniedziałek środa niedziela środa piątek sobota niedziela
Ecco Holiday           Ryanair  
Exim Tours           Ryanair  
Traveliada           Ryanair  
Poznań
Biuro podróży Heraklion Chania
poniedziałek środa niedziela środa piątek sobota niedziela
Coral Travel   czarter          
Grecos       czarter      
Itaka       czarter      
Prima Holiday       czarter      
Rainbow       czarter      
TUI   czarter          
Warszawa-Modlin
Biuro podróży Heraklion Chania
poniedziałek środa niedziela środa piątek sobota niedziela
Ecco Holiday       Ryanair      
Exim Tours       Ryanair      
Traveliada       Ryanair      
Warszawa-Okęcie
Biuro podróży Heraklion Chania
poniedziałek środa niedziela środa piątek sobota niedziela
Coral Travel   czarter          
Grecos       czarter      
Itaka       czarter      
Mouzenidis Travel   czarter          
Neckermann   czarter          
Net Holiday   czarter          
Prima Holiday   czarter          
Rainbow       czarter      
Sun & Fun   czarter          
TPG Travel   czarter          
Traveliada   czarter          
TUI   czarter          
Wrocław
Biuro podróży Heraklion Chania
poniedziałek środa niedziela środa piątek sobota niedziela
Coral Travel   czarter          
Ecco Holiday         Ryanair    
Exim Tours         Ryanair    
Itaka       czarter      
Rainbow   czarter          
Traveliada         Ryanair    
TUI   czarter          

Wschodnia Kreta

Lecąc do Heraklionu, prawdopodobnie znajdziemy się w hotelu położonym we wschodniej części wyspy – chociaż niekoniecznie, bowiem część touroperatorów decyduje się na organizowanie długich transferów (np. do Chanii z Heraklionu jest 120 km). W rejonie tym znajduje się wiele miejscowości, uznawanych za kurorty (niektóre trochę na wyrost).

W bezpośrednim sąsiedztwie Heraklionu (nieco na zachód od niego) położona jest miejscowość Amoudara, w której jest kilka hoteli, od bardzo tanich, w rodzaju dwugwiazdkowego Handakas, do luksusowych jak Agapi Beach Resort.  W Amoudarze jest ładna, jak na Kretę, piaszczysta plaża, której zachodnią część „zdobią” wysokie kominy z pracującej tu pełną parą elektrowni. Kominy są istotną wadą Amoudary, która sama jest nieszczególnie atrakcyjną miejscowością turystyczną. Jej zalety, to wspomniany piasek na plaży i mała odległość od Heraklionu, do którego łatwo można dojechać autobusem, a w którym jednak – prawdę mówiąc – nic specjalnie ciekawego nie ma (poza muzeum archeologicznym).

Kilkanaście kilometrów na wschód od Heraklionu znajduje się miejscowość Gouves i nieco dalej Analipsi. Samo Gouves to raczej wioska, w której trudno czymś się zachwycić. Słabo rozwiniętą zabudowę turystyczną w postaci grupy hoteli, kilkunastu barów i paru sklepów, otaczają pola uprawne. Nienajgorsza, piaszczysta plaża, to główna atrakcja tego miejsca, dobrego dla ludzi lubiących leżeć na słońcu lub pod parasolem i nie zamierzających nigdzie chodzić. Chociaż tawerny i dyskoteki tutaj także są.

Ciekawszą od Gouves miejscowością, jest nieodległe (parę kilometrów) Analipsi. Chociaż podobnie położone, to jednak odróżnia się ładniejszą architekturą.

Bardziej w kierunku wschodnim mamy miejscowość Anissaras, z bardzo symboliczną plażą, za to z paroma pięciogwiazdkowymi hotelami, gdzie także kompletnie nic nie ma. W  pobliżu jednak (da się dojść spacerem) jest miasto Hersonissos z wieloma hotelami. Wzdłuż plaży przebiega promenada zabudowana niezliczonymi barami i tawernami, przyciągającymi mnóstwo, zwłaszcza młodych, ludzi. Sama plaża w Hersonissos daleka jest jednak od doskonałości, ma trochę zbyt miejski charakter. Miasto przedziela międzymiastowa droga. Na pewno nie można uznać Hersonissos za miejscowość ładną. Jest za to dość duża (jak na standardy kreteńskie).

Najatrakcyjniejsze, uznawane za główne kurorty w tym regionie, są Stalida i Malia. Typowo turystyczne, z ładną, choć zatłoczoną plażą.

Bardzo ciekawym miejscem jest Agios Nikolaos. Urozmaicone ukształtowanie wybrzeża, marina, jachty -  ogólne wrażenie bardzo dobre. Niekoniecznie jednak trzeba tam mieszkać, wystarczy wybrać się na wycieczkę.

Pobyt we wschodniej części wyspy ułatwia zwiedzanie atrakcyjnych miejsc na Krecie. Chociaż Kreta jest uważana za „kolebkę Europy”, to jednak dla miłośników historii może być lekkim rozczarowaniem.  Właściwie nie ma tam aż tylu ciekawych miejsc, jakby mogło się wydawać. Łatwo to zauważyć choćby oglądając propozycje wycieczek składanych przez biura podróży. Za najbardziej atrakcyjne uważa się rejsy statkiem na Santorini, Spinalongę i Gramvousę. Ale przecież są to odrębne wyspy. O tym co można innego robić na Krecie piszemy w innym miejscu.

Zachodnia Kreta

Zachodnia część Krety jest wyraźnie inna. Dominują tu apartamenty. Przyjeżdża w ten rejon dużo Skandynawów, a oni akurat upodobali sobie taką formę zakwaterowania, dlatego ci wszyscy, którzy lubią gotować lub zamierzają codziennie na obiad (i śniadanie) chodzić do restauracji, powinni poszukiwania ofert rozpocząć od tego regionu.

Spędzając wakacje w okolicach Chanii, bez wysiłku – po wynajęciu samochodu – można wybrać się na kilka krajoznawczych wycieczek. Są tu naprawdę ładne trasy i wszędzie jest blisko. Koniecznie trzeba pojechać na plażę Elafonisi. Prawdziwy piasek (prawie jak na Helu...), turkusowa woda. Niczym w jakimś kraju karaibskim.

Sporą przyjemnością jest zwiedzanie samej Chanii, w której port zbudowany został przez Wenecjan (700 lat temu), nadając mu specyficzny klimat i urok. Chania, chociaż mniejsza, na wielu robi chyba lepsze wrażenie niż słynny Rethymnon.

Do Rethymnonu, choćby na wycieczkę, przyjeżdżają zarówno ci, którzy spędzają wakacje we wschodniej jak i zachodniej części Krety. Chociaż z Chanii jest wyraźnie bliżej, to jednak da się dojechać także ze Stalidy, Hersonissos, czy nawet Agios Nikolaos. Centralnym punktem, rzucającym się w oczy już z daleka, jest wychodząca w morze Twierdza Rethymnon. W środku nie ma zbyt wiele do zwiedzania (a bilet kupić trzeba…) jest jednak obszerna, zajmuje rozległy teren i stała się wręcz symbolem miasta. Sam Rethymnon jest miastem dużym, ze sklepami, nie tylko turystycznymi, barami, hotelami. Te ostatnie budowane były i są wzdłuż linii brzegowej, co sprawia, że teren jest bardzo rozciągnięty. Osoby mieszkające w hotelach zlokalizowanych na wschodnich krańcach miasta, mają do centrum dobrych kilka kilometrów drogi. Sama plaża jest długa i całkiem szeroka. Jest piasek.

Południowa Kreta

Zdecydowana większość turystów spędza wakacje na północnym wybrzeżu. Mówiąc o wschodniej, czy zachodniej części wyspy, ma się zwykle na myśli, pasek lądu rozciągający się na północy. Ale na Krecie jest także jej południowa strona... Hoteli jest tam mniej. Jeszcze do niedawna polscy turyści całkowicie ją ignorowali. Teraz to się zmienia. Na ogół wybrzeże południowe ma gorsze plaże niż północne. Dominuje niemal wszędzie drobny żwir. Rejon południowy nadal jest mniej popularny i łatwiej tu o ustronne zakątki. Swoje miejsce znalazły tam jednak także hotele luksusowe i drogie. Miłośnicy nocnego życia nie znajdą tu swojego raju, chociaż nie mają też powodów do obaw – nie jest to rozrywkowa pustynia.

