booking.com
Czy warto polecieć na Kretę?
KRETA Pogoda

Wakacje na Krecie

Kreta – wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Największa spośród wszystkich wysp greckich i piąta pod względem rozmiarów wśród wszystkich wysp śródziemnomorskich. Jej powierzchnię wynoszącą 8300 km2 zamieszkuje ponad 600 tysięcy osób. Stolicą i największym miastem jest Heraklion. Tyle informacji encyklopedycznych.

W ostatnich latach Grecja szybko rosła. Jako kierunek wyjazdów turystycznych. Przez pewien czas była nawet numerem jeden. Spora zadyszka pojawiła się w 2019, kiedy to zdystansowana została nie tylko przez Turcję, ale także Bułgarię. W Grecji dla turystów najważniejsza jest Kreta. Dwie trzecie Polaków ląduje w Heraklionie, a pozostali, w leżącej w zachodniej części wyspy, Chanii. .

Mapa Krety

Oferty
Oferty
Wyspa
Rejony
Atrakcje
Pobyt
Kreta-oferty

Za organizację przelotów na Kretę już od paru sezonów próbowały wziąć się na serio tanie linie lotnicze, mające nadzieje na, jeśli nie wyrugowanie, to osłabienie tradycyjnych touroperatorów. Szczególnie aktywny był tu Ryanair. Nie wydaje się jednak, żeby zamysły szefów tanich linii prędko miały się zrealizować. I nie chodzi tu wcale o pandemię. Widać powolne oddawanie pola z powrotem biurom podróży. Jeszcze w lecie 2019 Ryanair utrzymywał połączenie na Kretę z Gdańska. W roku 2020 wystarczyły mu już tylko Kraków, Wrocław i Warszawa, a ściślej mówiąc, odległy od niej o ponad 40 km, Modlin.

Za to pojawiło się zjawisko odwrotne. To biura podróży coraz mocniej wchodzą w sprzedawanie biletów, spychając na margines taniego przewoźnika. Wykorzystują do tego miejsca w czarterowanych przez siebie samolotach. Wykorzystują swą przewagę jaką jest możliwość wypełniania samolotów turystami kupującymi pakiety wypoczynkowe. Dzięki temu, ich oferta jest pełniejsza, dociera do większej liczby miast w Polsce, a bilety są tańsze.

Ceny biletów lotniczych
Gdańsk
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
środa Heraklion Rainbow 1 349
niedziela Chania Rainbow 1 299
Dane z 24 czerwca 2020
Katowice
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
środa Chania Itaka 1 256
Rainbow 1 299
Heraklion Rainbow 1 349
niedziela Chania Itaka 1 256
Rainbow 1 299
Heraklion Itaka 1 256
Rainbow 1 349
Dane z 24 czerwca 2020
Kraków
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
środa Heraklion Itaka 1 256
Dane z 24 czerwca 2020
Łódź
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
środa Heraklion Rainbow 1 349
Dane z 24 czerwca 2020
Poznań
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
środa Chania Rainbow 1 299
Heraklion Rainbow 1 349
niedziela Chania Itaka 1 256
Chania Rainbow 1 299
Heraklion Itaka 1 256
Dane z 24 czerwca 2020
Warszawa-Chopin
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
środa Chania Itaka 1 256
Rainbow 1 299
Heraklion Rainbow 1 349
niedziela Chania Itaka 1 256
Rainbow 1 299
Heraklion Itaka 1 256
Rainbow 1 349
Dane z 24 czerwca 2020
Warszawa-Modlin
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
niedziela Chania Ryanair 1 779
Dane z 24 czerwca 2020
Wrocław
Dzień tygodnia Cel Organizator lotu Cena z bagażem
środa Chania Rainbow 1 349
Heraklion Rainbow 1 349
piątek Chania Ryanair 1 023
niedziela Heraklion Itaka 1 256
Dane z 24 czerwca 2020

Ryanair lata wyłącznie do - położonej w zachodniej części Krety – Chanii, co mocno zawęża wybór miejsc zakwaterowania. Do miejscowości położonych na wschód od Heraklionu jest stamtąd daleko – choć przejechać 120-150 km jakoś się da, ale nie jest to ani wygodna, ani tania wersja.

Ceny w Ryanair są niższe, ale wtedy, gdy leci się bez bagażu (tylko z małą torebką), co – przyznajmy – nie jest zbyt komfortowe. Dopłaty za prawdziwy bagaż są wysokie. Po ich dodaniu tylko z Krakowa i Wrocławia polecieć można taniej co lecąc z biletem kupionym u touroperatora. Bilety z Warszawy (Modlina) są absurdalnie drogie. Ale ceny w Ryanair szybko się zmieniają, to coś dziś jest tanie jutro okazać się może drogie i odwrotnie. W przypadku touroperatorów, stabilność cen jest o wiele większa.

Konkurentem dla taniego przewoźnika są dwa biura podróży: Itaka i Rainbow. TUI, mimo że ma swoje wycieczki na Krecie, nie zdecydowało się na sprzedaż biletów. Przynajmniej na razie.

Ofert hotelowych jest potężny wybór, wybierać można wśród wszystkich kategorii zakwaterowania, wyżywienia i według lokalizacji. Ceny w booking.com zaczynają się od 350-400 zł od osoby za tygodniowy pobyt w szczycie sezonu – w połowie sierpnia.

Booking.com

Wschodnia Kreta

Lecąc do Heraklionu, prawdopodobnie znajdziemy się w hotelu położonym we wschodniej części wyspy – chociaż niekoniecznie, bowiem część touroperatorów decyduje się na organizowanie długich transferów (np. do Chanii z Heraklionu jest 120 km). W rejonie tym znajduje się wiele miejscowości, uznawanych za kurorty (niektóre trochę na wyrost).

W bezpośrednim sąsiedztwie Heraklionu (nieco na zachód od niego) położona jest miejscowość Amoudara, w której jest kilka hoteli, od bardzo tanich, w rodzaju dwugwiazdkowego hotelu Australia, do komfortowych jak Magic Life Candia Maris. W Amoudarze jest ładna, jak na Kretę, piaszczysta plaża, której zachodnią część „zdobią” wysokie kominy z pracującej tu pełną parą elektrowni. Kominy są istotną wadą Amoudary, która sama jest nieszczególnie atrakcyjną miejscowością turystyczną. Jej zalety, to wspomniany piasek na plaży i mała odległość od Heraklionu, do którego łatwo można dojechać autobusem, a w którym jednak – prawdę mówiąc – nic specjalnie ciekawego nie ma (poza muzeum archeologicznym).

Kilkanaście kilometrów na wschód od Heraklionu znajduje się miejscowość Gouves i nieco dalej Analipsi. Samo Gouves to raczej wioska, w której trudno czymś się zachwycić. Słabo rozwiniętą zabudowę turystyczną w postaci grupy hoteli, kilkunastu barów i sklepów, otaczają pola uprawne. Całkiem dobra, długa piaszczysta plaża, z tysiącami łóżek i parasoli to główna atrakcja tego miejsca, dobrego dla ludzi lubiących leżeć na słońcu i nie zamierzających nigdzie chodzić. Chociaż tawerny i dyskoteki tutaj także są.

Ciekawszą od Gouves miejscowością, jest nieodległe (parę kilometrów) Analipsi. Chociaż podobnie położone, to jednak odróżnia się ładniejszą architekturą.

Bardziej w kierunku wschodnim mamy miejscowość Anissaras, z bardzo symboliczną plażą, za to z paroma pięciogwiazdkowymi hotelami, gdzie poza nimi właściwie nic nie ma. W pobliżu jednak (da się dojść na piechotę) jest miasto Hersonissos z wieloma hotelami. Wzdłuż plaży przebiega promenada zabudowana niezliczonymi barami i tawernami, przyciągającymi mnóstwo, zwłaszcza młodych, ludzi. Sama plaża w Hersonissos daleka jest jednak od doskonałości, ma zdecydowanie miejski charakter, jest wąska i zatłoczona. Miasto przedziela międzymiastowa droga. Na pewno nie można uznać Hersonissos za miejscowość piękną. Jest za to dość duża (jak na standardy kreteńskie).

