Booking.com
Czy warto polecieć na Kretę?
KRETA Pogoda

Wakacje na Krecie

Kreta – wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Największa spośród wszystkich wysp greckich i piąta pod względem rozmiarów wśród wszystkich wysp śródziemnomorskich. Jej powierzchnię wynoszącą 8300 km2 zamieszkuje ponad 600 tysięcy osób. Stolicą i największym miastem jest Heraklion. Tyle informacji encyklopedycznych.

Grecja rośnie z każdym rokiem. Jako kierunek wyjazdów turystycznych. W polskich biurach podróży od paru lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych rejonów wakacyjnych. A w Grecji najważniejsza jest Kreta. W zeszłym roku poleciało tam około 180 tysięcy Polaków, z czego dwie trzecie lądowało w Heraklionie, a pozostali, w leżącej w zachodniej części wyspy – Chanii.

Mapa Krety

Oferty

Wyjazd na Kretę

Za organizację przelotów na Kretę już od paru sezonów na serio wzięły się rejsowe linie lotnicze, a ściśle mówiąc, konsekwentnie próbujący, jeśli nie wyrugować tradycyjnych touroperatorów z najpopularniejszych rynków, to znacząco osłabić ich pozycje, irlandzki przewoźnik, niezawodny w takich sprawach – Ryanair. W roku 2019 Ryanair nie zmienił polityki. W lecie uruchomił połączenia z trzech polskich miast: Warszawy (Modlin), Krakowa, Wrocławia i Gdańska (nowość w tym sezonie).

Kilku mniejszych touroperatorów poddało się na starcie i nawet nie próbując podpisywania jakiś umów czarterowych, zdecydowało się na proste kupowanie biletów w Ryanair. Czy przyniesie to im powodzenie, czas pokaże. Ceny w Ryanairze zmieniają się bardzo szybko, utrudnia to promocje ofert turystycznych, a w dodatku miejsca w najbardziej atrakcyjnych terminach szybko się skończą. Bo jednak gros klientów Ryanaira zakłada rezerwacje samodzielnie. Wszystkie rejsy Ryanair odbywają się do Chanii, co nieco zawęża wybór miejsc zakwaterowania. Do miejscowości położonych na wschód od Heraklionu jest stamtąd daleko – choć przejechać 120-150 km jakoś się da, ale nie jest to ani wygodna, ani tania wersja.

Wejście Ryanaira na pole działania biur podróży nie zostało pozostawione bez reakcji. Touroperatorzy zaczęli sprzedawać bilety w samolotach przez siebie czarterowanych. I w wielu przypadkach są górą! W przypadku Krety dotyczy to zwłaszcza Itaki, w której przeloty bywają tańsze niż u „taniego” przewoźnika. Trochę gorzej wygląda na tle konkurentów Rainbow, natomiast TUI w sierpniu biletów, w zasadzie, nie sprzedaje (są tylko pojedyncze terminy).

Samolotami czarterowymi polecieć można z większej liczby miejscowości niż z Ryanairem i nie tylko do Chanii, ale także do Heraklionu.

Ceny biletów lotniczych na Kretę
połowa sierpnia 2019
Port Kierunek Linia lotnicza/
biuro podróży
poniedziałek środa piątek sobota niedziela
Bydgoszcz Heraklion Itaka         1 156
Gdańsk Chania Itaka   1 096     1 096
Rainbow         1 399
Heraklion Itaka   1 156     1 156
Rainbow   1 399      
Katowice Chania Itaka   1 116     1 116
Rainbow   1 399     1 399
Heraklion Itaka   1 156     1 156
Rainbow   1 399      
Kraków Chania Itaka         1 116
Ryanair       1 058  
Poznań Itaka   1 096     1 096
Rainbow         1 399
Heraklion Itaka   1 156     1 156
Rainbow   1 399      
Szczecin Itaka         1 156
Warszawa-Chopin Chania Itaka   1 096     1 096
Rainbow   1 399     1 399
Heraklion Rainbow   1 399      
Warszawa-Modlin Chania Ryanair         1 192
Wrocław Itaka         1 156
Ryanair 1 171   1 559    
Heraklion Itaka   1 156     1 156
Rainbow   1 399      
Dane z dnia 8.5.2019

Zamieszczone w tabelce ceny Ryanair dotyczą przelotów z opłaconym przewozem bagażu rejestrowego. Jeśli komuś uda się spakować do małej torby podręcznej, zapłaci 250-300 złotych mniej. W czarterach wyboru nie ma. Bagaż zawsze wliczony jest w cenę.

Ofert hotelowych jest potężny wybór, wybierać można wśród wszystkich kategorii zakwaterowania, wyżywienia i według lokalizacji. Ceny w booking.com zaczynają się od 350-400 zł od osoby za tygodniowy pobyt w szczycie sezonu – w połowie sierpnia.

Wschodnia Kreta

Lecąc do Heraklionu, prawdopodobnie znajdziemy się w hotelu położonym we wschodniej części wyspy – chociaż niekoniecznie, bowiem część touroperatorów decyduje się na organizowanie długich transferów (np. do Chanii z Heraklionu jest 120 km). W rejonie tym znajduje się wiele miejscowości, uznawanych za kurorty (niektóre trochę na wyrost).

W bezpośrednim sąsiedztwie Heraklionu (nieco na zachód od niego) położona jest miejscowość Amoudara, w której jest kilka hoteli, od bardzo tanich, w rodzaju dwugwiazdkowego hotelu Australia (w ofercie Coral Travel tygodniowy pobyt w połowie sierpnia kosztuje 1798 zł), do komfortowych jak Magic Life Candia Maris (z TUI „all inclusive” w sierpniu 4354 zł).  W Amoudarze jest ładna, jak na Kretę, piaszczysta plaża, której zachodnią część „zdobią” wysokie kominy z pracującej tu pełną parą elektrowni. Kominy są istotną wadą Amoudary, która sama jest nieszczególnie atrakcyjną miejscowością turystyczną. Jej zalety, to wspomniany piasek na plaży i mała odległość od Heraklionu, do którego łatwo można dojechać autobusem, a w którym jednak – prawdę mówiąc – nic specjalnie ciekawego nie ma (poza muzeum archeologicznym).

Kilkanaście kilometrów na wschód od Heraklionu znajduje się miejscowość Gouves i nieco dalej Analipsi. Samo Gouves to raczej wioska, w której trudno czymś się zachwycić. Słabo rozwiniętą zabudowę turystyczną w postaci grupy hoteli, kilkunastu barów i sklepów, otaczają pola uprawne. Całkiem dobra, długa piaszczysta plaża, z tysiącami łóżek i parasoli to główna atrakcja tego miejsca, dobrego dla ludzi lubiących leżeć na słońcu i nie zamierzających nigdzie chodzić. Chociaż tawerny i dyskoteki tutaj także są.

Ciekawszą od Gouves miejscowością, jest nieodległe (parę kilometrów) Analipsi. Chociaż podobnie położone, to jednak odróżnia się ładniejszą architekturą.

Bardziej w kierunku wschodnim mamy miejscowość Anissaras, z bardzo symboliczną plażą, za to z paroma pięciogwiazdkowymi hotelami, gdzie poza nimi właściwie nic nie ma. W pobliżu jednak (da się dojść na piechotę) jest miasto Hersonissos z wieloma hotelami. Wzdłuż plaży przebiega promenada zabudowana niezliczonymi barami i tawernami, przyciągającymi mnóstwo, zwłaszcza młodych, ludzi. Sama plaża w Hersonissos daleka jest jednak od doskonałości, ma zdecydowanie miejski charakter, jest wąska i zatłoczona. Miasto przedziela międzymiastowa droga. Na pewno nie można uznać Hersonissos za miejscowość piękną. Jest za to dość duża (jak na standardy kreteńskie).

Najatrakcyjniejsze, uznawane za główne kurorty w tym regionie, są Stalida i Malia. Typowo turystyczne, z ładną, choć zatłoczoną plażą.

Bardzo ciekawym miejscem jest Agios Nikolaos. Jedna z ważnych atrakcji turystycznych Krety. Urozmaicone ukształtowanie wybrzeża, marina, jachty - ogólne wrażenie bardzo dobre. W środku miasta zatoka wyglądająca jak małe jezioro. Niekoniecznie jednak trzeba tam mieszkać, wystarczy wybrać się na wycieczkę. W samym mieście nie ma prawdziwych plaż (są miejsca, które je udają, ale wyglądają marnie). Zamiast w samym Agios lepiej znaleźć zakwaterowanie w okolicach oddalonych od niego o parę kilometrów, np. przy Zatoce Mirabello.

Pobyt we wschodniej części wyspy ułatwia zwiedzanie atrakcyjnych miejsc na Krecie. Chociaż Kreta jest uważana za „kolebkę Europy”, to jednak dla miłośników historii może być lekkim rozczarowaniem.  Właściwie nie ma tam aż tylu ciekawych miejsc, jakby mogło się wydawać. Łatwo to zauważyć choćby oglądając propozycje wycieczek składanych przez biura podróży. Za najbardziej atrakcyjne uważa się rejsy statkiem na Santorini, Spinalongę i Gramvousę. Ale przecież są to odrębne wyspy. O tym co można innego robić na Krecie piszemy w innym miejscu.

Zachodnia Kreta

Zachodnia część Krety jest wyraźnie inna. Dominują tu apartamenty. Przyjeżdża w ten rejon dużo Skandynawów, a oni akurat upodobali sobie taką formę zakwaterowania, dlatego ci wszyscy, którzy lubią gotować lub zamierzają codziennie na obiad (i śniadanie) chodzić do restauracji, powinni poszukiwania ofert rozpocząć od tego regionu. Ale, oczywiście, są tu też liczne tradycyjne hotele.

Spędzając wakacje w okolicach Chanii, bez wysiłku – po wynajęciu samochodu – można wybrać się na kilka krajoznawczych wycieczek. Są tu naprawdę ładne trasy i wszędzie jest blisko. Koniecznie trzeba pojechać na plażę Elafonisi. Prawdziwy piasek (prawie jak na Helu...), turkusowa woda. Niczym w jakimś kraju karaibskim. Zachodnia część Krety jest ciekawsza od wschodniej. Niewielkie odległości ułatwiają poznawanie wielu jej zakątków. To tutaj jest najwięcej ładnych plaż, niedaleko jest też do wąwozu Samaria, Chanii i Rethymnonu.

Sporą przyjemnością jest zwiedzanie samej Chanii, w której port zbudowany został przez Wenecjan (700 lat temu), nadając mu specyficzny klimat i urok. Chania, chociaż mniejsza, na wielu robi chyba lepsze wrażenie niż słynny Rethymnon.

Do Rethymnonu, choćby na wycieczkę, przyjeżdżają zarówno ci, którzy spędzają wakacje we wschodniej jak i zachodniej części Krety. Chociaż z Chanii jest wyraźnie bliżej, to jednak da się dojechać także ze Stalidy, Hersonissos, czy nawet Agios Nikolaos. Centralnym punktem, rzucającym się w oczy już z daleka, jest wychodząca w morze Twierdza Rethymnon. W środku nie ma zbyt wiele do zwiedzania (a bilet kupić trzeba…) jest jednak obszerna, zajmuje rozległy teren i stała się wręcz symbolem miasta. Sam Rethymnon jest miastem dużym, ze sklepami, nie tylko turystycznymi, barami, hotelami. Te ostatnie budowane były i są wzdłuż linii brzegowej, co sprawia, że teren jest bardzo rozciągnięty. Osoby mieszkające w hotelach zlokalizowanych na wschodnich krańcach miasta, mają do centrum dobrych kilka kilometrów drogi. Sama plaża jest długa i całkiem szeroka. Jest piasek.

Południowa Kreta

Zdecydowana większość turystów spędza wakacje na północnym wybrzeżu. Mówiąc o wschodniej czy zachodniej części wyspy, ma się zwykle na myśli, pasek lądu rozciągający się na północy. Ale na Krecie jest także jej południowa strona... Hoteli jest tam mniej. Jeszcze do niedawna polscy turyści całkowicie ją ignorowali. Teraz to się zmieniło. Na ogół wybrzeże południowe ma gorsze plaże niż północne. Dominuje niemal wszędzie drobny żwir. Rejon południowy nadal jest mniej popularny i łatwiej tu o ustronne zakątki. Swoje miejsce znalazły tam jednak także hotele luksusowe i drogie. Miłośnicy nocnego życia nie znajdą tu swojego raju, chociaż nie mają też powodów do obaw – nie jest to rozrywkowa pustynia.

Ceny

Booking.com

W sierpniu można polecieć na Kretę i spędzić tam tydzień, już za około 1600-1800 zł. Liderem jest Spirous & Soula, w którym pobyt, w raz z przelotem, w ofercie Exim Tours kosztuje 1429 zł.

Najtańsze „all inclusive” w sierpniu to wydatek co najmniej 2100 zł.

Oferty biur podróży w różnych kategoriach żywieniowych zamieściliśmy w tabelce. Ze względu na ogromną ich liczbę, ograniczyliśmy prezentację do stu najtańszych w każdej z kategorii.