Ceny

W sierpniu można polecieć na Kretę i spędzić tam tydzień, już za około 1600-1700 zł. Ale mieszkając w hotelu dwugwiazdkowym, bez wyżywienia, ewentualnie ze śniadaniami (ale nie ma co liczyć na duże urozmaicenie). Pobyty w hotelach z „all inclusive” kosztują co najmniej 2000-2100 zł (dwie gwiazdki, jedzenie na pewno nie będzie wyrafinowane…). Wakacje w hotelach o wyższym standardzie, oczywiście, kosztują więcej.

W tabelce zamieściliśmy ceny tygodniowych pobytów w połowie sierpnia, według stanu z końca czerwca, w hotelach z najbardziej popularną formą wyżywienia – „all inclusive”. Tam, gdzie to było możliwe porównaliśmy je z cenami z maja. W ciągu miesiąca większość z nich zmieniła się. Często w dół, czasami w górę. Różnice sięgają zwykle kilkudziesięciu procent.

Ceny wycieczek na Kretę
pobyty tygodniowe w drugiej połowie sierpnia 2018
**
Hotel Miejscowość Biuro podróży czerwiec maj czerwiec/
maj
Hersonissos Sun Hersonissos Coral Travel 2 062 2 034 +1.4%
Mouzenidis Travel 2 253 2 278 -1.1%
Neckermann 2 599 2 582 +0.7%
Sun & Fun 2 515 2 295 +9.6%
Hersonissos Blue Coral Travel 2 071 2 043 +1.4%
Mouzenidis Travel 2 291 2 317 -1.1%
Neckermann 2 636 2 608 +1.1%
Sun & Fun 2 515 2 295 +9.6%
Armava Coral Travel 2 588 2 560 +1.1%
TUI 2 066 2 416 -14.5%
Roxani Ammoudara Onholidays 3 029 3 029  
Galini Anissaras Coral Travel 2 518 2 490 +1.1%
Averino Hersonissos Orex Travel 2 161 2 246 -3.8%
Marietta Limenas Chersonisou Orex Travel 2 281 2 444 -6.7%
**+
Hotel Miejscowość Biuro podróży czerwiec maj czerwiec/
maj
Stella Katrin Adelianos Karpos Rainbow 2 063 2 362 -12.7%
Nireas Daratsos Ecco Holiday 2 762 3 062 -9.8%
***
Hotel Miejscowość Biuro podróży czerwiec maj czerwiec/
maj
Rethymno Village Platanias Ecco Holiday 2 938 3 238 -9.3%
Mouzenidis Travel 3 868 2 963 +30.5%
Despo Kato Gouves Neckermann 3 003 2 975 +0.9%
Rainbow 2 479 2 581 -4%
Bali Mare Bali Coral Travel 2 982 2 940 +1.4%
Oceanis Anissaras Coral Travel 2 588 2 560 +1.1%
Itaka 2 619 2 689 -2.6%
Mouzenidis Travel 2 631 2 657 -1%
Orex Travel 2 561   0.0%
TUI 2 241 2 444 -8.3%
Minos Village Karteros Itaka 2 469 2 579 -4.3%
Ilios Hersonissos Onholidays 3 179 3 179  
Orex Travel 2 241 2 286 -2%
Blue Island Limenas Chersonisou Mouzenidis Travel 2 648 2 674 -1%
Orex Travel 2 561 2 681 -4.5%
Triton Garden Malia Grecos 2 350 2 350  
Kavros Garden Kavros Coral Travel 2 677 2 649 +1.1%
Itaka 2 769 2 899 -4.5%
Kavros Beach Coral Travel 2 853 2 755 +3.6%
Rainbow 2 447 2 613 -6.4%
Nicolas Villas Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 329 2 355 -1.1%
Porto Plazza Hersonissos Sun & Fun 3 310 3 085 +7.3%
TUI 2 336 2 686 -13%
Kaissa Beach Kato Gouves 7Islands 2 520 2 520  
Talea Beach Bali Mouzenidis Travel 2 720 2 746 -0.9%
Triton Malia Grecos 2 550 2 430 +4.9%
Gortyna Beach Scaleta Neckermann 2 707 2 684 +0.9%
Orex Travel 2 471 2 600 -5%
Sun Boutique Ammoudara Itaka 2 819 2 729 +3.3%
Mouzenidis Travel 3 256 3 281 -0.8%
Santa Marina Agios Nikolaos Itaka 2 739 2 859 -4.2%
Pantheon Violi Charaki Itaka 2 559 2 779 -7.9%
Kalia Beach Kato Gouves Itaka 2 819 2 729 +3.3%
Onholidays 3 599 3 599  
Agrabella Hersonissos Coral Travel 2 906 2 878 +1%
Mouzenidis Travel 2 865 2 890 -0.9%
Orex Travel 2 951 3 241 -8.9%
Xidas Garden Bali Coral Travel 3 330 3 302 +0.8%
Mouzenidis Travel 3 439 3 464 -0.7%
TUI 2 626 3 123 -15.9%
Ariane Hersonissos Coral Travel 3 012 2 984 +0.9%
Fereniki Georgioupolis Ecco Holiday 2 749 3 049 -9.8%
Pela Maria Hersonissos Rainbow 2 800 2 861 -2.1%
Dolfin Liza Mary Bali Orex Travel 2 671 2 846 -6.1%
Sea Front Adelianos Karpos Ecco Holiday 2 889 3 189 -9.4%
Bomo Amnissos Pigianos Kampos Mouzenidis Travel 2 742 2 767 -0.9%
D&d Resort Analipsis Mouzenidis Travel 2 754   0.0%
Orex Travel 3 091   0.0%
Kasapakis Orex Travel 2 861 3 064 -6.6%
Stalis Beach Stalida Grecos 2 890 2 880 +0.3%
Studia Miramare Malia Grecos 2 940 2 930 +0.3%
Thalassi Sfakaki Traveliada 3 560 3 598 -1.1%
Lisa Mari Beach Bali Neckermann 2 988 2 965 +0.8%
Studia Mikes Malia Grecos 3 180 3 160 +0.6%
Vantaris Garden Georgioupolis Coral Travel 3 683 3 655 +0.8%
Exim Tours 3 659 3 679 -0.5%
Mouzenidis Travel 3 864 3 889 -0.6%
Neckermann 3 995 3 961 +0.9%
TPG Travel 4 902 4 817 +1.8%
TUI 3 226 3 276 -1.5%
Vantaris Corner Coral Travel 3 683 3 655 +0.8%
Exim Tours 3 659 3 679 -0.5%
Mouzenidis Travel 3 864 3 889 -0.6%
***+
Hotel Miejscowość Biuro podróży czerwiec maj czerwiec/
maj
Heronissos Hersonissos Coral Travel 2 906 2 878 +1%
Mouzenidis Travel 2 899 2 924 -0.9%
Neckermann 2 853 2 830 +0.8%
Orex Travel 2 951 2 996 -1.5%
Rainbow 4 372 4 170 +4.8%
TUI 2 497 2 621 -4.7%
Summer Beach Georgioupolis Rainbow 2 599 2 801 -7.2%
Atali Village Bali Coral Travel 2 733 2 705 +1%
Mouzenidis Travel 2 793 3 175 -12%
Orex Travel 2 761 2 831 -2.5%
Sun & Fun 2 945 2 900 +1.6%
Lyda Club Kato Gouves Net Holiday 2 580 2 784 -7.3%
Horizon Beach Stalida Coral Travel 2 906   0.0%
Itaka 2 829 2 799 +1.1%
Neckermann 3 093 3 070 +0.7%
Scaleta Beach Scaleta Itaka 2 719 2 839 -4.2%
Koni Village Stalida 7Islands 2 800 2 800  
Coral Travel 2 942 2 631 +11.8%
Neckermann 3 446 3 418 +0.8%
Apollo Georgioupolis Exim Tours 2 889 2 949 -2%
Itaka 2 779 2 899 -4.1%
Neckermann 3 358 3 348 +0.3%
Marilena Ammoudara Coral Travel 3 154   0.0%
Mouzenidis Travel 3 005   0.0%
Neckermann 2 973 2 950 +0.8%
Onholidays 3 979   0.0%
Orex Travel 3 231 3 301 -2.1%
Amuse Hersonissos 7Islands 2 710 2 710  
Selena Village Elounda Mouzenidis Travel 2 508 2 627 -4.5%
Marirena Heraklion Coral Travel 2 906 2 878 +1%
Mouzenidis Travel 2 971 2 997 -0.9%
Neckermann 3 278 3 250 +0.9%
Onholidays 3 714 3 714  
Orex Travel 2 951 2 991 -1.3%
Aqua Sun Village Hersonissos Coral Travel 2 906 2 878 +1%
Mouzenidis Travel 2 954 2 980 -0.9%
Neckermann 3 386 3 358 +0.8%
Orex Travel 2 911   0.0%
Porto Village 7Islands 2 690 2 690  
Solimar Emerald Pigianos Kampos TUI 2 519 2 629 -4.2%
Adelais Tavronitis Grecos 2 850 2 870 -0.7%
Yassou Kriti Kavros Itaka 2 799 2 699 +3.7%
Mari Beach Prima Holiday 2 739 2 789 -1.8%
Dias Solimar Adelianos Karpos TPG Travel 4 356 4 283 +1.7%
TUI 2 601 2 711 -4.1%
Alexander House Agia Pelagia Neckermann 4 578 4 574 +0.1%
Net Holiday 3 256 3 256  
Eri Beach Hersonissos Coral Travel 3 100 3 055 +1.5%
Mouzenidis Travel 3 077 3 103 -0.8%
Orex Travel 3 271   0.0%
Sun & Fun 3 160 3 120 +1.3%
Sergios Grecos 2 670 2 660 +0.4%
Neckermann 3 486 3 478 +0.2%
Sun & Fun 3 485 3 445 +1.2%
Dessole Coral Agios Nikolaos Coral Travel 3 101 3 073 +0.9%
