Booking.com
Czy warto polecieć na Kretę?
KRETA Pogoda

Wakacje na Krecie

Kreta – wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Największa spośród wszystkich wysp greckich i piąta pod względem rozmiarów wśród wszystkich wysp śródziemnomorskich. Jej powierzchnię wynoszącą 8300 km2 zamieszkuje ponad 600 tysięcy osób. Stolicą i największym miastem jest Heraklion. Tyle informacji encyklopedycznych.

Grecja rośnie z każdym rokiem. Jako kierunek wyjazdów turystycznych. W polskich biurach podróży od paru lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych rejonów wakacyjnych. A w Grecji najważniejsza jest Kreta. W zeszłym roku poleciało tam około 180 tysięcy Polaków, z czego dwie trzecie lądowało w Heraklionie, a pozostali, w leżącej w zachodniej części wyspy – Chanii.

Mapa Krety

Oferty

Wyjazd na Kretę

Za organizację przelotów na Kretę już od paru sezonów na serio wzięły się rejsowe linie lotnicze, a ściśle mówiąc, konsekwentnie próbujący, jeśli nie wyrugować tradycyjnych touroperatorów z najpopularniejszych rynków, to znacząco osłabić ich pozycje, irlandzki przewoźnik, niezawodny w takich sprawach – Ryanair. W roku 2019 Ryanair nie zmienił polityki. W lecie uruchomił połączenia z trzech polskich miast: Warszawy (Modlin), Krakowa i Wrocławia. Podobnie było w roku poprzednim. Kilku mniejszych touroperatorów poddało się na starcie i nawet nie próbując podpisywania jakiś umów czarterowych, zdecydowało się na proste kupowanie biletów w Ryanair. Czy przyniesie to im powodzenie, czas pokaże. Ceny w Ryanairze zmieniają się bardzo szybko, utrudnia to promocje ofert turystycznych, a w dodatku miejsca w najbardziej atrakcyjnych terminach szybko się skończą. Bo jednak gros klientów Ryanaira zakłada rezerwacje samodzielnie.

Samolotem Ryanair polecieć można w lecie z podwarszawskiego Modlina w każdą niedzielę, płacąc w sierpniu ok. 1200 zł za bilet uprawniający do zabrania ze sobą bagażu do 20kg. Z Krakowa i Wrocławia loty są tańsze, bo mieszczą się w przedziale 950-1000 zł (z bagażem). Z Krakowa samoloty startują w soboty, a z Wrocławia nawet dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki. Wszystkie rejsy odbywają się do Chanii, co nieco zawęża wybór miejsc zakwaterowania. Do miejscowości położonych na wschód od Heraklionu jest stamtąd daleko – choć przejechać 120-150 km jakoś się da, zresztą niektóre czartery też latają do Chanii.

Ofert hotelowych jest potężny wybór, wybierać można wśród wszystkich kategorii zakwaterowania, wyżywienia i według lokalizacji. Ceny w booking.com zaczynają się od 350-400 zł od osoby za tygodniowy pobyt w szczycie sezonu – w połowie sierpnia.

Tak jak i w poprzednich latach wiele biur podróży przygotowało własne pakiety wypoczynkowe na Krecie. Kilkunastu touroperatorów zbudowało swoje programy korzystając z połączeń czarterowych,

Wschodnia Kreta

Lecąc do Heraklionu, prawdopodobnie znajdziemy się w hotelu położonym we wschodniej części wyspy – chociaż niekoniecznie, bowiem część touroperatorów decyduje się na organizowanie długich transferów (np. do Chanii z Heraklionu jest 120 km). W rejonie tym znajduje się wiele miejscowości, uznawanych za kurorty (niektóre trochę na wyrost).

W bezpośrednim sąsiedztwie Heraklionu (nieco na zachód od niego) położona jest miejscowość Amoudara, w której jest kilka hoteli, od bardzo tanich, w rodzaju dwugwiazdkowego apartamentowca Uncle George (w ofercie Coral Travel tygodniowy pobyt w połowie sierpnia kosztuje 1650 zł), do komfortowych jak Magic Life Candia Maris (z TUI „all inclusive” w sierpniu 3900 zł).  W Amoudarze jest ładna, jak na Kretę, piaszczysta plaża, której zachodnią część „zdobią” wysokie kominy z pracującej tu pełną parą elektrowni. Kominy są istotną wadą Amoudary, która sama jest nieszczególnie atrakcyjną miejscowością turystyczną. Jej zalety, to wspomniany piasek na plaży i mała odległość od Heraklionu, do którego łatwo można dojechać autobusem, a w którym jednak – prawdę mówiąc – nic specjalnie ciekawego nie ma (poza muzeum archeologicznym).

Kilkanaście kilometrów na wschód od Heraklionu znajduje się miejscowość Gouves i nieco dalej Analipsi. Samo Gouves to raczej wioska, w której trudno czymś się zachwycić. Słabo rozwiniętą zabudowę turystyczną w postaci grupy hoteli, kilkunastu barów i sklepów, otaczają pola uprawne. Całkiem dobra, długa piaszczysta plaża, z tysiącami łóżek i parasoli to główna atrakcja tego miejsca, dobrego dla ludzi lubiących leżeć na słońcu i nie zamierzających nigdzie chodzić. Chociaż tawerny i dyskoteki tutaj także są.

Ciekawszą od Gouves miejscowością, jest nieodległe (parę kilometrów) Analipsi. Chociaż podobnie położone, to jednak odróżnia się ładniejszą architekturą.

Bardziej w kierunku wschodnim mamy miejscowość Anissaras, z bardzo symboliczną plażą, za to z paroma pięciogwiazdkowymi hotelami, gdzie poza nimi właściwie nic nie ma. W pobliżu jednak (da się dojść na piechotę) jest miasto Hersonissos z wieloma hotelami. Wzdłuż plaży przebiega promenada zabudowana niezliczonymi barami i tawernami, przyciągającymi mnóstwo, zwłaszcza młodych, ludzi. Sama plaża w Hersonissos daleka jest jednak od doskonałości, ma zdecydowanie miejski charakter, jest wąska i zatłoczona. Miasto przedziela międzymiastowa droga. Na pewno nie można uznać Hersonissos za miejscowość piękną. Jest za to dość duża (jak na standardy kreteńskie).

Najatrakcyjniejsze, uznawane za główne kurorty w tym regionie, są Stalida i Malia. Typowo turystyczne, z ładną, choć zatłoczoną plażą.

Bardzo ciekawym miejscem jest Agios Nikolaos. Jedna z ważnych atrakcji turystycznych Krety. Urozmaicone ukształtowanie wybrzeża, marina, jachty - ogólne wrażenie bardzo dobre. W środku miasta zatoka wyglądająca jak małe jezioro. Niekoniecznie jednak trzeba tam mieszkać, wystarczy wybrać się na wycieczkę. W samym mieście nie ma prawdziwych plaż (są miejsca, które je udają, ale wyglądają marnie). Zamiast w samym Agios lepiej znaleźć zakwaterowanie w okolicach oddalonych od niego o parę kilometrów, np. przy Zatoce Mirabello.

Pobyt we wschodniej części wyspy ułatwia zwiedzanie atrakcyjnych miejsc na Krecie. Chociaż Kreta jest uważana za „kolebkę Europy”, to jednak dla miłośników historii może być lekkim rozczarowaniem.  Właściwie nie ma tam aż tylu ciekawych miejsc, jakby mogło się wydawać. Łatwo to zauważyć choćby oglądając propozycje wycieczek składanych przez biura podróży. Za najbardziej atrakcyjne uważa się rejsy statkiem na Santorini, Spinalongę i Gramvousę. Ale przecież są to odrębne wyspy. O tym co można innego robić na Krecie piszemy w innym miejscu.