100 najtańszych ofert biur podróży
tygodniowe pobyty w połowie sierpnia 2019
bez wyżywienia
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Spiros & Soula ** Lygaria Exim Tours 1 429
Yobboo 2 195
Marel Studios Agia Pelagia Mouzenidis Travel 1 658
Argo Studios Malia Coral Travel 1 727
Aglaia Apartments *** Stalida Coral Travel 1 834
Mouzenidis Travel 1 732
Irilena *** Rainbow 1 734
Gournes Coral Travel 1 834
Zygos ** Sisi Coral Travel 1 768
Classis Apts Anissaras Coral Travel 1 804
Summer Dreams Malia Coral Travel 1 804
Uncle George ** Ammoudara Coral Travel 1 834
Irida ** Malia Coral Travel 1 840
Adonis ** Agia Galini Coral Travel 1 845
Mirage Malia Coral Travel 1 858
Irini Studios *** Stalida Coral Travel 1 870
Rena Apartments ** Gouves Coral Travel 1 870
Neckermann 2 057
Aquarius Apartments ** Hersonissos Coral Travel 1 870
Agia Pelagia Coral Travel 2 265
Michele Mare Mouzenidis Travel 1 875
Fotula Apartments Mouzenidis Travel 1 875
Kri Kri Village ** Gournes Coral Travel 1 888
Diamond Apartments & Suites *** Hersonissos Coral Travel 1 891
Maria Apartaments Analipsi Mouzenidis Travel 1 897
Sirena Apartments Agia Pelagia Mouzenidis Travel 1 897
Haris Apartments *** Hersonissos Coral Travel 1 906
Iraklis ** Stalida Coral Travel 1 906
Neckermann 2 168
Mar Gio Malia Coral Travel 1 912
Elpis ** Bali Coral Travel 1 947
Blue Sky Apartments Malia Mouzenidis Travel 1 949
Retimno Mouzenidis Travel 2 228
Theoni ** Malia Coral Travel 1 963
  Neckermann 2 336
Fotis Studios Apartments Kato Gouves Mouzenidis Travel 1 988
Ilios Malia Apartments ** Malia Coral Travel 1 996
Sogiorka Apartments ** Hersonissos Coral Travel 1 996
Vergas ** Malia Coral Travel 1 996
Mari Evans Apartments *** Gouves Rainbow 1 997
Dias Kavros Kavros Mouzenidis Travel 2 001
Elpida Apartments ** Gouves Coral Travel 2 014
Neckermann 2 294
Bella Elena *** Malia Coral Travel 2 014
7 days Apts *** Coral Travel 2 019
Stalis Bay *** Stalida Coral Travel 2 085
  Mouzenidis Travel 2 023
Cretasun Apartments Makry Gialos Mouzenidis Travel 2 028
Ariadni Palace ** Koutouloufari Coral Travel 2 031
Sunshine Garden Stalida Coral Travel 2 049
Real Palace ** Malia Coral Travel 2 049
Neckermann 2 350
Malia Central *** Coral Travel 2 053
Thalia ** Agia Pelagia Neckermann 2 066
Aristo *** Hersonissos Coral Travel 2 070
Litsa Mare Apartaments Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 080
Milos Studos ** Malia Coral Travel 2 085
  Neckermann 2 378
Elounda Olive Garden *** Elounda Coral Travel 2 085
Stonewell Studios Malia Coral Travel 2 085
Sirocco Apartments ** Hersonissos Coral Travel 2 085
Classic Apartments ** Agkisaras Neckermann 2 087
Diasselo ** Malia Coral Travel 2 121
Neckermann 2 420
Kastalia Village *** Kamissiana TUI 2 124
Galazio ** Kolymbari Coral Travel 2 127
Irene Beach *** Malia Coral Travel 2 127
Anemi Stalida Mouzenidis Travel 2 132
Mastorakis Hersonissos Coral Travel 2 139
Marianna Studios *** Malia Neckermann 2 170
Stelios Apartments *** Neckermann 2 181
Porto Kalamaki ** Kato Galatas TUI 2 848
  Yobboo 2 195
Yiannis Manos Apartments Malia Coral Travel 2 199
Stella Maria *** Coral Travel 2 211
Nireas ** Daratsos Ecco Holiday 2 224
Eltina Studios ** Malia Mouzenidis Travel 2 228
Akatos Aparthotel *** Agia Marina Grecos Holiday 2 230
Tasmania ** Elounda Neckermann 2 249
Stelios Garden *** Malia Coral Travel 2 265
  Neckermann 2 588
Villa Mare Monte Studios And Apartments *** Malia Coral Travel 2 265
Blue Horizon Apartments ** Bali Coral Travel 2 301
Danelis Studios & Apartments *** Malia Coral Travel 2 301
Sarpidon Apartments ** Coral Travel 2 306
Happy Days Studios *** Neckermann 2 315
Maria Rousse ** Coral Travel 2 318
Maria Lambis ** Stalida Neckermann 2 342
Korifi Suites **** Piskopiano Coral Travel 2 351
Aparthotel Thodorou *** Agia Marina Grecos Holiday 2 360
Kato Stalos Beach ** Yobboo 2 361
Mediterranea ** Daratsos Rainbow 2 400
Marianthi Apartments ** Platanes Coral Travel 2 408
Elounda Apartaments ** Elounda Coral Travel 2 432
Ippoliti Village Limin Chersonisu Coral Travel 2 462
Cretan Village **** Ammoudara Neckermann 2 966
Mouzenidis Travel 2 523
Kyriaki *** Makris Tichos Yobboo 2 524
Kalimera Village ** Piskopiano Neckermann 2 537
Thania Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 537
Ifigenia Apartaments Hersonissos Coral Travel 2 575
Kristalli *** Malia Neckermann 2 579
Anthos Apartments ** Plakias Neckermann 2 581
W suites *** Stalida Coral Travel 2 665
Marin Dream *** Heraklion Neckermann 2 704
Villagio Bay ** Sitia Coral Travel 2 755
Minos Village *** Agia Marina Exim Tours 3 159
  Yobboo 2 787
Anita Beach *** Rethymno Yobboo 2 806
Koutrakis Suites **** Sisi Neckermann 2 840
Casa Maria *** Platanias Yobboo 2 870
Zorbas Beach Village ** Stavros Coral Travel 2 892
Porto Maltese *** Ajos Nikolaos Neckermann 2 897
Sun and Sea Resort **** Plaka Mouzenidis Travel 3 011
Gerona Mare Gerani TUI 3 160
Esperia Beach ** Rethymno Yobboo 3 178
Almond Tree Villas *** Elounda Coral Travel 3 368
Dane z dnia 8.5.2019
ze śniadaniami
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Australia ** Ammoudara Coral Travel 1 798
Minoas ** Coral Travel 1 798
Harmony Malia Coral Travel 1 816
24 Seven Boutique *** Coral Travel 1 818
Aristea ** Elounda Mouzenidis Travel 1 897
Handakas Gazi Coral Travel 1 906
Kalypso Elounda ** Elounda Mouzenidis Travel 1 914
Ionio Star Koutsouras Mouzenidis Travel 1 936
Roxani ** Ammoudara Coral Travel 1 942
Nikos ** Malia Mouzenidis Travel 1 949
Coral Travel 2 092
Antinoos ** Hersonissos Mouzenidis Travel 1 949
Castro ** Ammoudara Mouzenidis Travel 1 967
Zantina ** Retimno Mouzenidis Travel 1 971
Velissarios ** Hersonissos Coral Travel 1 978
Iro ** Coral Travel 2 157
  Mouzenidis Travel 1 988
Neckermann 2 462
Adamakis ** Hersonissos Coral Travel 2 006
Arolithos Traditional Cretan Village **** Heraklion Coral Travel 2 014
Liberty *** Retimno Coral Travel 2 014
Renia Apartments Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 023
Nicolas ** Georgioupolis Mouzenidis Travel 2 023
  Neckermann 2 395
Blue Island ** Limin Chersonisu Mouzenidis Travel 2 023
Triton Stalis ** Stalida Mouzenidis Travel 2 023
Stork *** Ammoudara Coral Travel 2 121
  Mouzenidis Travel 2 023
Esperides ** Agia Pelagia Coral Travel 2 031
Lino Mare ** Ammoudara Coral Travel 2 279
Mouzenidis Travel 2 041
Melpo ** Hersonissos Coral Travel 2 139
  Mouzenidis Travel 2 041
Litsa Efi ** Heraklion Coral Travel 2 049
Hermes *** Malia Mouzenidis Travel 2 062
Myrtis ** Plakias Mouzenidis Travel 2 067
Creta Suites **** Koutsounari Coral Travel 2 088
  Mouzenidis Travel 2 080
Alexandros Sissi *** Sisi Neckermann 2 097
Doxa ** Ajos Nikolaos Coral Travel 2 121
Panorama Sea View Studios & Apartments *** Anissaras Coral Travel 2 121
Top Stalos Coral Travel 2 125
Niko-Elen *** Stalida Coral Travel 2 139
  Neckermann 2 420
Altis ** Malia Coral Travel 2 157
Ilios *** Hersonissos Neckermann 2 168
Dioskouroi *** Agia Pelagia Coral Travel 2 181
Eden Rock *** Agia Fotia Coral Travel 2 189
  Mouzenidis Travel 2 319
Brascos *** Retimno Coral Travel 2 193
Marirena *** Heraklion Coral Travel 2 265
  Mouzenidis Travel 2 206
Neckermann 2 588
Anna Aparthotel ** Kokkini Hani Coral Travel 2 211
Arhodiko ** Ammoudara Neckermann 2 215
Poseidon *** Coral Travel 2 229
  Exim Tours 2 349
Neckermann 2 483
Valentina Apartments ** Gouves Coral Travel 2 247
Porto Plakias *** Plakias Mouzenidis Travel 2 249
Neon ** Stalida Coral Travel 2 250
Voula ** Hersonissos Coral Travel 2 265
  Neckermann 2 588
Pasiphae ** Malia Coral Travel 2 265
Astron *** Ierápetra Mouzenidis Travel 2 280
Naiades Almiros River *** Ajos Nikolaos Coral Travel 2 281
Agrabella *** Hersonissos Coral Travel 2 286
  Mouzenidis Travel 2 428
Sun & Fun 4 475
Adonis Agia Galini Neckermann 2 288
Axos *** Platanes Coral Travel 2 408
  Neckermann 2 679
Yobboo 2 294
Astali ** Retimno Mouzenidis Travel 2 302
Amazones Sun Villa *** Hersonissos Coral Travel 2 306
Porto Galini Agia Galini Neckermann 2 308
Troulis ** Bali Coral Travel 2 318
Galeana Mare *** Adelianos Kampos Coral Travel 2 978
  TUI 2 340
Gorgona *** Ammoudara Coral Travel 2 354
Kassavetis Center - Hotel Studios & Apartments *** Hersonissos Coral Travel 2 354
Alia Club Beach *** Mouzenidis Travel 2 354
Costas & Chrysoula *** Plakias Neckermann 2 369
Mika Villas *** Piskopiano Coral Travel 2 372
Akti Corali *** Ammoudara Coral Travel 2 372
  Neckermann 2 714
Marelina Villas *** Panormo Coral Travel 2 383
Marin Dream ** Heraklion Mouzenidis Travel 2 389
Apollo Apartamenty *** Plakias Neckermann 2 392
Lato ** Ajos Nikolaos Mouzenidis Travel 2 393
  Neckermann 2 624
Ajos Nikolaos Mouzenidis Travel 2 702
Fevro *** Agia Galini Neckermann 2 404
Amazones Village Suites **** Piskopiano Coral Travel 2 587
  TUI 2 415
Blue Sky *** Ierápetra Coral Travel 2 426
Tsalos Beach ** Analipsi Coral Travel 2 516
Mouzenidis Travel 2 428
Porto Plazza *** Hersonissos Coral Travel 2 441
Malia Mare *** Malia Coral Travel 2 444
  Neckermann 2 756
Mandy Studios & Apartments *** Kissamos Itaka 2 449
Vardis Olive Garden *** Georgioupolis Neckermann 2 451
Thalia *** Hersonissos Coral Travel 2 552
  Mouzenidis Travel 2 463
Happy Days Studios ** Malia Neckermann 2 464
Olympic Palladium *** Rethymno Yobboo 3 178
Retimno Coral Travel 2 587
  Ecco Holiday 2 465
Mouzenidis Travel 2 541
Retimno Exim Tours 2 719
Philoxenia *** Malia Coral Travel 2 480
Iliostasi Beach *** Hersonissos Coral Travel 2 480
Avra Palm *** Ferma Coral Travel 2 480
  Mouzenidis Travel 2 484
Stella Beach *** Panormo Neckermann 2 483
Aroma Creta *** Koutsounari Coral Travel 2 516
  Mouzenidis Travel 2 519
Galeana Beach ** Adelianos Kampos Mouzenidis Travel 2 523
  Neckermann 2 883
Adelianos Kampos Coral Travel 2 727
Crystal Bay *** Kissamos Itaka 2 569
Creta Residence *** Platanes Mouzenidis Travel 2 576
  Yobboo 2 639
Peli ** Kissamos Itaka 2 579
Anita Beach *** Retimno Neckermann 2 791
Exim Tours 2 619
Dimitra Aparthotel ** Kokkini Hani Neckermann 2 630
Porto Greco **** Hersonissos Coral Travel 3 054
  TUI 2 631
Panormo Beach *** Panormo Mouzenidis Travel 2 632
Ideon Rethymnon *** Rethymno Yobboo 2 762
Retimno Mouzenidis Travel 2 632
Yianna Caravel *** Ammoudara Coral Travel 2 647
Evelyn Beach *** Hersonissos Neckermann 2 665
Apollon *** Platanes Mouzenidis Travel 2 667
Mastorakis Village *** Agia Marina Itaka 2 669
Dimitra ** Hersonissos Neckermann 2 672
Eleftheria *** Agia Marina Ecco Holiday 2 673
Dane z dnia 8.5.2019
ze śniadaniami i kolacjami
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Castro *** Ammoudara Exim Tours 2 069
Porto Plazza *** Hersonissos TUI 2 110
Pelagia Bay *** Agia Pelagia Coral Travel 2 187
  Neckermann 2 387
Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 389
Kathrin Beach *** Adelianos Kampos Exim Tours 2 189
Elia Apartments Analipsi Mouzenidis Travel 2 206
Astron **** Ierápetra Coral Travel 2 224
Anesis Blue Boutique *** Hersonissos TUI 2 316
Erato ** Gournes Neckermann 2 722
Coral Travel 2 372
  Mouzenidis Travel 2 319
Ermioni Beach *** Georgioupolis Neckermann 2 325
Sea Front *** Adelianos Kampos Coral Travel 2 474
  Ecco Holiday 2 375
Galini ** Anissaras Coral Travel 2 408
Gortyna Beach *** Scaleta Coral Travel 2 462
  Neckermann 2 838
Yobboo 2 434
Thalassi *** Sfakaki Coral Travel 2 439
Kaissa Beach *** Kato Gouves Mouzenidis Travel 2 445
Malia Holidays ** Malia Coral Travel 2 462
Sofia Mythos *** Bali Coral Travel 2 469
  Neckermann 2 525
Senses Blue Boutique *** Hersonissos TUI 2 508
Grecos Holiday 2 820
Harma Boutique *** Coral Travel 2 525
Kavros Garden *** Kavros Coral Travel 2 528