Neckermann 3 008 2 985 +0.8%
Creta Verano Malia Grecos 2 790 2 780 +0.4%
Maravel Land Adelianos Karpos Neckermann 2 915 2 870 +1.6%
Castro Beach Maleme Itaka 3 019 2 919 +3.4%
Bomo Krini Beach Sfakaki Mouzenidis Travel 2 907 3 230 -10%
High Beach Annex Malia Grecos 3 020   0.0%
Golden Beach Hersonissos Coral Travel 3 719 3 691 +0.8%
Mouzenidis Travel 3 847 3 876 -0.7%
Neckermann 4 102 4 009 +2.3%
TUI 3 128 3 378 -7.4%
Eva Mare Agia Pelagia Neckermann 3 631 3 608 +0.6%
May Beach Rethymnon Mouzenidis Travel 4 157 4 182 -0.6%
Neckermann 4 294 4 351 -1.3%
Prima Holiday 4 399 4 419 -0.5%
TUI 3 202 3 552 -9.9%
Eden Rock Agia Fotia Mouzenidis Travel 3 689 3 638 +1.4%
****
Hotel Miejscowość Biuro podróży czerwiec maj czerwiec/
maj
Orion Adelianos Karpos TUI 2 801 3 051 -8.2%
Semiramis Village Hersonissos Coral Travel 2 906 2 878 +1%
Itaka 2 919 3 039 -3.9%
Mouzenidis Travel 2 954 2 980 -0.9%
Orex Travel 2 951   0.0%
TUI 2 388 2 738 -12.8%
Mediterraneo Neckermann 7 851 4 380 +79.2%
City Green Neckermann 4 051 4 023 +0.7%
TUI 2 408 2 917 -17.4%
Panorama Village Agia Pelagia Itaka 2 889 3 009 -4%
Klio Apartaments Gouves Mouzenidis Travel 2 793 2 818 -0.9%
Manos Maria Hersonissos Itaka 2 829 2 899 -2.4%
Solimar Ruby Malia TPG Travel 4 348 4 276 +1.7%
TUI 2 520 2 815 -10.5%
Elpida Istron Itaka 2 789 2 689 +3.7%
Mistral Mare Coral Travel 3 083 3 055 +0.9%
Exim Tours 2 799 2 599 +7.7%
Mouzenidis Travel 3 116 3 141 -0.8%
Blue Bay Resort Agia Pelagia Sun & Fun 3 655 3 615 +1.1%
TUI 2 838   0.0%
Solimar Kolymbari Beach Kolymvari Itaka 2 639   0.0%
Blue Resort Adellanos Kampos Prima Holiday 2 699   0.0%
Arion Palace Ierapetra Itaka 3 489 3 629 -3.9%
Mistral Bay Agios Nikolaos Coral Travel 3 030 3 002 +0.9%
Mouzenidis Travel 3 065 3 090 -0.8%
Orex Travel 3 091 3 136 -1.4%
Begeti Bay Scaleta Itaka 2 729 2 869 -4.9%
Sissi Bay Sissi Net Holiday 3 083 3 553 -13.2%
Chrispy World Rapaniana Itaka 3 079 3 229 -4.6%
Solimar Ruby Royal Malia TUI 2 766 3 024 -8.5%
Smartline Rethymno Residence Adelianos Karpos Ecco Holiday 4 534 4 834 -6.2%
Diogenis Blue Palace Kato Gouves Coral Travel 3 118 3 090 +0.9%
Orex Travel 3 821 3 821  
Meliti Agios Nikolaos Rainbow 2 797 2 999 -6.7%
Dessole Blue Star Resort Ierapetra Coral Travel 3 472 3 443 +0.8%
Itaka 3 009 3 149 -4.4%
Galini Eden Agia Marina Itaka 3 259 3 159 +3.2%
Elounda Water Park Residence Elounda Net Holiday 3 229 3 429 -5.8%
Tylissos Beach Ierapetra Coral Travel 3 789 3 761 +0.7%
Exim Tours 3 019 2 879 +4.9%
Astir Beach Gouves Itaka 3 009 3 149 -4.4%
Lygaria Beach Lygaria Itaka 3 019 3 109 -2.9%
Hersonissos Village & Bungalows Hersonissos Grecos 3 440 3 250 +5.8%
St. Constantin Kato Gouves Grecos 3 270 3 250 +0.6%
Magda TUI 3 001 2 931 +2.4%
Meropi Malia Coral Travel 3 408 3 380 +0.8%
Chrysalis Hersonissos Net Holiday 2 959 3 199 -7.5%
Katrin Bungalows Stalida Grecos 3 000 2 990 +0.3%
Neckermann 3 403 3 403  
Aphrodite Beach Club Kato Gouves TUI 2 999 3 349 -10.5%
Bomo Gouves Bay Gouves Mouzenidis Travel 3 005 3 141 -4.3%
Maleme Mare Maleme Rainbow 3 471 3 471  
Hermes Agios Nikolaos Grecos 3 160 3 150 +0.3%
Neckermann 4 013 4 035 -0.5%
Creta Beach Ammoudara TUI 3 024 3 574 -15.4%
Chrissi Amoudia Anissaras TUI 3 087 3 232 -4.5%
Maya Beach Gouves Net Holiday 3 052 3 052  
Elounda Breeze Resort Elounda Itaka 3 179 3 459 -8.1%
Mouzenidis Travel 3 549 3 575 -0.7%
Orex Travel 3 581   0.0%
Silva Beach Hersonissos Itaka 3 529 3 689 -4.3%
TPG Travel 4 516 4 439 +1.7%
Gouves Water Park Holiday Resort Kato Gouves Grecos 3 610 3 500 +3.1%
Almyra Village Koutsounari Grecos 3 370 3 380 -0.3%
Sunshine Crete Village Coral Travel 3 107 3 085 +0.7%
Stella Village Analipsis Neckermann 3 894   0.0%
Porto Greco Hersonissos Itaka 3 119 3 269 -4.6%
Neckermann 4 413 5 946 -25.8%
Arminda Neckermann 4 648 4 188 +11%
TUI 3 744 3 624 +3.3%
Dimitrios Beach Rethymnon Grecos 3 190 3 140 +1.6%
Neckermann 3 233 3 210 +0.7%
Althea Village Daratsos TUI 3 394 3 179 +6.8%
Dessole Dolphin Bay Resort Ammoudara Coral Travel 3 827 4 079 -6.2%
Exim Tours 3 429 3 179 +7.9%
TPG Travel 4 511 4 434 +1.7%
Santa Marina Beach Agia Marina Itaka 3 779 3 929 -3.8%
TUI 3 680   0.0%
Geraniotis Beach Platanias Grecos 3 880 3 930 -1.3%
Blue Aegean Aparthotel Kato Gouves Coral Travel 3 648 3 620 +0.8%
Mouzenidis Travel 3 723 3 749 -0.7%
Themis Beach Kokkini Hani Grecos 3 220 3 210 +0.3%
Dessole Malia Beach Malia Coral Travel 4 273 4 574 -6.6%
Itaka 3 609 3 769 -4.2%
TPG Travel 5 270 5 177 +1.8%
Anissa Beach Hersonissos Grecos 4 080 4 080  
Kalypso Cretan Village Resort & Spa Plakias Itaka 3 379 3 519 -4%
Smartline Kyknos Beach Malia Neckermann 3 648 3 520 +3.6%
Hydramis Palace Beach Resort Kavros Coral Travel 3 567 3 412 +4.5%
Ecco Holiday 4 232 4 455 -5%
Traveliada 4 615 4 897 -5.8%
Petra Mare Ierapetra Itaka 3 689 3 779 -2.4%
Eva Bay Adelianos Karpos Grecos 3 370 3 660 -7.9%
Nana Beach Hersonissos Coral Travel 5 591 5 563 +0.5%
Orex Travel 6 021 5 941 +1.3%
TPG Travel 6 067 5 955 +1.9%
TUI 4 720 4 870 -3.1%
Aquis Arina Sand Kokkini Hani Mouzenidis Travel 5 334 5 041 +5.8%
Neckermann 3 418 3 965 -13.8%
TUI 3 873 4 115 -5.9%
Smartline Neptuno Beach Ammoudara Neckermann 3 663   0.0%
Creta Star Scaleta Itaka 3 879 4 059 -4.4%
Ilianthos Village Agia Marina Coral Travel 4 355   0.0%
Ecco Holiday 4 466 4 766 -6.3%
TUI 3 946 4 201 -6.1%
Kakkos Bay Ierapetra Itaka 4 059 4 229 -4%
Sirios Village Daratsos Ecco Holiday 4 129 4 429 -6.8%
Itaka 3 639 3 789 -4%
Sunconnect Marina Beach Kato Gouves Neckermann 4 050 4 085 -0.9%
Cactus Beach Stalida TUI 3 728 3 684 +1.2%
Vantaris Beach Georgioupolis Ecco Holiday 4 305 4 605 -6.5%
TPG Travel 5 655 5 553 +1.8%
Eliros Mare TPG Travel 5 279 5 185 +1.8%
Sirens Beach Malia Itaka 3 839 4 009 -4.2%
High Beach Grecos 3 730 3 720 +0.3%
Atlantica Akti Zeus Ammoudara TUI 3 806 4 225 -9.9%
Amounda Bay Orex Travel 3 931   0.0%
Theartemis Palace Rethymnon Mouzenidis Travel 4 369 4 395 -0.6%
Grecotel Meli Palace Agia Varvara TUI 4 552 4 602 -1.1%
Lyttos Beach Analipsis Neckermann 5 301   0.0%
Arina Beach Kokkini Hani Coral Travel 4 124 4 750 -13.2%
Kosta Mare Palace Anissaras Sun & Fun 4 830 4 785 +0.9%
Louis Creta Princess Maleme Itaka 4 449   0.0%
TPG Travel 6 253 6 137 +1.9%
TUI 4 681 4 791 -2.3%
Star Beach Village Hersonissos Neckermann 5 158 5 135 +0.4%
Orex Travel 6 611 6 431 +2.8%
TPG Travel 5 697 5 594 +1.8%
Kernos Beach Malia TPG Travel 5 597 5 496 +1.8%
****+
Hotel Miejscowość Biuro podróży czerwiec maj czerwiec/