Zachodnia Kreta

Zachodnia część Krety jest wyraźnie inna. Dominują tu apartamenty. Przyjeżdża w ten rejon dużo Skandynawów, a oni akurat upodobali sobie taką formę zakwaterowania, dlatego ci wszyscy, którzy lubią gotować lub zamierzają codziennie na obiad (i śniadanie) chodzić do restauracji, powinni poszukiwania ofert rozpocząć od tego regionu. Ale, oczywiście, są tu też liczne tradycyjne hotele.

Spędzając wakacje w okolicach Chanii, bez wysiłku – po wynajęciu samochodu – można wybrać się na kilka krajoznawczych wycieczek. Są tu naprawdę ładne trasy i wszędzie jest blisko. Koniecznie trzeba pojechać na plażę Elafonisi. Prawdziwy piasek (prawie jak na Helu...), turkusowa woda. Niczym w jakimś kraju karaibskim. Zachodnia część Krety jest ciekawsza od wschodniej. Niewielkie odległości ułatwiają poznawanie wielu jej zakątków. To tutaj jest najwięcej ładnych plaż, niedaleko jest też do wąwozu Samaria, Chanii i Rethymnonu.

Sporą przyjemnością jest zwiedzanie samej Chanii, w której port zbudowany został przez Wenecjan (700 lat temu), nadając mu specyficzny klimat i urok. Chania, chociaż mniejsza, na wielu robi chyba lepsze wrażenie niż słynny Rethymnon.

Do Rethymnonu, choćby na wycieczkę, przyjeżdżają zarówno ci, którzy spędzają wakacje we wschodniej jak i zachodniej części Krety. Chociaż z Chanii jest wyraźnie bliżej, to jednak da się dojechać także ze Stalidy, Hersonissos, czy nawet Agios Nikolaos. Centralnym punktem, rzucającym się w oczy już z daleka, jest wychodząca w morze Twierdza Rethymnon. W środku nie ma zbyt wiele do zwiedzania (a bilet kupić trzeba…) jest jednak obszerna, zajmuje rozległy teren i stała się wręcz symbolem miasta. Sam Rethymnon jest miastem dużym, ze sklepami, nie tylko turystycznymi, barami, hotelami. Te ostatnie budowane były i są wzdłuż linii brzegowej, co sprawia, że teren jest bardzo rozciągnięty. Osoby mieszkające w hotelach zlokalizowanych na wschodnich krańcach miasta, mają do centrum dobrych kilka kilometrów drogi. Sama plaża jest długa i całkiem szeroka. Jest piasek.

Południowa Kreta

Zdecydowana większość turystów spędza wakacje na północnym wybrzeżu. Mówiąc o wschodniej czy zachodniej części wyspy, ma się zwykle na myśli, pasek lądu rozciągający się na północy. Ale na Krecie jest także jej południowa strona... Hoteli jest tam mniej. Jeszcze do niedawna polscy turyści całkowicie ją ignorowali. Teraz to się zmieniło. Na ogół wybrzeże południowe ma gorsze plaże niż północne. Dominuje niemal wszędzie drobny żwir. Rejon południowy nadal jest mniej popularny i łatwiej tu o ustronne zakątki. Swoje miejsce znalazły tam jednak także hotele luksusowe i drogie. Miłośnicy nocnego życia nie znajdą tu swojego raju, chociaż nie mają też powodów do obaw – nie jest to rozrywkowa pustynia.

Ceny

Booking.com

W sierpniu można polecieć na Kretę i spędzić tam tydzień, już za około 1600-1700 zł. Rekordzistą jest Aphea Village, w której pobyt, w raz z przelotem, w ofercie TUI kosztuje tylko 1163 zł. Kilka innych hoteli ma ceny poniżej 1600 zł.

Najtańsze „all inclusive” w sierpniu to wydatek co najmniej 2000 zł. Z wyjątkiem ofert TUI. W biurze tym znaleźć można trzygwiazdkowe Pela Marię za 1557 zł i Oceanis za 1659 zł.

Oferty biur podróży w różnych kategoriach żywieniowych zamieściliśmy w tabelce. Ze względu na ogromną ich liczbę, ograniczyliśmy prezentację do 30-tu najtańszych w każdej z kategorii.