Castello Village **** Sisi TUI 2 552
Eleftheria *** Agia Marina Rainbow 2 561
Corina Paloma Garden *** Stalida Neckermann 2 574
Krits *** Hersonissos Mouzenidis Travel 2 719
  Neckermann 2 575
Jo An Palace **** Retimno Coral Travel 2 657
  Mouzenidis Travel 2 576
Neckermann 2 663
Marilisa *** Kokkini Hani Coral Travel 2 587
Sunset Beach *** Coral Travel 2 587
Ostria Studios ** Retimno Coral Travel 2 587
Kasapakis *** Analipsi Mouzenidis Travel 2 610
Forest Park *** Retimno Neckermann 2 615
Dimitra ** Hersonissos Coral Travel 2 623
Kavros Beach - Yassou Kriti *** Kavros Coral Travel 2 646
Vantaris Corner ** Georgioupolis Coral Travel 2 662
Exim Tours 2 959
Mouzenidis Travel 2 867
Maravel Land *** Adelianos Kampos Exim Tours 2 869
  Neckermann 2 678
Klio Apartaments **** Gouves Mouzenidis Travel 2 684
Meropi **** Malia Coral Travel 2 736
Stalis Beach *** Stalida Grecos Holiday 2 740
Dedalos Beach *** Sfakaki Yobboo 2 751
Hermes *** Kissamos Prima Holiday 3 139
Ajos Nikolaos Coral Travel 2 790
  Mouzenidis Travel 3 072
Mari Kristin **** Hersonissos Itaka 2 799
Albatros Spa Resort **** Grecos Holiday 2 800
Mouzenidis Travel 2 924
Golden Beach *** Neckermann 3 543
Retimno TUI 3 372
Hersonissos Coral Travel 2 808
  Mouzenidis Travel 3 233
TUI 3 170
Eleni Beach Apartments *** Stalida Coral Travel 2 811
Haris *** Agia Marina Rainbow 2 833
Apollo *** Georgioupolis Exim Tours 2 859
Exim Tours 2 959
Indigo Inn *** Hersonissos Mouzenidis Travel 2 885
Matheo *** Malia Neckermann 3 252
  TUI 2 902
Anna Maria Village *** Anissaras Coral Travel 2 910
Hersonissos Maris **** Hersonissos Coral Travel 2 922
  Mouzenidis Travel 3 346
Neckermann 3 526
Sun & Fun 6 320
Evina ** Gournes Coral Travel 2 964
Mouzenidis Travel 4 738
Vantaris Garden ** Georgioupolis Coral Travel 2 983
Exim Tours 3 329
  Neckermann 3 582
Vantaris Beach **** Georgioupolis Coral Travel 3 079
  Ecco Holiday 3 351
Exim Tours 3 439
Mouzenidis Travel 3 359
Neckermann 4 019
TUI 2 990
Kahlua Beach **** Hersonissos TUI 3 002
Residence Villas **** Stalida Neckermann 3 036
Sissi Bay **** Sisi Mouzenidis Travel 3 037
King Minos Palace **** Hersonissos Coral Travel 3 054
Palmera Beach *** Coral Travel 3 190
  Neckermann 3 459
Hersonissos Exim Tours 3 859
  TUI 3 085
Bali Star *** Bali Coral Travel 3 341
  TUI 3 100
Glaros **** Hersonissos Neckermann 3 112
Porto Belissario *** Ferma Itaka 3 119
Nefeli *** Platanes Coral Travel 3 126
  Prima Holiday 3 399
Platanes Grecos Holiday 3 330
  Mouzenidis Travel 3 202
Neckermann 3 489
Minos **** Retimno Grecos Holiday 3 130
Ariadne Beach *** Malia Neckermann 3 344
  TUI 3 135
Theartemis Palace **** Retimno Coral Travel 3 269
  Mouzenidis Travel 3 272
Prima Holiday 3 503
TUI 3 150
Eliros Mare **** Georgioupolis Coral Travel 3 674
  Exim Tours 4 069
Mouzenidis Travel 3 672
Neckermann 3 648
Prima Holiday 3 888
TUI 3 168
Elounda Water Park Residence **** Elounda Coral Travel 3 197
  Mouzenidis Travel 3 254
Iberostar Creta Marine **** Lavris Coral Travel 3 861
  Neckermann 3 630
Rainbow 4 705
TUI 3 206
Iberostar Creta Panorama & Mare **** Lavris Coral Travel 3 463
  Neckermann 3 797
Rainbow 4 534
TUI 3 216
Grand Holiday Resort **** Hersonissos TUI 3 224
Vantaris Garden & Corner Georgioupolis Mouzenidis Travel 3 250
Happy Days **** Coral Travel 3 264
Miramare Resort & Villas **** Ajos Nikolaos Coral Travel 3 271
  Neckermann 4 556
Delfina Beach **** Kavros TUI 3 320
Lefkoniko Beach Icarus Suites *** Rethymno Yobboo 3 482
Retimno Neckermann 3 344
Dore **** Agia Marina Coral Travel 3 350
Atrium Ambiance **** Retimno Itaka 3 369
Elounda Orama **** Elounda Itaka 3 419
Vantaris Palace **** Georgioupolis Coral Travel 3 496
  Ecco Holiday 3 812
Exim Tours 3 919
Mouzenidis Travel 3 837
Neckermann 4 418
TUI 3 709
Coriva Beach & Village *** Koutsounari Coral Travel 3 520
Lavris Bungalows **** Kato Gouves Coral Travel 3 610
Almyrida Beach **** Almirida Prima Holiday 3 642
  TUI 4 021
May Beach ** Retimno Neckermann 4 044
Exim Tours 3 799
Coral Travel 3 700
  Mouzenidis Travel 3 659
Neckermann 4 226
Trefon Motakis *** Retimno Coral Travel 3 700
Orpheas Resort **** Georgioupolis Neckermann 3 711
Apollonia Beach **** Ammoudara Neckermann 4 177
Coral Travel 3 804
  Mouzenidis Travel 4 172
Giannoulis Santa Marina Plaza **** Agia Marina Exim Tours 3 879
  Prima Holiday 4 745
Sentido Elounda Blu **** Elounda Neckermann 3 907
Creta Royal **** Scaleta Neckermann 3 938
Rethymno Mare Royal & Water Park ***** Coral Travel 3 941
  Mouzenidis Travel 4 468
Ilianthos Village **** Agia Marina Coral Travel 3 951
  TUI 4 287
Cretan Dream Royal **** Kato Stalos TUI 3 956
Ecco Holiday 4 302
  Exim Tours 4 299
Prima Holiday 4 262
Rainbow 5 112
Kernos Beach **** Malia Coral Travel 4 022
  Mouzenidis Travel 4 520
Neckermann 4 142
Filion Suites Resort ***** Bali Coral Travel 4 058
Sentido Pearl Beach **** Retimno Neckermann 4 105
Aquila Rithymna Beach ***** Adelianos Kampos TUI 4 250
Kyma Beach **** Retimno Coral Travel 4 277
Mouzenidis Travel 4 320
Sentido Blue Sea Beach **** Stalida Neckermann 4 331
Sentido Aegean Pearl **** Retimno Neckermann 4 400
Kriti Beach **** Coral Travel 4 478
  Exim Tours 4 419
Retimno Mouzenidis Travel 4 538
Minos Mare Royal ***** Platanes Itaka 4 429
Atlantis Beach **** Retimno Coral Travel 4 776
Neckermann 4 491
Dane z dnia 8.5.2019
z trzema posiłkami dziennie
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Minos **** Rethymno Yobboo 2 963
Avra Imperial Beach Resort & Spa ***** Kolymbari Grecos Holiday 5 320
Itaka 5 639
Dane z dnia 8.5.2019
all inclusive
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Hersonissos Sun ** Hersonissos Coral Travel 2 124
  Mouzenidis Travel 2 132
Neckermann 2 672
Sun & Fun 4 350
Hersonissos Blue ** Hersonissos Coral Travel 2 134
  Mouzenidis Travel 2 171
Neckermann 2 437
Sun & Fun 4 410
Lyda Club *** Kato Gouves Coral Travel 2 595
  Mouzenidis Travel 2 537
TUI 2 137
Stella Katrin ** Adelianos Kampos Rainbow 2 140
D&D Resort *** Analipsi Mouzenidis Travel 2 319
  Sun & Fun 4 965
Despo ** Kato Gouves Neckermann 2 980
Rainbow 2 356
  Sun & Fun 5 150
Triton *** Malia Grecos Holiday 2 370
Memory Boutique **** Hersonissos Grecos Holiday 2 410
Kavros Beach - Yassou Kriti *** Kavros Exim Tours 2 459
  Rainbow 2 457
Ocean Heights View *** Anissaras Coral Travel 2 457
Oceanis *** Itaka 2 969
TUI 2 470
Bali Mare *** Bali Coral Travel 2 480
Summer Beach *** Georgioupolis Rainbow 2 491
Agelia Beach **** Sfakaki Coral Travel 2 566
Artemis **** Hersonissos Rainbow 2 600
Pela Maria *** Coral Travel 2 609
  Mouzenidis Travel 2 867
Sun & Fun 5 585
Ocean Hights View **** Anissaras Mouzenidis Travel 2 650
Heronissos *** Hersonissos Neckermann 2 882
Coral Travel 2 666
  Mouzenidis Travel 2 741
Rainbow 3 861
TUI 2 748
Danelis *** Analipsi Coral Travel 2 695
Solimar Emerald *** Pigianos Kampos TUI 2 695
City Green **** Hersonissos TUI 2 712
Aphrodite Beach Club - Apollo *** Kato Gouves Coral Travel 2 964
  Exim Tours 2 719
Dias Solimar *** Adelianos Kampos TUI 2 739
Diogenis Blue Palace **** Gouves Coral Travel 2 751
Manos Maria **** Hersonissos Coral Travel 2 755
Rethymno Village *** Platanias Coral Travel 2 819
  Ecco Holiday 2 894
Mouzenidis Travel 2 758
Blue Aegean Aparthotel **** Kato Gouves Coral Travel 3 430
  Rainbow 2 785
Kato Gouves Mouzenidis Travel 3 363
Nicolas Villas *** Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 793
Alexander House **** Rainbow 2 798
Bali Beach *** Bali Exim Tours 3 299
  TUI 2 802
Adele Beach **** Adelianos Kampos Exim Tours 2 819
Semiramis Village **** Hersonissos Coral Travel 2 821
  Itaka 3 189
Mouzenidis Travel 3 089
Sun & Fun 5 890
TUI 2 848
Solimar Ruby **** Malia TUI 2 834
Adelais *** Tavronitis Grecos Holiday 2 840
Mari Beach *** Kavros Prima Holiday 2 849
Talea Beach *** Bali Mouzenidis Travel 2 867
Koni Village *** Stalida Coral Travel 2 878
  Neckermann 3 575
Stalida Mouzenidis Travel 3 032
Dessole Coral *** Ajos Nikolaos Neckermann 3 379
Coral Travel 2 881
Amnissos *** Pigianos Kampos Mouzenidis Travel 2 889
Castro Beach *** Maleme Grecos Holiday 2 900
Solimar Ruby Royal **** Malia TUI 2 906
Chrispy World **** Rapaniana TUI 2 908
Studia Miramare *** Malia Grecos Holiday 2 930
Creta Verano *** TUI 2 939
Mouzenidis Travel 2 958
Scaleta Beach *** Scaleta Itaka 2 959
Sergios *** Hersonissos Mouzenidis Travel 3 141
  TUI 2 960
Hersonissos Palace **** Hersonissos Coral Travel 3 008
  Mouzenidis Travel 3 215
Neckermann 3 548
Sun & Fun 6 505
TUI 2 977
Aqua Sun Village **** Hersonissos Coral Travel 2 978
  Mouzenidis Travel 2 998
Atlantica Caldera Village **** Agia Marina TUI 3 030
Katrin Bungalows **** Stalida Grecos Holiday 3 030
  Neckermann 3 684
Gouves Bay **** Kato Gouves Rainbow 3 049
Althea Village **** Daratsos TUI 3 050
Sunshine Crete Village **** Koutsounari Coral Travel 3 079
  Neckermann 4 466
Eri Beach *** Hersonissos Neckermann 3 399
Coral Travel 3 097
  Mouzenidis Travel 3 198
Sun & Fun 5 765
Mirtylos *** Kissamos Itaka 3 099
Mare Apartments *** Ajos Nikolaos Coral Travel 3 108
Mouzenidis Travel 3 111
Fereniki *** Georgioupolis Ecco Holiday 3 109
Sun Boutique *** Ammoudara Itaka 3 109
Chrysalis **** Hersonissos Mouzenidis Travel 3 124
Atali Village **** Bali Coral Travel 3 126
  Mouzenidis Travel 3 163
Rainbow 3 851
Mistral Bay **** Ajos Nikolaos Coral Travel 3 197
  Mouzenidis Travel 3 146
Olympus *** Ajos Nikolaos TUI 3 150
Hydramis Palace Beach Resort **** Kavros Coral Travel 3 156
Elpida **** Istro Itaka 3 179
Meliti **** Ajos Nikolaos Rainbow 3 179
Marilena *** Ammoudara Sun & Fun 4 995
Coral Travel 3 269
  Mouzenidis Travel 3 198
Neckermann 3 281
Cactus Beach **** Stalida TUI 3 210
Mistral Mare **** Istro Coral Travel 3 269
  Mouzenidis Travel 3 219
Kalia Beach **** Kato Gouves Itaka 3 239
  Mouzenidis Travel 3 528
Horizon Beach **** Stalida Itaka 3 339
  Neckermann 3 435
TUI 3 250
Dessole Dolphin Bay Resort **** Ammoudara Coral Travel 3 335
  Itaka 3 819
Cactus Bay Stalida TUI 3 339
Maleme Mare **** Maleme Rainbow 3 340
Mediterraneo **** Hersonissos Coral Travel 3 520
  Exim Tours 3 699
Mouzenidis Travel 3 489
Neckermann 4 059
TUI 3 344
Creta Star **** Scaleta Neckermann 3 875
  TUI 3 366
Tylissos Beach **** Ierápetra Coral Travel 3 378
High Beach Annex *** Malia Grecos Holiday 3 400
Lygaria Beach **** Lygaria Grecos Holiday 3 400
Krini Beach *** Sfakaki Mouzenidis Travel 3 402
Begeti Bay *** Scaleta Yobboo 3 871
Coral Travel 3 651
  Itaka 3 409
Mouzenidis Travel 3 659
Kalyves Beach **** Kalyves Rainbow 3 410
Xidas Garden ** Bali Coral Travel 3 484
Mouzenidis Travel 3 420
Astir Beach **** Gouves Grecos Holiday 3 450
Panorama Village **** Agia Pelagia Itaka 3 459
Hersonissos Village *** Hersonissos Neckermann 3 657
Grecos Holiday 3 460
Sunshine Crete Beach ***** Koutsounari Coral Travel 3 464
Arminda **** Hersonissos Neckermann 4 397
  TUI 3 464
Gouves Water Park Holiday Resort **** Kato Gouves Grecos Holiday 3 470
Almyra Village **** Koutsounari Grecos Holiday 3 480
Lavris Bungalows **** Kato Gouves Mouzenidis Travel 3 489
Sunrise Village *** Platanias Ecco Holiday 3 514
Arion Palace **** Ierápetra Itaka 3 518
Smartline Rethymno Residence **** Adelianos Kampos Ecco Holiday 3 546
  Itaka 3 519
Dessole Blue Star Resort **** Ierápetra Itaka 3 529
  Neckermann 4 171
Peninsula Resort & Spa **** Agia Pelagia Grecos Holiday 3 530
Blue Bay Resort **** TUI 3 535
Creta Palm **** Kato Stalos Itaka 3 549
Selini Suites ***** Kolymbari Prima Holiday 3 574
Dimitrios Beach **** Retimno Grecos Holiday 3 580
Gouves Sea & Mare **** Gouves Itaka 3 629
Dane z dnia 8.5.2019