Najatrakcyjniejsze, uznawane za główne kurorty w tym regionie, są Stalida i Malia. Typowo turystyczne, z ładną, choć zatłoczoną plażą.

Bardzo ciekawym miejscem jest Agios Nikolaos. Jedna z ważnych atrakcji turystycznych Krety. Urozmaicone ukształtowanie wybrzeża, marina, jachty - ogólne wrażenie bardzo dobre. W środku miasta zatoka wyglądająca jak małe jezioro. Niekoniecznie jednak trzeba tam mieszkać, wystarczy wybrać się na wycieczkę. W samym mieście nie ma prawdziwych plaż (są miejsca, które je udają, ale wyglądają marnie). Zamiast w samym Agios lepiej znaleźć zakwaterowanie w okolicach oddalonych od niego o parę kilometrów, np. przy Zatoce Mirabello.

Pobyt we wschodniej części wyspy ułatwia zwiedzanie atrakcyjnych miejsc na Krecie. Chociaż Kreta jest uważana za „kolebkę Europy”, to jednak dla miłośników historii może być lekkim rozczarowaniem.  Właściwie nie ma tam aż tylu ciekawych miejsc, jakby mogło się wydawać. Łatwo to zauważyć choćby oglądając propozycje wycieczek składanych przez biura podróży. Za najbardziej atrakcyjne uważa się rejsy statkiem na Santorini, Spinalongę i Gramvousę. Ale przecież są to odrębne wyspy. O tym co można innego robić na Krecie piszemy w innym miejscu.

Zachodnia Kreta

Zachodnia część Krety jest wyraźnie inna. Dominują tu apartamenty. Przyjeżdża w ten rejon dużo Skandynawów, a oni akurat upodobali sobie taką formę zakwaterowania, dlatego ci wszyscy, którzy lubią gotować lub zamierzają codziennie na obiad (i śniadanie) chodzić do restauracji, powinni poszukiwania ofert rozpocząć od tego regionu. Ale, oczywiście, są tu też liczne tradycyjne hotele.

Spędzając wakacje w okolicach Chanii, bez wysiłku – po wynajęciu samochodu – można wybrać się na kilka krajoznawczych wycieczek. Są tu naprawdę ładne trasy i wszędzie jest blisko. Koniecznie trzeba pojechać na plażę Elafonisi. Prawdziwy piasek (prawie jak na Helu...), turkusowa woda. Niczym w jakimś kraju karaibskim. Zachodnia część Krety jest ciekawsza od wschodniej. Niewielkie odległości ułatwiają poznawanie wielu jej zakątków. To tutaj jest najwięcej ładnych plaż, niedaleko jest też do wąwozu Samaria, Chanii i Rethymnonu.

Sporą przyjemnością jest zwiedzanie samej Chanii, w której port zbudowany został przez Wenecjan (700 lat temu), nadając mu specyficzny klimat i urok. Chania, chociaż mniejsza, na wielu robi chyba lepsze wrażenie niż słynny Rethymnon.

Do Rethymnonu, choćby na wycieczkę, przyjeżdżają zarówno ci, którzy spędzają wakacje we wschodniej jak i zachodniej części Krety. Chociaż z Chanii jest wyraźnie bliżej, to jednak da się dojechać także ze Stalidy, Hersonissos, czy nawet Agios Nikolaos. Centralnym punktem, rzucającym się w oczy już z daleka, jest wychodząca w morze Twierdza Rethymnon. W środku nie ma zbyt wiele do zwiedzania (a bilet kupić trzeba…) jest jednak obszerna, zajmuje rozległy teren i stała się wręcz symbolem miasta. Sam Rethymnon jest miastem dużym, ze sklepami, nie tylko turystycznymi, barami, hotelami. Te ostatnie budowane były i są wzdłuż linii brzegowej, co sprawia, że teren jest bardzo rozciągnięty. Osoby mieszkające w hotelach zlokalizowanych na wschodnich krańcach miasta, mają do centrum dobrych kilka kilometrów drogi. Sama plaża jest długa i całkiem szeroka. Jest piasek.

Południowa Kreta

Zdecydowana większość turystów spędza wakacje na północnym wybrzeżu. Mówiąc o wschodniej czy zachodniej części wyspy, ma się zwykle na myśli, pasek lądu rozciągający się na północy. Ale na Krecie jest także jej południowa strona... Hoteli jest tam mniej. Jeszcze do niedawna polscy turyści całkowicie ją ignorowali. Teraz to się zmieniło. Na ogół wybrzeże południowe ma gorsze plaże niż północne. Dominuje niemal wszędzie drobny żwir. Rejon południowy nadal jest mniej popularny i łatwiej tu o ustronne zakątki. Swoje miejsce znalazły tam jednak także hotele luksusowe i drogie. Miłośnicy nocnego życia nie znajdą tu swojego raju, chociaż nie mają też powodów do obaw – nie jest to rozrywkowa pustynia.

Pakiety

W obecnym sezonie wycieczki na Kretę sprzedaje dziesięć biur podróży. Niektóre z nich robią to na zasadzie pakietów tworzonych dynamicznie w oparciu o dostępne w systemie przeloty i hotele, nie pełnią, zatem, prawdziwej roli touroperatoskiej. W porównaniu z zeszłym rokiem wypadły: 7Islands, Neckermann i Net Holiday.

Na Kretę polecieć można z siedmiu miast w Polsce (i ośmiu portów).

Wyloty na Kretę z biurami podróży
Gdańsk
środa piątek sobota niedziela
Grecos     Grecos
Grecos     Mouzenidis Travel
Rainbow     Rainbow
Rainbow     TUI
Dane z 24 czerwca 2020
Katowice
środa piątek sobota niedziela
Coral Travel     Coral Travel
Grecos     Grecos
Itaka     Itaka
Mouzenidis Travel      
Rainbow     Rainbow
Rainbow     Yobboo
Rainbow     TUI
Dane z 24 czerwca 2020
Kraków
środa piątek sobota niedziela
Itaka      
TUI     TUI
Dane z 24 czerwca 2020
Łódź
środa piątek sobota niedziela
Rainbow      
Dane z 24 czerwca 2020
Poznań
środa piątek sobota niedziela
Coral Travel     Coral Travel
Grecos     Grecos
Grecos     Itaka
Grecos     Mouzenidis Travel
Rainbow     Rainbow
TUI     TUI
Dane z 24 czerwca 2020
Warszawa-Chopin
środa piątek sobota niedziela
Coral Travel     Coral Travel
Grecos     Grecos
Itaka     Itaka
Mouzenidis Travel     Mouzenidis Travel
Rainbow     Rainbow
TUI   TUI TUI
Dane z 24 czerwca 2020
Warszawa-Modlin
środa piątek sobota niedziela
      Ecco Holiday
      Exim Tours
Dane z 24 czerwca 2020
Wrocław
środa piątek sobota niedziela
Coral Travel     Coral Travel
Coral Travel Ecco Holiday    
Coral Travel Exim Tours    
Grecos     Grecos
Grecos     Itaka
Grecos     Mouzenidis Travel
Rainbow      
Rainbow Yobboo    
Rainbow     TUI
Dane z 24 czerwca 2020

Kupując gotowy pakiet w biurze podróży, w połowie sierpnia, czyli w szczycie sezonu, zapłacić trzeba co najmniej 1100-1500 zł. Tyle kosztują najtańsze pobyty w hotelach bez wyżywienia lub z samymi śniadaniami, ale czasami także z dwoma posiłkami dziennie, a nawet z „all inclusive”! Jest jeden wyjątek. W ofercie TUI znalazł się hotel Ideon w Rethymnonie, w którym tygodniowy pobyt w tym czasie kosztuje mniej niż tysiąc złotych.