30 najtańszych ofert biur podróży.
Tygodniowe pobyty w połowie sierpnia 2019
bez wyżywienia
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Aphea Village *** Kolymbari TUI 1 163
Porto Kalamaki ** Kato Galatas TUI 1 491
Yobboo 2 091
Argo Studios ** Malia Coral Travel 1 561
Michele Mare ** Agia Pelagia Mouzenidis Travel 1 592
Marel Studios ** Mouzenidis Travel 1 610
Perla *** Mouzenidis Travel 1 628
Uncle George ** Ammoudara Coral Travel 1 652
Irilena *** Gournes Coral Travel 1 652
Stalida Rainbow 1 848
Summer Dreams *** Malia Coral Travel 1 667
Irini Studios *** Stalida Coral Travel 1 682
Rena Apartments *** Gouves Coral Travel 1 682
Neckermann 1 901
Aquarius Apartments ** Hersonissos Coral Travel 1 682
Agia Pelagia Coral Travel 2 158
Elpida Apartments ** Gouves Coral Travel 1 682
Neckermann 1 950
Kri Kri Village ** Gournes Coral Travel 1 698
Iraklis ** Stalida Coral Travel 1 713
Neckermann 1 995
Stella Maria *** Malia Coral Travel 1 713
Fotula Apartments ** Agia Pelagia Mouzenidis Travel 1 721
Iliana Apartments & Hotel ** Panormo Mouzenidis Travel 1 743
Stella Paradise ** Hersonissos Coral Travel 1 743
Chrisanna ** Sfakaki Rainbow 1 745
Haris Apartments *** Hersonissos Coral Travel 1 748
Neckermann 2 037
Maria Apartaments ** Analipsi Mouzenidis Travel 1 779
Bella Elena *** Malia Coral Travel 1 804
Diamond Apartments & Suites *** Hersonissos Coral Travel 1 815
Ariadni Palace ** Koutouloufari Coral Travel 1 819
Real Palace *** Malia Coral Travel 1 834
Neckermann 2 107
Theoni ** Coral Travel 1 834
Neckermann 2 107
Thalia *** Agia Pelagia Neckermann 1 840
Mitos Apartments *** Hersonissos 7islands 1 850
Sirena Apartments *** Agia Pelagia Mouzenidis Travel 1 854
Dane z dnia 2.1.2019
ze śniadaniami
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Eleni Palace *** Ammoudara Mouzenidis Travel 1 553
Coral Travel 1 909
Neckermann 1 923
Australia ** Coral Travel 1 652
Minoas ** Coral Travel 1 652
Galeana Mare *** Adelianos Kampos TUI 1 659
Mouzenidis Travel 2 470
Coral Travel 2 707
Neckermann 2 942
Kalypso Elounda ** Elounda Mouzenidis Travel 1 721
Nikos ** Malia Mouzenidis Travel 1 739
Coral Travel 2 105
Roxani ** Ammoudara Coral Travel 1 743
Zantina ** Retimno Mouzenidis Travel 1 761
Antinoos ** Hersonissos Mouzenidis Travel 1 779
Eva Mare *** Agia Pelagia Neckermann 1 781
Adonis ** Agia Galini Coral Travel 1 796
Neckermann 2 159
Castro ** Ammoudara Mouzenidis Travel 1 796
Chryssana Beach *** Kolymbari TUI 1 796
Lili *** Ammoudara Coral Travel 1 804
Neckermann 2 054
Oasis *** Retimno Neckermann 1 822
Iro ** Hersonissos Mouzenidis Travel 1 832
Neckermann 2 175
Arolithos Traditional Cretan Village **** Heraklion Coral Travel 1 845
Liberty *** Retimno Coral Travel 1 845
Blue Island ** Limin Chersonisu Mouzenidis Travel 1 854
Triton Stalis ** Stalida Mouzenidis Travel 1 854
Hermes **** Malia Mouzenidis Travel 1 872
Esperides ** Agia Pelagia Coral Travel 1 886
Renia Apartments ** Mouzenidis Travel 1 890
Stork *** Ammoudara Mouzenidis Travel 1 890
Coral Travel 1 941
Nicolas ** Georgioupolis Mouzenidis Travel 1 907
Neckermann 2 297
Melpo ** Hersonissos Mouzenidis Travel 1 907
Coral Travel 1 957
Antigoni ** Agia Galini Yobboo 1 921
Eden Rock *** Agia Fotia Mouzenidis Travel 1 925
Coral Travel 1 991
Myrtis ** Plakias Mouzenidis Travel 1 934
Brascos *** Retimno Coral Travel 1 941
Dane z dnia 2.1.2019
ze śniadaniami i kolacjami
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Porto Plazza *** Hersonissos TUI 1 657
Golden Beach *** Retimno TUI 1 684
Hersonissos TUI 2 324
Coral Travel 2 863
Mouzenidis Travel 2 878
Neckermann 3 053
Happy Days **** Georgioupolis TUI 1 773
Coral Travel 2 954
Neckermann 3 390
Marlena *** Stalida Neckermann 1 828
Ariadne Beach *** Malia TUI 1 895
Neckermann 2 459
Elounda Ilion **** Elounda TUI 1 972
Anesis Blue Boutique **** Hersonissos TUI 1 993
Elia Apartments *** Analipsi Mouzenidis Travel 2 000
Ermioni Beach *** Georgioupolis Neckermann 2 038
Pelagia Bay *** Agia Pelagia Coral Travel 2 049
Neckermann 2 089
Mouzenidis Travel 2 169
Forest Park *** Retimno Neckermann 2 054
Malia Holidays ** Malia Coral Travel 2 056
Galini ** Anissaras Coral Travel 2 076
Palladion *** Adelianos Kampos Mouzenidis Travel 2 080
Coral Travel 2 101
Castello Village **** Sisi TUI 2 081
Corina Paloma Garden *** Stalida Neckermann 2 090
Erato *** Gournes Mouzenidis Travel 2 093
Coral Travel 2 106
Neckermann 2 344
Gortyna Beach *** Scaleta Coral Travel 2 119
Yobboo 2 326
Neckermann 2 472
Krits *** Hersonissos Mouzenidis Travel 2 133
Neckermann 2 523
Matheo *** Malia TUI 2 146
Neckermann 3 001
Thalassi *** Sfakaki Yobboo 2 149
Coral Travel 2 197
Jo An Palace **** Retimno Neckermann 2 161
Coral Travel 2 390
Mouzenidis Travel 2 470
Stone Village **** Bali Mouzenidis Travel 2 169
Petrino Horio **** Coral Travel 2 197
Kahlua Beach **** Hersonissos TUI 2 210
Sofia Mythos *** Bali Coral Travel 2 229
Neckermann 2 304
Sea Front *** Adelianos Kampos Coral Travel 2 231
Ecco Holiday 2 375
Albatros **** Hersonissos TUI 2 262
Neckermann 2 429
Mouzenidis Travel 2 546
Grecos Holiday 2 820
Almare Beach *** Kokkini Hani Mouzenidis Travel 2 284
Coral Travel 2 288
Maravel Land *** Adelianos Kampos Neckermann 2 285
Dane z dnia 2.1.2019
all inclusive
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Pela Maria *** Hersonissos TUI 1 557
Mouzenidis Travel 2 488
Coral Travel 2 561
Sun & Fun 2 775
Oceanis *** Anissaras TUI 1 659
Itaka 2 279
Solimar Ruby **** Malia TUI 1 944
Hersonissos Sun ** Hersonissos Mouzenidis Travel 1 983
Coral Travel 1 990
Sun & Fun 2 230
Neckermann 2 289
Hersonissos Blue ** Coral Travel 1 999
Mouzenidis Travel 2 000
Sun & Fun 2 255
Neckermann 2 306
Bali Mare *** Bali Coral Travel 2 094
Semiramis Village **** Hersonissos TUI 2 123
Itaka 2 559
Mouzenidis Travel 2 768
Coral Travel 2 773
Sun & Fun 3 025
Heronissos *** TUI 2 123
Neckermann 2 498
Mouzenidis Travel 2 599
Coral Travel 2 618
Rainbow 3 280
City Green **** TUI 2 153
Olympus *** Ajos Nikolaos TUI 2 205
Rethymno Village *** Platanias TUI 2 230
Coral Travel 2 710
Mouzenidis Travel 2 732
Ecco Holiday 2 894
Dias Solimar *** Adelianos Kampos TUI 2 274
Chrispy World **** Rapaniana TUI 2 283
Hersonissos Palace **** Hersonissos TUI 2 300
Mouzenidis Travel 2 954
Coral Travel 2 960
Sun & Fun 3 205
Neckermann 3 267
Triton Garden *** Malia Grecos Holiday 2 300
Bali Beach *** Bali TUI 2 313
Summer Beach *** Georgioupolis Rainbow 2 326
Triton *** Malia Grecos Holiday 2 340
Minos Village *** Karteros Grecos Holiday 2 360
Arminda **** Hersonissos TUI 2 383
Neckermann 4 043
Solimar Emerald *** Pigianos Kampos TUI 2 385
Ocean Hights View **** Anissaras Mouzenidis Travel 2 395
Mirtylos *** Kissamos Itaka 2 409
Ocean Heights View *** Anissaras Coral Travel 2 409
Solimar Ruby Royal **** Malia TUI 2 428
Nicolas Villas *** Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 430
Kavros Beach - Yassou Kriti *** Kavros Coral Travel 2 438
Rainbow 2 495
Sunrise Village *** Platanias TUI 2 448
Yobboo 3 374
Ecco Holiday 3 514
Chrissi Amoudia **** Anissaras TUI 2 476
D&D Resort *** Analipsi Sun & Fun 2 500
Dane z dnia 2.1.2019

Nie wszystkie ceny są jednak niskie… Poszukujący prawdziwego luksusu, dla których koszty nie mają większego znaczenia, mogą znaleźć coś specjalnego dla siebie.