Nie wszystkie ceny są jednak niskie… Poszukujący prawdziwego luksusu, dla których koszty nie mają większego znaczenia, mogą znaleźć coś specjalnego dla siebie.

100 najdroższych ofert biur podróży.
tygodniowe pobyty w połowie sierpnia 2019
bez wyżywienia
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Krini *** Elounda Neckermann 3 572
Panorama Plus Almirida Mouzenidis Travel 3 524
Almond Tree Villas *** Elounda Coral Travel 3 368
Esperia Beach ** Rethymno Yobboo 3 178
Gerona Mare Gerani TUI 3 160
Sun and Sea Resort **** Plaka Mouzenidis Travel 3 011
Porto Maltese *** Ajos Nikolaos Neckermann 2 897
Zorbas Beach Village ** Stavros Coral Travel 2 892
Casa Maria *** Platanias Yobboo 2 870
Koutrakis Suites **** Sisi Neckermann 2 840
Anita Beach *** Rethymno Yobboo 2 806
Minos Village *** Agia Marina Exim Tours 3 159
  Yobboo 2 787
Villagio Bay ** Sitia Coral Travel 2 755
Marin Dream *** Heraklion Neckermann 2 704
W suites *** Stalida Coral Travel 2 665
Anthos Apartments ** Plakias Neckermann 2 581
Kristalli *** Malia Neckermann 2 579
Ifigenia Apartaments Hersonissos Coral Travel 2 575
Thania Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 537
Kalimera Village ** Piskopiano Neckermann 2 537
Kyriaki *** Makris Tichos Yobboo 2 524
Cretan Village **** Ammoudara Neckermann 2 966
Mouzenidis Travel 2 523
Ippoliti Village Limin Chersonisu Coral Travel 2 462
Elounda Apartaments ** Elounda Coral Travel 2 432
Marianthi Apartments ** Platanes Coral Travel 2 408
Mediterranea ** Daratsos Rainbow 2 400
Kato Stalos Beach ** Agia Marina Yobboo 2 361
Aparthotel Thodorou *** Grecos Holiday 2 360
Korifi Suites **** Piskopiano Coral Travel 2 351
Maria Lambis ** Stalida Neckermann 2 342
Maria Rousse ** Malia Coral Travel 2 318
Happy Days Studios *** Neckermann 2 315
Sarpidon Apartments ** Coral Travel 2 306
Blue Horizon Apartments ** Bali Coral Travel 2 301
Danelis Studios & Apartments *** Malia Coral Travel 2 301
Stelios Garden *** Coral Travel 2 265
  Neckermann 2 588
Villa Mare Monte Studios And Apartments *** Malia Coral Travel 2 265
Tasmania ** Elounda Neckermann 2 249
Akatos Aparthotel *** Agia Marina Grecos Holiday 2 230
Eltina Studios ** Malia Mouzenidis Travel 2 228
Nireas ** Daratsos Ecco Holiday 2 224
Stella Maria *** Malia Coral Travel 2 211
Yiannis Manos Apartments Coral Travel 2 199
Porto Kalamaki ** Kato Galatas TUI 2 848
  Yobboo 2 195
Stelios Apartments *** Malia Neckermann 2 181
Marianna Studios *** Neckermann 2 170
Mastorakis Hersonissos Coral Travel 2 139
Anemi Stalida Mouzenidis Travel 2 132
Galazio ** Kolymbari Coral Travel 2 127
Irene Beach *** Malia Coral Travel 2 127
Kastalia Village *** Kamissiana TUI 2 124
Diasselo ** Malia Coral Travel 2 121
Neckermann 2 420
Classic Apartments ** Agkisaras Neckermann 2 087
Elounda Olive Garden *** Elounda Coral Travel 2 085
Sirocco Apartments ** Hersonissos Coral Travel 2 085
Milos Studos ** Malia Coral Travel 2 085
  Neckermann 2 378
Stonewell Studios Malia Coral Travel 2 085
Litsa Mare Apartaments Agia Pelagia Mouzenidis Travel 2 080
Aristo *** Hersonissos Coral Travel 2 070
Thalia ** Agia Pelagia Neckermann 2 066
Malia Central *** Malia Coral Travel 2 053
Sunshine Garden Stalida Coral Travel 2 049
Real Palace ** Malia Coral Travel 2 049
Neckermann 2 350
Ariadni Palace ** Koutouloufari Coral Travel 2 031
Cretasun Apartments Makry Gialos Mouzenidis Travel 2 028
Stalis Bay *** Stalida Coral Travel 2 085
  Mouzenidis Travel 2 023
7 days Apts *** Malia Coral Travel 2 019
Elpida Apartments ** Gouves Coral Travel 2 014
Neckermann 2 294
Bella Elena *** Malia Coral Travel 2 014
Dias Kavros Kavros Mouzenidis Travel 2 001
Mari Evans Apartments *** Gouves Rainbow 1 997
Vergas ** Malia Coral Travel 1 996
Ilios Malia Apartments ** Coral Travel 1 996
Sogiorka Apartments ** Hersonissos Coral Travel 1 996
Fotis Studios Apartments Kato Gouves Mouzenidis Travel 1 988
Theoni ** Malia Coral Travel 1 963
  Neckermann 2 336
Blue Sky Apartments Malia Mouzenidis Travel 1 949
Retimno Mouzenidis Travel 2 228
Elpis ** Bali Coral Travel 1 947
Mar Gio Malia Coral Travel 1 912
Iraklis ** Stalida Coral Travel 1 906
Neckermann 2 168
Haris Apartments *** Hersonissos Coral Travel 1 906
Maria Apartaments Analipsi Mouzenidis Travel 1 897
Sirena Apartments Agia Pelagia Mouzenidis Travel 1 897
Diamond Apartments & Suites *** Hersonissos Coral Travel 1 891
Kri Kri Village ** Gournes Coral Travel 1 888
Michele Mare Agia Pelagia Mouzenidis Travel 1 875
Fotula Apartments Mouzenidis Travel 1 875
Rena Apartments ** Gouves Coral Travel 1 870
Neckermann 2 057
Aquarius Apartments ** Hersonissos Coral Travel 1 870
Agia Pelagia Coral Travel 2 265
Irini Studios *** Stalida Coral Travel 1 870
Mirage Malia Coral Travel 1 858
Adonis ** Agia Galini Coral Travel 1 845
Irida ** Malia Coral Travel 1 840
Uncle George ** Ammoudara Coral Travel 1 834
Summer Dreams Malia Coral Travel 1 804
Classis Apts Anissaras Coral Travel 1 804
Zygos ** Sisi Coral Travel 1 768
Irilena *** Stalida Rainbow 1 734
Gournes Coral Travel 1 834
Aglaia Apartments *** Stalida Coral Travel 1 834
Mouzenidis Travel 1 732
Argo Studios Malia Coral Travel 1 727
Dane z dnia 8.5.2019
ze śniadaniami
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Elounda Peninsula ***** Elounda Mouzenidis Travel 19 084
Elounda Mare ***** Mouzenidis Travel 15 743
Nana Princess ***** Hersonissos Coral Travel 14 915
  Mouzenidis Travel 17 505
Domes Noruz Chania, Autograph Collection ***** Daratsos Mouzenidis Travel 9 301
  TUI 8 570
Grecotel Caramel Boutique Resort ***** Adelianos Kampos Grecos Holiday 9 230
  Mouzenidis Travel 8 118
TUI 8 477
Abaton Island Resort & Spa ***** Hersonissos Coral Travel 8 076
  Mouzenidis Travel 8 261
Neckermann 9 273
Blue Palace ***** Plaka Coral Travel 8 065
  Mouzenidis Travel 8 296
Elounda Gulf ***** Elounda Mouzenidis Travel 8 039
Grecotel Amirandes ***** Gouves Grecos Holiday 9 400
  Mouzenidis Travel 7 926
Elounda Beach ***** Elounda Coral Travel 7 301
  Mouzenidis Travel 8 448
Neckermann 8 372
Minos Beach Art ***** Ajos Nikolaos Coral Travel 6 749
  Mouzenidis Travel 6 904
Neckermann 6 942
Domus Renier **** Chania Yobboo 6 266
Okeanides Luxury Villas ***** Bali Coral Travel 6 031
Atermono Boutique ***** Platanes Mouzenidis Travel 6 412
  TUI 5 329
Rimondi Boutique **** Retimno Mouzenidis Travel 5 033
  Neckermann 7 524
Minoa Palace Resort ***** Platanias Grecos Holiday 4 990
Cretan Malia Park ***** Malia Coral Travel 4 847
  Mouzenidis Travel 4 903
Swell Boutique **** Retimno Neckermann 4 835
Elysium Boutique ***** Analipsi Coral Travel 4 740
  Mouzenidis Travel 5 160
Neckermann 5 390
Royal Blue Resort & Spa ***** Panormo Coral Travel 4 659
  Mouzenidis Travel 4 777
Neckermann 5 842
Aquila Elounda Village ***** Elounda Coral Travel 4 516
The Island ***** Gouves Coral Travel 4 489
  Mouzenidis Travel 4 520
Candia Park Village **** Ajos Nikolaos TUI 4 390
Aldemar Royal Mare ***** Anissaras Coral Travel 4 740
  TUI 4 383
Dore **** Agia Marina Exim Tours 4 159
Thalassa Beach Resort **** Prima Holiday 4 631
  TUI 4 134
Alexander Beach ***** Malia Coral Travel 4 525
  TUI 4 103
Aloe Boutique **** Almirida TUI 4 094
Molos Bay **** Kissamos Coral Travel 4 058
  Prima Holiday 4 334
Aquila Porto Rethymno **** Retimno Exim Tours 4 459
Coral Travel 3 974
Cretan Dream Royal ***** Kato Stalos Coral Travel 3 915
Grecotel Plaza Spa Apartments **** Retimno TUI 3 792
Castello Boutique Ressort And Spa **** Sisi Neckermann 4 208
Coral Travel 3 765
  Mouzenidis Travel 3 842
Neckermann 4 275
Amalthia Beach Resort **** Agia Marina Exim Tours 3 759
  Prima Holiday 4 127
Astoria Capsis **** Heraklion Neckermann 3 746
Asterion Beach ***** Pirgos Psilonerou Coral Travel 3 658
  Exim Tours 3 719
Grand Leoniki Residence **** Platanes Coral Travel 3 559
Ionia Suites **** Rethymno Yobboo 3 537
Vantaris Blue *** Georgioupolis Coral Travel 3 881
Exim Tours 4 359
Mouzenidis Travel 3 489
Indigo Mare *** Platanias Exim Tours 3 469
Esperides Villas **** Koutouloufari Coral Travel 3 486
Mouzenidis Travel 3 454
Iperion Beach *** Rethymno Yobboo 3 468
Retimno Neckermann 3 394
Bella Mare **** Mouzenidis Travel 3 293
Cooks Club Hersonissos Crete **** Hersonissos Neckermann 3 283
Dimare Aparthotel *** Ajos Nikolaos Coral Travel 3 233
Theo **** Agia Marina Prima Holiday 3 226
Antica Dimora Suites ***** Retimno Coral Travel 3 287
  Mouzenidis Travel 3 219
Neckermann 3 622
Galaxy ***** Heraklion Mouzenidis Travel 3 198
  Neckermann 3 699
Zeus Village *** Daratsos Yobboo 3 193
Kydon **** Chania Mouzenidis Travel 3 137
Trefon Motakis *** Rethymno Yobboo 3 119
Retimno Mouzenidis Travel 3 750
Alexis ** Chania Yobboo 3 118
smartline Infinity Blue **** Hersonissos Neckermann 3 079
Santa Marina **** Ajos Nikolaos Coral Travel 3 126
  Mouzenidis Travel 3 072
Atrion *** Agia Marina Exim Tours 3 069
Yakinthos *** Daratsos Yobboo 3 055
Faedra Beach **** Ammoudara Coral Travel 3 054
  Mouzenidis Travel 3 037
Sunny Bay *** Kissamos Prima Holiday 3 018
Elmi Suites **** Hersonissos Mouzenidis Travel 3 015
Kahlua Beach **** Coral Travel 3 012
La Stella Apartments & Suites *** Platanes Neckermann 3 012
Neckermann 3 176
Sunrise Suites **** Kalyves Exim Tours 2 999
Achillion Palace *** Retimno Neckermann 3 133
Coral Travel 2 982
  Exim Tours 2 999
Aquila Atlantis ***** Heraklion Coral Travel 3 000
  Mouzenidis Travel 2 976
Olive Green **** Heraklion Mouzenidis Travel 2 958
Archipelagos Residence *** Retimno Neckermann 2 945
Golden Bay *** Malia Neckermann 2 924
Olympic Suites *** Retimno Neckermann 3 470
Mouzenidis Travel 2 924
Eva Mare *** Agia Pelagia Neckermann 2 840
Cretan Village **** Ammoudara Coral Travel 2 803
Fortezza ** Retimno Neckermann 2 802
Ibis Styles Heraklion Central **** Heraklion Mouzenidis Travel 2 793
Stavroula Palace *** Kissamos Itaka 2 759
Porto Maltese Ajos Nikolaos Coral Travel 2 749
Chryssana Beach *** Kolymbari Exim Tours 2 739
  TUI 3 072
Koutrakis Suites **** Sisi Coral Travel 2 731
Nefeli ** Chania Yobboo 2 728
Ariane *** Hersonissos Coral Travel 2 713
Elotia *** Agii Apostoli Ecco Holiday 2 708
Eleftheria *** Agia Marina Ecco Holiday 2 673
Dimitra ** Hersonissos Neckermann 2 672
Mastorakis Village *** Agia Marina Itaka 2 669
Apollon *** Platanes Mouzenidis Travel 2 667
Evelyn Beach *** Hersonissos Neckermann 2 665
Yianna Caravel *** Ammoudara Coral Travel 2 647
Ideon Rethymnon *** Rethymno Yobboo 2 762
Retimno Mouzenidis Travel 2 632
Panormo Beach *** Panormo Mouzenidis Travel 2 632
Porto Greco **** Hersonissos Coral Travel 3 054
  TUI 2 631
Dimitra Aparthotel ** Kokkini Hani Neckermann 2 630
Anita Beach *** Retimno Neckermann 2 791
Exim Tours 2 619
Peli ** Kissamos Itaka 2 579
Creta Residence *** Platanes Mouzenidis Travel 2 576
  Yobboo 2 639
Crystal Bay *** Kissamos Itaka 2 569
Galeana Beach ** Adelianos Kampos Mouzenidis Travel 2 523
  Neckermann 2 883
Adelianos Kampos Coral Travel 2 727
Aroma Creta *** Koutsounari Coral Travel 2 516
  Mouzenidis Travel 2 519
Stella Beach *** Panormo Neckermann 2 483
Philoxenia *** Malia Coral Travel 2 480
Iliostasi Beach *** Hersonissos Coral Travel 2 480
Avra Palm *** Ferma Coral Travel 2 480
  Mouzenidis Travel 2 484
Olympic Palladium *** Rethymno Yobboo 3 178
Retimno Coral Travel 2 587
  Ecco Holiday 2 465
Mouzenidis Travel 2 541
Retimno Exim Tours 2 719
Dane z dnia 8.5.2019
ze śniadaniami i kolacjami
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Domes of Elounda ***** Elounda Mouzenidis Travel 11 841
Elounda Beach ***** Neckermann 9 876
Daios Cove Luxury Resort & Villas ***** Vathi Coral Travel 9 597
  Mouzenidis Travel 10 005
Stella Island Luxury Resort & Spa ***** Analipsi Coral Travel 8 650
  Mouzenidis Travel 8 700
Neckermann 6 879
Atlantica Kalliston Resort & Spa ***** Chrissi Akti Chanion TUI 6 769
Aquila Elounda Village ***** Elounda TUI 5 662
Insula Alba ***** Analipsi TUI 5 538
Knossos Beach ***** Kokkini Hani Coral Travel 5 515
  Mouzenidis Travel 5 547
Neckermann 5 935
Elounda Bay Palace ***** Elounda Coral Travel 5 510
  Mouzenidis Travel 6 343
Neckermann 6 603
Grecotel Creta Palace ***** Retimno TUI 5 493
Avra Imperial Beach Resort & Spa ***** Kolymbari TUI 5 458
Mirabello Beach & Village ***** Ajos Nikolaos Coral Travel 5 368
  Mouzenidis Travel 5 421
Minoa Palace Resort ***** Platanias TUI 5 309
Pilot Beach Resort ***** Georgioupolis Coral Travel 5 493
  Neckermann 5 461
TUI 5 186
Alexander Beach **** Malia Neckermann 5 003