„All inclusive” w hotelach trzy-, czterogwiazdkowych kosztuje minimum 2100-2500 zł.

4 x 100 najtańszych wycieczek na Kretę
bez wyżywienia
Hotel Miejscowość Biuro podróży Kat. Cena
Alkyonides Stalida Coral Travel 3 1 673
Malia Central Malia Mouzenidis Travel 3 1 697
Michele Mare Agia Pelagia Mouzenidis Travel   1 719
Argo Studios Malia Coral Travel 1 1 747
Marel Studios Agia Pelagia Mouzenidis Travel   1 766
Aquarius Apartments Hersonissos Mouzenidis Travel   1 767
Joanna Apartments Agia Pelagia Mouzenidis Travel   1 767
Aquarius Apartments Hersonissos Coral Travel 2 1 789
Rena Apartments Gouves Coral Travel 2 1 789
Driades Piskopiano Coral Travel 2 1 800
Esperides Agia Pelagia Coral Travel 2 1 802
Kri Kri Village Gournes Coral Travel 2 1 804
Fotula Apartments Agia Pelagia Mouzenidis Travel   1 810
Irene Malia Coral Travel 1 1 840
Emerald Apartments Malia Coral Travel 2 1 857
Mar Gio Malia Coral Travel 1 1 857
Uncle George Ammoudara Coral Travel 2 1 857
Anemi Stalida Mouzenidis Travel   1 901
Happy Days Malia Coral Travel 1 1 929
Ariadni Palace Koutouloufari Coral Travel 2 1 929
Iraklis Stalida Coral Travel 2 1 930
Stelios Apartments Malia Coral Travel 2 1 930
Rastoni Spilia Yobboo   1 931
Ilios Malia Apartments Malia Coral Travel 3 1 939
Panorama Sea View Studios & Apartments Anissaras Coral Travel 3 1 939
Maria Apartaments Analipsi Mouzenidis Travel   1 954
Galini Analipsi Mouzenidis Travel   1 954
Kalimera Village Piskopiano Coral Travel 3 1 982
Maria Apartaments Analipsi Coral Travel 3 1 988
Perla Agia Pelagia Mouzenidis Travel 3 1 988
Dia Apartments Piskopiano Coral Travel 3 1 990
Iliana Apartments & Hotel Panormo Mouzenidis Travel 2 1 993
Perla Agia Pelagia Coral Travel 3 2 003
Dias Kavros Kavros Mouzenidis Travel   2 006
Muses Studios Kavros Mouzenidis Travel   2 006
Eltina Malia Coral Travel 2 2 021
Sirocco Apartments Hersonissos Coral Travel 2 2 021
Dioskouroi Agia Pelagia Coral Travel 3 2 040
Anna Aparthotel Kokkini Hani Coral Travel 2 2 058
Castello Bianco Adelianos Kampos Coral Travel   2 058
Sirena Apartments Agia Pelagia Coral Travel 2 2 058
Sirena Apartments Agia Pelagia Mouzenidis Travel   2 062
Neon Stalida Mouzenidis Travel 2 2 062
Neon Stalida Coral Travel 2 2 076
Aristo Hersonissos Coral Travel 3 2 113
Anatoli Apartments Hersonissos Coral Travel 2 2 113
Harma Boutique Hersonissos Coral Travel 3 2 113
Stalis Bay Stalida Coral Travel 3 2 113
Amazones Village Suites Piskopiano Coral Travel 4 2 120
Irilena Stalida Rainbow 3 2 128
Barbara Studios Rethymnon Yobboo   2 141
Diasselo Malia Coral Travel 2 2 150
Elounda Olive Garden Elounda Coral Travel 3 2 150
Maria Lambis Stalida Coral Travel 3 2 153
Irene Beach Malia Mouzenidis Travel   2 158
Palazzo Fortezza Studios Rethymnon Mouzenidis Travel   2 158
Tsalos Beach Analipsi Mouzenidis Travel   2 158
Iraklis Stalida Yobboo 3 2 172
Bali Dorian Apartments Bali Mouzenidis Travel   2 175
Bella Elena Malia Yobboo 2 2 182
Stelios Gardens Malia Coral Travel 2 2 186
Litsa Mare Apartaments Agia Pelagia Mouzenidis Travel   2 193
Nireas Daratsos Ecco Holiday 2 2 199
Happiness Apartments Limin Chersonisu Coral Travel   2 205
Blue Horizon Apartments Bali Coral Travel 2 2 219
Malia Central Malia Coral Travel 3 2 223
Galazio Kolymbari Mouzenidis Travel   2 232
Petra Village Koutouloufari Yobboo 3 2 233
Elpis Bali Coral Travel 2 2 241
Stella Maria Malia Coral Travel 2 2 241
Amazones Villas Stalida Coral Travel 3 2 258
Maria Lambis Stalida Mouzenidis Travel   2 267
Koukouras Kato Stalos Yobboo 2 2 280
Yiannis Manos Apartments Malia Coral Travel 1 2 296
Mediterranea Daratsos Rainbow 2 2 305
Villa Medusa Hersonissos Yobboo   2 311
Iliostasi Beach Hersonissos Coral Travel 3 2 314
Koutrakis Suites Sisi Coral Travel 4 2 318
Happy Days Studios Malia Yobboo 3 2 327
Spiros & Soula Lygaria Yobboo 3 2 329
Mareva Apartments Hersonissos Yobboo   2 337
Akatos Aparthotel Agia Marina Grecos 3 2 340
Andy's Plaza Agia Pelagia Coral Travel 3 2 341
Golden Dream Apartments Hersonissos Coral Travel 2 2 351
Mari Evans Apartments Gouves Rainbow 3 2 355
Galaxy Villas Koutouloufari Mouzenidis Travel   2 363
Blue Sky Apartments Rethymnon Mouzenidis Travel   2 363
Danelis Studios & Apartments Malia Coral Travel 3 2 369
Maria Rousse Malia Coral Travel 2 2 388
Scala Agia Pelagia Coral Travel 4 2 406
Real Palace Malia Yobboo 3 2 409
Elina Holidays Rethymnon Mouzenidis Travel 3 2 419
Asterias Village Piskopiano Mouzenidis Travel 4 2 419
Kato Stalos Beach Agia Marina Yobboo 2 2 430
Asterias Village Piskopiano Coral Travel 4 2 457
Blue Sea Rethymno Rethymnon Mouzenidis Travel 3 2 458
Cretan Village Ammoudara Coral Travel 4 2 516
Aparthotel Thodorou Agia Marina Grecos 3 2 520
Marianthi Apartments Platanes Exim Tours 3 2 529
Cretan Village Ammoudara Mouzenidis Travel   2 532
Dane z 24 czerwca 2020
ze śniadaniami
Hotel Miejscowość Biuro podróży Kat. Cena
Ideon Rethymnon TUI   967
GRECOTEL Plaza Spa Apartments Rethymnon TUI   1 325
GRECOTEL Grand Leoniki Residence Rethymnon TUI   1 340
The Z Club Hotel Hersonissos TUI   1 358
Nikos Malia Mouzenidis Travel 2 1 697
Aristea Elounda Coral Travel 2 1 813
Australia Ammoudara Coral Travel 2 1 820
Triton Stalis Stalida Mouzenidis Travel 2 1 845
Zantina Rethymnon Mouzenidis Travel 2 1 888
Eleni Palace Ammoudara Mouzenidis Travel   1 914
Velissarios Hersonissos Coral Travel 2 1 923
Roxani Ammoudara Coral Travel 2 1 966
Adamakis Hersonissos Coral Travel 2 1 996
Renia Apartments Agia Pelagia Mouzenidis Travel   2 010
Eleni Palace Ammoudara Coral Travel 3 2 021
Renia Apartments Agia Pelagia Coral Travel 3 2 021
Niko - Elen Stalida Coral Travel 3 2 038
Brascos Rethymnon Coral Travel 3 2 054
Stork Ammoudara Coral Travel 3 2 054
Melpo Hersonissos Coral Travel 2 2 071
Castro Ammoudara Mouzenidis Travel 2 2 084
Hersonissos Central Hersonissos Mouzenidis Travel 3 2 088
Kassavetis Hersonissos Coral Travel 3 2 090
Liberty Rethymnon Coral Travel 3 2 113
Ilios Hersonissos Coral Travel 3 2 113
Stork Ammoudara Mouzenidis Travel 3 2 119
Melpo Hersonissos Mouzenidis Travel 2 2 141
Niko - Elen Stalida Mouzenidis Travel 3 2 175
Voula Hersonissos Coral Travel 3 2 178
Creta Residence Platanes Yobboo 3 2 200
Nikos Malia Coral Travel 1 2 223
Mistral Malia Coral Travel 2 2 223
Naiades Almiros River Ajos Nikolaos Coral Travel 3 2 252
Agrabella Hersonissos Coral Travel 3 2 256
24 Seven Boutique Malia Mouzenidis Travel 3 2 267
Creta Suites Koutsounari Coral Travel 4 2 293
Pasiphae Malia Coral Travel 2 2 296
Camelot Stalida Coral Travel 2 2 296
Thalia Hersonissos Coral Travel 3 2 311
Axos Platanes Coral Travel 3 2 318
Mika Villas Piskopiano Coral Travel 3 2 318