30 najdroższych ofert biur podróży.
Tygodniowe pobyty w połowie sierpnia 2019
bez wyżywienia
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Pleiades Luxurious Villas ***** Ajos Nikolaos Mouzenidis Travel 8 195
Elounda Garden Suites *** Elounda Neckermann 4 707
Plakias Cretan Resort **** Plakias Mouzenidis Travel 4 138
Almond Tree Villas *** Elounda Coral Travel 3 271
Krini *** Neckermann 2 896
Casa Maria *** Platanias Yobboo 2 856
Zorbas Beach Village ** Stavros Coral Travel 2 799
Sorta *** Chania Yobboo 2 556
Anita Beach *** Rethymno Yobboo 2 548
Koutrakis Suites **** Sisi Neckermann 2 548
Porto Maltese *** Ajos Nikolaos Neckermann 2 543
Esperia Beach ** Rethymno Yobboo 2 525
Marin Dream *** Heraklion Neckermann 2 456
Kleoniki Mare *** Retimno Neckermann 2 445
Anthos Apartments ** Plakias Neckermann 2 419
Minos Village *** Agia Marina Mouzenidis Travel 2 417
Yobboo 2 981
Kristalli *** Malia Neckermann 2 407
Asterias Village ** Piskopiano Neckermann 2 381
Mediterranea ** Daratsos Rainbow 2 346
Petra Village *** Koutouloufari Neckermann 2 300
Kyriaki *** Makris Tichos Yobboo 2 293
Bella Vista **** Stalida Neckermann 2 289
Elina Holidays *** Retimno Mouzenidis Travel 2 284
Rainbow *** Stalida Neckermann 2 283
Kato Stalos Beach ** Agia Marina Yobboo 2 272
Maria Rousse ** Malia Coral Travel 2 229
Galaxy Villas *** Koutouloufari Mouzenidis Travel 2 227
Nireas ** Daratsos Ecco Holiday 2 224
Cretan Village **** Ammoudara Mouzenidis Travel 2 209
Neckermann 2 735
Elpis ** Bali Neckermann 2 173
Dane z dnia 2.1.2019
ze śniadaniami
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Elounda Peninsula ***** Elounda Mouzenidis Travel 15 707
Nana Princess ***** Hersonissos Coral Travel 12 223
Elounda Mare ***** Elounda Mouzenidis Travel 8 510
Elounda Beach ***** Neckermann 7 671
Royal Marmin Bay Boutique & Art ***** Neckermann 7 409
Grecotel Caramel Boutique Resort ***** Adelianos Kampos Mouzenidis Travel 7 118
TUI 7 503
Elounda Gulf ***** Elounda Mouzenidis Travel 7 051
Grecotel Amirandes ***** Gouves Mouzenidis Travel 6 958
Abaton Island Resort & Spa ***** Hersonissos Neckermann 6 921
Coral Travel 6 921
Mouzenidis Travel 7 237
Domes Noruz Chania, Autograph Collection ***** Daratsos TUI 6 888
Mouzenidis Travel 7 011
Itaka 7 919
Minos Beach Art ***** Ajos Nikolaos Coral Travel 6 077
Neckermann 6 090
Mouzenidis Travel 6 359
Okeanides Luxury Villas ***** Bali Coral Travel 5 917
Rethymno Palace ***** Adelianos Kampos Neckermann 4 846
Aquila Elounda Village ***** Elounda Coral Travel 4 666
Minoa Palace Resort ***** Platanias Grecos Holiday 4 560
Itaka 4 569
Royal Blue Resort & Spa ***** Panormo Coral Travel 4 408
Mouzenidis Travel 4 586
Neckermann 5 124
Itaka 7 119
Elysium Boutique ***** Analipsi Coral Travel 4 242
Mouzenidis Travel 4 546
Net Holiday 4 689
Neckermann 4 892
The Island ***** Gouves Mouzenidis Travel 4 169
Swell Boutique **** Retimno Neckermann 4 165
Rimondi Boutique **** Neckermann 4 096
Mouzenidis Travel 4 492
Aquila Porto Rethymno ***** Coral Travel 3 926
Vantaris Blue *** Georgioupolis Coral Travel 3 832
Mouzenidis Travel 3 960
Castello Boutique Ressort And Spa ***** Sisi Coral Travel 3 666
Mouzenidis Travel 3 836
Neckermann 3 992
Aldemar Royal Mare ***** Anissaras TUI 3 638
Coral Travel 4 105
Asterion Beach ***** Pirgos Psilonerou Coral Travel 3 560
Molos Bay **** Kissamos Coral Travel 3 530
Katalagari Country Suites *** Katalagari Neckermann 3 417
Royal Heights Resort ***** Malia Coral Travel 3 409
Atermono Boutique ***** Platanes TUI 3 343
Mouzenidis Travel 3 743
Olympic Suites Hotel Apartments *** Rethymnon-stadt-strand Neckermann 3 341
Dane z dnia 2.1.2019
ze śniadaniami i kolacjami
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Nana Princess ***** Hersonissos Mouzenidis Travel 14 625
Elounda Beach ***** Elounda Neckermann 8 581
Grecotel Amirandes ***** Gouves Grecos Holiday 8 440
Domes of Elounda ***** Elounda Mouzenidis Travel 8 124
Daios Cove ***** Vathi Mouzenidis Travel 7 947
Coral Travel 8 414
Itaka 9 349
Porto Elounda Golf & Spa Resort ***** Elounda Mouzenidis Travel 7 069
Elounda Bay Palace ***** Neckermann 5 701
Stella Island Luxury Resort & Spa ***** Analipsi Neckermann 5 171
Coral Travel 5 680
Mouzenidis Travel 5 818
Itaka 5 919
Knossos Beach ***** Kokkini Hani Mouzenidis Travel 5 069
Neckermann 5 632
Mirabello Beach & Village ***** Ajos Nikolaos Coral Travel 4 635
La Mer Resort ***** Georgioupolis Mouzenidis Travel 4 492
Aquila Elounda Village ***** Elounda TUI 4 476
Ikones Seafront Luxury Suites ***** Retimno Coral Travel 4 474
Mouzenidis Travel 4 603
Grecos Holiday 4 780
High Beach White The Villa Collection **** Malia Coral Travel 4 451
Grecos Holiday 4 720
Grecotel Creta Palace ***** Retimno TUI 4 432
Insula Alba ***** Analipsi TUI 4 429
Aldemar Royal Mare ***** Anissaras Itaka 4 359
Atlantica Kalliston Resort & Spa ***** Chrissi Akti Chanion TUI 4 320
Ikaros Village Beach Luxury Resort & Spa ***** Malia TUI 4 041
Neckermann 4 618
Coral Travel 4 681
Mouzenidis Travel 4 767
Sun & Fun 4 855
Rainbow 5 879
Anemos Luxury Grand Resort ***** Georgioupolis TUI 4 011
Neckermann 4 737
Coral Travel 4 955
Mouzenidis Travel 5 158
Kyma Beach ***** Retimno Mouzenidis Travel 4 005
Pilot Beach Resort ***** Georgioupolis TUI 3 971
Neckermann 4 677
Coral Travel 4 869
Atlantis Beach **** Retimno Neckermann 3 885
Coral Travel 4 670
Kriti Beach ***** Coral Travel 3 849
Mouzenidis Travel 3 969
Alexander Beach **** Malia Neckermann 3 836
Rethymno Mare Royal ***** Scaleta Mouzenidis Travel 3 801
Coral Travel 3 893
Cretan Malia Park **** Malia TUI 3 793
Aquila Porto Rethymno ***** Retimno TUI 3 785
Kalimera Kriti ***** Sisi Neckermann 3 772
Mouzenidis Travel 3 929
Radisson Blu Beach Resort ***** Milatos Neckermann 3 688
Coral Travel 3 950
Mouzenidis Travel 4 062
Dane z dnia 2.1.2019
all inclusive
Hotel Miejscowość Biuro Cena
Aldiana Kreta **** Sitia Neckermann 6 134
Mitsis Laguna Resort & Spa ***** Anissaras Grecos Holiday 5 690
Creta Maris Beach Resort ***** Hersonissos Neckermann 5 664
Coral Travel 5 696
Grecos Holiday 6 300
Mouzenidis Travel 9 592
Euphoria Resort ***** Kolymbari Itaka 5 528
Grecotel The White Palace ***** Retimno TUI 5 502
Rethymno Mare Royal ***** Scaleta Rainbow 5 310
Mitsis Rinela Beach Resort & Spa ***** Kokkini Hani Grecos Holiday 4 990
Lyttos Beach **** Analipsi Coral Travel 4 859
Sun & Fun 5 075
TUI 6 118
Neckermann 7 025
Star Beach Village **** Hersonissos TUI 4 795
Neckermann 5 060
Coral Travel 5 243
Mouzenidis Travel 5 366
Sun & Fun 5 405
Grecos Holiday 5 540
Fodele Beach & Water Park Holiday Resort ***** Fodele Grecos Holiday 4 770
Porto Platanias Beach ***** Platanias Grecos Holiday 4 710
Stella Palace ***** Analipsi TUI 4 554
Neckermann 4 880
Coral Travel 5 225
Mouzenidis Travel 5 348
Grecotel Club Marine Palace **** Panormo TUI 4 544
Mythos Palace ***** Georgioupolis TUI 4 520
Neckermann 5 053
Coral Travel 5 256
Mouzenidis Travel 5 419
Ilianthos Village **** Agia Marina Ecco Holiday 4 495
Agapi Beach **** Heraklion Mouzenidis Travel 4 453
Grecotel Meli Palace **** Ajia Warwara TUI 4 313
Atlantica Caldera Creta Paradise **** Gerani TUI 4 279
Rethymno Mare ***** Scaleta Mouzenidis Travel 4 249
Rainbow 5 066
Bella Beach ***** Anissaras TUI 4 240
Mouzenidis Travel 4 807
Solimar Aquamarine ***** Pirgos Psilonerou Grecos Holiday 4 220
Out of the Blue Capsis Elite Resort ***** Agia Pelagia Itaka 4 189
Aldemar Knossos Royal ***** Hersonissos Itaka 4 149
Blue Marine Resort & SPA ***** Ajos Nikolaos Grecos Holiday 4 120
Cavo Spada Luxury Resort & Spa ***** Rapaniana Itaka 4 119
Ammos Beach Resort ***** Malia Grecos Holiday 4 050
The Syntopia by Orion **** Adelianos Kampos Grecos Holiday 4 040
Kakkos Beach ***** Ierápetra Itaka 4 009
Kiani Beach ***** Kiani Akti Rainbow 3 994
Sea Side Resort & Spa ***** Agia Pelagia Itaka 3 959
Sirens Beach **** Malia Itaka 3 959
Dane z dnia 2.1.2019