La Mer Resort ***** Georgioupolis Mouzenidis Travel 4 973
Ikones Seafront Luxury Suites ***** Retimno Coral Travel 4 955
  Grecos Holiday 5 240
Mouzenidis Travel 5 090
Radisson Blu Beach Resort ***** Milatos Coral Travel 5 278
  Mouzenidis Travel 5 329
Neckermann 4 872
Ikaros Village Beach Luxury Resort & Spa ***** Malia Coral Travel 5 278
  Mouzenidis Travel 5 251
Neckermann 5 402
Rainbow 6 630
Sun & Fun 9 340
TUI 4 856
Cretan Malia Park ***** Malia TUI 4 789
Kalimera Kriti ***** Sisi Coral Travel 4 740
  Mouzenidis Travel 5 125
Neckermann 4 849
High Beach White **** Malia Coral Travel 4 672
  Grecos Holiday 5 540
Georgioupolis Resort Aqua Park and SPA ***** Georgioupolis Coral Travel 4 668
  Exim Tours 4 839
Neckermann 5 367
Prima Holiday 4 854
TUI 4 739
Hersonissos Central *** Hersonissos Sun & Fun 4 645
Angela Studios *** Sisi Neckermann 4 639
Anemos Luxury Grand Resort ***** Georgioupolis Coral Travel 5 063
  Mouzenidis Travel 5 138
Neckermann 5 034
TUI 4 634
Aktia Lounge hotel & SPA ***** Stalida Coral Travel 4 596
Aquila Porto Rethymno ***** Retimno TUI 4 542
Atlantis Beach **** Coral Travel 4 776
Neckermann 4 491
Minos Mare Royal ***** Platanes Itaka 4 429
Kriti Beach **** Retimno Coral Travel 4 478
  Exim Tours 4 419
Retimno Mouzenidis Travel 4 538
Sentido Aegean Pearl **** Neckermann 4 400
Sentido Blue Sea Beach **** Stalida Neckermann 4 331
Kyma Beach **** Retimno Coral Travel 4 277
Mouzenidis Travel 4 320
Aquila Rithymna Beach ***** Adelianos Kampos TUI 4 250
Sentido Pearl Beach **** Retimno Neckermann 4 105
Filion Suites Resort ***** Bali Coral Travel 4 058
Kernos Beach **** Malia Coral Travel 4 022
  Mouzenidis Travel 4 520
Neckermann 4 142
Cretan Dream Royal **** Kato Stalos TUI 3 956
Ecco Holiday 4 302
  Exim Tours 4 299
Prima Holiday 4 262
Rainbow 5 112
Ilianthos Village **** Agia Marina Coral Travel 3 951
  TUI 4 287
Rethymno Mare Royal & Water Park ***** Scaleta Coral Travel 3 941
  Mouzenidis Travel 4 468
Creta Royal **** Scaleta Neckermann 3 938
Sentido Elounda Blu **** Elounda Neckermann 3 907
Giannoulis Santa Marina Plaza **** Agia Marina Exim Tours 3 879
  Prima Holiday 4 745
Apollonia Beach **** Ammoudara Neckermann 4 177
Coral Travel 3 804
  Mouzenidis Travel 4 172
Orpheas Resort **** Georgioupolis Neckermann 3 711
Trefon Motakis *** Retimno Coral Travel 3 700
May Beach ** Neckermann 4 044
Exim Tours 3 799
Coral Travel 3 700
  Mouzenidis Travel 3 659
Neckermann 4 226
Almyrida Beach **** Almirida Prima Holiday 3 642
  TUI 4 021
Lavris Bungalows **** Kato Gouves Coral Travel 3 610
Coriva Beach & Village *** Koutsounari Coral Travel 3 520
Vantaris Palace **** Georgioupolis Coral Travel 3 496
  Ecco Holiday 3 812
Exim Tours 3 919
Mouzenidis Travel 3 837
Neckermann 4 418
TUI 3 709
Elounda Orama **** Elounda Itaka 3 419
Atrium Ambiance **** Retimno Itaka 3 369
Dore **** Agia Marina Coral Travel 3 350
Lefkoniko Beach Icarus Suites *** Rethymno Yobboo 3 482
Retimno Neckermann 3 344
Delfina Beach **** Kavros TUI 3 320
Miramare Resort & Villas **** Ajos Nikolaos Coral Travel 3 271
  Neckermann 4 556
Happy Days **** Georgioupolis Coral Travel 3 264
Vantaris Garden & Corner Mouzenidis Travel 3 250
Grand Holiday Resort **** Hersonissos TUI 3 224
Iberostar Creta Panorama & Mare **** Lavris Coral Travel 3 463
  Neckermann 3 797
Rainbow 4 534
TUI 3 216
Iberostar Creta Marine **** Lavris Coral Travel 3 861
  Neckermann 3 630
Rainbow 4 705
TUI 3 206
Elounda Water Park Residence **** Elounda Coral Travel 3 197
  Mouzenidis Travel 3 254
Eliros Mare **** Georgioupolis Coral Travel 3 674
  Exim Tours 4 069
Mouzenidis Travel 3 672
Neckermann 3 648
Prima Holiday 3 888
TUI 3 168
Theartemis Palace **** Retimno Coral Travel 3 269
  Mouzenidis Travel 3 272
Prima Holiday 3 503
TUI 3 150
Ariadne Beach *** Malia Neckermann 3 344
  TUI 3 135
Minos **** Retimno Grecos Holiday 3 130
Nefeli *** Platanes Coral Travel 3 126
  Prima Holiday 3 399
Platanes Grecos Holiday 3 330
  Mouzenidis Travel 3 202
Neckermann 3 489
Porto Belissario *** Ferma Itaka 3 119
Glaros **** Hersonissos Neckermann 3 112
Bali Star *** Bali Coral Travel 3 341
  TUI 3 100
Palmera Beach *** Hersonissos Coral Travel 3 190
  Neckermann 3 459
Hersonissos Exim Tours 3 859
  TUI 3 085
King Minos Palace **** Hersonissos Coral Travel 3 054
Sissi Bay **** Sisi Mouzenidis Travel 3 037
Residence Villas **** Stalida Neckermann 3 036
Kahlua Beach **** Hersonissos TUI 3 002
Vantaris Beach **** Georgioupolis Coral Travel 3 079
  Ecco Holiday 3 351
Exim Tours 3 439
Mouzenidis Travel 3 359
Neckermann 4 019
TUI 2 990
Vantaris Garden ** Georgioupolis Coral Travel 2 983
Exim Tours 3 329
  Neckermann 3 582
Evina ** Gournes Coral Travel 2 964
Mouzenidis Travel 4 738
Hersonissos Maris **** Hersonissos Coral Travel 2 922
  Mouzenidis Travel 3 346
Neckermann 3 526
Sun & Fun 6 320
Anna Maria Village *** Anissaras Coral Travel 2 910
Matheo *** Malia Neckermann 3 252
  TUI 2 902
Indigo Inn *** Hersonissos Mouzenidis Travel 2 885
Apollo *** Georgioupolis Exim Tours 2 859
Exim Tours 2 959
Haris *** Agia Marina Rainbow 2 833
Eleni Beach Apartments *** Stalida Coral Travel 2 811
Golden Beach *** Hersonissos Neckermann 3 543
Retimno TUI 3 372
Hersonissos Coral Travel 2 808
  Mouzenidis Travel 3 233
TUI 3 170
Albatros Spa Resort **** Hersonissos Grecos Holiday 2 800
Mouzenidis Travel 2 924
Mari Kristin **** Itaka 2 799
Hermes *** Kissamos Prima Holiday 3 139
Ajos Nikolaos Coral Travel 2 790
  Mouzenidis Travel 3 072
Dedalos Beach *** Sfakaki Yobboo 2 751
Stalis Beach *** Stalida Grecos Holiday 2 740
Meropi **** Malia Coral Travel 2 736
Klio Apartaments **** Gouves Mouzenidis Travel 2 684
Maravel Land *** Adelianos Kampos Exim Tours 2 869
  Neckermann 2 678
Vantaris Corner ** Georgioupolis Coral Travel 2 662
Exim Tours 2 959
Mouzenidis Travel 2 867
Kavros Beach - Yassou Kriti *** Kavros Coral Travel 2 646
Dimitra ** Hersonissos Coral Travel 2 623
Forest Park *** Retimno Neckermann 2 615
Dane z dnia 8.5.2019
z trzema posiłkami dziennie
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Avra Imperial Beach Resort & Spa ***** Kolymbari Grecos Holiday 5 320
  Itaka 5 639
Minos **** Rethymno Yobboo 2 963
Dane z dnia 8.5.2019
all inclusive
Hotel Miejscowość Biuro podróży Cena
Aldiana Kreta **** Sitia Neckermann 6 918
Grecotel The White Palace ***** Retimno TUI 6 545
Creta Maris Beach Resort ***** Hersonissos Coral Travel 6 675
  Grecos Holiday 8 830
Mouzenidis Travel 11 067
Neckermann 6 816
TUI 6 296
Mitsis Laguna Resort & Spa ***** Anissaras Grecos Holiday 6 030
Stella Palace **** Analipsi Neckermann 6 144
Coral Travel 6 067
  Mouzenidis Travel 6 060
TUI 5 935
Fodele Beach & Water Park Holiday Resort ***** Fodele Grecos Holiday 5 890
Rethymno Mare Royal & Water Park ***** Scaleta Rainbow 5 884
Kakkos Beach ***** Ierápetra Itaka 5 778
Mitsis Rinela Beach Resort & Spa ***** Kokkini Hani Grecos Holiday 5 510
Grecotel Club Marine Palace **** Panormo TUI 5 481
Porto Platanias Beach ***** Platanias Grecos Holiday 5 450
Mythos Palace **** Georgioupolis Prima Holiday 6 240
Coral Travel 6 103
  Exim Tours 6 559
Mouzenidis Travel 6 147
Neckermann 6 049
TUI 5 433
Star Beach Village **** Hersonissos Coral Travel 5 291
  Neckermann 5 801
Sun & Fun 10 265
TUI 5 654
Grecotel Meli Palace **** Ajia Warwara TUI 5 146
Aldemar Knossos Royal ***** Hersonissos Itaka 5 109
Rethymno Mare **** Scaleta Yobboo 5 720
Mouzenidis Travel 5 016
  Rainbow 5 604
Agapi Beach **** Heraklion Coral Travel 4 991
  Mouzenidis Travel 5 051
Out of the Blue Capsis Elite Resort ***** Agia Pelagia Itaka 4 829
Nana Beach ***** Hersonissos Coral Travel 5 305
  Mouzenidis Travel 5 290
TUI 4 813
Lyttos Beach **** Analipsi Coral Travel 4 698
  Mouzenidis Travel 5 364
Neckermann 6 417
Sun & Fun 15 100
TUI 5 290
Sea Side Resort & Spa ***** Agia Pelagia Itaka 4 679
Rethymno Palace ***** Adelianos Kampos Itaka 4 619
Aquis Arina Sand **** Kokkini Hani Itaka 4 569
  Neckermann 4 758
Cavo Spada Luxury Resort & Spa ***** Rapaniana Itaka 4 549
SunConnect Marina Beach **** Kato Gouves Neckermann 4 549
Bella Beach ***** Anissaras Coral Travel 4 547
  Mouzenidis Travel 5 434
TUI 5 544
Sentido Mikri Poli Atlantica ***** Makry Gialos TUI 4 522
Ilianthos Village **** Agia Marina Ecco Holiday 4 495
Solimar White Pearl ***** Kolymbari Itaka 4 379
Atlantica Caldera Creta Paradise **** Gerani TUI 4 359
Magic Life Candia Maris Imperial ***** Ammoudara TUI 4 354
The Syntopia by Orion **** Adelianos Kampos Grecos Holiday 4 310
Athina Palace ***** Agia Pelagia Coral Travel 4 297
Creta Beach **** Ammoudara Neckermann 4 241
Panorama **** Kato Galatas Grecos Holiday 4 240
Kiani Beach ***** Kiani Akti Rainbow 4 211
Platanias Village **** Platanias Grecos Holiday 4 190
Minos Mare **** Platanes Itaka 4 189
Blue Marine Resort & SPA ***** Ajos Nikolaos Coral Travel 4 189
  Exim Tours 4 379
Petra Mare **** Ierápetra Itaka 4 179
Belvedere Imperial **** Hersonissos Coral Travel 4 148
  Mouzenidis Travel 4 263
Neckermann 4 541
Sun & Fun 8 170
TUI 4 374
Solimar Aquamarine ***** Pirgos Psilonerou Grecos Holiday 4 130
Ammos Beach Resort ***** Malia Grecos Holiday 4 100
Galini Sea View ***** Agia Marina Itaka 4 068
Geraniotis Beach **** Platanias Grecos Holiday 4 060
smartline Neptuno Beach **** Ammoudara Neckermann 4 051
Alpha Hotels Serita Beach Resort ***** Anissaras TUI 4 050
Maravel Star *** Adelianos Kampos TUI 4 046
Coral Travel 4 071
Anissa Beach **** Agkisaras Grecos Holiday 4 040
  Neckermann 4 604
Eva Bay **** Adelianos Kampos Grecos Holiday 4 020
High Beach **** Malia Grecos Holiday 4 000
Maya Beach **** Gouves Onholidays Polska 3 999
Santa Marina Beach **** Agia Marina Itaka 3 999
Itaka 4 429
Europa Beach *** Analipsi Neckermann 4 549
Coral Travel 3 986
  Mouzenidis Travel 4 116
Sun & Fun 7 365
TUI 4 212
Sirios Village **** Daratsos Ecco Holiday 3 973
  Itaka 4 099
Bomo Rethymno Beach **** Retimno Mouzenidis Travel 3 972
Magda **** Kato Gouves Coral Travel 4 022
  Mouzenidis Travel 3 968
smartline Kyknos Beach **** Malia Neckermann 3 929
Stella Village **** Analipsi Coral Travel 4 299
  Mouzenidis Travel 4 298
Neckermann 4 161
TUI 3 928
Dessole Malia Beach **** Malia Itaka 3 919
Cactus Royal ***** Stalida TUI 3 917
Silva Beach **** Hersonissos Itaka 3 909
Iolida Beach ***** Agia Marina Itaka 3 899
Dimitrios Village **** Retimno Coral Travel 4 433
  Itaka 3 899
Neckermann 4 295
Amounda Bay **** Ammoudara Itaka 3 899
Aldemar Cretan Village **** Anissaras TUI 3 890
Silver Beach Resort **** Gerani Rainbow 3 888
Galini Eden **** Agia Marina Itaka 3 879
Atlantica Akti Zeus **** Ammoudara TUI 3 825
Louis Creta Princess **** Maleme Itaka 5 209
  TUI 3 801
Rimondi Grand Resort & Spa ***** Magnisia Mouzenidis Travel 3 768
AKS Annabelle Beach Resort **** Anissaras Neckermann 4 940
Coral Travel 3 763
  Mouzenidis Travel 4 829
Royal Belvedere **** Hersonissos Coral Travel 3 744
  Mouzenidis Travel 4 207
Neckermann 4 331
Sun & Fun 7 185
TUI 3 906
Aphrodite Beach Club **** Kato Gouves Coral Travel 4 094
  TUI 3 743
Solimar Turquoise **** Agia Marina Itaka 3 739
smartline Arion Palace *** Ierápetra Neckermann 3 723
smartline Village Resort & Waterpark **** Hersonissos Neckermann 3 715
Chrissi Amoudia **** Anissaras TUI 3 712
St. Constantin **** Kato Gouves Grecos Holiday 3 690
Grand Bay Beach Resort **** Kolymbari Itaka 3 689
Gouves Sea & Mare **** Gouves Itaka 3 629
Dimitrios Beach **** Retimno Grecos Holiday 3 580
Selini Suites ***** Kolymbari Prima Holiday 3 574
Creta Palm **** Kato Stalos Itaka 3 549
Blue Bay Resort **** Agia Pelagia TUI 3 535
Peninsula Resort & Spa **** Grecos Holiday 3 530
Dessole Blue Star Resort **** Ierápetra Itaka 3 529
  Neckermann 4 171
Smartline Rethymno Residence **** Adelianos Kampos Ecco Holiday 3 546
  Itaka 3 519
Arion Palace **** Ierápetra Itaka 3 518
Sunrise Village *** Platanias Ecco Holiday 3 514
Lavris Bungalows **** Kato Gouves Mouzenidis Travel 3 489
Almyra Village **** Koutsounari Grecos Holiday 3 480
Gouves Water Park Holiday Resort **** Kato Gouves Grecos Holiday 3 470
Sunshine Crete Beach ***** Koutsounari Coral Travel 3 464
Arminda **** Hersonissos Neckermann 4 397
  TUI 3 464
Hersonissos Village *** Hersonissos Neckermann 3 657
Grecos Holiday 3 460
Panorama Village **** Agia Pelagia Itaka 3 459
Astir Beach **** Gouves Grecos Holiday 3 450
Xidas Garden ** Bali Coral Travel 3 484
Mouzenidis Travel 3 420
Kalyves Beach **** Kalyves Rainbow 3 410
Dane z dnia 8.5.2019