Thalia Hersonissos Mouzenidis Travel 3 2 323
Marirena Heraklion Coral Travel 3 2 333
Astron Ierápetra Coral Travel 3 2 333
Hersonissos Central Hersonissos Coral Travel 3 2 335
Marirena Heraklion Mouzenidis Travel 3 2 341
Mandy Studios & Apartments Kissamos Itaka 3 2 349
Naiades Marina Ajos Nikolaos Coral Travel 3 2 351
Peli Kissamos Itaka 2 2 369
Axos Platanes Yobboo 3 2 376
Dane z 24 czerwca 2020
ze śniadaniami i kolacjami
Hotel Miejscowość Biuro podróży Kat. Cena
Nefeli Rethymnon TUI   1 085
Albatros Resort & Spa Hersonissos TUI   1 209
Iberostar Creta Panorama & Mare Panormo TUI   1 390
Iberostar Creta Marine Panormo TUI   1 422
Theartemis Palace Rethymnon TUI   1 433
Vantaris Beach Georgioupolis TUI   1 533
Blue Sea Beach Stalis TUI   1 757
Vantaris Palace Georgioupolis TUI   1 765
Ikones Seafront Luxury Suites Rethymnon TUI   1 808
GRECOTEL Creta Palace Rethymnon TUI   1 937
Pilot Beach Resort Georgioupolis TUI   1 956
Elia Apartments Analipsi Mouzenidis Travel   1 975
Cretan Malia Park Malia TUI   2 051
Pelagia Bay Agia Pelagia Coral Travel 3 2 115
TUI KIDS CLUB Aquila Rithymna Adelianos Kampos TUI   2 165
Palladion Adelianos Kampos Coral Travel 2 2 219
Sofia Mythos Bali Coral Travel 3 2 223
Kavros Garden Kavros Exim Tours 3 2 239
Evelyn Beach Hersonissos Mouzenidis Travel 4 2 249
Evelyn Beach Hersonissos Coral Travel 4 2 267
Gortyna Beach Scaleta Coral Travel 3 2 281
Sea Front Adelianos Kampos Ecco Holiday 3 2 349
Nefeli Platanes Coral Travel 4 2 392
Porto Plazza Hersonissos Mouzenidis Travel 3 2 402
Sea Front Adelianos Kampos Coral Travel 3 2 450
Anna Maria Village Anissaras Coral Travel 3 2 479
Erato Gournes Coral Travel 3 2 479
Selena Village Elounda Coral Travel 3 2 479
Anemos Luxury Grand Resort Hotel Georgioupolis TUI   2 501
Apollo Georgioupolis Exim Tours 4 2 529
Dedalos Beach Sfakaki Yobboo 3 2 561
Malia Holidays Malia Coral Travel 2 2 571
Krits Hersonissos Mouzenidis Travel 3 2 584
Kathrin Beach Adelianos Kampos Exim Tours 3 2 589
Dane z 24 czerwca 2020
all inclusive
Hotel Miejscowość Biuro podróży Kat. Cena
Semiramis Hersonissos TUI   1 177
Heronissos Hotel Hersonissos TUI   1 188
Mediterraneo Hersonissos TUI   1 364
Atlantica Mikri Poli Crete Makri Giallos TUI   1 576
Blue Bay Resort Agia Pelagia TUI   1 617
Serita Beach Resort  Anissaras TUI   1 628
Annabelle Beach Resort Anissaras TUI   1 646
The Village Resort & Waterpark Hersonissos TUI   1 726
SplashWorld Atlantica Akti Zeus Ammoudara TUI   1 750
GRECOTEL Meli Palace Sissi TUI   1 781
Neptuno Beach Ammoudara TUI   1 819
Cactus Bay Stalis TUI   1 852
Agapi Beach Resort Ammoudara TUI   1 936
Marina Beach Gouves TUI   1 957
Hersonissos Sun Hersonissos Coral Travel 2 2 153
Hersonissos Blue Hersonissos Coral Travel 2 2 163
Bomo Amnissos Residence Pigianos Kampos Mouzenidis Travel 3 2 238
Nana Golden Beach Hersonissos TUI   2 307
Hersonissos Sun Hersonissos Mouzenidis Travel 2 2 341
Hersonissos Blue Hersonissos Mouzenidis Travel 2 2 380
Simple Hersonissos Sky Limin Chersonisu Mouzenidis Travel 2 2 397
Felicity Agia Pelagia Coral Travel 3 2 403
Bomo Club Lyda Kato Gouves Mouzenidis Travel 3 2 458
Talea Beach Bali Mouzenidis Travel 3 2 497
Danelis Analipsi Coral Travel 3 2 502
CHC Athina Palace Resort & Spa Ligaria TUI   2 530
Bali Mare Bali Coral Travel 4 2 531
Triton Garden Malia Mouzenidis Travel 3 2 567
Horizon Beach Stalida Coral Travel 4 2 588
Dolfin Liza Mary Bali Mouzenidis Travel 3 2 589
Triton Malia Grecos 3 2 610
Mythos Palace Georgioupolis TUI   2 635
Heronissos Hersonissos Mouzenidis Travel 4 2 702
Bomo Chrysalis Hersonissos Mouzenidis Travel 4 2 702
Fereniki Georgioupolis Coral Travel 3 2 726
Stella Palace Hersonissos TUI   2 745
Gouves Bay Kato Gouves Coral Travel 4 2 766
TUI SENSATORI Atlantica Caldera Palace Hersonissos TUI   2 785
Ocean Heights View Anissaras Mouzenidis Travel 4 2 789
Horizon Beach Stalida Itaka 4 2 829
Rethymno Village Platanias Mouzenidis Travel 3 2 841
D&D Resort Analipsi Mouzenidis Travel 3 2 845
Rethymno Village Platanias Coral Travel 3 2 846
Arion Palace Ierápetra Itaka 4 2 899
Adelais Tavronitis Grecos 3 2 900
Koni Village Stalida Coral Travel 3 2 904
Katrin Bungalows Stalida Grecos 4 2 910
Aphrodite Beach Club Kato Gouves Coral Travel 4 2 910
Rethymno Village Platanias Ecco Holiday 3 2 949
Kalia Beach Kato Gouves Itaka 4 2 949
Kavros Beach Kavros Rainbow 3 2 970
Fereniki Georgioupolis Ecco Holiday 3 2 999
Bomo Krini Beach Sfakaki Mouzenidis Travel 3 3 002
Avra Collection Coral Ajos Nikolaos Mouzenidis Travel 3 3 015
Stella Katrin Adelianos Kampos Rainbow 2 3 021
Manos Maria Hersonissos Coral Travel 4 3 029
Bali Beach Bali Coral Travel 4 3 029
Akoya Resort Adelianos Kampos Coral Travel 4 3 029
Pela Maria Hersonissos Mouzenidis Travel 3 3 102
Marilena Ammoudara Coral Travel 4 3 109
Panorama Village Agia Pelagia Itaka 4 3 139
Mediterraneo Hersonissos Coral Travel 4 3 161
Castro Beach Maleme Grecos 4 3 170
Atali Village Bali Coral Travel 4 3 175
Thalassi Sfakaki Coral Travel 3 3 175
Koni Village Stalida Mouzenidis Travel   3 180
Maravel Star Art Adelianos Kampos Itaka 4 3 189
Mare Apartments Ajos Nikolaos Coral Travel 3 3 194
Mediterraneo Hersonissos Mouzenidis Travel 4 3 215
Almyra Village Koutsounari Grecos 4 3 220
Despo Kato Gouves Rainbow 3 3 228
Semiramis Village Hersonissos Coral Travel 4 3 248
Mare Apartments Ajos Nikolaos Mouzenidis Travel   3 254
Semiramis Village Hersonissos Mouzenidis Travel 4 3 254
Astir Beach Gouves Grecos 4 3 260
St. Constantin Kato Gouves Grecos 4 3 270
Atali Village Bali Mouzenidis Travel 4 3 272
Summer Beach Georgioupolis Rainbow 3 3 275
Blue Aegean Aparthotel Kato Gouves Coral Travel 4 3 278
Miramare Malia Grecos 3 3 290
Rethymno Residence Hotel & Suites Adelianos Kampos Itaka 4 3 299
Diogenis Blue Palace Gouves Coral Travel 4 3 311
Mare Blue & Suites Georgioupolis Coral Travel 4 3 322
Mistral Bay Ajos Nikolaos Mouzenidis Travel 4 3 328
Xidas Garden Bali Coral Travel 3 3 340
Dessole Dolphin Bay Resort Ammoudara Coral Travel 4 3 350
Galini Eden Agia Marina Itaka 4 3 359
Marilena Ammoudara Mouzenidis Travel 4 3 363
Begeti Bay Scaleta Yobboo 4 3 363
Dimare Aparthotel Ajos Nikolaos Mouzenidis Travel 3 3 367
Solimar Turquoise Agia Marina Itaka 4 3 369
Gouves Sea & Mare Gouves Itaka 4 3 409
Mistral Mare Istro Mouzenidis Travel 4 3 441
Sunrise Crete Chania Coral Travel 3 3 472
Sunrise Village Platanias Ecco Holiday 3 3 499
Hersonissos Village Hersonissos Grecos 4 3 500
Adele Beach Adelianos Kampos Itaka 4 3 519
Katrin Bungalows Stalida Coral Travel 4 3 532
Europa Beach Analipsi Mouzenidis Travel 4 3 537
Alexander House Agia Pelagia Rainbow 4 3 557
Dane z 24 czerwca 2020