Najdroższą ofertą pochwalić się może biuro podróży Mouzenidis Travel. Pobyt w sierpniu w pięciogwiazdkowym Elounda Peninsula kosztuje 15 707 zł. W cenę wliczone są śniadania. Niewiele tańszy jest Nana Princess (14 625 zł), ale w tym przypadku goście otrzymują także kolacje. Parę tysięcy zaoszczędzić można organizując sobie wyjazd do tych hoteli samodzielnie. W booking.com Elounda Peninsula jest tańsza o sześć tysięcy, a Nana Princess o pięć. Za te kwoty bez trudu kupić można bilet lotniczy, ubezpieczenie i transfery.

Warto pamiętać, że ceny mogą być wyższe. I to znacznie. Te zaprezentowane w tabelce odnoszą się do wersji podstawowej zakwaterowania. Przy wyborze specjalnego apartamentu lub wspaniałego widoku, zapłacić trzeba więcej.

Wyspa

Kreta

Żadna inna grecka wyspa nie jest tak dobrze przygotowana do przyjmowania turystów, jak Kreta. Chociaż raczej nie przyjeżdża się tu po to, aby zaznać walorów życia wśród tradycyjnych Greków. Głównym magnesem przyciągającym turystów jest - poza możliwością plażowania i odpoczywania w ośrodkach hotelowych (ale to samo znaleźć można także w innych miejscach świata) – starożytna kultura minojska. Kretę uważa się za kolebkę naszego kontynentu, to tam narodziła się europejska cywilizacja.

Kultura minojska rozwinęła się tysiące lat przed Chrystusem. I chociaż duża część wyspy zabudowana została niezliczoną masą obiektów hotelowych i wypoczynkowych, to poszukujący atrakcji historycznych znajdą je tam bez trudu. Słynne pozostałości archeologiczne z czasów minojskich, a szczególnie pałace w Knossos i Fajstos, dają wiele możliwości urozmaicenia sobie pobytu na wyspie. Są tu także inne interesujące miejsca, niekoniecznie związane z erą minojską. Na Krecie ludzie żyją od tysięcy lat i jest ona dzisiaj kulturową mieszanką różnych cywilizacji. Na kształtowanie tradycji Kreteńczyków wpływ mieli Rzymianie, Wenecjanie i Turcy.

Kreta to także niekończące się plaże (z tego jej atutu korzystają turyści najchętniej), wioski rybackie, rozległe góry, liczne jaskinie i wąwozy.

Zwykło się mawiać, że na Krecie jest mnóstwo do obejrzenia i mnóstwo do nieoglądania. Ci, dla których tradycyjny, „pakietowy” wypoczynek to za mało, najwięcej powodów do zadowolenia znajdą na wschodnich i zachodnich krańcach wyspy, gdzie zachowało się wiele z tradycji kreteńskiej i naturalnego piękna. W przeciwieństwie do niezwykle popularnego wybrzeża północnego, wypełnionego hotelami i centrami rozrywki.

Stolicą Krety jest Heraklion, w którym znajduje się jeden z dwóch portów lotniczych, na które przylatują samoloty także z Polski (drugi jest w Chanii). Jest to, zatem, brama wjazdowa na Kretę. Duża i nowoczesna. Ale nie za bardzo przypomina idylliczne greckie miasto, będąc raczej pełnym życia centrum komercyjnym.

W ostatnim latach Grecja, a zwłaszcza Kreta, będąca jej sztandarowym regionem, jest najbardziej popularnym krajem wśród polskich turystów (kiedyś numerem jeden był Egipt, ale to już historia). Grecja to kraj słońca, morza, śródziemnomorskiego jedzenia i lokalnego wina (może nienależącego do czołówki światowej, ale smakującego całkiem dobrze, zwłaszcza, gdy pije się go w wakacyjnym nastroju).

Jadąc na Kretę powinniśmy pamiętać, że jest to wyspa typowo grecka, powstała kilkanaście milionów lat temu, w wyniku wypiętrzenia podwodnych łańcuchów górskich. Oczekujący pięknych plaż o złocistym piasku, mogą poczuć się nieco rozczarowani. Wprawdzie, jak na Grecję, i tak jest tam, pod tym względem, dobrze. Plaże są jasne, ale dominujący składnik to żwir - bardziej lub mniej drobny. Nawet plaże opisywane jako piaszczyste, w rzeczywistości nie przypominają tego co znamy choćby z Wybrzeża Bałtyckiego. Chociaż zdarzają się chlubne wyjątki – np. słynna plaża Elafonisi.

Rejony

Całej Krety w trakcie tygodniowego pobytu (a nawet dwutygodniowego) zwiedzić się nie da. Jest na tyle duża, że dla jej poznania potrzeba kilku wizyt (lub jednej, ale znacznie dłuższej). Trudno sobie wyobrazić, aby turysta zamieszkujący w hotelu w Agios Nikolaos, czy Stalidzie, zrobił sobie wypad na plażę Elafonisi. Musiałaby to być wyprawa blisko 600 kilometrowa. A drogi na Krecie to nie autostrady, chociaż główna tak jest oznakowana, mimo, że składa się tylko z dwóch pasów ruchu – jednego dla jazdy w jedną stronę i jednego dla jazdy w stronę drugą.

Podział na część wschodnią i zachodnią jest bardzo wyraźny. Umownym punktem centralnym jest Rethymnon – miejscowość położona wprawdzie na wschodzie wyspy, ale dokładnie w środku pomiędzy Heraklionem i Chanią - dwoma miastami, w których znajdują się lotniska i gdzie lądują samoloty czarterowe z Polski.

HERAKLION

Kreta - Heraklion

Heraklion jest największym miastem Krety, zbudowany na stromym zboczu górskim. Poza lotniskiem jest tam także duży port morski przyjmujący wycieczkowce i promy łączące wyspę z innym rejonami Grecji. Heraklion nie jest miastem szczególnie zachwycającym urodą. Ciągły ruch uliczny, zakorkowane jezdnie, liczne hotele, sklepy, fast-foody, to najkrótsza jego charakterystyka.

Centralnym placem Heraklionu jest Plateia Venizelou, z wieloma restauracjami i kafejkami, a także interesującymi sklepami w sąsiednich uliczkach. Podobnie jak wiele innych miast greckich, Heraklion odczuł czasy dominacji weneckiej. W jego architekturze wpływy weneckie odegrały dużą rolę, a wenecka forteca góruje nad miastem.

Główną atrakcją stolicy Krety jest muzeum archeologiczne, gromadzące największy na świecie zbiór  artefaktów z czasów cywilizacji minojskiej (około 1600 roku p.n.Ch.). Niedaleko od Heraklionu jest słynny pałac w Knossos.

Ulubiona wieczorna i nocna rozrywka w Heraklionie to siedzenie w ulicznych kafejkach, przy kawie lub napojach alkoholowych – najczęściej w okolicach Placu Wolności, Placu Fontanny lub przy starym porcie, poniżej oświetlonego Fortu Weneckiego. W mieście są też liczne bary i kluby z muzyką nowoczesną lub tradycyjną – grecką. Większość hoteli organizuje wieczorne imprezy folklorystyczne.