maj
Hersonissos Palace Hersonissos Coral Travel 3 330 3 302 +0.8%
Mouzenidis Travel 3 345 3 371 -0.8%
Neckermann 3 268 3 245 +0.7%
Net Holiday 3 210 3 660 -12.3%
Orex Travel 3 421 3 466 -1.3%
TUI 2 889 3 239 -10.8%
Creta Palm Kato Stalos Easy Travel 3 499 3 499  
Rainbow 4 833 4 833  
Sea Side Resort & Spa Agia Pelagia TUI 3 657 3 907 -6.4%
Minos Mare Platanes Itaka 3 609 3 689 -2.2%
Grand Bay Beach Resort Kolymvari Itaka 3 399 3 489 -2.6%
Lavris Bungalows Kato Gouves Orex Travel 4 231 4 258 -0.6%
Rainbow 3 176 3 479 -8.7%
Belvedere Imperial Hersonissos 7Islands 3 990   0.0%
Coral Travel 4 019 3 991 +0.7%
Grecos 3 800 3 790 +0.3%
Mouzenidis Travel 4 080 4 106 -0.6%
Orex Travel 4 011 3 939 +1.8%
TUI 3 627 3 977 -8.8%
Dimitrios Village Rethymnon Itaka 3 599 3 769 -4.5%
Kalyves Beach Kalyves Easy Travel 3 449 3 449  
Rainbow 3 534 3 735 -5.4%
Athina Palace Agia Pelagia Coral Travel 3 579 3 650 -1.9%
Silver Beach Resort Gerani Rainbow 3 769 3 765 +0.1%
Panorama Kato Galatas Grecos 3 900 3 960 -1.5%
Europa Beach Analipsis Neckermann 3 743 3 720 +0.6%
Net Holiday 3 344 3 494 -4.3%
TUI 3 527   0.0%
Rethymno Mare Scaleta Grecos 3 420 3 650 -6.3%
Selini Suites Kolymvari Prima Holiday 3 849 3 869 -0.5%
Smartline Village Resort & Waterpark Hersonissos Neckermann 3 685 3 640 +1.2%
Platanias Village Platanias Grecos 3 870 3 870  
Blue Marine Resort & Spa Agios Nikolaos Exim Tours 4 369 4 189 +4.3%
Agapi Beach Heraklion Coral Travel 5 591   0.0%
Mouzenidis Travel 5 908 5 933 -0.4%
TPG Travel 5 397 5 300 +1.8%
TUI 5 017 5 267 -4.7%
Istron Bay Istron Grecos 3 920 3 910 +0.3%
Bomo Rethymno Beach Rethymnon Mouzenidis Travel 3 923 4 127 -4.9%
Mitsis Rinela Beach Resort & Spa Kokkini Hani Grecos 3 980 3 970 +0.3%
Iberostar Creta Panorama & Mare Lavris Coral Travel 4 920 4 892 +0.6%
Neckermann 4 623 4 593 +0.7%
TPG Travel 5 731 5 627 +1.8%
TUI 4 971 5 161 -3.7%
Sentido Vasia Resort & Spa Sissi Grecos 4 980 4 970 +0.2%
Neckermann 4 548 4 525 +0.5%
Grecotel Club Marine Palace Panormo TUI 4 798 8 033 -40.3%
Aldemar Cretan Village Anissaras TUI 4 133 4 430 -6.7%
Vantaris Palace Georgioupolis Coral Travel 4 654 4 609 +1%
Ecco Holiday 4 764 5 064 -5.9%
Exim Tours 4 699 4 669 +0.6%
Mouzenidis Travel 4 884 4 909 -0.5%
Neckermann 4 586 4 563 +0.5%
TPG Travel 6 220 6 105 +1.9%
TUI 4 990 4 780 +4.4%
Apollonia Beach Ammoudara TUI 4 310   0.0%
Cactus Royal Stalida TUI 4 502 4 432 +1.6%
Iberostar Creta Marine Lavris Coral Travel 4 760 4 962 -4.1%
Neckermann 4 460 4 677 -4.6%
Rainbow 6 347 6 347  
TPG Travel 5 956 5 847 +1.9%
TUI 5 234 5 224 +0.2%
Atlantica Caldera Creta Paradise Gerani TUI 4 258 4 548 -6.4%
Sentido Blue Sea Beach Stalida Neckermann 5 171 4 803 +7.7%
Zorbas Village Anissaras Grecos 4 450 4 440 +0.2%
Mythos Palace Georgioupolis Coral Travel 5 502   0.0%
Mouzenidis Travel 5 942 5 789 +2.6%
Neckermann 5 238 5 385 -2.7%
Prima Holiday 5 999 6 029 -0.5%
TUI 4 720 4 900 -3.7%
Creta Maris Beach Resort Hersonissos Coral Travel 6 191   0.0%
Mouzenidis Travel 6 465 6 490 -0.4%
Neckermann 6 138 6 115 +0.4%
TPG Travel 7 211 7 074 +1.9%
TUI 5 586 5 936 -5.9%
Cretan Malia Park Malia Coral Travel 6 138   0.0%
Mouzenidis Travel 6 392 6 418 -0.4%
Orex Travel 6 531 6 431 +1.6%
TPG Travel 7 431 7 288 +2%
TUI 5 780 6 030 -4.1%
Aquila Elounda Village Elounda Grecos 6 400 6 390 +0.2%
TUI 6 029 6 132 -1.7%
*****
Hotel Miejscowość Biuro podróży czerwiec maj czerwiec/
maj
Rimondi Grand Resort & Spa Magnisia Itaka 3 009 3 159 -4.7%
Iolida Beach Agia Marina Itaka 3 339 3 339  
Chc Galini Sea View Itaka 3 609 3 759 -4%
Cretan Pearl Resort And Spa Stavros Itaka 3 339 3 499 -4.6%
Miramare Resort & Villas Agios Nikolaos Coral Travel 3 602 3 580 +0.6%
Neckermann 6 227 4 938 +26.1%
Sunshine Crete Beach Koutsounari Coral Travel 3 440 3 394 +1.4%
Kakkos Beach Ierapetra Itaka 4 919 5 079 -3.2%
Rethymno Palace Adelianos Karpos Itaka 3 989 4 179 -4.5%
Solimar Aquamarine Platanias Grecos 4 600 4 500 +2.2%
Georgioupolis Resort Aqua Park And Spa Georgioupolis Coral Travel 4 920 4 892 +0.6%
Exim Tours 5 079 5 069 +0.2%
Mouzenidis Travel 5 317 5 466 -2.7%
Neckermann 5 572 5 572  
Prima Holiday 5 259 5 279 -0.4%
TUI 4 558 4 788 -4.8%
Aks Annabelle Beach Resort Anissaras Coral Travel 4 584 4 556 +0.6%
Mouzenidis Travel 4 671 4 697 -0.6%
Neckermann 4 493 4 470 +0.5%
Orex Travel 5 351   0.0%
Alpha Hotels Serita Beach Resort Coral Travel 4 602 4 574 +0.6%
TUI 3 990 3 898 +2.4%
Magic Life Candia Maris Imperial Ammoudara TUI 4 490 4 025 +11.6%
Fodele Beach & Water Park Holiday Resort Fodele Itaka 4 309 4 509 -4.4%
Sentido Mikri Poli Atlantica Makry Gialos TUI 3 878 4 228 -8.3%
Kiani Beach Kiani Akti Rainbow 4 390 4 369 +0.5%
Ostria Beach Ierapetra Itaka 4 199 4 369 -3.9%
Mitsis Anisaras Beach Hersonissos Rainbow 4 331 4 431 -2.3%
Aldemar Knossos Royal Rainbow 4 529 4 841 -6.4%
Porto Platanias Beach Platanias Grecos 5 240 5 040 +4%
Bella Beach Anissaras Mouzenidis Travel 5 245 5 270 -0.5%
Orex Travel 5 471   0.0%
Rethymno Mare Royal Scaleta Mouzenidis Travel 4 981 5 007 -0.5%
Neckermann 5 394 5 405 -0.2%
Mitsis Laguna Resort & Spa Anissaras Grecos 4 520 4 510 +0.2%
Neckermann 7 529 7 501 +0.4%
Mirabello Beach & Village Agios Nikolaos Grecos 4 540 4 530 +0.2%
Neckermann 5 001 4 978 +0.5%
Stella Palace Analipsis Coral Travel 5 732   0.0%
Mouzenidis Travel 6 001 6 027 -0.4%
Neckermann 5 483 5 460 +0.4%
Orex Travel 6 101 5 916 +3.1%
TUI 5 259 5 609 -6.2%
Radisson Blu Beach Resort Milatos Coral Travel 5 714   0.0%
Mouzenidis Travel 6 507 6 830 -4.7%
Neckermann 9 263   0.0%
Knossos Beach Kokkini Hani Coral Travel 6 262   0.0%
Mouzenidis Travel 6 537 7 727 -15.4%
Neckermann 8 342 8 314 +0.3%
Orex Travel 7 911 7 906 +0.1%
TUI 6 734 6 984 -3.6%
Anemos Luxury Grand Resort Georgioupolis TUI 5 171 5 678 -8.9%
Avra Imperial Beach Resort & Spa Kolymvari Itaka 5 139 5 559 -7.6%
Elysium Boutique Analipsis Coral Travel 5 873   0.0%
Mouzenidis Travel 6 069 6 095 -0.4%
Orex Travel 6 261 6 157 +1.7%
TUI 5 203 5 453 -4.6%
Atlantica Sensatori TUI 5 994 6 344 -5.5%
Aldemar Royal Mare Anissaras Mouzenidis Travel 6 669 6 618 +0.8%
Neckermann 7 845 7 886 -0.5%
Orex Travel 7 911 7 816 +1.2%
Rainbow 8 806 8 806  
TUI 8 167 8 157 +0.1%
Aquila Rithymna Beach Adelianos Karpos Grecos 5 780 5 990 -3.5%
Grecotel The White Palace Rethymnon TUI 9 094 6 105 +49%
Stella Island Luxury Resort & Spa Analipsis TPG Travel 7 433 7 290 +2%
Daios Cove Vathi Mouzenidis Travel 22 496 22 521 -0.1%