Wakacje na Krecie

 

 

Wyspa
Oferty
Wyspa
Rejony
Atrakcje
Pobyt
Kreta-oferty

Żadna inna grecka wyspa nie jest tak dobrze przygotowana do przyjmowania turystów, jak Kreta. Chociaż raczej nie przyjeżdża się tu po to, aby zaznać walorów życia wśród tradycyjnych Greków. Głównym magnesem przyciągającym turystów jest - poza możliwością plażowania i odpoczywania w ośrodkach hotelowych (ale to samo znaleźć można także w innych miejscach świata) – starożytna kultura minojska. Kretę uważa się za kolebkę naszego kontynentu, to tam narodziła się europejska cywilizacja.

Kultura minojska rozwinęła się tysiące lat przed Chrystusem. I chociaż duża część wyspy zabudowana została niezliczoną masą obiektów hotelowych i wypoczynkowych, to poszukujący atrakcji historycznych znajdą je tam bez trudu. Słynne pozostałości archeologiczne z czasów minojskich, a szczególnie pałace w Knossos i Fajstos, dają wiele możliwości urozmaicenia sobie pobytu na wyspie. Są tu także inne interesujące miejsca, niekoniecznie związane z erą minojską. Na Krecie ludzie żyją od tysięcy lat i jest ona dzisiaj kulturową mieszanką różnych cywilizacji. Na kształtowanie tradycji Kreteńczyków wpływ mieli Rzymianie, Wenecjanie i Turcy.

Kreta to także niekończące się plaże (z tego jej atutu korzystają turyści najchętniej), wioski rybackie, rozległe góry, liczne jaskinie i wąwozy.

Zwykło się mawiać, że na Krecie jest mnóstwo do obejrzenia i mnóstwo do nieoglądania. Ci, dla których tradycyjny, „pakietowy” wypoczynek to za mało, najwięcej powodów do zadowolenia znajdą na wschodnich i zachodnich krańcach wyspy, gdzie zachowało się wiele z tradycji kreteńskiej i naturalnego piękna. W przeciwieństwie do niezwykle popularnego wybrzeża północnego, wypełnionego hotelami i centrami rozrywki.

Stolicą Krety jest Heraklion, w którym znajduje się jeden z dwóch portów lotniczych, na które przylatują samoloty także z Polski (drugi jest w Chanii). Jest to, zatem, brama wjazdowa na Kretę. Duża i nowoczesna. Ale nie za bardzo przypomina idylliczne greckie miasto, będąc raczej pełnym życia centrum komercyjnym.

W ostatnim latach Grecja, a zwłaszcza Kreta, będąca jej sztandarowym regionem, jest najbardziej popularnym krajem wśród polskich turystów (kiedyś numerem jeden był Egipt, ale to już historia). Grecja to kraj słońca, morza, śródziemnomorskiego jedzenia i lokalnego wina (może nienależącego do czołówki światowej, ale smakującego całkiem dobrze, zwłaszcza, gdy pije się go w wakacyjnym nastroju).

Jadąc na Kretę powinniśmy pamiętać, że jest to wyspa typowo grecka, powstała kilkanaście milionów lat temu, w wyniku wypiętrzenia podwodnych łańcuchów górskich. Oczekujący pięknych plaż o złocistym piasku, mogą poczuć się nieco rozczarowani. Wprawdzie, jak na Grecję, i tak jest tam, pod tym względem, dobrze. Plaże są jasne, ale dominujący składnik to żwir - bardziej lub mniej drobny. Nawet plaże opisywane jako piaszczyste, w rzeczywistości nie przypominają tego co znamy choćby z Wybrzeża Bałtyckiego. Chociaż zdarzają się chlubne wyjątki – np. słynna plaża Elafonisi.

Rejony
Oferty
Wyspa
Rejony
Atrakcje
Pobyt
Kreta-oferty

Całej Krety w trakcie tygodniowego pobytu (a nawet dwutygodniowego) zwiedzić się nie da. Jest na tyle duża, że dla jej poznania potrzeba kilku wizyt (lub jednej, ale znacznie dłuższej). Trudno sobie wyobrazić, aby turysta zamieszkujący w hotelu w Agios Nikolaos, czy Stalidzie, zrobił sobie wypad na plażę Elafonisi. Musiałaby to być wyprawa blisko 600 kilometrowa. A drogi na Krecie to nie autostrady, chociaż główna tak jest oznakowana, mimo, że składa się tylko z dwóch pasów ruchu – jednego dla jazdy w jedną stronę i jednego dla jazdy w stronę drugą.