W ciągu dnia, wybrać się można także na plażę. Ale najlepiej odjechać trochę od miasta. Najlepsze plaże są na wschód od Heraklionu, pomiędzy Kartero, a Malią (34 km). Inny sposób na wypełnianie czasu to chodzenie po sklepach. Grecja znana jest ze swych oryginalnych wyrobów jubilerskich. W przypadku mniejszego budżetu, zainteresować się można oliwą z oliwek – produkowana tutaj, uważana jest  za najlepszą na świecie lub spróbować serów xynotyro, kefalotyri i graviera.

CHANIA

Kreta - Chania

Największe miasto w zachodniej części Krety i (wraz z Rethymnonem) najbardziej atrakcyjne. Chania (pisana także: Hania) jest historycznym labiryntem czarujących weneckich i tureckich budynków, postawionych wokół małego portu, z kolorowymi bazarami, placami, warsztatami rzemieślniczymi, a także z licznymi restauracjami. Wąskie, krzyżujące się stare uliczki, pełne tawern, kafejek i sklepów, są rajem dla fotografów – pamiątkowe zdjęcia chce się tu robić nieustannie. Obejrzeć można także mury starego miasta, które częściowo zostały już odkopane.

Rejon w pobliżu portu jest najstarszą i najciekawszą częścią miasta. Wypełniają ją strumienie turystów, przemierzających wybudowaną tu promenadę i, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, przesiadujących w barach i restauracjach.

W Chanii jest także kilka wartych uwagi muzeów archeologicznych. Jest też muzeum morskie. Ale nie ma co ukrywać, że nie one przesądzają o atrakcyjności tego miasta.

Plaże w okolicach Chanii są zarówno piaszczyste jak i kamieniste (pokryte tzw. otoczakami). Najbardziej znana to Elafonisi (płynie się tam łodzią lub jedzie samochodem), Balos, Falasama, Almerida i Chryssi Akti.

RETHYMNON

Kreta - Rethymnon

Rethymnon jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wśród przyjeżdżających na Kretę turystów. Nikt nie może sobie pozwolić na nieumieszczenie go na liście oglądanych atrakcji. Szczęśliwie, mimo ogromnego napływu turystów, miasto z tego powodu, w żaden sposób nie ucierpiało, utrzymując swój stary, nienaruszony charakter. Dzięki temu, ciągle można zachwycać się widokiem starego miasta, które naprawdę jest stare. Z weneckimi i tureckimi wpływami na architekturę, poplątanymi uliczkami, drewnianymi, ukwieconymi balkonami i, oczywiście, restauracjami, tawernami i sklepami z pamiątkami.

Na wschód od centrum, rozciąga się najdłuższa na Krecie plaża, wykorzystana przez deweloperów, którzy nastawiali wzdłuż niej dziesiątki hoteli.

Całodzienne wycieczki statkami to najpopularniejsza rozrywka dla przebywających w Rethymnonie. Turyści korzystają z łodzi, aby popłynąć na ładne plaże w Bali lub Marathi. Taka wycieczka zazwyczaj obejmuje lunch w lokalnej tawernie, z nielimitowanym winem (również lokalnym). W samym mieście, codziennym doświadczeniem jest podziwianie widoków meczetu Sułtana Ibrahima Hana i Fortecy Weneckiej. Dość popularne są także wieczorne rejsy po morzu, choć większość urlopowiczów (zwłaszcza tych młodszych) wybiera jeden z licznych barów lub klubów. Te bardziej hałaśliwe, z głośną muzyką, mieszczą się bliżej centrum i starego miasta. Te ciche, pozwalające na wsłuchiwanie się w szum morza, stoją wzdłuż plaż.

MALIA

Kreta - Malia

Położona na północnym wybrzeżu Krety, Malia jest miastem historycznym. Ale nie ma wątpliwości, że zrezygnowało z korzystania z tego waloru, nastawiając się na przyjmowanie gości w wieku 18-30 lat, żądnych zabawy, przyjeżdżających na Kretę dla imprez, rozrywki, nocnych atrakcji i słonecznych dni. Ruiny, pochodzącego z 2000 roku p.n.Ch. Pałacu Malia znajdują się niecałe dwa kilometry od miasta. Ale przyciągają niewielu turystów. Większość wybiera emocje oferowane przez nieodległy (15 minut jazdy) aqua-park lub spędza czas na plaży, uprawiając sporty wodne lub, po prostu, opalając się. A plaża jest tu piaszczysta i długa.

Współczesna Malia to centrum apartamentowo – hotelowe, z licznymi tawernami, kafejkami, sklepami, oferujące wszystko to czego „pakietowy” turysta oczekiwać może. Nocami, puby i kluby rozbłyskują światłami i zabawiają głośną muzyką, nie cichnącą aż do wschodu słońca.

Główną atrakcją Malii jest plaża, długości 5 km, obmywana czystymi wodami Morza Egejskiego, ze świecącym na błękitnym niebie słońcem. Nie ma tu naturalnych zacienień, ale plaża jest w pełni zagospodarowana. Są tu parasole, łóżka, leżaki. Można wypożyczyć sprzęt wodny. Mimo swej rozległości, plaża nie zapewnia komfortu wypoczywania w prywatności. W sezonie jest bardzo oblegana. Głównie przez młodych Brytyjczyków (nie dotyczy to tylko plaży, z samym miastem jest podobnie), którzy nie zawsze są cisi i spokojni. Nie zawsze też poprzestają na piciu koktajli owocowych, jogurtów i coca-coli…

Na południe od Malii jest droga prowadząca przez góry, do pięknej wioski Krasi, mającej całkiem inną atmosferę i scenerię. Będącej alternatywą dla doświadczeń z Malii.

AGIOS NIKOLAOS

Kreta - Agios Nikolaos

W ostatnich latach Agios Nikolaos przeszło transformację. Z typowej miejscowości dla „pakietowych” turystów, z wieczorami karaoke i klubami turystycznymi, przeistoczyło się w uroczy zakątek dla par i rodzin. Położona 69 km na wschód od Heraklionu miejscowość, jest teraz kosmopolitycznym rejonem wakacyjnym, z wysokiego standardu infrastrukturą, barami i restauracjami oferującymi usługi wyższej klasy.

Agios Nikolaos jest idealnym miejscem dla par, niezależnie od wieku, które chcą obejrzeć wschodnią część Krety. Samo miasto nie może się poszczycić żadnymi archeologicznymi cudami, ale ma za to inną ciekawostkę. Jest nią zatoka, wykorzystywana jako port, a nazywana Jeziorem Voulismeni. Wiąże się z nią wiele legend i mitów, a wśród nich mit o tym, ze nie ma dna. W rzeczywistości, ten zbiornik wodny, mający kształt zbliżony do koła, będący kiedyś prawdziwym, słodkowodnym jeziorem, teraz jednak połączonym z morzem, ma głębokość 64 metrów. Czyli bardzo dużo, ale nie nieskończenie… Atrakcją jeziora są czerwonej barwy otaczające je klify, a w jego rejon często przylatują zimorodki.

W Agios Nikolaos jest muzeum archeologiczne, w którym – jak wszędzie w podobnych miejscach na Krecie – obejrzeć można artefakty z czasów minojskich. Tym co wyróżnia akurat to muzeum są: znaleziska z cmentarza, pochodzące z 2300 roku p.n.Ch., na które składa się ponad 1500 waz. Jest tu także czaszka młodego rzymskiego atlety, z wieńcem z liści oliwnych, z I wieku A.D.

Wielu turystów przebywających w tych okolicach, decyduje się na udział w wycieczce na pobliską, ufortyfikowaną wysepkę Spinalonga, aby zobaczyć ruiny i posłuchać fascynujących historii o ostatniej kolonii trędowatych w Europie.