Najbardziej staniał hotel Grecotel Club Marine Palace w ofercie TUI, bo aż o 40%. Jeszcze przed miesiącem pobyt w nim kosztował ponad 8 tysięcy, a teraz 4800 zł. Ceny około 40-tu hoteli obniżone zostały o 10-15%, a Porto Greco (cztery gwiazdki, biuro Mouzenidis Travel) o 25%. Część hoteli podrożała, ale – poza wyjątkami – nieznacznie.

Wyspa

Kreta

Żadna inna grecka wyspa nie jest tak dobrze przygotowana do przyjmowania turystów, jak Kreta. Chociaż raczej nie przyjeżdża się tu po to, aby zaznać walorów życia wśród tradycyjnych Greków. Głównym magnesem przyciągającym turystów jest - poza możliwością plażowania i odpoczywania w ośrodkach hotelowych (ale to samo znaleźć można także w innych miejscach świata) – starożytna kultura minojska. Kretę uważa się za kolebkę naszego kontynentu, to tam narodziła się europejska cywilizacja.

Kultura minojska rozwinęła się tysiące lat przed Chrystusem. I chociaż duża część wyspy zabudowana została niezliczoną masą obiektów hotelowych i wypoczynkowych, to poszukujący atrakcji historycznych znajdą je tam bez trudu. Słynne pozostałości archeologiczne z czasów minojskich, a szczególnie pałace w Knossos i Fajstos, dają wiele możliwości urozmaicenia sobie pobytu na wyspie. Są tu także inne interesujące miejsca, niekoniecznie związane z erą minojską. Na Krecie ludzie żyją od tysięcy lat i jest ona dzisiaj kulturową mieszanką różnych cywilizacji. Na kształtowanie tradycji Kreteńczyków wpływ mieli Rzymianie, Wenecjanie i Turcy.

Kreta to także niekończące się plaże (z tego jej atutu korzystają turyści najchętniej), wioski rybackie, rozległe góry, liczne jaskinie i wąwozy.

Zwykło się mawiać, że na Krecie jest mnóstwo do obejrzenia i mnóstwo do nieoglądania. Ci, dla których tradycyjny, „pakietowy” wypoczynek to za mało, najwięcej powodów do zadowolenia znajdą na wschodnich i zachodnich krańcach wyspy, gdzie zachowało się wiele z tradycji kreteńskiej i naturalnego piękna. W przeciwieństwie do niezwykle popularnego wybrzeża północnego, wypełnionego hotelami i centrami rozrywki.

Stolicą Krety jest Heraklion, w którym znajduje się jeden z dwóch portów lotniczych, na które przylatują samoloty także z Polski (drugi jest w Chanii). Jest to, zatem, brama wjazdowa na Kretę. Duża i nowoczesna. Ale nie za bardzo przypomina idylliczne greckie miasto, będąc raczej pełnym życia centrum komercyjnym.

W ostatnim latach Grecja, a zwłaszcza Kreta, będąca jej sztandarowym regionem, jest najbardziej popularnym krajem wśród polskich turystów (kiedyś numerem jeden był Egipt, ale to już historia). Grecja to kraj słońca, morza, śródziemnomorskiego jedzenia i lokalnego wina (może nienależącego do czołówki światowej, ale smakującego całkiem dobrze, zwłaszcza, gdy pije się go w wakacyjnym nastroju).

Jadąc na Kretę powinniśmy pamiętać, że jest to wyspa typowo grecka, powstała kilkanaście milionów lat temu, w wyniku wypiętrzenia podwodnych łańcuchów górskich. Oczekujący pięknych plaż o złocistym piasku, mogą poczuć się nieco rozczarowani. Wprawdzie, jak na Grecję, i tak jest tam, pod tym względem, dobrze. Plaże są jasne, ale dominujący składnik to żwir - bardziej lub mniej drobny. Nawet plaże opisywane jako piaszczyste, w rzeczywistości nie przypominają tego co znamy choćby z Wybrzeża Bałtyckiego. Chociaż zdarzają się chlubne wyjątki – np. słynna plaża Elafonisi.