Podział na część wschodnią i zachodnią jest bardzo wyraźny. Umownym punktem centralnym jest Rethymnon – miejscowość położona wprawdzie na wschodzie wyspy, ale dokładnie w środku pomiędzy Heraklionem i Chanią - dwoma miastami, w których znajdują się lotniska i gdzie lądują samoloty czarterowe z Polski.

HERAKLION

Kreta - Heraklion

Heraklion jest największym miastem Krety, zbudowany na stromym zboczu górskim. Poza lotniskiem jest tam także duży port morski przyjmujący wycieczkowce i promy łączące wyspę z innym rejonami Grecji. Heraklion nie jest miastem szczególnie zachwycającym urodą. Ciągły ruch uliczny, zakorkowane jezdnie, liczne hotele, sklepy, fast-foody, to najkrótsza jego charakterystyka.

Centralnym placem Heraklionu jest Plateia Venizelou, z wieloma restauracjami i kafejkami, a także interesującymi sklepami w sąsiednich uliczkach. Podobnie jak wiele innych miast greckich, Heraklion odczuł czasy dominacji weneckiej. W jego architekturze wpływy weneckie odegrały dużą rolę, a wenecka forteca góruje nad miastem.

Główną atrakcją stolicy Krety jest muzeum archeologiczne, gromadzące największy na świecie zbiór  artefaktów z czasów cywilizacji minojskiej (około 1600 roku p.n.Ch.). Niedaleko od Heraklionu jest słynny pałac w Knossos.

Ulubiona wieczorna i nocna rozrywka w Heraklionie to siedzenie w ulicznych kafejkach, przy kawie lub napojach alkoholowych – najczęściej w okolicach Placu Wolności, Placu Fontanny lub przy starym porcie, poniżej oświetlonego Fortu Weneckiego. W mieście są też liczne bary i kluby z muzyką nowoczesną lub tradycyjną – grecką. Większość hoteli organizuje wieczorne imprezy folklorystyczne.

W ciągu dnia, wybrać się można także na plażę. Ale najlepiej odjechać trochę od miasta. Najlepsze plaże są na wschód od Heraklionu, pomiędzy Kartero, a Malią (34 km). Inny sposób na wypełnianie czasu to chodzenie po sklepach. Grecja znana jest ze swych oryginalnych wyrobów jubilerskich. W przypadku mniejszego budżetu, zainteresować się można oliwą z oliwek – produkowana tutaj, uważana jest  za najlepszą na świecie lub spróbować serów xynotyro, kefalotyri i graviera.

CHANIA

Kreta - Chania

Największe miasto w zachodniej części Krety i (wraz z Rethymnonem) najbardziej atrakcyjne. Chania (pisana także: Hania) jest historycznym labiryntem czarujących weneckich i tureckich budynków, postawionych wokół małego portu, z kolorowymi bazarami, placami, warsztatami rzemieślniczymi, a także z licznymi restauracjami. Wąskie, krzyżujące się stare uliczki, pełne tawern, kafejek i sklepów, są rajem dla fotografów – pamiątkowe zdjęcia chce się tu robić nieustannie. Obejrzeć można także mury starego miasta, które częściowo zostały już odkopane.

Rejon w pobliżu portu jest najstarszą i najciekawszą częścią miasta. Wypełniają ją strumienie turystów, przemierzających wybudowaną tu promenadę i, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, przesiadujących w barach i restauracjach.

W Chanii jest także kilka wartych uwagi muzeów archeologicznych. Jest też muzeum morskie. Ale nie ma co ukrywać, że nie one przesądzają o atrakcyjności tego miasta.

Plaże w okolicach Chanii są zarówno piaszczyste jak i kamieniste (pokryte tzw. otoczakami). Najbardziej znana to Elafonisi (płynie się tam łodzią lub jedzie samochodem), Balos, Falasama, Almerida i Chryssi Akti.

RETHYMNON

Kreta - Rethymnon

Rethymnon jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wśród przyjeżdżających na Kretę turystów. Nikt nie może sobie pozwolić na nieumieszczenie go na liście oglądanych atrakcji. Szczęśliwie, mimo ogromnego napływu turystów, miasto z tego powodu, w żaden sposób nie ucierpiało, utrzymując swój stary, nienaruszony charakter. Dzięki temu, ciągle można zachwycać się widokiem starego miasta, które naprawdę jest stare. Z weneckimi i tureckimi wpływami na architekturę, poplątanymi uliczkami, drewnianymi, ukwieconymi balkonami i, oczywiście, restauracjami, tawernami i sklepami z pamiątkami.

Na wschód od centrum, rozciąga się najdłuższa na Krecie plaża, wykorzystana przez deweloperów, którzy nastawiali wzdłuż niej dziesiątki hoteli.

Całodzienne wycieczki statkami to najpopularniejsza rozrywka dla przebywających w Rethymnonie. Turyści korzystają z łodzi, aby popłynąć na ładne plaże w Bali lub Marathi. Taka wycieczka zazwyczaj obejmuje lunch w lokalnej tawernie, z nielimitowanym winem (również lokalnym). W samym mieście, codziennym doświadczeniem jest podziwianie widoków meczetu Sułtana Ibrahima Hana i Fortecy Weneckiej. Dość popularne są także wieczorne rejsy po morzu, choć większość urlopowiczów (zwłaszcza tych młodszych) wybiera jeden z licznych barów lub klubów. Te bardziej hałaśliwe, z głośną muzyką, mieszczą się bliżej centrum i starego miasta. Te ciche, pozwalające na wsłuchiwanie się w szum morza, stoją wzdłuż plaż.

MALIA

Kreta - Malia

Położona na północnym wybrzeżu Krety, Malia jest miastem historycznym. Ale nie ma wątpliwości, że zrezygnowało z korzystania z tego waloru, nastawiając się na przyjmowanie gości w wieku 18-30 lat, żądnych zabawy, przyjeżdżających na Kretę dla imprez, rozrywki, nocnych atrakcji i słonecznych dni. Ruiny, pochodzącego z 2000 roku p.n.Ch. Pałacu Malia znajdują się niecałe dwa kilometry od miasta. Ale przyciągają niewielu turystów. Większość wybiera emocje oferowane przez nieodległy (15 minut jazdy) aqua-park lub spędza czas na plaży, uprawiając sporty wodne lub, po prostu, opalając się. A plaża jest tu piaszczysta i długa.

Współczesna Malia to centrum apartamentowo – hotelowe, z licznymi tawernami, kafejkami, sklepami, oferujące wszystko to czego „pakietowy” turysta oczekiwać może. Nocami, puby i kluby rozbłyskują światłami i zabawiają głośną muzyką, nie cichnącą aż do wschodu słońca.

Główną atrakcją Malii jest plaża, długości 5 km, obmywana czystymi wodami Morza Egejskiego, ze świecącym na błękitnym niebie słońcem. Nie ma tu naturalnych zacienień, ale plaża jest w pełni zagospodarowana. Są tu parasole, łóżka, leżaki. Można wypożyczyć sprzęt wodny. Mimo swej rozległości, plaża nie zapewnia komfortu wypoczywania w prywatności. W sezonie jest bardzo oblegana. Głównie przez młodych Brytyjczyków (nie dotyczy to tylko plaży, z samym miastem jest podobnie), którzy nie zawsze są cisi i spokojni. Nie zawsze też poprzestają na piciu koktajli owocowych, jogurtów i coca-coli…

Na południe od Malii jest droga prowadząca przez góry, do pięknej wioski Krasi, mającej całkiem inną atmosferę i scenerię. Będącej alternatywą dla doświadczeń z Malii.