Cała Kreta jest pełna atrakcyjnych miejsc i nie ma kłopotu z wybraniem sobie jakiejś ciekawej wycieczki. Ale przebywając w Agia Nikolaos, warto przeznaczyć trochę czasu na pochodzenie po tutejszych uliczkach, wzdłuż wodnych kanałów, na pooglądanie ciekawych łodzi i rybaków lub na odpoczynek w tawernie.

Rejon wokół Agios Nikolaos jest górzysty. Wzdłuż wybrzeża rozlokowano liczne punkty usługowe, ułatwiające korzystanie ze sportów wodnych. Prawdziwa plaża, piaszczysta i miła, leży 20 minut drogi (spacerem) od miasta. Jeśli jest to za daleko, skorzystać można z rozlicznych plaż kamienistych (otoczaki).

Atrakcje

Kreta - atrakcje

Rozmiary wyspy, a przede wszystkim jej miejsce w historii, sprawiają, że jest najtrudniejszą do zwiedzania spośród wszystkich wysp Grecji. Najtrudniejszą z powodu wielości atrakcji i stosunkowo dużych odległości (jak na wyspę). Przemierzanie Krety może być nie tylko poznawaniem nowych miejsc, oglądaniem widoków i panoram, ale także przemieszczaniem się w czasie, poprzez wieki, w obszary sięgające mitologii starożytnej Grecji.

Przy tak wielu możliwościach, nie jest  łatwo zdecydować o planie zwiedzania (zwłaszcza, że trochę czasu trzeba jednak zostawić na plażę…). Najważniejsze punkty historyczne, to: Pałac w Knossos, Jaskinia Zeusa na zboczach góry Ida, gdzie Rea miała powić Zeusa, Klasztor Arkadi w pobliżu Rethymnonu, pozostałości Gortyny (45 km od Heraklionu) i kompleks pałacowy Fajstosa na południu, zniszczony przez trzęsienie ziemi w okresie brązu, a później odbudowany. Do obejrzenia pozostają także muzea archeologiczne i historyczne w Heraklionie.

Ale nie samymi zabytkami turysta żyje. A także nie samą plażą i zabawami. Przynajmniej na Krecie. Atrakcją wyspy jest wąwóz Samaria, który mimo swego górskiego położenia i sporej długości, jest do pokonania dla większości zwykłych turystów. Wprawdzie słońce może przeszkadzać, to na szczęście droga cały czas biegnie w dół.

O wiele mniej wysiłku kosztuje wycieczka na zachodni kraniec wyspy, do Elafonisi, aby podziwiać iście karaibski krajobraz na wybrzeżu Krety. Po przeciwnej stronie wyspy leży inne miasteczko – Sitia, z malowniczym portem. Też trzeba tam być.

GORTYNA

Kreta - GortynaGortyna była stolicą Krety w okresie panowania rzymskiego. Znaleziono tutaj dowody świadczące o obecności ludzkiej w okresie neolitycznym. Największym skarbem miasta jest Kodeks Praw z Gortyny, zapisany na płytach kamiennych, powstały w V wieku p.n.Ch. Kamienie te są pełnym zapisem reguł prawnych obowiązujących w okresie minojskim. Można je obejrzeć na północnej ścianie rzymskiego Odeonu (chociaż, oczywiście, sam teatr powstał znacznie później – w I wieku).

Inne ciekawe miejsca w Gortynie to: Kościół Św. Tytusa, poprzez który wprowadzono na wyspę chrześcijaństwo i Świątynia Apollo Pythiosa, z 700 roku p.n.Ch.

W okresie poprzedzającym rzymską inwazję, miasto silnie rozkwitało, a dzięki szybkiemu porozumieniu z Rzymianami utrzymało swój status, a nawet go nieco wzmocniło.

Rejon często nazywany jest Gortyn, a nie Gortyna.

FAJSTOS

Kreta - Kompleks Pałacowy FajstosNa południe od Heraklionu leży drugi, pod względem ważności, region minojski na Krecie – kompleks pałacowy Fajstos, często uznawany za ciekawszy od słynnego Knossos. Szczególne wrażenie robi zachodnie wejście, ze schodami ceremonialnymi i ogromnym dziedzińcem.  Podobnie jak Knossos, budowany był dwukrotnie. Po raz pierwszy około 2000 roku p.n.Ch. Po zniszczeniu przez pożar, zbudowano go ponownie 300 lat później.

Na terenie kompleksu znaleziono wiele wartościowych artefaktów. W 1908 roku odkryto płytę Fajstosa, wykonaną z gliny, w okresie pomiędzy 1950, a 1400 rokiem p.n.Ch., a wyróżniającą się szczególnie rozbudowanym zapisem hieroglificznym.

Miasto Fajstos wiąże się z mitycznym królem Krety, Radamantysem i jest także często wspominane w wielu starych tekstach, nie wyłączając Homera, który szczegółowo opisał jego rolę w czasie oblężenia Troi.

PAŁAC W KNOSSOS

Kreta - Pałac KonossosMinojski pałac w Knossos jest najbardziej znanym zabytkiem na wyspie i niemal wszyscy turyści uważają za swój obowiązek wybranie się do niego na wycieczkę. Zbudowany został na powierzchni 20 000 m2 i jest jednym z największych na świecie obiektów tego typu. Składa się z czterech skrzydeł, zaprojektowanych na planie prostokąta, pośrodku których usytuowano centralny dziedziniec.

Oryginalnie pałac liczył wiele pięter, a ściany zbudowano z kamienia ciosanego, pokrywając je freskami. Brytyjski archeolog, Arthur Evans, który wykopał większość z labiryntów Knossos, drobiazgowo odbudował pewne sekcje pałacu. Dziś widoczne pozostałości nie pochodzą z oryginalnej budowli, powstałej około 2000 roku p.n.Ch. i zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1700. Pałac zbudowano ponownie, nadając mu bardziej rozwiniętą formę. I pewne fragmenty tej ostatniej konstrukcji obejrzeć można obecnie (duża część to rekonstrukcja Evansa).

Pałac w 1878 roku odkrył kreteński handlarz i antykwariusz, ale systematycznych prac wykopaliskowych nie prowadzono aż do 1900 roku.

Knossos leży około 5 km na południe od Heraklionu.

WĄWÓZ SAMARIA

Kreta - Wąwóz SamariaParka Narodowy Samaria, w Górach Białych na zachodzie Krety, przez wielu uważany jest za jeden z najwspanialszych parków w Europie, a jego przemierzenie robi duże wrażenie na turystach. Jest to dość trudna wędrówka, ale warto się na wysiłek zdecydować. Większość ludzi z przejściem sobie poradzi, chociaż nie obejdzie się bez zmęczenia. Położone w górach wejście do wąwozu od wyjścia na poziomie morza, dzieli dystans 16 km. Spacer wiedzie niezwykle malowniczą drogą, widoków opisać się, oczywiście, nie da. Trzeba zobaczyć to na własne oczy.

Wziąć ze sobą trzeba nie tylko aparat fotograficzny (koniecznie, bo wrażenia są fantastyczne), ale także przykrycie głowy, okulary i wodę. Idzie się wzdłuż potoku górskiego, co łagodzi skutki upału, ale na sporych odcinkach nie da się uniknąć maszerowania w pełnym słońcu. Turystów zazwyczaj mobilizuje świadomość, że u wyjścia z wąwozu czekają restauracje, z jedzeniem i napojami, gdzie z przyjemnością odpocząć można po trudach, przyjemnej przecież, wędrówki. Z wioski Roumeli turyści zabierani są statkami do Khora Sfakion lub Paleohary, skąd dalej jadą autobusami do Chanii.