Najdroższą ofertą pochwalić się może biuro podróży Mouzenidis Travel. Pobyt w sierpniu w pięciogwiazdkowym Elounda Peninsula kosztuje 19 084zł. W cenę wliczone są śniadania. Niewiele tańszy jest w tym biurzeNana Princess (17 505zł), ale w Coral Travel kosztuje mniej - 14 915 zł. Parę tysięcy zaoszczędzić można organizując sobie wyjazd do drogich hoteli samodzielnie. W booking.com Nana Princess kosztuje o siedem tysięcy mniej niż w Mouzenidis caly pakiet. Za tę kwotę bez trudu kupić można bilet lotniczy, ubezpieczenie i transfery.

Warto pamiętać, że ceny mogą być wyższe. I to znacznie. Te zaprezentowane w tabelce odnoszą się do wersji podstawowej zakwaterowania. Przy wyborze specjalnego apartamentu lub wspaniałego widoku, zapłacić trzeba więcej.

Wyspa

Kreta

Żadna inna grecka wyspa nie jest tak dobrze przygotowana do przyjmowania turystów, jak Kreta. Chociaż raczej nie przyjeżdża się tu po to, aby zaznać walorów życia wśród tradycyjnych Greków. Głównym magnesem przyciągającym turystów jest - poza możliwością plażowania i odpoczywania w ośrodkach hotelowych (ale to samo znaleźć można także w innych miejscach świata) – starożytna kultura minojska. Kretę uważa się za kolebkę naszego kontynentu, to tam narodziła się europejska cywilizacja.

Kultura minojska rozwinęła się tysiące lat przed Chrystusem. I chociaż duża część wyspy zabudowana została niezliczoną masą obiektów hotelowych i wypoczynkowych, to poszukujący atrakcji historycznych znajdą je tam bez trudu. Słynne pozostałości archeologiczne z czasów minojskich, a szczególnie pałace w Knossos i Fajstos, dają wiele możliwości urozmaicenia sobie pobytu na wyspie. Są tu także inne interesujące miejsca, niekoniecznie związane z erą minojską. Na Krecie ludzie żyją od tysięcy lat i jest ona dzisiaj kulturową mieszanką różnych cywilizacji. Na kształtowanie tradycji Kreteńczyków wpływ mieli Rzymianie, Wenecjanie i Turcy.

Kreta to także niekończące się plaże (z tego jej atutu korzystają turyści najchętniej), wioski rybackie, rozległe góry, liczne jaskinie i wąwozy.

Zwykło się mawiać, że na Krecie jest mnóstwo do obejrzenia i mnóstwo do nieoglądania. Ci, dla których tradycyjny, „pakietowy” wypoczynek to za mało, najwięcej powodów do zadowolenia znajdą na wschodnich i zachodnich krańcach wyspy, gdzie zachowało się wiele z tradycji kreteńskiej i naturalnego piękna. W przeciwieństwie do niezwykle popularnego wybrzeża północnego, wypełnionego hotelami i centrami rozrywki.

Stolicą Krety jest Heraklion, w którym znajduje się jeden z dwóch portów lotniczych, na które przylatują samoloty także z Polski (drugi jest w Chanii). Jest to, zatem, brama wjazdowa na Kretę. Duża i nowoczesna. Ale nie za bardzo przypomina idylliczne greckie miasto, będąc raczej pełnym życia centrum komercyjnym.