AGIOS NIKOLAOS

Kreta - Agios Nikolaos

W ostatnich latach Agios Nikolaos przeszło transformację. Z typowej miejscowości dla „pakietowych” turystów, z wieczorami karaoke i klubami turystycznymi, przeistoczyło się w uroczy zakątek dla par i rodzin. Położona 69 km na wschód od Heraklionu miejscowość, jest teraz kosmopolitycznym rejonem wakacyjnym, z wysokiego standardu infrastrukturą, barami i restauracjami oferującymi usługi wyższej klasy.

Agios Nikolaos jest idealnym miejscem dla par, niezależnie od wieku, które chcą obejrzeć wschodnią część Krety. Samo miasto nie może się poszczycić żadnymi archeologicznymi cudami, ale ma za to inną ciekawostkę. Jest nią zatoka, wykorzystywana jako port, a nazywana Jeziorem Voulismeni. Wiąże się z nią wiele legend i mitów, a wśród nich mit o tym, ze nie ma dna. W rzeczywistości, ten zbiornik wodny, mający kształt zbliżony do koła, będący kiedyś prawdziwym, słodkowodnym jeziorem, teraz jednak połączonym z morzem, ma głębokość 64 metrów. Czyli bardzo dużo, ale nie nieskończenie… Atrakcją jeziora są czerwonej barwy otaczające je klify, a w jego rejon często przylatują zimorodki.

W Agios Nikolaos jest muzeum archeologiczne, w którym – jak wszędzie w podobnych miejscach na Krecie – obejrzeć można artefakty z czasów minojskich. Tym co wyróżnia akurat to muzeum są: znaleziska z cmentarza, pochodzące z 2300 roku p.n.Ch., na które składa się ponad 1500 waz. Jest tu także czaszka młodego rzymskiego atlety, z wieńcem z liści oliwnych, z I wieku A.D.

Wielu turystów przebywających w tych okolicach, decyduje się na udział w wycieczce na pobliską, ufortyfikowaną wysepkę Spinalonga, aby zobaczyć ruiny i posłuchać fascynujących historii o ostatniej kolonii trędowatych w Europie.

Cała Kreta jest pełna atrakcyjnych miejsc i nie ma kłopotu z wybraniem sobie jakiejś ciekawej wycieczki. Ale przebywając w Agia Nikolaos, warto przeznaczyć trochę czasu na pochodzenie po tutejszych uliczkach, wzdłuż wodnych kanałów, na pooglądanie ciekawych łodzi i rybaków lub na odpoczynek w tawernie.

Rejon wokół Agios Nikolaos jest górzysty. Wzdłuż wybrzeża rozlokowano liczne punkty usługowe, ułatwiające korzystanie ze sportów wodnych. Prawdziwa plaża, piaszczysta i miła, leży 20 minut drogi (spacerem) od miasta. Jeśli jest to za daleko, skorzystać można z rozlicznych plaż kamienistych (otoczaki).

Atrakcje
Oferty
Wyspa
Rejony
Atrakcje
Pobyt
Kreta-oferty

Rozmiary wyspy, a przede wszystkim jej miejsce w historii, sprawiają, że jest najtrudniejszą do zwiedzania spośród wszystkich wysp Grecji. Najtrudniejszą z powodu wielości atrakcji i stosunkowo dużych odległości (jak na wyspę). Przemierzanie Krety może być nie tylko poznawaniem nowych miejsc, oglądaniem widoków i panoram, ale także przemieszczaniem się w czasie, poprzez wieki, w obszary sięgające mitologii starożytnej Grecji.

Przy tak wielu możliwościach, nie jest  łatwo zdecydować o planie zwiedzania (zwłaszcza, że trochę czasu trzeba jednak zostawić na plażę…). Najważniejsze punkty historyczne, to: Pałac w Knossos, Jaskinia Zeusa na zboczach góry Ida, gdzie Rea miała powić Zeusa, Klasztor Arkadi w pobliżu Rethymnonu, pozostałości Gortyny (45 km od Heraklionu) i kompleks pałacowy Fajstosa na południu, zniszczony przez trzęsienie ziemi w okresie brązu, a później odbudowany. Do obejrzenia pozostają także muzea archeologiczne i historyczne w Heraklionie.

Ale nie samymi zabytkami turysta żyje. A także nie samą plażą i zabawami. Przynajmniej na Krecie. Atrakcją wyspy jest wąwóz Samaria, który mimo swego górskiego położenia i sporej długości, jest do pokonania dla większości zwykłych turystów. Wprawdzie słońce może przeszkadzać, to na szczęście droga cały czas biegnie w dół.

O wiele mniej wysiłku kosztuje wycieczka na zachodni kraniec wyspy, do Elafonisi, aby podziwiać iście karaibski krajobraz na wybrzeżu Krety. Po przeciwnej stronie wyspy leży inne miasteczko – Sitia, z malowniczym portem. Też trzeba tam być.

GORTYNA

Kreta - GortynaGortyna była stolicą Krety w okresie panowania rzymskiego. Znaleziono tutaj dowody świadczące o obecności ludzkiej w okresie neolitycznym. Największym skarbem miasta jest Kodeks Praw z Gortyny, zapisany na płytach kamiennych, powstały w V wieku p.n.Ch. Kamienie te są pełnym zapisem reguł prawnych obowiązujących w okresie minojskim. Można je obejrzeć na północnej ścianie rzymskiego Odeonu (chociaż, oczywiście, sam teatr powstał znacznie później – w I wieku).

Inne ciekawe miejsca w Gortynie to: Kościół Św. Tytusa, poprzez który wprowadzono na wyspę chrześcijaństwo i Świątynia Apollo Pythiosa, z 700 roku p.n.Ch.

W okresie poprzedzającym rzymską inwazję, miasto silnie rozkwitało, a dzięki szybkiemu porozumieniu z Rzymianami utrzymało swój status, a nawet go nieco wzmocniło.

Rejon często nazywany jest Gortyn, a nie Gortyna.

FAJSTOS

Kreta - Kompleks Pałacowy FajstosNa południe od Heraklionu leży drugi, pod względem ważności, region minojski na Krecie – kompleks pałacowy Fajstos, często uznawany za ciekawszy od słynnego Knossos. Szczególne wrażenie robi zachodnie wejście, ze schodami ceremonialnymi i ogromnym dziedzińcem.  Podobnie jak Knossos, budowany był dwukrotnie. Po raz pierwszy około 2000 roku p.n.Ch. Po zniszczeniu przez pożar, zbudowano go ponownie 300 lat później.

Na terenie kompleksu znaleziono wiele wartościowych artefaktów. W 1908 roku odkryto płytę Fajstosa, wykonaną z gliny, w okresie pomiędzy 1950, a 1400 rokiem p.n.Ch., a wyróżniającą się szczególnie rozbudowanym zapisem hieroglificznym.

Miasto Fajstos wiąże się z mitycznym królem Krety, Radamantysem i jest także często wspominane w wielu starych tekstach, nie wyłączając Homera, który szczegółowo opisał jego rolę w czasie oblężenia Troi.

PAŁAC W KNOSSOS

Kreta - Pałac KonossosMinojski pałac w Knossos jest najbardziej znanym zabytkiem na wyspie i niemal wszyscy turyści uważają za swój obowiązek wybranie się do niego na wycieczkę. Zbudowany został na powierzchni 20 000 m2 i jest jednym z największych na świecie obiektów tego typu. Składa się z czterech skrzydeł, zaprojektowanych na planie prostokąta, pośrodku których usytuowano centralny dziedziniec.