Rejony

Całej Krety w trakcie tygodniowego pobytu (a nawet dwutygodniowego) zwiedzić się nie da. Jest na tyle duża, że dla jej poznania potrzeba kilku wizyt (lub jednej, ale znacznie dłuższej). Trudno sobie wyobrazić, aby turysta zamieszkujący w hotelu w Agios Nikolaos, czy Stalidzie, zrobił sobie wypad na plażę Elafonisi. Musiałaby to być wyprawa blisko 600 kilometrowa. A drogi na Krecie to nie autostrady, chociaż główna tak jest oznakowana, mimo, że składa się tylko z dwóch pasów ruchu – jednego dla jazdy w jedną stronę i jednego dla jazdy w stronę drugą.

Podział na część wschodnią i zachodnią jest bardzo wyraźny. Umownym punktem centralnym jest Rethymnon – miejscowość położona wprawdzie na wschodzie wyspy, ale dokładnie w środku pomiędzy Heraklionem i Chanią - dwoma miastami, w których znajdują się lotniska i gdzie lądują samoloty czarterowe z Polski.

HERAKLION

Kreta - Heraklion

Heraklion jest największym miastem Krety, zbudowany na stromym zboczu górskim. Poza lotniskiem jest tam także duży port morski przyjmujący wycieczkowce i promy łączące wyspę z innym rejonami Grecji. Heraklion nie jest miastem szczególnie zachwycającym urodą. Ciągły ruch uliczny, zakorkowane jezdnie, liczne hotele, sklepy, fast-foody, to najkrótsza jego charakterystyka.

Centralnym placem Heraklionu jest Plateia Venizelou, z wieloma restauracjami i kafejkami, a także interesującymi sklepami w sąsiednich uliczkach. Podobnie jak wiele innych miast greckich, Heraklion odczuł czasy dominacji weneckiej. W jego architekturze wpływy weneckie odegrały dużą rolę, a wenecka forteca góruje nad miastem.

Główną atrakcją stolicy Krety jest muzeum archeologiczne, gromadzące największy na świecie zbiór  artefaktów z czasów cywilizacji minojskiej (około 1600 roku p.n.Ch.). Niedaleko od Heraklionu jest słynny pałac w Knossos.

Ulubiona wieczorna i nocna rozrywka w Heraklionie to siedzenie w ulicznych kafejkach, przy kawie lub napojach alkoholowych – najczęściej w okolicach Placu Wolności, Placu Fontanny lub przy starym porcie, poniżej oświetlonego Fortu Weneckiego. W mieście są też liczne bary i kluby z muzyką nowoczesną lub tradycyjną – grecką. Większość hoteli organizuje wieczorne imprezy folklorystyczne.

W ciągu dnia, wybrać się można także na plażę. Ale najlepiej odjechać trochę od miasta. Najlepsze plaże są na wschód od Heraklionu, pomiędzy Kartero, a Malią (34 km). Inny sposób na wypełnianie czasu to chodzenie po sklepach. Grecja znana jest ze swych oryginalnych wyrobów jubilerskich. W przypadku mniejszego budżetu, zainteresować się można oliwą z oliwek – produkowana tutaj, uważana jest  za najlepszą na świecie lub spróbować serów xynotyro, kefalotyri i graviera.

CHANIA

Kreta - Chania

Największe miasto w zachodniej części Krety i (wraz z Rethymnonem) najbardziej atrakcyjne. Chania (pisana także: Hania) jest historycznym labiryntem czarujących weneckich i tureckich budynków, postawionych wokół małego portu, z kolorowymi bazarami, placami, warsztatami rzemieślniczymi, a także z licznymi restauracjami. Wąskie, krzyżujące się stare uliczki, pełne tawern, kafejek i sklepów, są rajem dla fotografów – pamiątkowe zdjęcia chce się tu robić nieustannie. Obejrzeć można także mury starego miasta, które częściowo zostały już odkopane.

Rejon w pobliżu portu jest najstarszą i najciekawszą częścią miasta. Wypełniają ją strumienie turystów, przemierzających wybudowaną tu promenadę i, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, przesiadujących w barach i restauracjach.

W Chanii jest także kilka wartych uwagi muzeów archeologicznych. Jest też muzeum morskie. Ale nie ma co ukrywać, że nie one przesądzają o atrakcyjności tego miasta.

Plaże w okolicach Chanii są zarówno piaszczyste jak i kamieniste (pokryte tzw. otoczakami). Najbardziej znana to Elafonisi (płynie się tam łodzią lub jedzie samochodem), Balos, Falasama, Almerida i Chryssi Akti.

RETHYMNON

Kreta - Rethymnon

Rethymnon jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wśród przyjeżdżających na Kretę turystów. Nikt nie może sobie pozwolić na nieumieszczenie go na liście oglądanych atrakcji. Szczęśliwie, mimo ogromnego napływu turystów, miasto z tego powodu, w żaden sposób nie ucierpiało, utrzymując swój stary, nienaruszony charakter. Dzięki temu, ciągle można zachwycać się widokiem starego miasta, które naprawdę jest stare. Z weneckimi i tureckimi wpływami na architekturę, poplątanymi uliczkami, drewnianymi, ukwieconymi balkonami i, oczywiście, restauracjami, tawernami i sklepami z pamiątkami.

Na wschód od centrum, rozciąga się najdłuższa na Krecie plaża, wykorzystana przez deweloperów, którzy nastawiali wzdłuż niej dziesiątki hoteli.

Całodzienne wycieczki statkami to najpopularniejsza rozrywka dla przebywających w Rethymnonie. Turyści korzystają z łodzi, aby popłynąć na ładne plaże w Bali lub Marathi. Taka wycieczka zazwyczaj obejmuje lunch w lokalnej tawernie, z nielimitowanym winem (również lokalnym). W samym mieście, codziennym doświadczeniem jest podziwianie widoków meczetu Sułtana Ibrahima Hana i Fortecy Weneckiej. Dość popularne są także wieczorne rejsy po morzu, choć większość urlopowiczów (zwłaszcza tych młodszych) wybiera jeden z licznych barów lub klubów. Te bardziej hałaśliwe, z głośną muzyką, mieszczą się bliżej centrum i starego miasta. Te ciche, pozwalające na wsłuchiwanie się w szum morza, stoją wzdłuż plaż.

MALIA

Kreta - Malia

Położona na północnym wybrzeżu Krety, Malia jest miastem historycznym. Ale nie ma wątpliwości, że zrezygnowało z korzystania z tego waloru, nastawiając się na przyjmowanie gości w wieku 18-30 lat, żądnych zabawy, przyjeżdżających na Kretę dla imprez, rozrywki, nocnych atrakcji i słonecznych dni. Ruiny, pochodzącego z 2000 roku p.n.Ch. Pałacu Malia znajdują się niecałe dwa kilometry od miasta. Ale przyciągają niewielu turystów. Większość wybiera emocje oferowane przez nieodległy (15 minut jazdy) aqua-park lub spędza czas na plaży, uprawiając sporty wodne lub, po prostu, opalając się. A plaża jest tu piaszczysta i długa.

Współczesna Malia to centrum apartamentowo – hotelowe, z licznymi tawernami, kafejkami, sklepami, oferujące wszystko to czego „pakietowy” turysta oczekiwać może. Nocami, puby i kluby rozbłyskują światłami i zabawiają głośną muzyką, nie cichnącą aż do wschodu słońca.

Główną atrakcją Malii jest plaża, długości 5 km, obmywana czystymi wodami Morza Egejskiego, ze świecącym na błękitnym niebie słońcem. Nie ma tu naturalnych zacienień, ale plaża jest w pełni zagospodarowana. Są tu parasole, łóżka, leżaki. Można wypożyczyć sprzęt wodny. Mimo swej rozległości, plaża nie zapewnia komfortu wypoczywania w prywatności. W sezonie jest bardzo oblegana. Głównie przez młodych Brytyjczyków (nie dotyczy to tylko plaży, z samym miastem jest podobnie), którzy nie zawsze są cisi i spokojni. Nie zawsze też poprzestają na piciu koktajli owocowych, jogurtów i coca-coli…

Na południe od Malii jest droga prowadząca przez góry, do pięknej wioski Krasi, mającej całkiem inną atmosferę i scenerię. Będącej alternatywą dla doświadczeń z Malii.

AGIOS NIKOLAOS

Kreta - Agios Nikolaos

W ostatnich latach Agios Nikolaos przeszło transformację. Z typowej miejscowości dla „pakietowych” turystów, z wieczorami karaoke i klubami turystycznymi, przeistoczyło się w uroczy zakątek dla par i rodzin. Położona 69 km na wschód od Heraklionu miejscowość, jest teraz kosmopolitycznym rejonem wakacyjnym, z wysokiego standardu infrastrukturą, barami i restauracjami oferującymi usługi wyższej klasy.