W ostatnim latach Grecja, a zwłaszcza Kreta, będąca jej sztandarowym regionem, jest najbardziej popularnym krajem wśród polskich turystów (kiedyś numerem jeden był Egipt, ale to już historia). Grecja to kraj słońca, morza, śródziemnomorskiego jedzenia i lokalnego wina (może nienależącego do czołówki światowej, ale smakującego całkiem dobrze, zwłaszcza, gdy pije się go w wakacyjnym nastroju).

Jadąc na Kretę powinniśmy pamiętać, że jest to wyspa typowo grecka, powstała kilkanaście milionów lat temu, w wyniku wypiętrzenia podwodnych łańcuchów górskich. Oczekujący pięknych plaż o złocistym piasku, mogą poczuć się nieco rozczarowani. Wprawdzie, jak na Grecję, i tak jest tam, pod tym względem, dobrze. Plaże są jasne, ale dominujący składnik to żwir - bardziej lub mniej drobny. Nawet plaże opisywane jako piaszczyste, w rzeczywistości nie przypominają tego co znamy choćby z Wybrzeża Bałtyckiego. Chociaż zdarzają się chlubne wyjątki – np. słynna plaża Elafonisi.

Rejony

Całej Krety w trakcie tygodniowego pobytu (a nawet dwutygodniowego) zwiedzić się nie da. Jest na tyle duża, że dla jej poznania potrzeba kilku wizyt (lub jednej, ale znacznie dłuższej). Trudno sobie wyobrazić, aby turysta zamieszkujący w hotelu w Agios Nikolaos, czy Stalidzie, zrobił sobie wypad na plażę Elafonisi. Musiałaby to być wyprawa blisko 600 kilometrowa. A drogi na Krecie to nie autostrady, chociaż główna tak jest oznakowana, mimo, że składa się tylko z dwóch pasów ruchu – jednego dla jazdy w jedną stronę i jednego dla jazdy w stronę drugą.

Podział na część wschodnią i zachodnią jest bardzo wyraźny. Umownym punktem centralnym jest Rethymnon – miejscowość położona wprawdzie na wschodzie wyspy, ale dokładnie w środku pomiędzy Heraklionem i Chanią - dwoma miastami, w których znajdują się lotniska i gdzie lądują samoloty czarterowe z Polski.

HERAKLION

Kreta - Heraklion

Heraklion jest największym miastem Krety, zbudowany na stromym zboczu górskim. Poza lotniskiem jest tam także duży port morski przyjmujący wycieczkowce i promy łączące wyspę z innym rejonami Grecji. Heraklion nie jest miastem szczególnie zachwycającym urodą. Ciągły ruch uliczny, zakorkowane jezdnie, liczne hotele, sklepy, fast-foody, to najkrótsza jego charakterystyka.

Centralnym placem Heraklionu jest Plateia Venizelou, z wieloma restauracjami i kafejkami, a także interesującymi sklepami w sąsiednich uliczkach. Podobnie jak wiele innych miast greckich, Heraklion odczuł czasy dominacji weneckiej. W jego architekturze wpływy weneckie odegrały dużą rolę, a wenecka forteca góruje nad miastem.

Główną atrakcją stolicy Krety jest muzeum archeologiczne, gromadzące największy na świecie zbiór  artefaktów z czasów cywilizacji minojskiej (około 1600 roku p.n.Ch.). Niedaleko od Heraklionu jest słynny pałac w Knossos.

Ulubiona wieczorna i nocna rozrywka w Heraklionie to siedzenie w ulicznych kafejkach, przy kawie lub napojach alkoholowych – najczęściej w okolicach Placu Wolności, Placu Fontanny lub przy starym porcie, poniżej oświetlonego Fortu Weneckiego. W mieście są też liczne bary i kluby z muzyką nowoczesną lub tradycyjną – grecką. Większość hoteli organizuje wieczorne imprezy folklorystyczne.

W ciągu dnia, wybrać się można także na plażę. Ale najlepiej odjechać trochę od miasta. Najlepsze plaże są na wschód od Heraklionu, pomiędzy Kartero, a Malią (34 km). Inny sposób na wypełnianie czasu to chodzenie po sklepach. Grecja znana jest ze swych oryginalnych wyrobów jubilerskich. W przypadku mniejszego budżetu, zainteresować się można oliwą z oliwek – produkowana tutaj, uważana jest  za najlepszą na świecie lub spróbować serów xynotyro, kefalotyri i graviera.

CHANIA

Kreta - Chania

Największe miasto w zachodniej części Krety i (wraz z Rethymnonem) najbardziej atrakcyjne. Chania (pisana także: Hania) jest historycznym labiryntem czarujących weneckich i tureckich budynków, postawionych wokół małego portu, z kolorowymi bazarami, placami, warsztatami rzemieślniczymi, a także z licznymi restauracjami. Wąskie, krzyżujące się stare uliczki, pełne tawern, kafejek i sklepów, są rajem dla fotografów – pamiątkowe zdjęcia chce się tu robić nieustannie. Obejrzeć można także mury starego miasta, które częściowo zostały już odkopane.

Rejon w pobliżu portu jest najstarszą i najciekawszą częścią miasta. Wypełniają ją strumienie turystów, przemierzających wybudowaną tu promenadę i, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, przesiadujących w barach i restauracjach.

W Chanii jest także kilka wartych uwagi muzeów archeologicznych. Jest też muzeum morskie. Ale nie ma co ukrywać, że nie one przesądzają o atrakcyjności tego miasta.

Plaże w okolicach Chanii są zarówno piaszczyste jak i kamieniste (pokryte tzw. otoczakami). Najbardziej znana to Elafonisi (płynie się tam łodzią lub jedzie samochodem), Balos, Falasama, Almerida i Chryssi Akti.

RETHYMNON

Kreta - Rethymnon

Rethymnon jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wśród przyjeżdżających na Kretę turystów. Nikt nie może sobie pozwolić na nieumieszczenie go na liście oglądanych atrakcji. Szczęśliwie, mimo ogromnego napływu turystów, miasto z tego powodu, w żaden sposób nie ucierpiało, utrzymując swój stary, nienaruszony charakter. Dzięki temu, ciągle można zachwycać się widokiem starego miasta, które naprawdę jest stare. Z weneckimi i tureckimi wpływami na architekturę, poplątanymi uliczkami, drewnianymi, ukwieconymi balkonami i, oczywiście, restauracjami, tawernami i sklepami z pamiątkami.

Na wschód od centrum, rozciąga się najdłuższa na Krecie plaża, wykorzystana przez deweloperów, którzy nastawiali wzdłuż niej dziesiątki hoteli.

Całodzienne wycieczki statkami to najpopularniejsza rozrywka dla przebywających w Rethymnonie. Turyści korzystają z łodzi, aby popłynąć na ładne plaże w Bali lub Marathi. Taka wycieczka zazwyczaj obejmuje lunch w lokalnej tawernie, z nielimitowanym winem (również lokalnym). W samym mieście, codziennym doświadczeniem jest podziwianie widoków meczetu Sułtana Ibrahima Hana i Fortecy Weneckiej. Dość popularne są także wieczorne rejsy po morzu, choć większość urlopowiczów (zwłaszcza tych młodszych) wybiera jeden z licznych barów lub klubów. Te bardziej hałaśliwe, z głośną muzyką, mieszczą się bliżej centrum i starego miasta. Te ciche, pozwalające na wsłuchiwanie się w szum morza, stoją wzdłuż plaż.

MALIA

Kreta - Malia

Położona na północnym wybrzeżu Krety, Malia jest miastem historycznym. Ale nie ma wątpliwości, że zrezygnowało z korzystania z tego waloru, nastawiając się na przyjmowanie gości w wieku 18-30 lat, żądnych zabawy, przyjeżdżających na Kretę dla imprez, rozrywki, nocnych atrakcji i słonecznych dni. Ruiny, pochodzącego z 2000 roku p.n.Ch. Pałacu Malia znajdują się niecałe dwa kilometry od miasta. Ale przyciągają niewielu turystów. Większość wybiera emocje oferowane przez nieodległy (15 minut jazdy) aqua-park lub spędza czas na plaży, uprawiając sporty wodne lub, po prostu, opalając się. A plaża jest tu piaszczysta i długa.

Współczesna Malia to centrum apartamentowo – hotelowe, z licznymi tawernami, kafejkami, sklepami, oferujące wszystko to czego „pakietowy” turysta oczekiwać może. Nocami, puby i kluby rozbłyskują światłami i zabawiają głośną muzyką, nie cichnącą aż do wschodu słońca.

Główną atrakcją Malii jest plaża, długości 5 km, obmywana czystymi wodami Morza Egejskiego, ze świecącym na błękitnym niebie słońcem. Nie ma tu naturalnych zacienień, ale plaża jest w pełni zagospodarowana. Są tu parasole, łóżka, leżaki. Można wypożyczyć sprzęt wodny. Mimo swej rozległości, plaża nie zapewnia komfortu wypoczywania w prywatności. W sezonie jest bardzo oblegana. Głównie przez młodych Brytyjczyków (nie dotyczy to tylko plaży, z samym miastem jest podobnie), którzy nie zawsze są cisi i spokojni. Nie zawsze też poprzestają na piciu koktajli owocowych, jogurtów i coca-coli…

Na południe od Malii jest droga prowadząca przez góry, do pięknej wioski Krasi, mającej całkiem inną atmosferę i scenerię. Będącej alternatywą dla doświadczeń z Malii.

AGIOS NIKOLAOS

Kreta - Agios Nikolaos

W ostatnich latach Agios Nikolaos przeszło transformację. Z typowej miejscowości dla „pakietowych” turystów, z wieczorami karaoke i klubami turystycznymi, przeistoczyło się w uroczy zakątek dla par i rodzin. Położona 69 km na wschód od Heraklionu miejscowość, jest teraz kosmopolitycznym rejonem wakacyjnym, z wysokiego standardu infrastrukturą, barami i restauracjami oferującymi usługi wyższej klasy.

Agios Nikolaos jest idealnym miejscem dla par, niezależnie od wieku, które chcą obejrzeć wschodnią część Krety. Samo miasto nie może się poszczycić żadnymi archeologicznymi cudami, ale ma za to inną ciekawostkę. Jest nią zatoka, wykorzystywana jako port, a nazywana Jeziorem Voulismeni. Wiąże się z nią wiele legend i mitów, a wśród nich mit o tym, ze nie ma dna. W rzeczywistości, ten zbiornik wodny, mający kształt zbliżony do koła, będący kiedyś prawdziwym, słodkowodnym jeziorem, teraz jednak połączonym z morzem, ma głębokość 64 metrów. Czyli bardzo dużo, ale nie nieskończenie… Atrakcją jeziora są czerwonej barwy otaczające je klify, a w jego rejon często przylatują zimorodki.

W Agios Nikolaos jest muzeum archeologiczne, w którym – jak wszędzie w podobnych miejscach na Krecie – obejrzeć można artefakty z czasów minojskich. Tym co wyróżnia akurat to muzeum są: znaleziska z cmentarza, pochodzące z 2300 roku p.n.Ch., na które składa się ponad 1500 waz. Jest tu także czaszka młodego rzymskiego atlety, z wieńcem z liści oliwnych, z I wieku A.D.

Wielu turystów przebywających w tych okolicach, decyduje się na udział w wycieczce na pobliską, ufortyfikowaną wysepkę Spinalonga, aby zobaczyć ruiny i posłuchać fascynujących historii o ostatniej kolonii trędowatych w Europie.

Cała Kreta jest pełna atrakcyjnych miejsc i nie ma kłopotu z wybraniem sobie jakiejś ciekawej wycieczki. Ale przebywając w Agia Nikolaos, warto przeznaczyć trochę czasu na pochodzenie po tutejszych uliczkach, wzdłuż wodnych kanałów, na pooglądanie ciekawych łodzi i rybaków lub na odpoczynek w tawernie.

Rejon wokół Agios Nikolaos jest górzysty. Wzdłuż wybrzeża rozlokowano liczne punkty usługowe, ułatwiające korzystanie ze sportów wodnych. Prawdziwa plaża, piaszczysta i miła, leży 20 minut drogi (spacerem) od miasta. Jeśli jest to za daleko, skorzystać można z rozlicznych plaż kamienistych (otoczaki).

Atrakcje

Kreta - atrakcje

Rozmiary wyspy, a przede wszystkim jej miejsce w historii, sprawiają, że jest najtrudniejszą do zwiedzania spośród wszystkich wysp Grecji. Najtrudniejszą z powodu wielości atrakcji i stosunkowo dużych odległości (jak na wyspę). Przemierzanie Krety może być nie tylko poznawaniem nowych miejsc, oglądaniem widoków i panoram, ale także przemieszczaniem się w czasie, poprzez wieki, w obszary sięgające mitologii starożytnej Grecji.

Przy tak wielu możliwościach, nie jest  łatwo zdecydować o planie zwiedzania (zwłaszcza, że trochę czasu trzeba jednak zostawić na plażę…). Najważniejsze punkty historyczne, to: Pałac w Knossos, Jaskinia Zeusa na zboczach góry Ida, gdzie Rea miała powić Zeusa, Klasztor Arkadi w pobliżu Rethymnonu, pozostałości Gortyny (45 km od Heraklionu) i kompleks pałacowy Fajstosa na południu, zniszczony przez trzęsienie ziemi w okresie brązu, a później odbudowany. Do obejrzenia pozostają także muzea archeologiczne i historyczne w Heraklionie.