W 2014 roku, odbyła się  sprawa sądowa przeciwko pilotowi, który sześć lat wcześniej miał nie dopilnować dwojga turystów, co spowodowało zgubienie przez nich drogi i w konsekwencji śmierć. Zabrzmiało to groźnie i mało zachęcająco. Ale naprawdę trudno sobie wyobrazić jak można tam się zgubić (zwłaszcza, gdy jest się człowiekiem dorosłym). Ścieżka jest wyraźna, jej przebieg nie budzi wątpliwości, a co więcej – nie jest to miejsce odludne, przeciwnie grup spacerowiczów jest tam pełno. Miłośnicy gór (nawet tacy przeciętni) powinni koniecznie pójść przez Samarię.

Warto wiedzieć...

POGODA

KRETA Pogoda

Na Krecie dominuje klimat śródziemnomorski, ale z pewnym wpływem północnoafrykańskiego. Lata są suche i gorące, a zimy łagodne. Temperatura w lipcu i sierpniu sięga 30 stopni w dzień i  22 stopni w nocy, chociaż przy zmianie kierunku wiatru na południowy, może być o wiele bardziej gorąco. Opady deszczu w lecie praktycznie się nie zdarzają, za to między październikiem, a kwietniem krótkotrwale ulewy nie są niczym niezwykłym. W górach, w zimie, pojawić się może śnieg.

Powietrze na Krecie ma raczej dużą wilgotność, co może obniżać komfort pobytu. I chociaż niezmiennie, najbardziej popularnymi miesiącami są tam lipiec i sierpień, to warto spróbować (jeśli ktoś może) wybrać się tam wiosną lub jesienią. Uniknie się tłumów, zapłaci mniej, a pogoda jest bardziej przyjazna, tzn. nie ma ogromnych upałów, choć z drugiej strony, np. w maju temperatura wody w morzu może nie zachęcać do kąpieli. Słońce jednak zachęca do pobytu…

Dobrym miesiącem na wyjazd jest wrzesień. Turystów jest już trochę mniej (choć trudno mówić o pustkach), nadal jest ciepło, ale nie upalnie, woda w morzu też ma przyjemną temperaturę. Jedyną słabością jest to, że w tym czasie Kreta traci zielone kolory. I tak nie jest to wyspa pełna roślinności, ale jesienią wysycha niemal wszystko.

CZAS

Czas na Krecie przesunięty jest o jedną godzinę do przodu, w stosunku do obowiązującego w Polsce. Tzn., gdy u nas mamy 12, na Krecie jest 13.

JĘZYK

Narodowym językiem jest, oczywiście, grecki. Ale w wielu miejscach, bez trudu można porozumieć się po angielsku. Zwłaszcza w rejonach i obiektach turystycznych.

WALUTA

Obowiązującą walutą w Grecji jest euro. Nadal… I chyba już tak zostanie na dłużej, mimo ubiegłorocznych doświadczeń… Banki i punkty wymiany walut są na Krecie liczne i z ich znalezieniem nie ma kłopotów. Choć najprościej jest wziąć euro z Polski. Bankomatów też jest dużo i są one chyba najlepszym sposobem na zaopatrywanie się w gotówkę.

NAPIWKI

Service charge jest zazwyczaj doliczana do rachunków w restauracjach na Krecie. Zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli na rachunku nie widnieje żadna dodatkowa opłata za obsługę, powinno się zostawić napiwek w wysokości 10-15%. W przypadku kafejek i zamawianych tam napojów i drinków, zapłatę zaokrągla się do pełnego euro. Napiwków oczekują także taksówkarze, szatniarze i portierzy.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w gniazdkach wynosi 220V, a częstotliwość 50Hz. Stosowane są gniazdka bardzo różnych typów. W hotelach, zazwyczaj są takie jak w Polsce, ale zdarzają się też przeznaczone do wtyczek z trzema bolcami.

BEZPIECZEŃSTWO

Istnienie pewne zagrożenie atakami terrorystycznymi i dlatego turyści powinni zachowywać ostrożność, zwłaszcza w popularnych miejscach publicznych. Niepokoje i strajki z 2015 roku wpłynęły negatywnie na wizerunek całej Grecji jako kierunku wakacyjnego, jednak rozgrywały się one wyłącznie pomiędzy policją i protestującymi, pozostawiając turystów poza strefą zagrożenia. Strajki stanowiły pewną niedogodność, zwłaszcza wtedy gdy obejmowały np. komunikację, ale przeprowadzano je głównie na kontynencie, w dużych miastach. Na Krecie nic szczególnego się nie działo.

Kreta, tak jak i cała Grecja, uważana jest za kraj bezpieczny, ale wzrastające nią zainteresowanie i wzmożony ruch turystyczny, ożywiły aktywność drobnych przestępców. Szczególnie w zatłoczonych miejscach zdarzają się coraz częściej kradzieże. Zaleca się nienoszenie przy sobie cennych przedmiotów i dużej ilości pieniędzy, które lepiej pozostawiać w sejfach hotelowych. Unikać trzeba także obnoszenia się z własnym bogactwem, a pieniądze, karty kredytowe, trzymać w kieszeniach trudno dostępnych dla kieszonkowców.

Poważne przestępstwa zdarzają się rzadko, ale raczej nie jest dobrym pomysłem korzystanie z propozycji podwiezienia przez obcych, jeśli podróżuje się samotnie.

 

Jan Ekmojski

2 stycznia 2019

 

Powrót do STRONY GŁÓWNEJ


:)27-06-2014 07:58
Pan Ekmojski napisał chyba ten artykuł na podstawie kiepskiego przewodnika. Jak to kiedyś ktoś powiedział Kreta jest całym światem w pigułce. Jest piękna w całej swojej rozciągłości. Za pierwszym razem się w niej zakochałam i teraz nie wyobrażam sobie wakacji gdzie indziej. jest tu tyle rzeczy do zobaczenia, że w ciagu 2 tygodni brakuje czasu aby zobaczyc wszystko. Każda plaża inna, z biały, czerwonym i czarnym piachem, kamieniste, skaliste, z wodą o przeróżnych odcieniach błękitu. Piękna zabudowa Chanii, Rethymno czy Agios Nikolaos robi ogromne wrażenie. Wąziutkie, ukwiecone uliczki z licznymi kawiarniami kuszą aby usiąść i ochłodzić się przepyszną Frappe. Piękne klasztory, ruiny w Knossos czy Gortynie pomagają wczuć się w historię tego miejsca. Wystarczy wypożyczyc samochód, czy wsiąść do klimatyzowanego miejskiego autokary i przeprawić się przez góry z północy na południe, a widoki które zobaczysz zapadną ci w pamięć na całe życie. Klimat Krety w połączeniu z emanującym zewsząd spokojem działa jak balsam ....
JM 27-06-2014 11:31
Nie napisałem tego wg kiepskiego przewodnika, tylko w oparciu o swoje obserwacje, pochodzące z całkiem licznych tam wizyt. Widocznie jestem kiepskim obserwatorem. :( Za to, Pani (Pan) napisał(a) bardzo ładnie, aż chciałoby się tam już być. :) Życzę udanych wakacji
alx12-10-2016 11:40
Zdecydowanie muszę się zgodzić z autorem artykułu. Bardzo dobrze podsumował miejsce jakim jest Kreta. Zwiedziłem prawie całą wyspę i oprócz kilku miejsc takich jak Chania, reszta nie zachwyca. Swoją wycieczkę po Krecie odbywałem z przewodnikiem książkowym. W większości przypadków, atrakcje opisywane w książce okazywały się wielkim rozczarowaniem w rzeczywistości. Wg mnie Krete trzeba zobaczyc i odwiedzić jednak daleki jestem od zachwytu nad tym miejscem. Moją ocenę w skali 5 stopniowej wyraziłbym za pomocą 3jki :)
JK05-10-2018 18:26
Balos - przereklamowane , Elafonisi - totalna spiekota , zero cienia , ludzi - tłumy, woda na Balos i Elafonisi - zimna - brrrr i do tego płytka.
My nocowaliśmy w Kissamos - plaża z prawej strony - rewelacja -piaseczek i fale , no i nie ma tłumów. Polecam