Agios Nikolaos jest idealnym miejscem dla par, niezależnie od wieku, które chcą obejrzeć wschodnią część Krety. Samo miasto nie może się poszczycić żadnymi archeologicznymi cudami, ale ma za to inną ciekawostkę. Jest nią zatoka, wykorzystywana jako port, a nazywana Jeziorem Voulismeni. Wiąże się z nią wiele legend i mitów, a wśród nich mit o tym, ze nie ma dna. W rzeczywistości, ten zbiornik wodny, mający kształt zbliżony do koła, będący kiedyś prawdziwym, słodkowodnym jeziorem, teraz jednak połączonym z morzem, ma głębokość 64 metrów. Czyli bardzo dużo, ale nie nieskończenie… Atrakcją jeziora są czerwonej barwy otaczające je klify, a w jego rejon często przylatują zimorodki.

W Agios Nikolaos jest muzeum archeologiczne, w którym – jak wszędzie w podobnych miejscach na Krecie – obejrzeć można artefakty z czasów minojskich. Tym co wyróżnia akurat to muzeum są: znaleziska z cmentarza, pochodzące z 2300 roku p.n.Ch., na które składa się ponad 1500 waz. Jest tu także czaszka młodego rzymskiego atlety, z wieńcem z liści oliwnych, z I wieku A.D.

Wielu turystów przebywających w tych okolicach, decyduje się na udział w wycieczce na pobliską, ufortyfikowaną wysepkę Spinalonga, aby zobaczyć ruiny i posłuchać fascynujących historii o ostatniej kolonii trędowatych w Europie.

Cała Kreta jest pełna atrakcyjnych miejsc i nie ma kłopotu z wybraniem sobie jakiejś ciekawej wycieczki. Ale przebywając w Agia Nikolaos, warto przeznaczyć trochę czasu na pochodzenie po tutejszych uliczkach, wzdłuż wodnych kanałów, na pooglądanie ciekawych łodzi i rybaków lub na odpoczynek w tawernie.

Rejon wokół Agios Nikolaos jest górzysty. Wzdłuż wybrzeża rozlokowano liczne punkty usługowe, ułatwiające korzystanie ze sportów wodnych. Prawdziwa plaża, piaszczysta i miła, leży 20 minut drogi (spacerem) od miasta. Jeśli jest to za daleko, skorzystać można z rozlicznych plaż kamienistych (otoczaki).

Atrakcje

Kreta - atrakcje

Rozmiary wyspy, a przede wszystkim jej miejsce w historii, sprawiają, że jest najtrudniejszą do zwiedzania spośród wszystkich wysp Grecji. Najtrudniejszą z powodu wielości atrakcji i stosunkowo dużych odległości (jak na wyspę). Przemierzanie Krety może być nie tylko poznawaniem nowych miejsc, oglądaniem widoków i panoram, ale także przemieszczaniem się w czasie, poprzez wieki, w obszary sięgające mitologii starożytnej Grecji.

Przy tak wielu możliwościach, nie jest  łatwo zdecydować o planie zwiedzania (zwłaszcza, że trochę czasu trzeba jednak zostawić na plażę…). Najważniejsze punkty historyczne, to: Pałac w Knossos, Jaskinia Zeusa na zboczach góry Ida, gdzie Rea miała powić Zeusa, Klasztor Arkadi w pobliżu Rethymnonu, pozostałości Gortyny (45 km od Heraklionu) i kompleks pałacowy Fajstosa na południu, zniszczony przez trzęsienie ziemi w okresie brązu, a później odbudowany. Do obejrzenia pozostają także muzea archeologiczne i historyczne w Heraklionie.

Ale nie samymi zabytkami turysta żyje. A także nie samą plażą i zabawami. Przynajmniej na Krecie. Atrakcją wyspy jest wąwóz Samaria, który mimo swego górskiego położenia i sporej długości, jest do pokonania dla większości zwykłych turystów. Wprawdzie słońce może przeszkadzać, to na szczęście droga cały czas biegnie w dół.

O wiele mniej wysiłku kosztuje wycieczka na zachodni kraniec wyspy, do Elafonisi, aby podziwiać iście karaibski krajobraz na wybrzeżu Krety. Po przeciwnej stronie wyspy leży inne miasteczko – Sitia, z malowniczym portem. Też trzeba tam być.

GORTYNA

Kreta - GortynaGortyna była stolicą Krety w okresie panowania rzymskiego. Znaleziono tutaj dowody świadczące o obecności ludzkiej w okresie neolitycznym. Największym skarbem miasta jest Kodeks Praw z Gortyny, zapisany na płytach kamiennych, powstały w V wieku p.n.Ch. Kamienie te są pełnym zapisem reguł prawnych obowiązujących w okresie minojskim. Można je obejrzeć na północnej ścianie rzymskiego Odeonu (chociaż, oczywiście, sam teatr powstał znacznie później – w I wieku).

Inne ciekawe miejsca w Gortynie to: Kościół Św. Tytusa, poprzez który wprowadzono na wyspę chrześcijaństwo i Świątynia Apollo Pythiosa, z 700 roku p.n.Ch.

W okresie poprzedzającym rzymską inwazję, miasto silnie rozkwitało, a dzięki szybkiemu porozumieniu z Rzymianami utrzymało swój status, a nawet go nieco wzmocniło.

Rejon często nazywany jest Gortyn, a nie Gortyna.

FAJSTOS

Kreta - Kompleks Pałacowy FajstosNa południe od Heraklionu leży drugi, pod względem ważności, region minojski na Krecie – kompleks pałacowy Fajstos, często uznawany za ciekawszy od słynnego Knossos. Szczególne wrażenie robi zachodnie wejście, ze schodami ceremonialnymi i ogromnym dziedzińcem.  Podobnie jak Knossos, budowany był dwukrotnie. Po raz pierwszy około 2000 roku p.n.Ch. Po zniszczeniu przez pożar, zbudowano go ponownie 300 lat później.

Na terenie kompleksu znaleziono wiele wartościowych artefaktów. W 1908 roku odkryto płytę Fajstosa, wykonaną z gliny, w okresie pomiędzy 1950, a 1400 rokiem p.n.Ch., a wyróżniającą się szczególnie rozbudowanym zapisem hieroglificznym.

Miasto Fajstos wiąże się z mitycznym królem Krety, Radamantysem i jest także często wspominane w wielu starych tekstach, nie wyłączając Homera, który szczegółowo opisał jego rolę w czasie oblężenia Troi.

PAŁAC W KNOSSOS

Kreta - Pałac KonossosMinojski pałac w Knossos jest najbardziej znanym zabytkiem na wyspie i niemal wszyscy turyści uważają za swój obowiązek wybranie się do niego na wycieczkę. Zbudowany został na powierzchni 20 000 m2 i jest jednym z największych na świecie obiektów tego typu. Składa się z czterech skrzydeł, zaprojektowanych na planie prostokąta, pośrodku których usytuowano centralny dziedziniec.

Oryginalnie pałac liczył wiele pięter, a ściany zbudowano z kamienia ciosanego, pokrywając je freskami. Brytyjski archeolog, Arthur Evans, który wykopał większość z labiryntów Knossos, drobiazgowo odbudował pewne sekcje pałacu. Dziś widoczne pozostałości nie pochodzą z oryginalnej budowli, powstałej około 2000 roku p.n.Ch. i zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1700. Pałac zbudowano ponownie, nadając mu bardziej rozwiniętą formę. I pewne fragmenty tej ostatniej konstrukcji obejrzeć można obecnie (duża część to rekonstrukcja Evansa).

Pałac w 1878 roku odkrył kreteński handlarz i antykwariusz, ale systematycznych prac wykopaliskowych nie prowadzono aż do 1900 roku.

Knossos leży około 5 km na południe od Heraklionu.

WĄWÓZ SAMARIA

Kreta - Wąwóz SamariaParka Narodowy Samaria, w Górach Białych na zachodzie Krety, przez wielu uważany jest za jeden z najwspanialszych parków w Europie, a jego przemierzenie robi duże wrażenie na turystach. Jest to dość trudna wędrówka, ale warto się na wysiłek zdecydować. Większość ludzi z przejściem sobie poradzi, chociaż nie obejdzie się bez zmęczenia. Położone w górach wejście do wąwozu od wyjścia na poziomie morza, dzieli dystans 16 km. Spacer wiedzie niezwykle malowniczą drogą, widoków opisać się, oczywiście, nie da. Trzeba zobaczyć to na własne oczy.