Ale nie samymi zabytkami turysta żyje. A także nie samą plażą i zabawami. Przynajmniej na Krecie. Atrakcją wyspy jest wąwóz Samaria, który mimo swego górskiego położenia i sporej długości, jest do pokonania dla większości zwykłych turystów. Wprawdzie słońce może przeszkadzać, to na szczęście droga cały czas biegnie w dół.

O wiele mniej wysiłku kosztuje wycieczka na zachodni kraniec wyspy, do Elafonisi, aby podziwiać iście karaibski krajobraz na wybrzeżu Krety. Po przeciwnej stronie wyspy leży inne miasteczko – Sitia, z malowniczym portem. Też trzeba tam być.

GORTYNA

Kreta - GortynaGortyna była stolicą Krety w okresie panowania rzymskiego. Znaleziono tutaj dowody świadczące o obecności ludzkiej w okresie neolitycznym. Największym skarbem miasta jest Kodeks Praw z Gortyny, zapisany na płytach kamiennych, powstały w V wieku p.n.Ch. Kamienie te są pełnym zapisem reguł prawnych obowiązujących w okresie minojskim. Można je obejrzeć na północnej ścianie rzymskiego Odeonu (chociaż, oczywiście, sam teatr powstał znacznie później – w I wieku).

Inne ciekawe miejsca w Gortynie to: Kościół Św. Tytusa, poprzez który wprowadzono na wyspę chrześcijaństwo i Świątynia Apollo Pythiosa, z 700 roku p.n.Ch.

W okresie poprzedzającym rzymską inwazję, miasto silnie rozkwitało, a dzięki szybkiemu porozumieniu z Rzymianami utrzymało swój status, a nawet go nieco wzmocniło.

Rejon często nazywany jest Gortyn, a nie Gortyna.

FAJSTOS

Kreta - Kompleks Pałacowy FajstosNa południe od Heraklionu leży drugi, pod względem ważności, region minojski na Krecie – kompleks pałacowy Fajstos, często uznawany za ciekawszy od słynnego Knossos. Szczególne wrażenie robi zachodnie wejście, ze schodami ceremonialnymi i ogromnym dziedzińcem.  Podobnie jak Knossos, budowany był dwukrotnie. Po raz pierwszy około 2000 roku p.n.Ch. Po zniszczeniu przez pożar, zbudowano go ponownie 300 lat później.

Na terenie kompleksu znaleziono wiele wartościowych artefaktów. W 1908 roku odkryto płytę Fajstosa, wykonaną z gliny, w okresie pomiędzy 1950, a 1400 rokiem p.n.Ch., a wyróżniającą się szczególnie rozbudowanym zapisem hieroglificznym.

Miasto Fajstos wiąże się z mitycznym królem Krety, Radamantysem i jest także często wspominane w wielu starych tekstach, nie wyłączając Homera, który szczegółowo opisał jego rolę w czasie oblężenia Troi.

PAŁAC W KNOSSOS

Kreta - Pałac KonossosMinojski pałac w Knossos jest najbardziej znanym zabytkiem na wyspie i niemal wszyscy turyści uważają za swój obowiązek wybranie się do niego na wycieczkę. Zbudowany został na powierzchni 20 000 m2 i jest jednym z największych na świecie obiektów tego typu. Składa się z czterech skrzydeł, zaprojektowanych na planie prostokąta, pośrodku których usytuowano centralny dziedziniec.

Oryginalnie pałac liczył wiele pięter, a ściany zbudowano z kamienia ciosanego, pokrywając je freskami. Brytyjski archeolog, Arthur Evans, który wykopał większość z labiryntów Knossos, drobiazgowo odbudował pewne sekcje pałacu. Dziś widoczne pozostałości nie pochodzą z oryginalnej budowli, powstałej około 2000 roku p.n.Ch. i zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1700. Pałac zbudowano ponownie, nadając mu bardziej rozwiniętą formę. I pewne fragmenty tej ostatniej konstrukcji obejrzeć można obecnie (duża część to rekonstrukcja Evansa).

Pałac w 1878 roku odkrył kreteński handlarz i antykwariusz, ale systematycznych prac wykopaliskowych nie prowadzono aż do 1900 roku.

Knossos leży około 5 km na południe od Heraklionu.

WĄWÓZ SAMARIA

Kreta - Wąwóz SamariaParka Narodowy Samaria, w Górach Białych na zachodzie Krety, przez wielu uważany jest za jeden z najwspanialszych parków w Europie, a jego przemierzenie robi duże wrażenie na turystach. Jest to dość trudna wędrówka, ale warto się na wysiłek zdecydować. Większość ludzi z przejściem sobie poradzi, chociaż nie obejdzie się bez zmęczenia. Położone w górach wejście do wąwozu od wyjścia na poziomie morza, dzieli dystans 16 km. Spacer wiedzie niezwykle malowniczą drogą, widoków opisać się, oczywiście, nie da. Trzeba zobaczyć to na własne oczy.

Wziąć ze sobą trzeba nie tylko aparat fotograficzny (koniecznie, bo wrażenia są fantastyczne), ale także przykrycie głowy, okulary i wodę. Idzie się wzdłuż potoku górskiego, co łagodzi skutki upału, ale na sporych odcinkach nie da się uniknąć maszerowania w pełnym słońcu. Turystów zazwyczaj mobilizuje świadomość, że u wyjścia z wąwozu czekają restauracje, z jedzeniem i napojami, gdzie z przyjemnością odpocząć można po trudach, przyjemnej przecież, wędrówki. Z wioski Roumeli turyści zabierani są statkami do Khora Sfakion lub Paleohary, skąd dalej jadą autobusami do Chanii.

W 2014 roku, odbyła się  sprawa sądowa przeciwko pilotowi, który sześć lat wcześniej miał nie dopilnować dwojga turystów, co spowodowało zgubienie przez nich drogi i w konsekwencji śmierć. Zabrzmiało to groźnie i mało zachęcająco. Ale naprawdę trudno sobie wyobrazić jak można tam się zgubić (zwłaszcza, gdy jest się człowiekiem dorosłym). Ścieżka jest wyraźna, jej przebieg nie budzi wątpliwości, a co więcej – nie jest to miejsce odludne, przeciwnie grup spacerowiczów jest tam pełno. Miłośnicy gór (nawet tacy przeciętni) powinni koniecznie pójść przez Samarię.

Warto wiedzieć...

Wyjazd na Kretę

POGODA

KRETA Pogoda

Na Krecie dominuje klimat śródziemnomorski, ale z pewnym wpływem północnoafrykańskiego. Lata są suche i gorące, a zimy łagodne. Temperatura w lipcu i sierpniu sięga 30 stopni w dzień i  22 stopni w nocy, chociaż przy zmianie kierunku wiatru na południowy, może być o wiele bardziej gorąco. Opady deszczu w lecie praktycznie się nie zdarzają, za to między październikiem, a kwietniem krótkotrwale ulewy nie są niczym niezwykłym. W górach, w zimie, pojawić się może śnieg.

Powietrze na Krecie ma raczej dużą wilgotność, co może obniżać komfort pobytu. I chociaż niezmiennie, najbardziej popularnymi miesiącami są tam lipiec i sierpień, to warto spróbować (jeśli ktoś może) wybrać się tam wiosną lub jesienią. Uniknie się tłumów, zapłaci mniej, a pogoda jest bardziej przyjazna, tzn. nie ma ogromnych upałów, choć z drugiej strony, np. w maju temperatura wody w morzu może nie zachęcać do kąpieli. Słońce jednak zachęca do pobytu…

Dobrym miesiącem na wyjazd jest wrzesień. Turystów jest już trochę mniej (choć trudno mówić o pustkach), nadal jest ciepło, ale nie upalnie, woda w morzu też ma przyjemną temperaturę. Jedyną słabością jest to, że w tym czasie Kreta traci zielone kolory. I tak nie jest to wyspa pełna roślinności, ale jesienią wysycha niemal wszystko.

CZAS

Czas na Krecie przesunięty jest o jedną godzinę do przodu, w stosunku do obowiązującego w Polsce. Tzn., gdy u nas mamy 12, na Krecie jest 13.

JĘZYK

Narodowym językiem jest, oczywiście, grecki. Ale w wielu miejscach, bez trudu można porozumieć się po angielsku. Zwłaszcza w rejonach i obiektach turystycznych.

WALUTA

Obowiązującą walutą w Grecji jest euro. Nadal… I chyba już tak zostanie na dłużej, mimo ubiegłorocznych doświadczeń… Banki i punkty wymiany walut są na Krecie liczne i z ich znalezieniem nie ma kłopotów. Choć najprościej jest wziąć euro z Polski. Bankomatów też jest dużo i są one chyba najlepszym sposobem na zaopatrywanie się w gotówkę.

NAPIWKI

Service charge jest zazwyczaj doliczana do rachunków w restauracjach na Krecie. Zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli na rachunku nie widnieje żadna dodatkowa opłata za obsługę, powinno się zostawić napiwek w wysokości 10-15%. W przypadku kafejek i zamawianych tam napojów i drinków, zapłatę zaokrągla się do pełnego euro. Napiwków oczekują także taksówkarze, szatniarze i portierzy.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w gniazdkach wynosi 220V, a częstotliwość 50Hz. Stosowane są gniazdka bardzo różnych typów. W hotelach, zazwyczaj są takie jak w Polsce, ale zdarzają się też przeznaczone do wtyczek z trzema bolcami.

BEZPIECZEŃSTWO

Istnienie pewne zagrożenie atakami terrorystycznymi i dlatego turyści powinni zachowywać ostrożność, zwłaszcza w popularnych miejscach publicznych. Niepokoje i strajki z 2015 roku wpłynęły negatywnie na wizerunek całej Grecji jako kierunku wakacyjnego, jednak rozgrywały się one wyłącznie pomiędzy policją i protestującymi, pozostawiając turystów poza strefą zagrożenia. Strajki stanowiły pewną niedogodność, zwłaszcza wtedy gdy obejmowały np. komunikację, ale przeprowadzano je głównie na kontynencie, w dużych miastach. Na Krecie nic szczególnego się nie działo.

Kreta, tak jak i cała Grecja, uważana jest za kraj bezpieczny, ale wzrastające nią zainteresowanie i wzmożony ruch turystyczny, ożywiły aktywność drobnych przestępców. Szczególnie w zatłoczonych miejscach zdarzają się coraz częściej kradzieże. Zaleca się nienoszenie przy sobie cennych przedmiotów i dużej ilości pieniędzy, które lepiej pozostawiać w sejfach hotelowych. Unikać trzeba także obnoszenia się z własnym bogactwem, a pieniądze, karty kredytowe, trzymać w kieszeniach trudno dostępnych dla kieszonkowców.

Poważne przestępstwa zdarzają się rzadko, ale raczej nie jest dobrym pomysłem korzystanie z propozycji podwiezienia przez obcych, jeśli podróżuje się samotnie.

 

Jan Ekmojski

Aktualizacja:
13 maja 2019

 

Powrót do STRONY GŁÓWNEJ


:)27-06-2014 07:58
Pan Ekmojski napisał chyba ten artykuł na podstawie kiepskiego przewodnika. Jak to kiedyś ktoś powiedział Kreta jest całym światem w pigułce. Jest piękna w całej swojej rozciągłości. Za pierwszym razem się w niej zakochałam i teraz nie wyobrażam sobie wakacji gdzie indziej. jest tu tyle rzeczy do zobaczenia, że w ciagu 2 tygodni brakuje czasu aby zobaczyc wszystko. Każda plaża inna, z biały, czerwonym i czarnym piachem, kamieniste, skaliste, z wodą o przeróżnych odcieniach błękitu. Piękna zabudowa Chanii, Rethymno czy Agios Nikolaos robi ogromne wrażenie. Wąziutkie, ukwiecone uliczki z licznymi kawiarniami kuszą aby usiąść i ochłodzić się przepyszną Frappe. Piękne klasztory, ruiny w Knossos czy Gortynie pomagają wczuć się w historię tego miejsca. Wystarczy wypożyczyc samochód, czy wsiąść do klimatyzowanego miejskiego autokary i przeprawić się przez góry z północy na południe, a widoki które zobaczysz zapadną ci w pamięć na całe życie. Klimat Krety w połączeniu z emanującym zewsząd spokojem działa jak balsam ....
JM 27-06-2014 11:31
Nie napisałem tego wg kiepskiego przewodnika, tylko w oparciu o swoje obserwacje, pochodzące z całkiem licznych tam wizyt. Widocznie jestem kiepskim obserwatorem. :( Za to, Pani (Pan) napisał(a) bardzo ładnie, aż chciałoby się tam już być. :) Życzę udanych wakacji
alx12-10-2016 11:40
Zdecydowanie muszę się zgodzić z autorem artykułu. Bardzo dobrze podsumował miejsce jakim jest Kreta. Zwiedziłem prawie całą wyspę i oprócz kilku miejsc takich jak Chania, reszta nie zachwyca. Swoją wycieczkę po Krecie odbywałem z przewodnikiem książkowym. W większości przypadków, atrakcje opisywane w książce okazywały się wielkim rozczarowaniem w rzeczywistości. Wg mnie Krete trzeba zobaczyc i odwiedzić jednak daleki jestem od zachwytu nad tym miejscem. Moją ocenę w skali 5 stopniowej wyraziłbym za pomocą 3jki :)
JK05-10-2018 18:26
Balos - przereklamowane , Elafonisi - totalna spiekota , zero cienia , ludzi - tłumy, woda na Balos i Elafonisi - zimna - brrrr i do tego płytka.
My nocowaliśmy w Kissamos - plaża z prawej strony - rewelacja -piaseczek i fale , no i nie ma tłumów. Polecam

Zamknij X
REKLAMA