Oryginalnie pałac liczył wiele pięter, a ściany zbudowano z kamienia ciosanego, pokrywając je freskami. Brytyjski archeolog, Arthur Evans, który wykopał większość z labiryntów Knossos, drobiazgowo odbudował pewne sekcje pałacu. Dziś widoczne pozostałości nie pochodzą z oryginalnej budowli, powstałej około 2000 roku p.n.Ch. i zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1700. Pałac zbudowano ponownie, nadając mu bardziej rozwiniętą formę. I pewne fragmenty tej ostatniej konstrukcji obejrzeć można obecnie (duża część to rekonstrukcja Evansa).

Pałac w 1878 roku odkrył kreteński handlarz i antykwariusz, ale systematycznych prac wykopaliskowych nie prowadzono aż do 1900 roku.

Knossos leży około 5 km na południe od Heraklionu.

WĄWÓZ SAMARIA

Kreta - Wąwóz SamariaParka Narodowy Samaria, w Górach Białych na zachodzie Krety, przez wielu uważany jest za jeden z najwspanialszych parków w Europie, a jego przemierzenie robi duże wrażenie na turystach. Jest to dość trudna wędrówka, ale warto się na wysiłek zdecydować. Większość ludzi z przejściem sobie poradzi, chociaż nie obejdzie się bez zmęczenia. Położone w górach wejście do wąwozu od wyjścia na poziomie morza, dzieli dystans 16 km. Spacer wiedzie niezwykle malowniczą drogą, widoków opisać się, oczywiście, nie da. Trzeba zobaczyć to na własne oczy.

Wziąć ze sobą trzeba nie tylko aparat fotograficzny (koniecznie, bo wrażenia są fantastyczne), ale także przykrycie głowy, okulary i wodę. Idzie się wzdłuż potoku górskiego, co łagodzi skutki upału, ale na sporych odcinkach nie da się uniknąć maszerowania w pełnym słońcu. Turystów zazwyczaj mobilizuje świadomość, że u wyjścia z wąwozu czekają restauracje, z jedzeniem i napojami, gdzie z przyjemnością odpocząć można po trudach, przyjemnej przecież, wędrówki. Z wioski Roumeli turyści zabierani są statkami do Khora Sfakion lub Paleohary, skąd dalej jadą autobusami do Chanii.

W 2014 roku, odbyła się  sprawa sądowa przeciwko pilotowi, który sześć lat wcześniej miał nie dopilnować dwojga turystów, co spowodowało zgubienie przez nich drogi i w konsekwencji śmierć. Zabrzmiało to groźnie i mało zachęcająco. Ale naprawdę trudno sobie wyobrazić jak można tam się zgubić (zwłaszcza, gdy jest się człowiekiem dorosłym). Ścieżka jest wyraźna, jej przebieg nie budzi wątpliwości, a co więcej – nie jest to miejsce odludne, przeciwnie grup spacerowiczów jest tam pełno. Miłośnicy gór (nawet tacy przeciętni) powinni koniecznie pójść przez Samarię.

Pobyt
Oferty
Wyspa
Rejony
Atrakcje
Pobyt
Kreta-pobyt

POGODA

KRETA Pogoda

Na Krecie dominuje klimat śródziemnomorski, ale z pewnym wpływem północnoafrykańskiego. Lata są suche i gorące, a zimy łagodne. Temperatura w lipcu i sierpniu sięga 30 stopni w dzień i  22 stopni w nocy, chociaż przy zmianie kierunku wiatru na południowy, może być o wiele bardziej gorąco. Opady deszczu w lecie praktycznie się nie zdarzają, za to między październikiem, a kwietniem krótkotrwale ulewy nie są niczym niezwykłym. W górach, w zimie, pojawić się może śnieg.

Powietrze na Krecie ma raczej dużą wilgotność, co może obniżać komfort pobytu. I chociaż niezmiennie, najbardziej popularnymi miesiącami są tam lipiec i sierpień, to warto spróbować (jeśli ktoś może) wybrać się tam wiosną lub jesienią. Uniknie się tłumów, zapłaci mniej, a pogoda jest bardziej przyjazna, tzn. nie ma ogromnych upałów, choć z drugiej strony, np. w maju temperatura wody w morzu może nie zachęcać do kąpieli. Słońce jednak zachęca do pobytu…

Dobrym miesiącem na wyjazd jest wrzesień. Turystów jest już trochę mniej (choć trudno mówić o pustkach), nadal jest ciepło, ale nie upalnie, woda w morzu też ma przyjemną temperaturę. Jedyną słabością jest to, że w tym czasie Kreta traci zielone kolory. I tak nie jest to wyspa pełna roślinności, ale jesienią wysycha niemal wszystko.

CZAS

Czas na Krecie przesunięty jest o jedną godzinę do przodu, w stosunku do obowiązującego w Polsce. Tzn., gdy u nas mamy 12, na Krecie jest 13.

JĘZYK

Narodowym językiem jest, oczywiście, grecki. Ale w wielu miejscach, bez trudu można porozumieć się po angielsku. Zwłaszcza w rejonach i obiektach turystycznych.

WALUTA

Obowiązującą walutą w Grecji jest euro. Nadal… I chyba już tak zostanie na dłużej, mimo ubiegłorocznych doświadczeń… Banki i punkty wymiany walut są na Krecie liczne i z ich znalezieniem nie ma kłopotów. Choć najprościej jest wziąć euro z Polski. Bankomatów też jest dużo i są one chyba najlepszym sposobem na zaopatrywanie się w gotówkę.

NAPIWKI

Service charge jest zazwyczaj doliczana do rachunków w restauracjach na Krecie. Zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli na rachunku nie widnieje żadna dodatkowa opłata za obsługę, powinno się zostawić napiwek w wysokości 10-15%. W przypadku kafejek i zamawianych tam napojów i drinków, zapłatę zaokrągla się do pełnego euro. Napiwków oczekują także taksówkarze, szatniarze i portierzy.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w gniazdkach wynosi 220V, a częstotliwość 50Hz. Stosowane są gniazdka bardzo różnych typów. W hotelach, zazwyczaj są takie jak w Polsce, ale zdarzają się też przeznaczone do wtyczek z trzema bolcami.

BEZPIECZEŃSTWO

Istnienie pewne zagrożenie atakami terrorystycznymi i dlatego turyści powinni zachowywać ostrożność, zwłaszcza w popularnych miejscach publicznych. Niepokoje i strajki z 2015 roku wpłynęły negatywnie na wizerunek całej Grecji jako kierunku wakacyjnego, jednak rozgrywały się one wyłącznie pomiędzy policją i protestującymi, pozostawiając turystów poza strefą zagrożenia. Strajki stanowiły pewną niedogodność, zwłaszcza wtedy gdy obejmowały np. komunikację, ale przeprowadzano je głównie na kontynencie, w dużych miastach. Na Krecie nic szczególnego się nie działo.

Kreta, tak jak i cała Grecja, uważana jest za kraj bezpieczny, ale wzrastające nią zainteresowanie i wzmożony ruch turystyczny, ożywiły aktywność drobnych przestępców. Szczególnie w zatłoczonych miejscach zdarzają się coraz częściej kradzieże. Zaleca się nienoszenie przy sobie cennych przedmiotów i dużej ilości pieniędzy, które lepiej pozostawiać w sejfach hotelowych. Unikać trzeba także obnoszenia się z własnym bogactwem, a pieniądze, karty kredytowe, trzymać w kieszeniach trudno dostępnych dla kieszonkowców.

Poważne przestępstwa zdarzają się rzadko, ale raczej nie jest dobrym pomysłem korzystanie z propozycji podwiezienia przez obcych, jeśli podróżuje się samotnie.

 

Autor: Jarosław Mojzych

Pierwszy raz: 21 stycznia 2014
Aktualizacja: 30 czerwca 2020

 


Zamknij X
Zamknij X
REKLAMA