Wziąć ze sobą trzeba nie tylko aparat fotograficzny (koniecznie, bo wrażenia są fantastyczne), ale także przykrycie głowy, okulary i wodę. Idzie się wzdłuż potoku górskiego, co łagodzi skutki upału, ale na sporych odcinkach nie da się uniknąć maszerowania w pełnym słońcu. Turystów zazwyczaj mobilizuje świadomość, że u wyjścia z wąwozu czekają restauracje, z jedzeniem i napojami, gdzie z przyjemnością odpocząć można po trudach, przyjemnej przecież, wędrówki. Z wioski Roumeli turyści zabierani są statkami do Khora Sfakion lub Paleohary, skąd dalej jadą autobusami do Chanii.

W 2014 roku, odbyła się  sprawa sądowa przeciwko pilotowi, który sześć lat wcześniej miał nie dopilnować dwojga turystów, co spowodowało zgubienie przez nich drogi i w konsekwencji śmierć. Zabrzmiało to groźnie i mało zachęcająco. Ale naprawdę trudno sobie wyobrazić jak można tam się zgubić (zwłaszcza, gdy jest się człowiekiem dorosłym). Ścieżka jest wyraźna, jej przebieg nie budzi wątpliwości, a co więcej – nie jest to miejsce odludne, przeciwnie grup spacerowiczów jest tam pełno. Miłośnicy gór (nawet tacy przeciętni) powinni koniecznie pójść przez Samarię.

Warto wiedzieć...

POGODA

KRETA Pogoda

Na Krecie dominuje klimat śródziemnomorski, ale z pewnym wpływem północnoafrykańskiego. Lata są suche i gorące, a zimy łagodne. Temperatura w lipcu i sierpniu sięga 30 stopni w dzień i  22 stopni w nocy, chociaż przy zmianie kierunku wiatru na południowy, może być o wiele bardziej gorąco. Opady deszczu w lecie praktycznie się nie zdarzają, za to między październikiem, a kwietniem krótkotrwale ulewy nie są niczym niezwykłym. W górach, w zimie, pojawić się może śnieg.

Powietrze na Krecie ma raczej dużą wilgotność, co może obniżać komfort pobytu. I chociaż niezmiennie, najbardziej popularnymi miesiącami są tam lipiec i sierpień, to warto spróbować (jeśli ktoś może) wybrać się tam wiosną lub jesienią. Uniknie się tłumów, zapłaci mniej, a pogoda jest bardziej przyjazna, tzn. nie ma ogromnych upałów, choć z drugiej strony, np. w maju temperatura wody w morzu może nie zachęcać do kąpieli. Słońce jednak zachęca do pobytu…

Dobrym miesiącem na wyjazd jest wrzesień. Turystów jest już trochę mniej (choć trudno mówić o pustkach), nadal jest ciepło, ale nie upalnie, woda w morzu też ma przyjemną temperaturę. Jedyną słabością jest to, że w tym czasie Kreta traci zielone kolory. I tak nie jest to wyspa pełna roślinności, ale jesienią wysycha niemal wszystko.

CZAS

Czas na Krecie przesunięty jest o jedną godzinę do przodu, w stosunku do obowiązującego w Polsce. Tzn., gdy u nas mamy 12, na Krecie jest 13.

JĘZYK

Narodowym językiem jest, oczywiście, grecki. Ale w wielu miejscach, bez trudu można porozumieć się po angielsku. Zwłaszcza w rejonach i obiektach turystycznych.

WALUTA

Obowiązującą walutą w Grecji jest euro. Nadal… I chyba już tak zostanie na dłużej, mimo ubiegłorocznych doświadczeń… Banki i punkty wymiany walut są na Krecie liczne i z ich znalezieniem nie ma kłopotów. Choć najprościej jest wziąć euro z Polski. Bankomatów też jest dużo i są one chyba najlepszym sposobem na zaopatrywanie się w gotówkę.

NAPIWKI

Service charge jest zazwyczaj doliczana do rachunków w restauracjach na Krecie. Zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli na rachunku nie widnieje żadna dodatkowa opłata za obsługę, powinno się zostawić napiwek w wysokości 10-15%. W przypadku kafejek i zamawianych tam napojów i drinków, zapłatę zaokrągla się do pełnego euro. Napiwków oczekują także taksówkarze, szatniarze i portierzy.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w gniazdkach wynosi 220V, a częstotliwość 50Hz. Stosowane są gniazdka bardzo różnych typów. W hotelach, zazwyczaj są takie jak w Polsce, ale zdarzają się też przeznaczone do wtyczek z trzema bolcami.

BEZPIECZEŃSTWO

Istnienie pewne zagrożenie atakami terrorystycznymi i dlatego turyści powinni zachowywać ostrożność, zwłaszcza w popularnych miejscach publicznych. Niepokoje i strajki z 2015 roku wpłynęły negatywnie na wizerunek całej Grecji jako kierunku wakacyjnego, jednak rozgrywały się one wyłącznie pomiędzy policją i protestującymi, pozostawiając turystów poza strefą zagrożenia. Strajki stanowiły pewną niedogodność, zwłaszcza wtedy gdy obejmowały np. komunikację, ale przeprowadzano je głównie na kontynencie, w dużych miastach. Na Krecie nic szczególnego się nie działo.

Kreta, tak jak i cała Grecja, uważana jest za kraj bezpieczny, ale wzrastające nią zainteresowanie i wzmożony ruch turystyczny, ożywiły aktywność drobnych przestępców. Szczególnie w zatłoczonych miejscach zdarzają się coraz częściej kradzieże. Zaleca się nienoszenie przy sobie cennych przedmiotów i dużej ilości pieniędzy, które lepiej pozostawiać w sejfach hotelowych. Unikać trzeba także obnoszenia się z własnym bogactwem, a pieniądze, karty kredytowe, trzymać w kieszeniach trudno dostępnych dla kieszonkowców.

Poważne przestępstwa zdarzają się rzadko, ale raczej nie jest dobrym pomysłem korzystanie z propozycji podwiezienia przez obcych, jeśli podróżuje się samotnie.

 

Jan Ekmojski

22 czerwca 2018

 

Powrót do STRONY GŁÓWNEJ


:)27-06-2014 07:58
Pan Ekmojski napisał chyba ten artykuł na podstawie kiepskiego przewodnika. Jak to kiedyś ktoś powiedział Kreta jest całym światem w pigułce. Jest piękna w całej swojej rozciągłości. Za pierwszym razem się w niej zakochałam i teraz nie wyobrażam sobie wakacji gdzie indziej. jest tu tyle rzeczy do zobaczenia, że w ciagu 2 tygodni brakuje czasu aby zobaczyc wszystko. Każda plaża inna, z biały, czerwonym i czarnym piachem, kamieniste, skaliste, z wodą o przeróżnych odcieniach błękitu. Piękna zabudowa Chanii, Rethymno czy Agios Nikolaos robi ogromne wrażenie. Wąziutkie, ukwiecone uliczki z licznymi kawiarniami kuszą aby usiąść i ochłodzić się przepyszną Frappe. Piękne klasztory, ruiny w Knossos czy Gortynie pomagają wczuć się w historię tego miejsca. Wystarczy wypożyczyc samochód, czy wsiąść do klimatyzowanego miejskiego autokary i przeprawić się przez góry z północy na południe, a widoki które zobaczysz zapadną ci w pamięć na całe życie. Klimat Krety w połączeniu z emanującym zewsząd spokojem działa jak balsam ....
JM 27-06-2014 11:31
Nie napisałem tego wg kiepskiego przewodnika, tylko w oparciu o swoje obserwacje, pochodzące z całkiem licznych tam wizyt. Widocznie jestem kiepskim obserwatorem. :( Za to, Pani (Pan) napisał(a) bardzo ładnie, aż chciałoby się tam już być. :) Życzę udanych wakacji
alx12-10-2016 11:40
Zdecydowanie muszę się zgodzić z autorem artykułu. Bardzo dobrze podsumował miejsce jakim jest Kreta. Zwiedziłem prawie całą wyspę i oprócz kilku miejsc takich jak Chania, reszta nie zachwyca. Swoją wycieczkę po Krecie odbywałem z przewodnikiem książkowym. W większości przypadków, atrakcje opisywane w książce okazywały się wielkim rozczarowaniem w rzeczywistości. Wg mnie Krete trzeba zobaczyc i odwiedzić jednak daleki jestem od zachwytu nad tym miejscem. Moją ocenę w skali 5 stopniowej wyraziłbym za pomocą 3jki :)
JK05-10-2018 18:26
Balos - przereklamowane , Elafonisi - totalna spiekota , zero cienia , ludzi - tłumy, woda na Balos i Elafonisi - zimna - brrrr i do tego płytka.
My nocowaliśmy w Kissamos - plaża z prawej strony - rewelacja -piaseczek i fale , no i nie ma tłumów. Polecam